Connect with us

Politike

A iu pëlqen vendeve të Ballkanit ideja e Macron për një Europë me dy nivele

Published

on

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka shpalosur idenë e një prej reformimeve më rrënjësore në strukturën e Bashkimit Europian ndër dekada – idenë e vendeve të nivelit dytë jashtë unionit, me të cilat ndan vlerat dhe hapësirën gjeografike.

Ai rekomandoi edhe përfshirjen e Britanisë, si dhe shteteve të tjera që janë prekur apo janë ndjerë të kërcënuara nga pushtimi rus: Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia.
Po për sa i përket vendeve të Ballkanit Perëndimor? Si i kanë tingëlluar fjalët e Macronit një rajoni që ka përjetuar vonesa të stërzgjatura në rrugëtimin drejt anëtarësimit të tyre në BE?

Në Shqipëri, ku aplikimi është bërë në vitin 2009, ideja e një Europe me dy nivele është pritur me doza realiste dhe dorëzimi, pas aplikimi për të hyrë në BE ka ngecur si pasojë e rrugëtimit të përbashkët me Maqedoninë e Veriut. Kërkesa e kësaj të fundit është bllokuar disa here nga vendet anëtare, së fundmi edhe Bullgaria.

“Ai [Presidenti Macron] kishte të drejtë edhe pesë vjet më parë, kur foli për një rrugë tjetër drejt integrimit, por pak gjëra kanë ndryshuar që atëherë”, tha zyra e Kryeministrit të Shqipërisë për Euronews Albania.

“Sidoqoftë, është koha të mendojmë dhe të ecim përpara drejt një komuniteti të ri demokracish europiane, por, thënë këtë, unë nuk jam edhe aq optimist se do të ndodhë diçka në thelb ndryshe nga ajo që sillet rreth të njëjtit gravitet të zakonshëm”.

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Integrimin Europian, Jorida Tabaku, i ka parë komentet e Macronit si një shenjë se Këshilli Europian – i cili përbëhet nga krerët e qeverive apo shteteve të vendeve anëtare dhe udhëzon orientimin e përgjithshëm të unionit – do të vendosë kundër çeljes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në takimin e ardhshëm që do të mbahet këtë qershor.

Tabaku, teksa theksoi rëndësinë e integrimit në BE si një mjet për të siguruar qëndrueshmërinë dhe mirëqenien rajonale, është e mendimit se lufta në Ukrainë vendosi një ‘theks ndryshe mbi Ballkanin Perëndimor’, i cili nxjerr në pah sesa ‘e thjeshtë është të prishësh balanca shumë të rëndësishme’.

Sipas saj, kjo është arsyeja përse Ballkani Perëndimor po kthehet sërish në qendër të vëmendjes.

Maqedonia e Veriut, e cila aplikoi për anëtarësim në 2004, ka një qëndrim disi më pozitiv. Sipas një zëdhënësi të qeverisë, ideja e Macronit paraqet ‘një mundësi të shkëlqyer për të bërë bashkë shtetet që dështuan, apo nuk kishin dëshirë t’i bashkoheshin unionit, marrë shkas nga situata e re gjeopolitike’.

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç u tregua më i kujdesshëm. Ai tha se nuk ka biseduar me Macron prej më shumë se një muaji dhe se nuk do të ndërhynte në procese vendimmarrjeje brenda Bashkimit Europian.

“Unë do të doja të dëgjoja planin e tij përfundimtar, në mënyrë që të jap një deklaratë”, tha Vuçiç për mediat në Serbi.

Serbia i ka nisur bisedimet me Brukselin, por ka pak të ngjarë për një përparim të prekshëm drejt anëtarësimit, deri në momentin e zgjidhjes së mosmarrëveshjes me Kosovën.

Zyrtarët në Kosovë, vendi i cili ka aktualisht statusin kandidat potencial, nuk kanë komentuar ende mbi idenë e Macronit.

Bosnja dhe Hercegovina ka të njëjtin status me Kosovën. Vendi aplikoj për t’u anëtarësuar në BE në 2016, por sipas një shënimi informues të Parlamentit Europian, ‘paqëndrueshmëritë politike të brendshme dhe mungesa e reformave politike kanë zbehur perspektivën e vendit t për t’u anëtarësuar në BE.’

Mali i Zi ka aplikuar për anëtarësim në BE në 2008, ndërsa negociatat u çelën katër vite më pas.

Politike

Dështon raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit, çfarë pritet të ndodhë?

Published

on

By

Ashtu siç edhe pritej duke parë zhvillimet e fundit politike gjatë javës që lamë pas, ka qenë edhe raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit të Ri të Republikës, pa asnjë emër.

Edhe në seancën plenare të ditës së sotme, mbledhja e parlamentit ka zgjatur vetëm 3 minuta, duke u djegur në këtë mënyrë edhe raundi i dytë për zgjedhjet e Presidentit të ri të Republikës.

Javën e kaluar takimin mes kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla dhe atij të PD, Enkelejd Alibeaj, të cilët u duku sikur arritën një takim në takimin e kryetarëve të ditëve të ngjajshme, ku ju la të drejtën e njerëzve që në raundin. e dytë dhe të tretë të propozonin emrat për kandidatin për president.

Por kjo ditë nuk zgjat më shumë se 24 orë, pasi e premton PD-në dhe tërhoq nga marrëveshja, pasi sipas saj PS duhet të zgjedhë një nga kandidatët që bëjnë të propozojë PD, ndërsa Balla deklaroi se kandidati për president do të duhej të mbante. vetëm firmat e o vendosurs.

Ndërkohë që sipas saj është bërë edhe nga Balla në raundin e tretë për zgjedhjen e kreut të shtetit, mazhoranca do ta lërë përsëri në dorë të vendimeve të emrit, më pas do të votojë vetëm në raundin e katër.

parashikon Kushtetuta për çfarë zgjedhjen e Presidentit

Duke ju referuar ndryshimeve kushtetuese të bëra në vitin 2008-të, parashikohet që në vitin 2008-të, parashikohet që në vitin 2008 e para Presidentit të republikës të zgjidhet me jo më pak se 84 vota, në mënyrë që të prodhojë një president konsensual, që ndërkohë në raundin e katërt dhe të pestë të zgjidhet me 71 vota.

Duka pjesë e ndryshimeve aktuale politike, është e qartë se do të flitet për një emër të ri të republikës në raundin e katërt Presidentit, i cili nuk është ende i vendosur se kur do të jetë në Konferencën e Kryetarëve.

Ndërkohë që pritet që raundi i tretë të tretë në 30 maj.

Continue Reading

Politike

‘Një i vdekur në krahë’, Rama replika të forta ndaj Leskajt

Published

on

By

Kryeministri Edi Rama ka shpërthyer kundër deputetit të PD-së, Bujar Leskajt.

Ai tha se ka në krah ka një të vdekur, duke shigjetuar ish-kryeministrin Sali Berisha.

“Po të jetë puna për mua, për ne, ti duhesh dekoruar, bashkë me ata që e mbajnë atë flamur. Por meqë del këtu dhe bën atdhetarin, ajo është me pasoja të jashtëzakonshme, jo vetëm për PD, por për të gjithë shoqërinë tonë. Kjo teoria e antikomunizmit, është tallje dhe farsë. Minimumi ai zotëria që iku, duhet të kujtohet se në këtë sallë, vetëm një nga qenë sekretar i Enver Hoxhës, i Partisë Komuniste, ku ti dhe i vdekur e do, se s’të ndahet shpirti nga ai. Ça poezie më reciton mua ti. mban të vdekurin në krah, s’të vjen zor. Ty do të ndjekë këmba këmbës hija e atyre të vdekurve. Je një hipokrit. Do ngrihesha unë ata që kanë vdekur dhe Leskan, se na i kujton dhe shyqyr që e kemi gjallë.”, tha Rama.
Continue Reading

Politike

Spaho debat me Ramën: Atë që luftonte imperializmin e ke pasur në shtëpi

Published

on

By

Deputeti i Partisë Demokratike, Edmond Spaho teksa po fliste për marrëveshjen për parkun e Butrintit, u kap me kryeministrin Rama. Pasi la foltoren, demokrati iu drejtua vendit të tij, ndërsa në distancë replikoi me Ramën.

Spaho dëgjohet teksa i ka kërkuar Ramës që të heshtë.

“Atë që luftonte imperializmi e ke pasur në shtëpi. Ai të ka edukuar. Mos fol! Qepe! Mbylle”, dëgjohet Spaho. Ndërkohë kryeministri Rama ia ka bërë me dorë që të ulet.

Continue Reading

Politike

‘Parodi’/ Tabaku–Ramës: Mbron çdo gjë të korruptuar

Published

on

By

Deputetja e PD-së Jorida Tabaku, ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama duke thënë se ky i fundit mbron çdo gjë që ka lidhje me korrupsionin.

Tabaku ka kërkuar që të ngrihet Komisioni i Posaçëm për investimet strategjike për të parë lidhjet që kanë vendimet për investitorët strategjikë me zonat e mbrojtura.

Tabaku: Problem kanë më të shkuarën në këtë parlament. Unë flas për të ardhmen këta flasin për të shkuarën.  Si ka mundësi që çdo që është e korruptuar del e mbron. Nuk kam problem asnjë gjë me të bukurën se gjithë po kënaqemi me shfaqjet në teatrin kombëtar. Kjo është parodi. Foli për çdo gjë por vetëm për Butrintin nuk foli. Ngrije Komisionin e Posaçëm për investimet strategjike, mos e pengo dhe aty do shohësh se çfarë lidhjesh kanë vendimet për investitorët strategjikë me zonat e mbrojtura.

Continue Reading

Politike

Rama-opozitës: Shembeni PD si Teatrin, nuk dinë kujt t’i shkojnë nga mbrapa…

Published

on

By

Kryeministri Edi Rama ka pasur debate me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Kjo e fundit e ka akuzuar për faktin se përse qeveria nuk ka bërë Stadiumin ‘Qemal Stafa’ dhe Teatrin siç ishte për të mos humbur identitetin. Përgjigja e Ramës erdhi duke ia kujtuar situiatën e brendshme në PD.

“Pse s’u rindërtua Teatri, stadiumi, siç ishte”, tha Tabaku.

“Thoni pse se bëtë stadiumin siç ishte, ku pas një ngrehine e një kohe X transformohet, ata që vijnë në kohën Y thonë ta bëjmë siç ishte. kjo nuk ekziston, përveç se në filma, pse se bënë anglezët Ëembly-n sic ishte, ju s’po bëni dot PD siç ishte, dhe s’keni për ta bërë dhe po se bëtë si me Teatrin që ta rrëzoni nga e para, s’do bëni dot. Dallimi me të shëmtuar dhe të bukurës është shumë i rëndësishëm dhe aty ndahen shumë gjëra, për të kuptuar se ça ndodh sot dhe dje. Shembeni PD si Teatrin, dhe ngrini një të re se është gjynah i latë demokratët rrugëve dhe turp t’i shkojnë dikujt që ka damkën për korrupsion nga SHBA, mëkat i madh.”, tha Rama.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING