Connect with us

Lifestyle

Ferrari ‘dënon’ familjen Kardashian

Published

on

Familja Kardashian i është shtuar listës së zezë të Ferrarit, pasi ato tashmë nuk mund të blejnë makinat e tyre luksoze.

Prodhuesi italian i makinave ka një listë të zezë në të cilën përfshihen të famshmit që nuk mund t’i blejnë makinat e tyre dhe në këtë bëjnë pjesë edhe Kardashians.

VIP-at  si Justin Bieber, Floyd Mayweather dhe të famshëm të tjerë si familja Kardashian, nuk mund të blejnë makinat e Ferrarit.

Kjo tregon se Ferrarit nuk i intereson nëse ke para, por nëse ndërhyn në prodhimet e tyre i shtohesh listës së zezë.

Para pak kohësh këngëtari Justin Bieber iu shtua listës së zezë të Ferrarit, pasi modifikoi sipas dëshirës pamjen e makinave të tyre. Bieber ndryshoi ngjyrën e makinës së tij dhe më pas e nxori në ankand.

Lifestyle

Ky ushqim deti fshin shenjat e plakjes

Published

on

By

Për herë të parë, komuniteti shkencor po nxjerr në pah përfitimet e një organizmi detar kundër plakjes së trurit. Në veçanti, konsumimi i organizmave detarë Ascidiacea, të njohura gjithashtu si tunika , mund të ndryshojë shenjat kryesore të plakjes , sipas një studimi të ri nga Universiteti Xi’an Jiaotong-Liverpool, Universiteti Stanford, Universiteti i Shangait dhe Universiteti J Shanghai i Akademisë Kineze. 

Kjo klasë e ushqimeve të detit konsumohet gjerësisht në vendet aziatike, si Japonia dhe Koreja e Jugut, dhe substanca e vlefshme kundër plakjes që ato përmbajnë janë plazmalogjenet (klasa e glicerofosfolipideve), të cilat gjenden në zemër, tru dhe qelizat imune, por janë të reduktuara, sipas moshës. Humbja e tyre është një pararendës i shumë sëmundjeve neurodegjenerative, si sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit .

Ekipi, për të hetuar efektin e rritjes së plazmalogjeneve në procesin e plakjes, i përshtati ato në dietën e kafshëve eksperimentale më të vjetra. Pas administrimit të suplementeve, ata zbuluan se efekti i tyre ishte i rëndësishëm në aftësitë e të mësuarit dhe  simptomat e këtyre minjve.

“Hulumtimi ynë tregon se plazmalogët jo vetëm që mund të ndalojnë dëmtimet njohëse, por mund të kthejnë dëmtimet njohëse në tru. Përveç kësaj, minjtë e moshuar zhvilluan qime të reja të trasha dhe me shkëlqim, krahasuar me minjtë më të vjetër që nuk ushqeheshin me suplementin, tha profesori dhe autori i studimit Lei Fu.

Continue Reading

Lifestyle

A duhet ti lajmë rrobat e reja përpara se ti veshim

Published

on

By

Rregulli që duhet të lajmë çarçafët çdo javë (edhe më shpesh në verë) është i njohur, sidomos nëse jemi të prirur ndaj alergjive. Për ata që nuk kanë lëkurë të ndjeshme, një detergjent pa aromë është mënyra më e mirë për të shmangur acarimet  që mund të shkaktohen nga sapunët dhe aromat e ashpra.

Por nëse vazhdoni të përjetoni shqetësime të herëpashershme, mund të ketë diçka që ju ka shpëtuar. A i lani rrobat tuaja të reja para se t’i vishni? Siç shpjegon dermatologia Azadeh Shirazi, rrobat e reja mund të përmbajnë disa substanca potencialisht irrituese.

Rrobat mund të përmbajnë  ngjyra sintetike apo edhe konservues për t’i mbajtur rrobat pa rrudha dhe prandaj duhet t’i lajmë rrobat para se t’i veshim.  “Nëse  përmbajnë alergjenë që sensibilizojnë lëkurën, këto kimikate do të përhapen në lëkurë dhe mund të çojnë në atë që quhet dermatit kontakti”, tha ajo.

Dermatiti i kontaktit është një patologji e lëkurës e cila shfaq skuqje si dhe kruarje të forta. Skuqja nuk është ngjitëse dhe shqetësuese për jetën por mund të jetë e pakëndshme. Kur bëhet fjalë për trajtimin e dermatitit, në përgjithësi është më mirë të vizitoni një dermatolog pasi ka shumë lloje të ndryshme reagimesh.

Continue Reading

Lifestyle

Çfarë është Sindroma Skeeter dhe pse shfaqet vetëm në verë

Published

on

By

Sindroma Skeeter është një gjendje më e re e njohur nga komuniteti mjekësor dhe u regjistrua për herë të parë në një studim të vitit 1999 të botuar në Journal of Alergy and Clinical Immunology. Studimi përshkroi pesë fëmijë ndryshe të shëndetshëm 2 deri në 4 vjeç, të cilët u dërguan në një klinikë alergjie pasi u diagnostikuan nga mjekë të ndryshëm të kujdesit parësor me një infeksion të rëndë bakterial të lëkurës që u zhvillua brenda disa orësh pasi u pickua nga një mushkonjë.

Fëmijët patën reagime të ndryshme, duke përfshirë një, fytyra e të cilit ishte e mbuluar me skuqje të kuqe dhe syri i të cilit ishte i fryrë për një javë pasi u pickua nga një mushkonjë.

Sindroma Skeeter, përfunduan studiuesit, është një reaksion alergjik ndaj proteinave në pështymën e mushkonjave. Pacientët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj pickimit dhe shpesh kanë temperaturë. Sindroma Skeeter është zakonisht e bezdisshme, por jo kërcënuese për jetën.

Sa zgjat sindroma Skeeter?

Reagimi i çdo personi është i ndryshëm, por simptomat zakonisht zgjasin tre deri në pesë ditë.

Shumica e njerëzve kanë njëfarë niveli alergjie ndaj pështymës së mushkonjave, por është më e zakonshme tek njerëzit me këtë sindromë dhe kjo mund të shkaktojë një ndryshim në reagime.

Zakonisht kur na kafshojnë mushkonjat kemi një shenjë të vogël të kuqe. Por njerëzit me sindromën Skeeter do të përjetojnë më shumë kruajtje, ethe dhe vështirësi në frymëmarrje.

Si trajtohet Sindroma Skeeter?

Praktikisht nuk ka asnjë test diagnostik për sindromën Skeeter, që do të thotë se nuk ka asnjë test gjaku që mund të zbulojë antitrupat e mushkonjave. Kështu, një alergji ndaj mushkonjave diagnostikohet nga simptomat tuaja.

Gjithashtu nuk ka shërim, megjithatë simptomat mund të parandalohen duke përdorur repelent kundër mushkonjave dhe duke mbuluar lëkurën tuaj të ekspozuar kur shkoni në zona ku ka shumë mushkonja. Nëse ju kafshon një mushkonjë, antihistaminet, steroidet lokale dhe orale, madje edhe akulli mund të ndihmojnë me fryrjen.

Së fundi, nëse dyshoni se keni sindromën Skeeter, është mirë të merrni masa paraprake shtesë për t’u mbrojtur nga pickimi i mushkonjave. Edhe, kjo ndikon në cilësinë e jetës suaj, është koha për të vizituar një alergolog.

Continue Reading

Lifestyle

Produktet e bukurisë së Mbretëreshës Elizabeth

Published

on

By

Gjasat që t’i hedhim një sy çantës që Mbretëresha Elizabeth ka në çantën e saj janë të pakta. Por mund të themi me besim se cilat janë disa nga produktet e saj të preferuara.

Kamera e ka kapur disa herë monarken 96-vjeçare gjatë viteve, duke aplikuar buzëkuqin e saj ose kremin e saj të preferuar. Gjithashtu, thashethemet për manikyrin e saj të preferuar po shtohen, ndërkohë që nuk mungojnë edhe markat që kanë marrë “Royal Warrant”-in e lakmuar, diçka si një vulë preferencash mbretërore.

Mbretëresha Elizabeth është një adhuruese e bukurisë. Rrallëherë e shohim pa buzëkuq të kuq apo rozë të ndezur, ndërkohë që i pëlqen manikyrët e pastër dhe me shkëlqim. Shumë menduan se ajo po ndiqte protokollin mbretëror, duke shmangur ngjyrat më të guximshme të thonjve, por korrespondenti mbretëror Omid Schoobie i tha Pazarit në 2018 se rregullore të tilla protokolle ishin thjesht mite.

Sipas The Telegraph, Mbretëresha pëlqen kremin legjendar Eight Hour Cream nga Elizabeth Arden. Marka kishte zbuluar më parë se po punon me Angela Kelly, stilisten personale të monarkut, për t’i ofruar asaj produktet që i nevojiten.

Marka ka zbuluar se Mbretëresha Elizabeth blen produkte livando, duke ndjekur traditën e nënës së saj.

Mbretëresha Elizabeth është gjithashtu një fanse e markës franceze, Clarins. Madje ajo financoi kompaninë për të krijuar një nuancë buzëkuqi që do të përputhej me rrobat rituale për kurorëzimin e saj. Produkti mori urdhrin mbretëror në vitin 2007 dhe që atëherë nuk i ka munguar pallatit.

Continue Reading

Lifestyle

Përse hiqet kapejla kur përshëndesim dikë?

Published

on

By

Heqja e kapelës, ose ndonjëherë thjesht duke e lënë të kuptohet duke prekur buzën, është një gjest konvencional jo-verbal, shumë i zakonshëm në Perëndim, veçanërisht tek burrat.

Në të kaluarën, mbulesa e kokës mund të sinjalizonte se i përkisnin një rangu të lartë shoqëror dhe heqja e saj përfaqësonte një akt përulësie.
Shembulli më i qartë është përdorimi, i kufizuar vetëm për burrat, i hyrjes në kishë me kokë të pambuluar.
Respektim human
Ky gjest tradicional ka lindur disa idioma, të cilat tregojnë synimin për të kryer këtë veprim për të bërë homazhe, për të shprehur respekt apo admirim për dikë.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING