Digital Clock
8:10:45

Nikolla pret ambasadoren greke: Greqia, vend fqinj e mik, mbështetëse e vendosur e integrimit evropian të Shqipërisë

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti sot në një takim ambasadoren e Greqisë, Sophia Philippidou.

Diplomatja greke uroi Nikollën për detyrën e re si kryetare e Kuvedit. Nga ana tjetër, kryeparlamentarja vuri në dukje se “Shqipëria e konsideron Greqinë një vend fqinj e mik të çmuar, partner të ngushtë në NATO si edhe në rrugën drejt demokracisë, përparimit dhe integrimit evropian. Shqipëria i është mirënjohëse Greqisë për mbështetjen e palëkundur të rrugëtimit evropian të Shqipërisë dhe të vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor. Ne jemi të vendosur që marrëdhëniet dypalëshe të vazhdojnë të zhvillohen në frymën e fqinjësisë së mirë dhe perspektiva e përbashkët evropiane. Kuvendi i Shqipërisë do të punojë për ta çuar më tej bashkëpunimin strategjik, në interes të të dy vendeve e popujve tanë.”.

Ambasadorja Sophia Philippidou falënderoi kryetaren Nikolla për vullnetin për zgjerimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe përsëriti vullnetin e Greqisë për zgjerimin e bashkëpunimit me Shqipërinë dhe intensifikimin e bashkëpunimit parlamentar.

 

 

Kliko tani per te perfituar nga Oferta!

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist