Connect with us

Lifestyle

Çfarë ju ka humbur nga e shkuara e Einxhel, ja si moderatorja i “zhvati” paratë Noziyt në bashkëpunim me Encën

Published

on

Moderatorja Einxhel Shkira është një prej konkurrenteve më të forta në shtëpinë e Big Brother Vip.

Karakteri i saj ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve, duke e bërë dhe një prej pretendenteve për të fituar spektaklin.

Ajo njihet si moderatore dhe ka prezantuar disa emisione. Por Einxhel Shkira ka marrë pjesë edhe në videoklipe, dhe kjo e shkuar e saj i ka “shpëtuar” të gjithëve.

Bëhet fjalë për këngën “Ata nuk e dinë” e vitit 2014, një bashkëpunim me Encën. Ajo ka qenë modele në videkoklipin e kengës “Ata nuk e dine” të reperit Noizy dhe këngëtares Enca Haxhia.

Në klip luan rolin e një vajze që në bashkëpunim me Encën joshin dhe “zhvasin” paratë e Noziyt

Lifestyle

Nëse nuk ju ecën me paratë, fajtor mund të jetë edhe portofoli…

Published

on

By

Paratë, ngjyrat, elementi dhe portofoli mund të duken të papajtueshme por feng shui thotë të shkojnë së bashku. Nëse dëshironi të përparoni financiarisht, atëherë kini kujdes se në çfarë portofoli i mbani paratë tuaja. Duhet të jetë në një nga pesë ngjyrat e feng shui-t.

Portofoli blu i errët

Për njerëzit, elementi i të cilëve është druri ose uji – kjo ngjyrë simbolizon bollëkun. Njerëzit e lindur në elementin e zjarrit ose metalit nuk duhet të kenë një portofol të kësaj ngjyre.

Për njerëzit, elementi i të cilëve është druri ose uji, duhet të zgjedhin këtë ngjyrë nëse duan të sjellin prosperitet në jetën e tyre.

Portofoli i kuq

Për njerëzit, elementi i të cilëve është zjarri ose toka (uji dhe metali kanë një efekt më të dobët) – kjo ngjyrë ka qenë prej kohësh e njohur për tërheqjen e pasurisë dhe bollëkut. Ajo neutralizon energjinë negative shumë shpejt.

Portofoli jeshil

Për njerëzit, elementi i të cilëve është druri ose zjarri – kjo ngjyrë është një zgjedhje e shkëlqyer nëse duan një fillim të ri financiar, pavarësisht se çfarë ka ndodhur në të kaluarën.

Portofoli kafe

Për njerëzit, elementi i të cilëve është toka ose metali – kjo ngjyrë sjell pasuri dhe është më e zakonshme në mesin e kuletave, por njerëzit e lindur në elementin e zjarrit ose ujit nuk duhet ta kenë atë.

Continue Reading

Lifestyle

Sa herë në javë duhet të bëjmë dush, sipas dermatologëve

Published

on

By

Sa herë në javë duhet të bëjmë dush? Jo shumë shpesh thonë dermatologët. Dr. James Hamblin shprehet se larja e përditshme nuk i bën dobi lëkurës kur nuk është e nevojshme. Sapunët janë krijuar për të hequr jo vetëm papastërtitë, por edhe sebumin nga lëkura.

Po kështu edhe shampot, të cilat largojnë vajrat esencialë nga flokët. Rezultati është lëkurë dhe flokë të thatë. Në fakt, sa më i ngrohtë të jetë uji që përdorni dhe sa më fort ta fërkoni lëkurën, aq më shumë ka të ngjarë të zhvilloni lëkurë të thatë.

Se sa shpesh një person ka nevojë për një banjë varet nga lloji i lëkurës, mosha, stina dhe aktivitetet që bën, thotë James. Por a është e nevojshme të bëni dush çdo ditë? Sipas ekspertëve, larja e përditshme mund të prishë mikrobiomën e lëkurës.

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD), nuk ka asnjë kufi të vërtetuar shkencërisht se sa shpesh duhet të lahemi. Të vetmet rekomandime që janë dhënë kanë të bëjnë me fëmijët dhe adoleshentët. Nëse një fëmijë i moshës 6-11 vjeç dëshiron të bëjë dush çdo ditë, prindërit nuk kanë arsye të mos e lënë.

Megjithatë, ai nuk ka nevojë të lahet aq shpesh. Këto rekomandime lidhen me nevojat e lëkurës, por edhe me faktin se sistemi imunitar i fëmijëve ka nevojë për njëfarë ekspozimi ndaj mikroorganizmave si bakteret, që të rritet siç duhet.

Continue Reading

Lifestyle

Uji i trëndafilit, shpëtim për flokët – 5 përfitimet e mahnitshme prej tij

Published

on

By

Uji i trëndafilit është një produkt që po gjen një përdorim gjithmonë e më të gjerë në kozmetikë. Është një lëng që përftohet nga zierja e petaleve të trëndafilit në ujë ose nga distilimi. Ky ujë është përdorur prej kohësh si një parfum natyral dhe një alternativë ndaj aromave që janë me kimikate.

5 arsye pse duhet ta përfshini ujin e trëndafilit në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve.

Qetëson lëkurën e kokës

Lufton zbokthin

Për shkak të vetive hidratuese, uji i trëndafilit është një përbërës i shkëlqyer për të hequr zbokthin. Për më tepër, trëndafilat përmbajnë gjithashtu agjentë anti-inflamatorë dhe antibakterialë që mund të shërojnë skalpin e acaruar dhe të dëmtuar. Kur barriera e skalpit tuaj të rinovohet, do të vini re një reduktim të madh të zbokthit.

Stimulon rritjen e flokëve

Uji i trëndafilit është i pasur me vitamina A, C, D, E dhe B3. Këto lëndë ushqyese janë thelbësore për ruajtjen e shëndetit të lëkurës, flokëve dhe të gjithë trupit tonë. Kur uji i trëndafilit aplikohet në lëkurën e kokës, këto vitamina depërtojnë në lëkurë, duke stimuluar rritjen e flokëve.

Vepron si zbutës

Uji i trëndafilit është jashtëzakonisht hidratues, ndaj rekomandohet gjithmonë për njerëzit me lëkurë të thatë. Pra, do të vepronte natyrshëm si zbutës për flokët e thatë.

Forcon flokët

Falë vitaminave, antioksidantëve, vetive anti-inflamatore dhe antibakteriale, uji i trëndafilit forcon çdo fije floku. Jo vetëm që nxit rritjen e flokëve, por gjithashtu redukton rënien dhe këputjen e tyre. Kjo e bën shëndetin e përgjithshëm të flokëve tuaj më të mirë.

Continue Reading

Lifestyle

Nuk është vetëm vapa! Nëse djersitni natën, mund të vuani nga…

Published

on

By

Djersitja gjatë natës mund të tregojë probleme serioze, prandaj këshillohet që të shkoni te mjeku. Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS) thekson se shumica e njerëzve që vuajnë nga djersitja gjatë natës nuk kanë nevojë për trajtim. Hapja e dritareve, përdorimi i pëlhurave që marrin “frymë” dhe gotave me ujë pranë shtratit ndoshta do të ndihmojnë.

Menopauza

Ekspertët thonë se nëse djersiteni gjatë natës, atëherë menopauza është një nga fajtorët kryesorë. Ndryshimet hormonale gjatë kësaj kohe mund të çojnë në djersitje tek gratë. Është mirë të vizitoni mjekun tuaj, pasi mjekimi i duhur mund të ndihmojë.

Ilaçet kanë efekte anësore. Ilaçet kundër depresionit, qetësuesit e ndryshëm janë një nga shkaqet më të zakonshme të djersitjes. Nëse merrni ilaçe dhe filloni të djersiteni, duhet të flisni me mjekun për të parë nëse mund t’i ndryshoni ato.

Sheqeri i ulët në gjak

Sheqeri i ulët në gjak, i njohur gjithashtu si hipoglikemia – i referohet kur sheqeri në gjak bie në një nivel të ulët. Kjo zakonisht lidhet me diabetin dhe shumë njerëz që marrin insulinë për të trajtuar këtë gjendje do të vuajnë gjithashtu nga djersitjet gjatë natës.

Në disa raste, kjo është për shkak se trupi i tyre punon më shumë se shumica e njerëzve kur bëhet fjalë për të mbajtur organet e tyre plotësisht funksionale. Dr. Nesoki Okeke tha se kur niveli i sheqerit në gjak bie, atëherë ai mund të aktivizojë lirimin e adrenalinës. Kur kjo ndodh, gjëndrat tuaja të djersës stimulohen dhe ju filloni të djersitni shumë.

Infeksionet

Djersitja gjatë natës mund të jetë një shenjë se sistemi imunitar po lufton një infeksion. Disa njerëz kanë pasur djersitje kur janë prekur nga koronavirusi. Ju gjithashtu mund të përjetoni djersitje gjatë natës nëse keni një infeksion bakterial, një infeksion viral ose parazitar.

Disa lloje të kancerit

Djersitja gjatë natës mund të jetë gjithashtu një shenjë paralajmëruese shumë e hershme për disa lloje kanceri, kryesisht limfoma, një lloj kanceri i gjakut. Por kjo është vërtet e rrallë.

Ankthi

Ky mund të jetë një shkak i zakonshëm i djersitjes së tepërt. Kur njerëzit bëhen të shqetësuar, trupi i tyre aktivizohet në përgjigje të një “lufte” kundër asaj që i shqetëson.

Continue Reading

Lifestyle

Vera i përket ngjyrës së verdhë, mësoni disa kombinime ideale në veshje

Published

on

By

Vera, si çdo stinë, ka ngjyrat e saj ‘must,’ ku e verdha nuk luan vetëm siç thamë në versionet e saj të thjeshta dhe në të gjitha nuancat e saj nga neoni tek banane, por edhe në setet që bazohen në të dhe luajnë me printe. Këtë vit, printimi si print po kalon padyshim fazën e tij më të mirë, por e verdha po kalon sezonin më të domosdoshëm.

Të dyja këto bëhen një për të mbushur faqet kryesore të modës së internetit por edhe rrugëve.

E verdha me lule dhe verore thjesht “folën” për një veshje. Printi i gjarprit është i domosdoshëm dhe në një sipërfaqe të verdhë që mendoni se nuk do të përshtatet, shkon në mënyrë unike.

Këshillë shtesë, provojeni me rroba banje.

Kur kombinoni të gjitha nuancat e të verdhës në një shirit, qoftë vertikalisht apo horizontalisht, atëherë del në pah një nga tendencat e verës që duhet të jetë e nevojshme.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING