Connect with us

Aktualitet

Dëmet e paguara gjatë 2021/ SIGAL UNIQA kryeson, paguan ¼ e totalit

Published

on

Kompanitë e sigurimeve paguan afërsisht 6.7 miliardë lekë ose 55 milionë euro dëme gjatë vitit 2021.

Shifrat janë marrë nga raporti vjetor mbi ecurinë e tregut të sigurimeve, publikuar dje nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF).

Kthimi në normalitet bëri që struktura e dëmeve vitin e kaluar të dominohej sërish nga sigurimet e detyrueshme motorike, për përgjegjësitë ndaj palëve të treta. Dëmet në këto klasa u rritën me 20.3% krahasuar me vitin 2020. Pesha e tyre në strukturën e dëmeve të paguara bruto arriti në 53.5%, nga 39.2% që kishte qenë një vit më parë.

Vitin e kaluar, aksidentet rrugore në Shqipëri u rritën me 11.5% dhe kjo rritje është reflektuar edhe në shtimin e dëmeve të paguara nga siguruesit.

Rritje e dëmeve u shënua edhe në sigurimin vullnetar KASKO të mjeteve tokësore, me 20% më shumë krahasuar me vitin 2020.

Rritje e dëmeve të paguara gjatë vitit të kaluar u shënua edhe në shumicën e klasave të sigurimeve vullnetare.

Dëmet në produktin e sigurimit të sëmundjeve u rritën me 22.4% ku duket se Covid-19 dhe pasojat që la në shëndetin e njerëzve kanë ndikuar në shtimin e dëmeve nga Sigurimet e Shëndetit.

Në tregun e Sigurimit të Jetës dëmet pësuan një rritje të ndjeshme, me 31.7% më shumë krahasuar me një vit më parë. Ky treg i ndjeu më së shumti efektet e rritjes së numrit të vdekjeve për shkak të pandemisë gjatë vitit të kaluar.

Por cila është kompania e sigurimeve në Shqipëri që ka paguar më shumë dëme gjatë vitit 2021?

Shifrat e publikuara nga AMF tregojnë qartë dominancën e SIGAL UNIQA Group Austria si kompania që jo vetëm ka besimin më të madh tek shqiptarët duke zënë pjesën më të madhe të tregut por edhe sa i përket dëmeve të paguara.

Ndarja e tregut – Sigurimet e Jo-Jetës

Dëmet e paguara – Sigurimet Motorike

Dëmet e paguara – MTPL e Brendshme

Dëmet e paguara – Karton Jeshil

Dëmet e paguara – Sigurimi i Pronës

Dëmet e paguara – Shëndet dhe Aksidente

Dëmet e paguara – Sigurimi i Sëmundjeve

Dëmet e paguara – sipas Shoqërive të Jetës

Dëmet e paguara – Sigurimi Jeta e Debitorit

SIGAL UNIQA Group Austria, lidere prej 23 vjetësh

Si grupi më i madh i sigurimeve në Shqipëri dhe rajon SIGAL UNIQA Group Austria është krenare që besohet nga më shumë se se 1 milion klientë dhe që shifrat e saj janë në rritje vit pas viti, pavarësisht sfidave që sjell koha.

Të përkushtuar dhe me profesionalizëm, afro 2000 punonjës dhe agjentë të SIGAL UNIQA shërbejnë 48 produktet tona në rreth 1200 zyra në 3 shtete, me standarte tërësisht europiane.

SIGAL UNIQA, pjesë e gjigandit austriak të sigurimeve UNIQA Insurance Group, prej 23 vitesh, me punën saj, kërkon të frymëzojë, të sjellë vlera dhe risi për klientët e saj dhe jo vetëm produkte.

Mbi 121 milionë euro asete dhe më shumë se 400 milionë euro dëme të paguara ndër vite, janë dëshmia më e madhe e fuqisë, përgjegjshmërisë dhe korrektësisë sonë përballë klientëve.

Dëmet e paguara nga SIGAL UNIQA gjatë 2021

SIGAL UNIQA Group Austria, JETOJMË MË MIRË SË BASHKU…

Për më shumë informacion:

Web: www.sigal.com.al  

E-mail: [email protected]  

Whatsapp: +355 68 60 62 829

Aktualitet

Dy policët përplasen me njëri-tjetrin, plagoset njëri prej tyre

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Tiranë. Dy efektivë në Komisariatin 3 janë përplasur me armë dhe për pasojë njëri prej tyre është plagosur rëndë.

“Në komisartian 3 sa ka ndodhur një ngjarje e rëndë, një oficer policie sapo ka qëlluar kolegun e vet. Më nisën një video ku po transportohet polici në spital. Ata janë oficerë të patrullës, dy policët kanë qëlluar njëri-tjetrin në komisariat. Është një ngjarje e rëndë, shpresojmë mos ketë pasoja me humbje jete”, tha Hoxha në “Log.”.

Në spital është dërguar në gjendje të rëndë C. S., i cili është futur në sallën e operacionir. Ndërsa autori L. Z ndodhet në komisariat.

Priten në vijim detaje për ngjarjen e rëndë. Abcnews.al do t’ju mbajë të informuar.

Continue Reading

Aktualitet

60 vjeçari dërgohet i plagosur në spital

Published

on

By

Në mbrëmjen e sotme mësohet se ka pasur një armë zjarri në këtë gjendje të Kombinatit në Tiranë.

Bëhet me dije se 60-vjeçari është dërguar në spital të plagosur.

60-vjeçari që dyshohet se vuan nga probleme te shëndetit mendor ka shkuar në spital për ndihmë mjekësore, i dëmtuar në këmbë me armë zjarri.

Paraprakisht bëhet me dije se i plagosuri nuk ka rrezik për jetën. Nuk dihen rrethanat e ngjarjes

Continue Reading

Aktualitet

Mjekët nisin trajnimet për të zbuluar linë e mjamunëve në Shqipëri

Published

on

By

Persona të prekur nga lija e majmunit janë zbuluar  dhe në vendet fqinje. Shqipëria aktualisht nuk ka të infektuar prej saj, por a jemi të rrezikuar?

“Natyrisht risku ekziston, është i ulët, por vëmendje dhe vigjilenca duhen shtuar .”

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino tregon se për të dalluar linë e majmunit nga sëmundje të ngjashme kanë nisur trajnimet me mjekët.

“Mjekët mund ta ngatërrojnë, por ka elemente të rëndësishme për tu ditur. Nis me temperaturë rritje të gjendrave limfatike shenja në lëkurë.  Nisin nga fytyra, pëllëmbët shputat dhe në të gjithë trupin. Kalon në disa faza.”

Sëmundja tregon mjekja  prek çdo moshë,  zgjat rreth një muaj, përgjithësisht kalon lehtë, por tek personat me probleme të imunitetit mund të shkaktojë humbje jete.

“Zgjat deri 4 javë dhe është infektuese derisa zhvishet lëkura. Duhet të jemi të kujdesshëm mos prekim sytë se mund te çojnë në verbim.  Ata persona me dëmtime të imunitetit mund të bëjnë forma të rënda.” 

Lija  e majmunit mund të transmetohet në disa forma. “Veshjet apo mjetet e ngrënies së personit të infektuar mund të shërbejnë si transmetues .”

Për linë e majmunit nuk ka mjekim të aprovuar për tu përdorur në masë  ndërkohë që vaksina e variolës ofron mbrojtje. Vaksinimi për këtë sëmundje ka përfunduar në vitet 80 pasi të prekur prej saj nuk ka më në të gjithë botën.  Lija e majmunit është përhapur në 15 shtete të botës, por mjekët thonë se nëse të infektuarit ndiqen dhe izolohen sëmundja mund të kufizohet.

Continue Reading

Aktualitet

JA HARTA/ E lirë vetëm Unaza e Madhe dhe Rruga e Elbasanit, hermetizohet Tirana më 25 maj

Published

on

By

Tiranë ‘e hermetizuar’ më 25 maj. Të gjitha rrugët do të jenë të bllokuara në kryeqytet. Sipas hartës së siguruar nga gazetari i ntv.al,  rrugët ku do të lejohet lëvizja është vetëm Unaza e Madhe dhe Rruga e Elbasanit.

Për herë të parë në historinë e tij, kryeqyteti shqiptar do të presë një finale evropiane futbolli dhe Bashkia e Tiranës është përgatitur me të gjitha detajet që kërkon në ngjarje e tillë.

Në prag të ndeshjes Roma-Feyenoord më 25 maj, kryebashkiaku Erion Veliaj ka dhënë disa ditë më parë disa porosi të fundit për grupin koordinues, që po merret me organizimin, si dhe disa këshilla për qytetarët e Tiranës, duke qenë se ajo ditë do të jetë pa makina.

Qyteti po bëhet gati për të pritur tifozët që nuk do të bileta dhe do ta shohin ndeshjen jashtë stadiumit. Amfiteatri Veror i Liqenit dhe pedonalja “Murat Toptani” do të kthehen në Fan Zone për tifozët e Romës dhe Feyenoord, ndërsa sheshi “Skënderbej” do të presë tifozë neutralë, në mënyrë që edhe ata që nuk kanë bileta, ta shijojnë ndeshjen me po të njëjtën atmosferë si në stadium.

Pas Veliajt, Policia e Shtetit njoftoi për masat në finalen e Conference League në 25 maj. Drejtori i Përgjithshëm Gledis Nano u kërkoi qytetarëve të shmangin ardhjen në kryeqytet të mërkurën, por megjithatë gjithë eventin e konsideron si festë. I pyetur nëse janë marrë masa për tifozët e Feyenoordit, të cilët njihen për trazira, kreu i Policisë së Shtetit tha janë marrë masat për ndarjen që në ardhje të dy tifozerive.

Në një dalje pwr mediat, Policia e Shtetit bëri me dije të gjitha rrugët që do të bllokohen.

Ndeshja e vlefshme për Conference League do luhet në Tiranë në stadiumin ‘Air Albania’ me datë 25 maj. Nga 20 mijë bileta që janë gjithsej UEFA ka njoftuar se janë shitur 16.500 bileta nga të cilat 8 mijë në total për Romën dhe Feyenord, 4 mijë për secilën. Për rrjedhojë për publikun e thjeshtë në të gjithë botën u vunë dispozicion 8500 bileta u blenë nëpërmjet faqes së UEFA-s në një kohë rekord.

Continue Reading

Aktualitet

Meta dhe Osmani në 110-vjetorin e Kuvendit të Junikut

Published

on

By

Presidenti i Republikës Ilir Meta ditën e sotme ndodhej në Kosovë ku së bashku me Presidenten Osmani morën pjesë në 110-vjetorin e Kuvendit të Junikut. Presidentja Osmani tha se në këtë përvjetor është koha të rikujtojmë pjesëmarrësit e Kuvendit. Sipas Osmanit, Kuvendi i Junikut u mbajt në një moment vendimtar për Shqipërinë prandaj hyn në rrjedhën e ngjarjeve të rëndësishme historike.

Osmani: Kuvendi i Junikut shënon jo vetëm një datë historike, por një pikë orientimi për veprime kulturore. Ai shërbeu edhe si udhë-rrëfim për shumë vajza që dhanë jetën për Atdhe. Përkushtimi dhe trimëria e pjesëmarrësve të Junikut janë pikë reference e vazhdueshme nga e cila duhet të mësojë secili prej nesh. Ne duhet të kujdesemi që trashëgimia politike e këtij Kuvendi të shërbejë si udhërrëfyes për veprimin politik të këtij vendi. Vetëm duke vlerësuar të kaluarën ne mund ta ndërtojmë të sigurt të ardhmen tonë.

Në fjalën e tij, Presidenti Meta u shpreh se çdo shqiptar krenohet me veprën e madhe dhe të lavdishme të burrave të Kombit të cilët para 110 viteve lëshuan kushtrimin në Junik për liri.

Meta: Para 110 viteve në Kuvendin e  Juniku t, 250 burra të pendës dhe të pushkës, me në krye Hasan Prushtinën, Isa Boletinin dhe Bajram Currin dhe shumë patriotë të tjerë për 4 ditë dhe net debatuan dhe diskutuan për fillimin e një kryengritje të përbashkët në Kosovë për lirinë dhe pavarësinë e trojeve kombëtare. Në atë Kuvend, u lidh besa për çlirimin e trojeve shqiptare. Kuvendi i Junikut paraqiti platformën e pastër për çlirim. Treguesi i qartë ishin 12 pikat e programit të dalë nga Kuvendi i Junikut. Kuvendi i Junikut i parapriu këtij projekti madhor, kombëtar dhe pati kontribut të rëndësishëm për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë. Sot pas 110 vitesh kemi shumë arsye, e të jemi mirënjohës atyre patriotëve që treguan në kohë të vështira largpamësi dhe i dhanë dritë një projekti të rëndësishëm kombëtar. I gëzohemi Shqipërisë si vend anëtar në NATO. Ne i gëzohemi më së shumti të sakrifikuarës së madhe 110 vjet më parë, Kosovës, që sot është një shtet i lirë dhe i pavarur, vend model. Ajo ecën e sigurt drejt integrimeve në institucionet ndërkombëtare. Ne jemi kontribuues të paqes dhe sigurisë. Jemi për fqinjësi të mirë për fqinjët tanë, pa paragjykime. Po kështu kemi treguar se jemi të hapur me të tjerët, por edhe më të bashkuar me njëri-tjetrin. Ne ndodhemi para sfidave të mëdha, e ato sfida duhet t’i pranojmë. E përjetshme vepra e atdhetarëve tanë këtu në Kuvendin e Junikut. Rroftë populli shqiptar, suksese Kosovës dhe Këshillit të Evropës

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING