Kompania franceze ‘Sanofi’ ka gati vaksinën e re antiCovid

Kompania farmaceutike franceze ‘Sanofi’ raportoi rezultate pozitive nga një provë e vaksinës së saj COVID-19 të hënën, e cila është goditur nga disa muaj vonesa.

I zhvilluar nga GlaxoSmithKline në Britani, rezultatet e fazës së ndërmjetme treguan një prodhim të lartë të antitrupave neutralizues tek të rriturit e të gjitha moshave, në nivele të krahasueshme me ato të vërejtura në njerëzit që ishin shëruar nga një infeksion COVID, tha laboratori në një deklaratë.

Bashkimi Europian nënshkroi një marrëveshje me Sanofi për miliona doza të vaksinës, por studimi i parë mbi efektivitetin e tij tek njerëzit arriti në një përfundim në fund të vitit 2020.

Provat e fazës 3 do të fillojnë në javët e ardhshme dhe kjo është faza e fundit e nevojshme para se të kërkohet autorizimi përfundimtar për vaksinën.

Faza tjetër e provave do të studiojë efektivitetin e saj kundër varianteve të reja.

Rezultatet e përkohshme treguan antitrupa në 95% deri 100% të rasteve pas një doze të dytë, në të gjitha grupmoshat.

Për ata që më parë ishin infektuar me COVID-19, një dozë e vetme gjeneroi përqendrime të larta të antitrupave, “duke nënvizuar vlerën e fortë të mundshme të zhvillimit të saj për vaksinimin përforcues”. – thuhej në një deklaratë të kompanisë.

Në fillim të këtij viti Sanofi filloi të prodhonte deri në 12 milion doza të vaksinës Johnson & Johnson në fabrikën e saj në Lion.

Related Posts

Kategorite

BIoscalin