Connect with us

Aktualitet

Ministrja Etilda Gjonaj e ftuar speciale në Shkollën e Magjistraturës, misioni ynë është zbatimi i reformës në drejtësi

Published

on

Krenari dhe kënaqësi e madhe për mua të isha sot në Shkollën e Magjistraturës për të përshëndetur të gjithë ata magjistratë që diplomohen dhe po ashtu të një brezi të ri të cilët nisin këtë shkollë. Sot jemi në një moment tepër te rëndësishëm e deçiziv
për zbatimin e Reformës në Drejtesi. Misioni ynë është që të bëjmë të mundur konsolidimin e rezultateve të reformës në drejtësi, duke e konsideruar si një histori suksesi të përbashkët,
por edhe si një përgjegjësi të përbashkët për realizimin e saj.
Është momenti që të gjitha institucionet të veprojnë me proaktivitet dhe ajo që është më e rëndësishme të tregojnë KURAJO në përmbushje të përgjegjësive ligjore e kushtetuese për t’i dhënë shtysë disa proceseve të rëndësishme siç janë plotësimi i vakancave në Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë, ecurinë e procesit të Vettingut, realizimin e pritshmërive të qytetarëve nga strukturat e SPAK.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 16.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Në pritje të shtatorit të ankthit EDITORIAL NGA ROLAND QAFOKU NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

“Detyruan gjysmën e globit të vaksinohej” Nga Ilir Alimehmeti EDITORIAL NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Debat mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës

Published

on

By

Pa Filtra, Për të mos u humbur intervista për debatin e lejimit të shamisë muslimane në shkolla e Kosovës.

Debati mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës solli kryeredaktorin e websitit www.foldrejt.com në emisionin Pa Filtra në Ntv Televizion.

I ftuari i gazetarit Artur Nura, kolegu Imer Topanica tha se debati ka rreth 20 ditë që është bërë i madh dhe thjesht për interesa politike!

Topanica shtoi për teleshikuesit e emisionit Pa Filtra se duhen shmangur keqkuptimet botëkumtimore dhe të mos ngatërrohet Lindja me Perëndimin në një zgjedhje individuale të vajzave të Kosovës!

Toponica ju referua një sondazhi realizuar në Kosovë së fundi ku shumica absolute kish votuar pro lejimit të shamisë muslimane në shkolla, por ndërhyrjes së gazetarit Nura nëse ishte e vërtetë që shumica absolute në këtë sondazh ishte e gjinisë mashkullore? Topanica ju referua një sondazhi në Instagram ku 40% e votuesve kishin qenë vajza!

Topanica tha se raporti me fenë në Kosovë është i ndryshëm nga Shqipëria, por pa i qartësuar shkaqet dhe arsyet e këtyre diferencave të cilat janë padyshim historike dhe patriotike.

Për më shumë sugjerojmë që intervista të ndiqet e plotë në kanalin e Ntv Televizion në Youtube

Continue Reading

Aktualitet

Zhduket 16-vjeçarja, babai bën denoncimin në polici

Published

on

By

 Një 16-vjeçare në Tiranë është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më. Babai i saj ka dhënë alarmin në polici.

Burime policore bëjnë me dije se ditën e sotme shtetasi I. K., 59 vjeç ka kallëzuar se është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më vajza e tij e mitur, shtetasja E. K., 16 vjeçe.

Punohet për gjetjen e saj.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING