Connect with us

Bota

DAY 80, ‘Grusht Shteti’ në Rusi, Putini i sëmurë me kancer, mblidhet NATO…

Published

on

“Një grusht shteti po zhvillohet në Rusi për të larguar Vladimir Putinin, i cili është i sëmurë rëndë nga kanceri”, kjo ishte ajo që raportoi Shefi i Inteligjencës së Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov.

Gjatë një interviste për “Sky News”, Budanov tha se humbja në Ukrainë do të sillte largimin e liderit rus dhe shpërbërjen e vendit.

“Ky proces tashmë ka filluar dhe ata po ecin në atë drejtim. A po bëhet një grusht shteti? Po. Ata po lëvizin kështu dhe është e pamundur të ndalohet. Putin është në  kushte shumë të këqija psikologjike dhe fizike dhe është shumë i sëmurë “, tha ai duke shtuar se udhëheqësi rus ka kancer dhe sëmundje të tjera.

KIEV- Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se “negociatat shumë të vështira” po vazhdojnë me Rusinë për evakuimin e luftëtarëve të plagosur nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol.

Në fjalimin e tij të natës, ai thotë se një “numër i madh njerëzish” kanë nevojë për shpëtim të menjëhershëm nga objekti. Fabrika është pika e fundit e rezistencës në qytetin port jugor, i cili është shkatërruar praktikisht në luftime

Zelensky falënderon gjithashtu vendet që kanë sanksionuar Rusinë dhe kanë ofruar ndihmë për Ukrainën. “Kjo është e vetmja recetë për mbrojtjen e lirisë”, thotë ai

Ministrat e Jashtëm të NATO-s do të takohen më vonë ndërsa Suedia dhe Finlanda i afrohen bashkimit me aleancën mbrojtëse perëndimore. Rusia ka thënë se pranimi i tyre do të konsiderohej një kërcënim

Moska: Rusia nuk ka synime armiqësore ndaj Finlandës dhe Suedisë! Është herët për të folur për vendosjen e armëve bërthamore në rajonin e Baltikut

1652512781_Screenshot6.jpgZëvendësministri i Jashtëm rus Aleksandër Grushko ka deklaruar gjatë ditës së sotme se Rusia nuk ka synime armiqësore ndaj Finlandës dhe Suedisë të cilat kanë vendosur ti bashkohen aleancës së NATO-s por kjo sipas tij nuk do të mbetet pa përgjigje politike dhe se është ende herët për të folur për vendosjen e forcave bërthamore ruse në rajonin e Baltikut.“Rusia nuk ka synime armiqësore në lidhje me Finlandën dhe Suedinë por Finlanda dhe Suedia në NATO nuk do të mbeten pa një reagim politik, megjithatë, është shumë herët për të folur për vendosjen e forcave bërthamore ruse në rajonin e Balltikut nëse ato i bashkohen NATO-s”, tha ai.

Bombardimet në rajonin e Luhanskut, më shumë se 50 shtëpi të shkatërruara

Më shumë se 50 shtëpi në rajonin e Luhanskut të Ukrainës janë shkatërruar nga granatimet ruse, ndërsa luftimet vazhdojnë të zhvillohen rreth një brezi qytetesh industriale në zonë.Shtëpitë ishin të vendosura në zonën përreth Popasna dhe Lysychansk.

“Ata nuk kanë nevojë për njerëzit dhe shtëpitë e tyre, ata kanë nevojë vetëm për territorin që armiku e kthen në shkretëtirë,” tha Hayday një zyrtar ukrainas, duke shtuar se dhjetë sulme të armikut ishin zmbrapsur në rajonet Donetsk dhe Luhansk në 24 orët e fundit.

Rusët duket se kanë bërë pak përparim në terren pasi konsoliduan kontrollin e tyre mbi Rubizhne në fillim të kësaj jave.

Zelensky: Kemi rimarrë 1015 vendbanime

1651952520_Capture.JPGPresidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u shpreh se gjatë ditës së sotme Ukraina rimori gjashtë vendbanime. Janë 1015 gjithsej që nga fillimi i konfliktit në shkurt.Ne rivendosim energjinë elektrike, furnizimin me ujë, komunikimet, transportin, shërbimet sociale”, tha Zelensky  duke shtuar se nuk do t’i lërë asgjë armikut.

Kievi: Prokuroria po heton 41 ushtarë rusë për krime lufte

Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës po heton 41 raste të ushtarëve rusë, të akuzuar për krime lufte. Këtë e bëri të ditur prokurorja e përgjithshme, Iryna Venediktova, gjatë një konference për televizionin ukrainas.

“Ne kemi 41 incidente të dyshuara për të cilat do të jemi gati të shkojmë në gjykatë. Të gjitha kanë të bëjnë me nenin 438 të kodit penal të Ukrainës lidhur me krimet e luftës, por për lloje të ndryshme të krimeve të luftës. Ka bombardime të infrastrukturës civile, vrasje të civilë, përdhunime dhe plaçkitje”, tha Venediktova.

Aktualisht është e paqartë se sa nga të dyshuarit do të gjykohen në mungesë.

Zelensky: Negociata shumë të vështira për evakuimin në fabrikën e çelikut Azovstal

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se negociatat me Rusinë për nxjerrjen e ushtarëve të fundit nga fabrika e çelikut Azovstal janë shumë të vështira.”Forcat ruse po bombardojnë vazhdimisht fabrikat e çelikut në portin jugor të Mariupolit, bastioni i fundit i qindra mbrojtësve ukrainas në një qytet pothuajse plotësisht të kontrolluar nga Rusia pas më shumë se dy muajsh rrethimi,” tha Zelensky.

Zelensky: Askush nuk mund ta dijë sa do të zgjasë lufta! 37 misione diplomatike rikthehen në Kiev

1651909179_Zelensky.jpgPresidenti ukrainas në fjalën e mbajtur nga Kievi ka ripërsëritur edhe njëherë akuzat ndaj Moskës që sipas tij po nxit një kaos dhe po provokon një krizë ushqimore në botë. Zelensky tha se askush nuk mund ta parashikojë sa mund të zgjasë lufta por që vendi i tij po bën çdo përpjekje për të cliruar tokën e tyre.Duke ju referuar faktit se deri më tani në Kiev janë rihapur 37 ambasada të huaja të cilat u larguan për shkak të luftës Zelensky tha se sot Ukraina është më e fortë se kurrë.

“Kjo është provë se Ukraina është e fortë dhe ka perspektiva ndryshe nga Federata Ruse. Unë kam besim se ambasadat e tjera do të kthehen së shpejti në kryeqytet”, tha Zelensky.

Ai u shpreh se beson që kompanitë ukrainase do të jenë gjithashtu në gjendje të rifillojnë aktivitetet e tyre, megjithëse në zona të sigurta

“Sigurimi i vendeve të punës dhe përshtatja e aktivitetit ekonomik me kushtet ekzistuese është gjithashtu një punë e shkëlqyer për mbrojtjen, për të ardhmen tonë”, u shpreh Zelensky.

Sot mblidhen në takim ministrat e Jashtëm të NATO-s, marrin pjesë Suedia e Finlanda

Suedia dhe Finlanda do të marrin sot pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të aleancës që do zhvillohet në Berlin.Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy vendet pritet të aplikojnë për anëtarësim në përgjigje të pushtimit të Ukrainës dhe kështu janë ftuar të marrin pjesë në takim.

Moska ka thënë se do ta shohë secilin vend që t’i bashkohet aleancës si një kërcënim. Kjo do t’i jepte fund statusit neutral prej dekadash nga Suedia dhe Finlanda që daton nga Lufta e Ftohtë.

Në takimin e sotëm merr pjesë edhe Turqia, një tjetër anëtare e NATO-s. Por të premten, ai u bë i vetmi shtet anëtar që shprehu kundërshtimin ndaj anëtarësimit të mundshëm të Suedisë ose Finlandës.

 

 

Bota

Çdo ditë vdesin deri në 100 ushtarë ukrainas, numërohen 8 milionë refugjatë

Published

on

By

Lufta në Ukrainë ka arritur në ditën e saj të 89-të. Moska këmbëngul që të vijojnë sërish me negociatat për t’i dhënë fund luftës, ndërsa Kievi thekson se nuk do të heqin dorë nga territoret e tyre.

Këshilltari i Volodymyr Zelensky, Mykhailo Podolyak, në një intervistë për Reuters tha se Kievi nuk është i gatshëm të bëjë lëshime territoriale. “Lufta nuk do të ndalet përgjithmonë, thjesht për pak kohë. Pas një kohe, me një intensitet të ri, rusët do të pajisen me armët e tyre, do të forcojnë fuqinë punëtore dhe do të punojnë për gabimet e tyre, do të modernizohen pak, duke shkarkuar shumë gjeneralë. Dhe ata do të fillojnë një ofensivë të re, edhe më të përgjakshme dhe në shkallë të gjerë”, tha ai.

Sa i përket negociatave theksoi se rifillimi i procesit të paqes mund të bëhet vetëm nëse forcat ruse largohen nga vendi. Ndërsa presidenti Volodymyr Zelensky, në mesazhin e tij gjatë natës tha se po vdesin çdo ditë deri në 100 ushtarë ukrainas.

Trupat ruse janë përpjekur të thyejnë linjat mbrojtëse të forcave ukrainase dhe të arrijnë kufijtë administrativë të rajonit lindor të Luhanskut, thotë ushtria e Ukrainës në raportin e saj të fundit të hënën në mëngjes.

“Rusët i kanë fokusuar përpjekjet e tyre drejt qytetit të Severodonetsk”, thotë Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ai shton se “armiku” ka intensifikuar përdorimin e avionëve të tij për të shkatërruar infrastrukturën kritike të Ukrainës në fushën e operacioneve luftarake aktive.

Forcat e Ukrainës kanë zmbrapsur 11 sulme të armikut në lindje gjatë 24 orëve të fundit, shton raporti.

Johnson bisedë telefonike me Zelenskyn: Britania e Madhe do të sigurojë që Ukraina të mund të eksportojë në pjesën tjetër të botës

1652969029_Capture.JPGKryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson do të “dyfishojë përpjekjet për të ofruar ushqim jetik dhe ndihmë humanitare” për Ukrainën, tha zyra e tij të dielën.

Gjatë një bisede telefonike me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, Johnson foli për bllokadën “e neveritshme” të qytetit kryesor port të Odesa, sipas deklaratës. Kryeministri do të punojë për të “siguruar që vendi të jetë në gjendje të eksportojë në pjesën tjetër të botës”, sipas një deklarate të 10 Doëning Street.

“Udhëheqësit ranë dakord për nevojën që komuniteti ndërkombëtar të mbetet i bashkuar në dënimin e barbarizmit të Putinit”, tha Doëning Street.

“Çdo vend ka për detyrë të ndihmojë Ukrainën në luftën e saj për liri, si tani ashtu edhe në planin afatgjatë”. Ai përsëriti se populli britanik është “1000% prapa popullit të Ukrainës”, tha Johnson

OKB: Më shumë se 8 milionë të larguar nga lufta në Ukrainë

Shifra të reja befasuese nga OKB-ja tregojnë se lufta në Ukrainë ka zhvendosur më shumë se 8 milionë njerëz.

Më shumë se 6 milionë lëvizje refugjatësh nga Ukraina janë regjistruar.

Sipas të dhënave të reja nga UNHCR, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, numri i njerëzve të detyruar të ikin nga konflikti, dhuna, shkeljet e të drejtave të njeriut dhe persekutimi në mbarë botën tani ka kaluar kufirin prej 100 milionë për herë të parë në rekord, i nxitur nga konflikti në Ukrainë. dhe luftëra të tjera vdekjeprurëse.

Continue Reading

Bota

Ukraina nuk mendon të ketë armëpushim me Rusinë

Published

on

By

Ukraina përjashtoi mundësinë e një armëpushimi ose lëshimi territorial ndaj Moskës, ndërsa Rusia intensifikoi sulmin e saj në rajonin lindor të Donbasit dhe ndërpreu dërgimin e gazit në Finlandë, në reagimin e fundit ndaj sanksioneve perëndimore dhe izolimit të saj gjithnjë e më të thellë në skenën ndërkombëtare.

Negociatori kryesor i Ukrainës, përjashtoi mundësinë e një armëpushimi ose një marrëveshjeje me Moskën që do përfshinte dhënie territori.

Lëshimet do të jepnin efektin e kundërt, sepse Rusia do të godiste më fort pas çdo ndërprerjeje luftimesh, tha këshilltari i presidentit Zelenskiy, Mykhailo Podolyak.

Thirrjet e fundit për një armëpushim të menjëhershëm kishin ardhur nga Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin dhe kryeministri italian Mario Draghi.

Rusia po kryen një ofensivë madhore në Luhansk, një nga dy provincat e rajonit të Donbasit.

Separatistët e mbështetur nga Rusia kontrollonin pjesë të Luhanskut dhe provincës fqinje Donetsk që përpara agresionit që filloi më 24 shkurt, por Moska synon të marrë nën kontroll territorin që është ende në duart e ukrainasve.

Në vijën e frontit të Donetskut, forcat ruse po përpiqeshin të çanin mbrojtjen e Ukrainës për të arritur në kufijtë administrativë të rajonit të Luhanskut, ndërsa më në veri ata vazhduan bombardimet e rënda të Sievierodonetskut dhe Lysychanskut, tha shtabi i përgjithshëm i Ukrainës të dielën.

Përfundimi i luftimeve në Mariupol, qyteti më i madh që Rusia ka marrë nën kontroll, i dha presidentit rus Vladimir Putin një fitore të rrallë pas një sërë frenimesh pas gati tre muajsh luftime.

Continue Reading

Bota

Lija e Majmunëve, vdekshmëria dhe kush rrezikohet më tepër

Published

on

By

80 pacientët me linë e majmunëve në Evropë dhe Amerikë janë infektuar me llojin e Afrikës Perëndimore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar se aktualisht janë tetëdhjetë raste të konfirmuara të lisë së majmunëve në 11 vende, si dhe disa dhjetëra raste të dyshuara. Tre infeksione u diagnostikuan edhe në Itali, në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive (INMI) “Lazzaro Spallanzani” në Romë. Burimi i këtyre shpërthimeve, të konsideruara anormale nga ekspertët për shkak të endemisë së sëmundjes, nuk është përcaktuar ende: ndër shkaqet e mundshme të përmendura nga shkencëtarët janë tufa kafshësh të egra të infektuara; një mutacion në patogjen që e ka bërë më të lehtë infektimin e njerëzve; një efikasitet më i ulët i sistemit imunitar, ndoshta i lidhur me pandeminë COVID-19. Megjithatë, për momentin nuk ka siguri.

Megjithatë, dimë se lloji më pak agresiv i virusit të lisë së majmunit, i karakterizuar nga vdekshmëria më e ulët, po qarkullon në Evropë dhe Amerikë.

Vdekshmëria e lisë së majmunëve
Siç specifikohet në një dokument nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ekzistojnë dy linja kryesore të virusit që shkakton linë e majmunëve, një patogjen i ADN-së që i përket gjinisë Orthopoxvirus (familja Poxviridae): e para është kladi i Afrikës Perëndimore, ai i gjetur edhe në dhjetëra raste në Evropë dhe Amerikë; e dyta është pellgu i Kongos / Kladi i Afrikës Qendrore. Dallimi thelbësor midis dy llojeve qëndron në faktin se i dyti është dukshëm më vdekjeprurës se tjetri. OBSH saktëson se shkalla e vdekjes për kladin e Afrikës Perëndimore është 1 për qind, ndërsa për atë të Kongos mund të arrijë deri në 10 për qind. Një artikull tjetër i OBSH-së thotë se shkalla e vdekshmërisë së lisë së majmunëve ka qëndruar në 3 deri në 6 përqind në vitet e fundit, por nuk specifikon prejardhjen e përfshirë. Sipas artikullit “Monkeypox: Çfarë dimë për shpërthimet në Evropë dhe Amerikën e Veriut?” botuar në revistën shkencore autoritative The British Medical Journal, duke cituar të dhëna nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), kladi i Afrikës Perëndimore do të kishte një shkallë vdekjeje prej 3.6 për qind, bazuar në atë që doli nga studimet e kryera në kontinentin afrikan.

Megjithatë, ekspertët nënvizojnë se në vendet perëndimore shkalla e vdekshmërisë sigurisht që do të ishte më e ulët, për shkak të kujdesit shëndetësor modern dhe gjendjes më të mirë shëndetësore/ushqyese të popullsisë.

Kush ka rrezik më të madh?
The British Medical Journal specifikon se vdekshmëria e lisë së majmunit – që të mos ngatërrohet me linë e njeriut, shumë më vdekjeprurëse, por tashmë e zhdukur – është më e lartë tek fëmijët, të rinjtë dhe te subjektet me mangësi në sistemin imunitar (imunokompromentuar) . Një studim i kryer me 300 pacientë në Republikën Demokratike të Kongos, ku qarkullon kladi më agresiv, zbuloi se shkalla e përgjithshme e vdekshmërisë ishte 10 për qind, e njëjta shifër e treguar nga OBSH, megjithatë, fëmijët që nuk mbroheshin nga vaksina ishin deri në 20 për qind. Duhet pasur parasysh se popullata e moshuar/rritur në Perëndim mbrohet nga vaksina kundër lisë, e cila vlen edhe kundër lisë së majmunëve. Efektiviteti do të ishte rreth 85 për qind, sipas të dhënave të OBSH-së. Gjatë një shpërthimi të mëparshëm në vitin 2003 në Shtetet e Bashkuara, me rreth 80 raste të diagnostikuara nga kontakti me qentë e infektuar, kishte vetëm dy raste të rënda, njëri prej të cilëve zhvilloi encefalit. Asnjë nga pacientët nuk humbi jetën. Ekspertët nënvizojnë se rreziku për popullatën e përgjithshme mbetet shumë i ulët, por sigurisht që situata duhet monitoruar, edhe duke qenë se origjina e shpërthimeve nuk është identifikuar

Continue Reading

Bota

Regjimit të Putin po i vjen fundi’, Zyrtarët e lartë të sigurisë ruse: Lufta është e humbur

Published

on

By

Zyrtarët e lartë të sigurisë ruse mendojnë se lufta në Ukrainë është “e humbur”, duke sugjeruar se regjimit të Vladimir Putinit mund t’i vijë fundi, sipas një eksperti për kërcënimet e sigurisë të lidhura me Rusinë.

“Elita e informuar” brenda forcave të sigurisë “e kupton se lufta është e humbur”, citohet të ketë thënë hetuesi kryesor i Bellingcat për Rusinë, Christo Grozev në një intervistë për Radio Liberty.

Për të pasur një shans për të fituar luftën, tha Grozev, presidenti rus do të kishte nevojë për mobilizim të plotë, por kjo do të shkaktonte probleme për të brenda vendit.

Mobilizimi masiv do të çonte në një “shpërthim social” në Rusi, shtoi Grozev, sipas shkrimit të Metro, të cilit i është referuar edhe Business Insider.

 

Në këtë drejtim, ka nga ata në rrethin e ngushtë të Putinit që mund t’i bëjnë presion atij të përdorë armë bërthamore ose kimike, vazhdoi Grozev, por të tjerët do të thonë “mjaft është mjaft”.

 

Këta njerëz do të thoshin “është më mirë të mos humbim edhe 10,000 jetë të ushtarëve dhe oficerëve tanë”, citohet të ketë thënë më tej Grozev.

Megjithëse shifrat e sakta nuk janë të disponueshme, vlerësohet se mijëra ushtarakë rusë kanë vdekur në ofensivën brutale të vendit në Ukrainë.
Madje, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar, Rusia ka humbur një të tretën e forcave të saj.

Zyrtarët perëndimorë thonë se Rusia, duke u përballur me pengesa ushtarake, po humbet vrullin ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon.

Dhe Grozev ka thënë se zyrtarët e sigurisë në FSB, të cilët e dinë se sa ushtarë rusë kanë vdekur, mendojnë se Putini po humbet kontrollin e tij në pushtet.
“Këto janë ato pjesë të forcave të sigurisë që i dinë rreziqet për regjimin dhe ata vetë tani po përgatite për të ardhmen e tyre”, ka thënë më tej ai, për Metro.

Ditë më parë, shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës kishte thënë për Sky News se një grusht shteti për të rrëzuar Putinin tashmë është duke u zhvilluar.
“Është e pamund

Continue Reading

Bota

Rusia vazhdon të ‘hakmerret’, i ndërpret energjinë elektrike Lituanis

Published

on

By

Këtë të diel, Moska ndaloi furnizimin me energji elektrike ndaj Lituanisë, vend ky që e shpalli Rusinë, shtet terrorist ditë më parë.

Rusia po përdor armën e fortë të saj, atë të energjisë për t’ia ndaluar shteteve jo-miqësore të saj, kryesisht në Evropë.

Rusia ka nisur një ofensivë anti-sanksione kundër shteteve jo-miqësore evropiane.

Pas ndërprerjes së furnizimit me energji elektrike ndaj Finlandës, të dielën e njëjta goditja ka ardhur për Lituaninë.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING