Connect with us

Kosova

Albini: ‘FITORE’, por serbët futen në Kosovë

Published

on

Për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurit, arritja e një ujdie ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në fushën e energjisë, është një lajm shumë i mirë.

Sipas tij miratimi i një udhërrëfyesi për zbatimin e marrëveshjes për energji elektrike në Veri është rezultat i punës së palodhshme dhe qëndrimeve parimore bazuar në ligjet dhe kushtetutshmërinë e Kosovës.

“Ky është rezultati i punës tonë të palodhshme dhe i qëndrimeve tona parimore në bazë të ligjit dhe kushtetutshmërisë së Kosovës, në bazë të rregullave tona ka ndodhur dakordimi më në fund për zbatim të udhërrëfyesit që do të mundësojë inkasimin e energjisë së shpenzuar në veri të lumit ibër”, ka thënë Kurti.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje në Bruksel që një kompani serbe të bëhet pjesë e sistemit energjetik, në mënyrë që të mund të stabilizohet gjendja me energji në Veri.

Siç dihet, qysh nga paslufta, konsumatorët në Veri nuk paguajnë rrymën.

Por, cila është kompania serbe që do të futet me këtë marrëveshje në territorin e Kosovës dhe cili do jetë fushveprimi i saj?

Bëhet fjalë për kompaninë “Društvo Elektrosever D.O.O.”.

“Društvo Elektrosever D.O.O.” tashmë veç është regjistruar në Agjencionin e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Pronare e vetme e kësaj kompanie që është në procedurat e licencimit në Kosovë është “JP Elektroprivreda Srbije Beograd”, kompania shtetërore e Energjisë Elektrike në Serbi.

Në faqen e vet zyrtare “Elektroprivreda Srbije” shkruan se është “një kompani e organizuar vertikalisht, e cila ka të drejta themeluese në dy filiale dhe tri ndërmarrje publike në Kosovë”. Me afër 29 mijë punëtorë “Elektroprivreda Srbije” është kompania më e madhe në Serbi, në të gjitha llojet e industrive.

Edhe në Kosovë edhe në Serbi është njoftuar se janë afër një marrëveshje, por vetëm kaq. Të dhënat e vetme janë ofruar të hënën e 13 qershorit kur Besnik Bislimi, pas shkrimit në Albanian Post, publikoi një status ku shkruante se “Društvo Elektrosever D.O.O.” do të bëjë vetëm “vendosjen e matёsve tё energjisё, mirёmbajtjen e matёsve, faturimin dhe inkasimin”.

Por, certifikata e kësaj kompanie e regjistruar në ARBK flet ndryshe.

Si aktivitet primar kjo kompani ka vendosur “Tregtinë e energjisë elektrike” dhe vetëm si aktivitet sekondar është dhënë “riparimi i pajisjeve elektrike”.

Sipas ish-ministrit të Zhvillimit Ekonomik të Kosovës dhe njeriut që i di çështjet e energjisë në Kosovë më mirë se kushdo tjetër, Fadil Ismajli, nuk ekziston një mekanizëm që ia ndalon kësaj kompanie veprimtarinë edhe në pjesë të tjera të vendit.

“Nuk jam i bindur a mundet dikush ta kufizojë mos të ofrojë energji edhe në Prishtinë edhe kudo tjetër”, thotë ai për Albanian Post.

“Kjo është me definicion, është furnizues”, shpjegon më tej Ismajli.

“Tregu i lirë çka është? Për me pas më shumë furnizues të cilët kanë me bo kompeticion në mes vete, me çmim, me shërbime, me kujdes ndaj konsumatorit e kështu me radhë”.

Bisedimet aktualisht në Bruksel

A do të futen kompanitë serbe si nën-kontraktor të KEDS-it, apo si operatorë në vete.

Çka është dallimi?

Nëse kompania futet si nën-kontraktor i KEDS-it atëherë, meqë KEDS është pronar i rrjetit dhe aseteve të distribucionit në gjithë territorin e Kosovës, kompania serbe do të shfrytëzonte rrjetin e KEDS-it dhe do ta mirëmbante në vendet ku nuk futet dot KEDS.

Ndërsa, nëse kompania serbe futet si operator në vete, atëherë “Društvo Elektrosever D.O.O.”, do krijojë rrjetin e vetë dhe atë mund ta bëjë jo vetëm në Veri të vendit, por në gjithë territorin e Kosovës, sepse nuk ka ligj që ia ndalon një operatori shtrirjen e biznesit nëse veç është i regjistruar ligjërisht në Kosovë dhe ka licencë për operim.

“Kjo ka qenë lufta edhe atëherë edhe në vitin 2015. Por, kjo është vështirë të bëhet”, thotë Ismajli.

“Nëse i jep licencë atij dhe e regjistron si konsumator, e merr edhe prej KOSTT-it që i nënshtrohet rregullave të tregut e kështu me radhë. Vështirë është ta kufizosh. Por, edhe ai e ka shumë vështirë me hy në skemën e furnizuesit, sepse i duhet me e shtri rrjetin e vetë pastaj. Gjithmonë kemi luftu që, okej, nëse pranojmë atëherë do të jetë nën-kontraktor i KEDS-it, respektivisht ai tjetri me qenë gjithashtu një lloj agjenti i KESCO-s në qatë pjesë”.

Por, edhe nëse futet vetëm si nën-kontraktor për KEDS-in dhe agjent për KESCO-n, Ismajli tregon se mundësia për manovra është shumë e madhe.

“Kjo është, më lejo ta shpjegoj, ngjashëm, sikur çështja e Z-Mobile. Z-Mobile kur e kanë bë kontratën aty kanë qenë dallaveret e mëdha. Nuk e kanë kufizuar për një territor të caktuar edhe me thanë ‘ty po të lë këtë pjesë’”, ilustron Ismajli me shembullin që i kushtoi Kosovës miliona euro.

Kosova

Arrestohet malazezi, vrau 9 civilë shqiptarë…

Published

on

By

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka njoftuar se pas një pune disa mujore në bashkëpunim me Prokurorin e Shtetit ka arrestuar shtetasin M.D nga Vitomirica e Pejës, i nacionalitetit malazez, për shkak të dyshimit të bazuar për Krim i luftës kundër popullsisë civile.

Siç ka njoftuar Prokuroria Speciale, rasti ka të bëjë me ofensivën e forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe të datës 07.05.1999 në regjionin e Pejës, ku dyshohet se u vranë nëntë civilë të nacionalitetit shqiptar dhe janë zhdukur pesë persona të tjerë po ashtu civilë shqiptarë.

Njoftimi i plotë i Prokurorisë Speciale:

Prishtinë, 27 qershor 2022 – Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, njofton opinion publik se, pas një pune hetimore disamujore nga ana e Njësisë për Hetimin e Krimeve të Luftës në kuadër të Policisë së Kosovës, në bashkëpunim me Prokurorin e Shtetit, sot, me datën 27.06.2022 ka arrestuar shtetasin M.D. nga fshati Vitomiricë, Komuna e Pejës, i nacionalitetit malazez, shtetas i Republikës së Kosovës, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale Krim i luftës kundër popullsisë civile, e sanksionuar me nenin 142 lidhur me nenin 22 të Ligjit Penal të Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë ( tutje “LP-RSFJ”), si ligj në fuqi në kohën e kryerjes së veprës penale, aktualisht i sanksionuar sipas veprës penale Krime lufte në shkelje të rëndë të nenit 3 të përbashkët për konventat e Gjenevës, e sanksionuar me nenin 146 lidhur me nenin 31 të Kodit Nr. 06/L-074 Penal të Republikës së Kosovës.
Rasti ka të bëjë me ofensivën e forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe të datës 07.05.1999 në regjionin e Pejës, ku dyshohet se u vranë nëntë (9) civilë të nacionalitetit shqiptar dhe janë zhdukur pesë (5) persona të tjerë po ashtu civilë shqiptarë.
Me urdhër të Prokurorit të Shtetit, i pandehuri gjendet nën masën e arrestit dhe ndalimit policor, për t’u dërguar para Gjyqtarit të Procedurës Paraprake, brenda afatit ligjor.

Continue Reading

Kosova

Lajçak nis vizitën 3-ditore në Kosovë

Published

on

By

Lajçak nis vizitën 3-ditore në Kosovë

Emisari special europian për dialogun Kosovë – Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, do të vizitojë Kosovën nga sot deri më 29 qershor.

Sipas Zyrës së BE-së në Kosovë, gjatë vizitës së tij, diplomati sllovak do të takohet me kryeministrin Albin Kurti, liderë të opozitës dhe përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë.

Gjatë qëndrimit në Kosovë, ai ka planifikuar gjithashtu të vizitojë Prizrenin dhe veriun e Kosovës. Kjo është vizita e parë e emisarit europian, pas nënshkrimit të udhërrëfyesit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e marrëveshjes për faturimin e energjisë në veri të Kosovës, e firmosur nëntë vite më parë.

Vizita e Lajçak, besohet se është edhe në kuadër të përgatitjes së një takimi të nivelit të lartë në kuadër të dialogut me Kurtit e Vucic, i cili është paralajmëruar se mund të ndodhë së shpejti.

Pas Kosovës, emisari europian do të vazhdojë vizitën në Serbi

Continue Reading

Kosova

Lajçak viziton nesër Kosovën, detajet e takimit

Published

on

By

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak do ta vizitojë Kosovën javën e ardhshme.

Siç njofton Zyra e BE-së në Kosovë, Lajçak do të qëndrojë në Kosovë nga e hëna (27 qershor) deri të mërkurën (29 qershor).

“Gjatë vizitës së tij Lajçak do të takohet me kryeministrin Albin Kurti, si dhe me liderë të partive kryesore opozitare dhe përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë. Gjatë qëndrimit në Kosovë, ai planifikon të vizitojë edhe Prizrenin dhe veriun e Kosovës”, thuhet në njoftim.

Para se të lërë Kosovën, është planifikuar që Lajçak ta mbajë një fjalim për media të mërkurën.

“Detajet do të ndahen me përfaqësuesit e mediave të martën, më 28 qershor”, thuhet në njoftimin e Zyrës së BE-së.

Vizita e Lajçak vjen pesë ditë pasi Kosova dhe Serbia u dakorduan në Bruksel për udhërrëfyesin për zbatimin e marrëveshjes për energjinë elektrike në katër komunat me shumicë serbe në veri të vendit.

Continue Reading

Kosova

I vidhen 50 mijë euro në shtëpi deputetit kosovar

Published

on

By

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mirsad Shkreta, ka raportuar në Policinë e Kosovës vjedhjen e 50 mijë eurove para të gatshme nga banesa e tij në Prishtinë.

Në orët e para të së premtes, më 24 qershor, Shkreta ka parë se i është vjedhura banesa në Prishtinë dhe për këtë ka njoftuar Policinë.

Deputeti Shkreta ka deklaruar se paratë që dyshohet se janë vjedhur, janë mbledhur për arsyen e larjes së një borxhi.

Shkreta po ashtu u ka thënë hetuesve se ato para janë mbledhur bashkë me disa familjarë të tij.

Portali ka kontaktuar me prokurorin e rastit, Rrahim Podvorica, në pyetjen nëse Shkreta ka deklaruar se paratë kanë qenë të mbledhura edhe nga një bashkë familjar i tij, shkurtimisht ka deklaruar se “Nuk mund të jap detaje për shkak të hetimeve”.

Në raportin policor , deputeti i pozitës ka treguar se nuk kishte qenë në banesë që nga mëngjesi i datës 23 qershor, ditë e enjte.

Ndërsa kur ka hyrë në banesë, pak pas mesnate, ka hetuar se banesa iu është vjedhur dhe ka hetuar se nuk janë paratë.

Ai më të hapur banesën e tij, thuhet se e ka vërejtur se dikush kishte hyrë brenda dhe kishte vjedhur gjëra me vlerë.

Në raportin e Policisë thuhet se nuk kanë gjetur shenja se dera e banesës është hapur me forcë.

Dyshimet e Policisë janë se dera është hapur me çelës.

“Pala është intervistuar dhe dyshohet se i dyshuari ka hyrë në banesë me çelës për shkak se nuk ka dëshmi që është depërtuar me forcë”, thuhet në këtë raport të policisë.

Me vendim të prokurorit rasti është cilësuar si “Vjedhje e rëndë”. “Ju njoftojmë se me urdhër të prokurorit kujdestar është iniciuar rast në drejtim të veprës penale ‘Vjedhja e rëndë’, si dhe në koordinim me policinë janë duke u ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme”, u shpreh zëdhënësja e Prokurorisë Themelorë në Prishtinë, Laureta Ulaj

Continue Reading

Kosova

‘Vallaçi’, lufta e re Kosovë- Serbi

Published

on

By

‘Vallaçi’, lufta e re Kosovë- Serbi

“Vallaçi është yni”  – Kosova dhe Serbia nisin një luftë të re pas nënshkrimit të Marrëveshjes për Energjinë. Se kush saktësisht do të menaxhojë nënstacionin elektrik të Vallaçit, në verI të Kosovës, është e paqartë.

Dy vendet, më 21 qershor, miratuan një udhërrëfyes për zbatimin e Marrëveshjes për Energjinë, e arritur në vitin 2013 në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, por asnjëherë e zbatuar.

Si Kosova, edhe Serbia pretendojnë se janë pronare të Vallaçit. Aktualisht, punëtorët paguhen nga Rrjeti Elektrik i Serbisë, por marrin udhëzime nga Operatori i Sistemit të Energjisë Elektrike në Kosovë.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq tha se Vallaçi do jetë në pronësi të Serbisë dhe se për një gjë të tillë ka garanci nga i dërguari i posaçëm i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Ekspertë të energjisë në Kosovë thonë se rëndësia e Vallaçit ka bërë që Serbia ta synojë të drejtën e pronësisë, ndërsa Kosova duhet të insistojë në ruajtjen e së drejtës së pronësisë mbi të. Në këtë kontekst, çështja ka marrë edhe kuptim politik. Nënstacioni i Vallaçit në veri të Kosovës siguron pjesën më të madhe të energjisë elektrike për veriun, ku jeton popullata me shumicë serbe, por ai është i rëndësishëm edhe për shkëmbimin fizik të energjisë elektrike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING