Connect with us

Pinknews

Eurovisioni në hall, hakerët rusë në serverët e votimit për ta ndaluar Ukrainën të fitojë

Published

on

Hakerët kibernetikë rusë mund të synojnë festivalin Eurovision për të ndaluar Ukrainën të fitojë çmimin kryesor.

Killnet, një grup hakerësh pro-Putin, po sugjeron se do të imobilizojë serverët e votimit në internet, mbi mbështetjen për Kalush Orchestran, që janë përfaqësuesit e Ukrainës me këngën “Stefania” dhe njëherësh favorit për çmimin kryesor.

Grupi në fjalë është bërë gjithnjë e më i popullarizuar në të gjithë Evropën pas pushtimit rus të Ukrainës që nisi në muajin shkurt. Rusia ndërkohë sivjet është përjashtuar nga gara e madhe e Eurovisionit, shkruan DailyMail.


Në një postim në Telegram me logon e Eurovisionit, Killnet shkroi: “Nuk mund të votoni në internet”.

“Ndoshta sulmi ynë DDOS është fajtor për gjithçka”, shkruan ata, raportoi The Sun.

Oleh Psiuk, anëtari themelues i grupit, tha se fitimi potencial i festivalit nga shteti ukrainas, mund të ‘rritë moralin’ në Ukrainë.

“Për vendin tonë është kaq e rëndësishme të kemi fitore në të gjitha mënyrat”, shtoi ai.

Kënga e tyre, “Stefania”, përmban vargun: “Unë gjithmonë do të eci drejt teje nëpër rrugë të prishura” – dhe është bërë edhe më domethënëse pas muajve të shkatërrimit të Ukrainës nga forcat ruse.

“Çdo vit sistemi i votimit të Eurovision ka një gamë të gjerë masash sigurie për të mbrojtur pjesëmarrjen e audiencës nga ndikimet e jashtme”, tha një zëdhënës i Eurovisionit.

“Ky vit nuk është ndryshe”, shtoi ai.

Mbrëmë, Killnet postoi një mesazh duke thënë se për një sulm tjetër ‘nuk ia vlen koha’, raportoi The Sun.

Kjo vjen pasi hakerët pro-rusë sulmuan faqet e internetit të disa institucioneve italiane, duke përfshirë senatin, njoftoi të mërkurën agjencia e lajmeve ANSA.

Killnet e mori përsipër sulmin, tha ANSA, i cili synonte gjithashtu Institutin Kombëtar të Shëndetit (ISS) dhe Automobile Club d’Italia, një shoqatë kombëtare e shoferëve.

Faqet e internetit të senatit, dhomës së lartë të parlamentit të Italisë dhe ISS u kthyen në internet në orën 20:00 (18:00 sipas kohës lokale). Një orë më parë, ishte e pamundur të qasesh në to.

Kryetarja e Senatit Elisabetta Casellati tha në Twitter se sulmi i hakerëve nuk kishte shkaktuar asnjë dëm.

“Këto janë incidente të rënda, të cilat nuk duhen nënvlerësuar”, ka shkruar ajo.

Ministria e mbrojtjes, uebfaqja e së cilës nuk ishte e disponueshme, tha në një deklaratë se kjo ishte ‘për shkak të aktiviteteve të planifikuara prej kohësh të mirëmbajtjes që po vazhdojnë në uebsajt’.

Një burim në agjencinë italiane të sigurisë kibernetike tha se ata po punonin me administratat e prekura për të rivendosur faqet e internetit, duke sugjeruar “kundërmasat e para të përshtatshme teknike”.

Policia tha se një hetim ishte në vazhdim, por nuk bëri komente të mëtejshme.

Që nga pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt, shumë qeveri perëndimore kanë ngritur nivelet e alarmit në pritje të sulmeve të mundshme kibernetike ndaj sistemeve dhe infrastrukturës së IT-së.

Në fund të marsit, kompania hekurudhore italiane Ferrovie dello Stato Italiane (FS) ndaloi përkohësisht disa shërbime të shitjes së biletave nga frika se do të ishte shënjestruar nga një sulm kibernetik.

Në prill, Ministria e Tranzicionit të Ekologjisë tha se duhej të mbyllte të gjitha sistemet e saj të IT-së për shkak të kërcënimeve të jashtme.

Pinknews

Ermali baba për herë të tretë? Ja çfarë thotë aktori

Published

on

By

Producenti dhe aktori i njohur Ermal Mamaqi ka folur si herët e fundit për jetën e tij.

Aktori është shprehja në dëshirat e tij dhe Amit është që të kenë një fëmijë tjetër. Ai nuk ka hezituar të shpreh preferencën nëse do të jetë djal apo vajzë, duke thënë se ai dëshiron të ketë një djal tjetër.

Ermali gjithmonë ka treguar se ka një shumë të lidhur me fëmijët e tij, e sidomos me djalin.

 

Continue Reading

Pinknews

Bashkpunimi i shumëpritur, Capital T dhe Alban Skënderaj do sjellin hitin e ri

Published

on

By

Dy prej artistëve më të dashur për publikun, së shpejti vijnë në një bashkëpunim.

Capital T dhe Alban Skënderaj, kanë paralajmëruar se do të sjellin një këngë të re dhe që të gjithë mezi e presin.

Përmes një postimi në llogaritë e tyre përkatëse në Instagram, dyshja kanë zbuluar se kënga mban titullin “Një natë” dhe pritet të lansohet më 28 maj (e shtunë).

“Një natë”, x Alban Skënderaj, 28.05.22, ruajeni datën”, ka shkruar Capital T në mbishkrimin e imazhit ku shihet bashkë me këngëtarin nga Shqipëria.

Kujtojmë që ky nuk do të jetë bashkëpunimi i parë mes dyshes, ata sollën këngën “Një ëndërr” në vitin 2013 që u prit mirë nga fansat e tyre.

Ndërkohë, të dy mbesin aktive gjatë kësaj periudhe kohore edhe me projekte të tjera muzikore dhe koncerte.

Continue Reading

Pinknews

Bora dhe Donaldi shijojnë pushimet së bashku

Published

on

By

Mendimet dhe dëshira e publikut për të parë bashkë Bora Zemanin dhe Donald Veshaj vazhdon.

Duke rikujtuar momentin kur publiku mësoi për ribashkimin e çiftit, duket se këtë herë ata kanë kaluar pushime në breg të detit, larg syrit të kamerave dhe njerëzve përreth.

Javën e kaluar Donaldi ishte në Vlorë nga ku postoi disa foto e video. Ndryshe nga herët e tjera ai nuk u shfaq krah të vëllait Romeos, i cili nga ana tjetër ndodhej në Tiranë.

Ndërsa Bora për të mos i postuar në të njëjtën ditë me Donaldin, i postoi sot fotot nga jugu i Shqipërisë ku shfaqet me bikini.

Mjedisi ku janë shkrepur fotot duket i njëjtë e po ashtu ata kanë përdorur të njëjtat efekte për të edituar fotot e tyre.

 

Continue Reading

Pinknews

Me fotografi perfekte, Jonida dhe Zanzibari ku ndodhet për pushime

Published

on

By

Këngëtarja e njohur shqiptare, Jonida Maliqi, këto ditë ndodhet për pushime në kontinentin afrikan.

Ajo ka shkuar në Zanzibar të Tanzanisë së bashku me një grup miqsh, ku kanë shijuar kohë të mirë së bashku.

Jonida u kujdes që të ndajë me ndjekësit e saj të shumtë në rrjetet sociale, disa fotografi nga çastet e bukura që po kalon atje.

Ndër të tjerash, ajo publikoi në rrjetin social Instagram disa fotografi me bikini, ku vinte në pah linjat e saj atraktive të trupit.

Jonida përndryshe është shumë e pëlqyer për stilin e saj dhe paraqitjet unike, si një adhuruese e modës.

 

Continue Reading

Pinknews

Dikur mike të ngushta, sot kunja njëra-tjetrës, ç’ndodhi mes Leonorës dhe Norës

Published

on

By

Leonora Jakupi dhe Nora Istrefi dikur ishin dy mikesha të ngushta, por sot nuk flasin më me njëra-tjetrën, edhe pse së fundmi kanë qenë bashkë në të njëjtin event. Por përpara se të tregojmë ç’ka ndodhur tek ky event, le t’i rikthehemi arsyes pse dy këngëtaret nuk i flasin njëra-tjetrës.

Shkak është bërë kënga “Sa t’kom dasht”, e cila ishte realizuar për ta kënduar Leonora, por që e kishte marrë Nora. Kënga u realizua nga Flori Mumajesi për Leonora Jakupin dhe kjo e fundit ia tregoi Nora Istrefit, e cila e regjistroi këngën në një studio tjetër. Që prej asaj dite, marrëdhënia e dy ish-mikeshave nuk ishte më njësoj. Pak kohë më parë, e ftuar në “Shiko kush luan”, Leonora foli publikisht për atë çfarë kishte ndodhur mes tyre duke thënë se Nora Istrefi duhet t’i kërkojë falje. Leonora u shpreh se “është njeri që nuk mban inate”, por për momentin nuk do t’i fliste Nora Istrefit. “Nora duhet të kërkojë falje për çfarë ka bërë”, tha Leonora.

Miq të afërt kanë thënë se situata mes tyre ka qenë e tensionuar në eventin e fundit. Sipas mediave, në dhomat e grimit, mes dy vajzave ka pasur momente tensioni, ku nuk i kanë kursyer batutat me kunja. E njëjta situatë është vënë re edhe në festën e organizuar pas shfaqjes. Nora Istrefi ka zgjedhur të qëndrojë në tavolinë me të afërmit e saj, duke qëndruar larg nga Leonora, por edhe nga miqtë e përbashkët. Kurse Leonora ka zgjedhur të jetë pranë disa nga kolegëve të saj të showbizit kosovar.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING