Connect with us

Lifestyle

Nuk është vetëm vapa! Nëse djersitni natën, mund të vuani nga…

Published

on

Djersitja gjatë natës mund të tregojë probleme serioze, prandaj këshillohet që të shkoni te mjeku. Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS) thekson se shumica e njerëzve që vuajnë nga djersitja gjatë natës nuk kanë nevojë për trajtim. Hapja e dritareve, përdorimi i pëlhurave që marrin “frymë” dhe gotave me ujë pranë shtratit ndoshta do të ndihmojnë.

Menopauza

Ekspertët thonë se nëse djersiteni gjatë natës, atëherë menopauza është një nga fajtorët kryesorë. Ndryshimet hormonale gjatë kësaj kohe mund të çojnë në djersitje tek gratë. Është mirë të vizitoni mjekun tuaj, pasi mjekimi i duhur mund të ndihmojë.

Ilaçet kanë efekte anësore. Ilaçet kundër depresionit, qetësuesit e ndryshëm janë një nga shkaqet më të zakonshme të djersitjes. Nëse merrni ilaçe dhe filloni të djersiteni, duhet të flisni me mjekun për të parë nëse mund t’i ndryshoni ato.

Sheqeri i ulët në gjak

Sheqeri i ulët në gjak, i njohur gjithashtu si hipoglikemia – i referohet kur sheqeri në gjak bie në një nivel të ulët. Kjo zakonisht lidhet me diabetin dhe shumë njerëz që marrin insulinë për të trajtuar këtë gjendje do të vuajnë gjithashtu nga djersitjet gjatë natës.

Në disa raste, kjo është për shkak se trupi i tyre punon më shumë se shumica e njerëzve kur bëhet fjalë për të mbajtur organet e tyre plotësisht funksionale. Dr. Nesoki Okeke tha se kur niveli i sheqerit në gjak bie, atëherë ai mund të aktivizojë lirimin e adrenalinës. Kur kjo ndodh, gjëndrat tuaja të djersës stimulohen dhe ju filloni të djersitni shumë.

Infeksionet

Djersitja gjatë natës mund të jetë një shenjë se sistemi imunitar po lufton një infeksion. Disa njerëz kanë pasur djersitje kur janë prekur nga koronavirusi. Ju gjithashtu mund të përjetoni djersitje gjatë natës nëse keni një infeksion bakterial, një infeksion viral ose parazitar.

Disa lloje të kancerit

Djersitja gjatë natës mund të jetë gjithashtu një shenjë paralajmëruese shumë e hershme për disa lloje kanceri, kryesisht limfoma, një lloj kanceri i gjakut. Por kjo është vërtet e rrallë.

Ankthi

Ky mund të jetë një shkak i zakonshëm i djersitjes së tepërt. Kur njerëzit bëhen të shqetësuar, trupi i tyre aktivizohet në përgjigje të një “lufte” kundër asaj që i shqetëson.

Lifestyle

Ja si të shpëtoni përgjithmonë nga celuliti

Published

on

By

Celuliti për shumë vajza dhe gra është një problem, veçanërisht gjatë verës. Ndonëse ka një sërë metodash që e eliminojnë, një ndër aleatët kundër celulitit janë frutat. Jo të gjithë, sigurisht, por disa që kanë aftësinë magjike për të luftuar celulitin ose për ta reduktuar atë në maksimum.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet si frutat e tjera të kuqe “punojnë” kundër celulitit. Ata përmbajnë fibra, ujë dhe vitaminë C.

Dardha është e pasur me kalium, ka pak kalori si dhe ka veprim veprim antimikrobik, për të stimuluar qarkullimin limfatik.

Ananasi

Përshpejton rigjenerimin e indeve, ndihmon tretjen e proteinave dhe nxit largimin e lëngjeve të mbajtura nga trupi.

Kivi

Mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e celulitit, pasi ka një përmbajtje të shtuar të vitaminës C, e cila kontribuon në detoksifikimin e trupit dhe në sintezën e kolagjenit dhe elastinës, duke rritur kështu qëndrueshmërinë e lëkurës. Përveç kësaj, konsumimi i dy kivi në ditë për gjashtë javë duket se redukton lodhjen, rrit vitalitetin dhe përmirëson disponimin.

Shalqiri dhe Pjepri

Të pasura me fibra dhe ujë, krijojnë ngopje dhe kanë efekt diuretik. Ato ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi duke përmirësuar celulitin dhe aknet. Janë një alternativë e shkëlqyer në periudhat e nxehta për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit dhe fuqisë së tyre hidratuese në trup dhe shtresat e lëkurës.

Continue Reading

Lifestyle

Ushqimi më i dëmshëm për gjëndrën tiroide

Published

on

By

Gjëndra tiroide është shumë e rëndësishme dhe ndodhet në fund të qafës.

Ajo prodhon hormone të rëndësishme për shumë sisteme në trup, duke përfshirë hormonet që kontrollojnë metabolizmin – një proces në të cilin ushqimi që merrni në trup shndërrohet në energji.

Nëse vuani nga sëmundja e tiroides, është pikërisht sepse prodhon shumë ose shumë pak nga këto hormone.

Ekzistojnë disa lloje të sëmundjeve të tiroides, si hipertiroidizmi, hipotiroidizmi, tiroiditi dhe tiroiditi Hashimoto, të gjitha këto mund të shkaktohen nga një sërë gjërash, si mungesa e jodit apo edhe gjenetika.

Dietologia Molly Hembry vëren se gjendja më e zakonshme është një gjëndër tiroide joaktive ose hipotiroidizmi.

“Pesha e tepërt është shpesh efekti anësor parësor i hipotiroidizmit. Nëse vëreni se papritmas shtoheni në peshë, veçanërisht nëse kjo nuk është në përputhje me dietën tuaj dhe zakonet e stërvitjes, është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek për analizat që duhet të bëni”, tha ajo.

Ajo që hani mund të ketë një ndikim të madh në gjendjen e gjëndrës tiroide dhe sipas Hembry, ushqimi më i keq që mund të konsumoni nëse jeni diagnostikuar me probleme tiroide është ai që përmban goitrogjene.

“Ushqime të tilla përmbajnë përbërjen goitrin, e cila mund të ndërhyjë në sintezën e hormoneve të tiroides, së bashku me mungesën e jodit”, shpjegon Hembry.

Goitrogjenët mund të gjenden te brokoli, lulelakra dhe lakra, si dhe te soja dhe meli. Për të hequr qafe efektet e mundshme negative të perimeve, thjesht mund t’i ngrohni ato.

“Ngrohja eliminon aktivitetin goitrogjenik. Nëse i hani këto perime dhe soje me moderim, nuk është problem, por shumica e dietologëve këshillojnë eliminimin e plotë të melit nga dieta juaj nëse keni probleme me tiroiden”, paralajmëroi ajo.

Në një punim të botuar në British Medical Journal, studiuesit zbuluan se një dietë e ekuilibruar luan një rol të rëndësishëm në zgjidhjen e problemeve të tiroides.

Continue Reading

Lifestyle

Si ndihmojnë boronicat për uljen e tensionit të gjakut

Published

on

By

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe të shëndetshme.

Boronica ndihmon trurin dhe zemrën, mbron sytë dhe lëkurën.

Antioksidantët që gjenden te boronicat, sidomos ato që rriten të egra në tokat shqiptare, neutralizojnë radikalet e lira që nxisin disa sëmundje si ato të zemrës apo tumoret.

Pa yndyrna dhe me vetëm 84 kalori për një kupë, boronicat janë të pasura me fibra që të mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Vetëm pak boronica në ditë përmbushin nevojën ditore për fibra.

Boronicat janë një burim i shkëlqyer mangani.

Ky mineral luan një rol të madh në konvertimin e karbohidrateve dhe yndyrnave në energji.

Boronicat përmbajnë dhe shumë vitaminë C. Ajo ndihmon në formimin e kolagjenit dhe ndihmon për të pasur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm.

Sipas studimeve boronicat, së bashku me luleshtrydhet mendohet se kanë një ndikim shumë pozitiv në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiake tek femrat.

Boronicat ndikojnë në uljen e tensionit të gjakut

Ngrënia e një filxhani çaji me boronica (ose 200 gramë) çdo ditë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut.

Kjo sasi boronicash arrin të përmirësojë funksionin e enëve të gjakut dhe të ulë nivelet e tensionit sistolik të gjakut.

Këto studime janë bazuar në eksperimente të kryera tek burra dhe gra. Ata kanë konsumuar këtë sasi boronicash çdo ditë për një muaj me rradhë.

Sipas ekspertëve, tensioni i gjakut përmirësohet në vetëm 2 orë pas konsumit të boronicave në formë të plotë ose si lëng.

Gjatë konsumit mujor të boronicave tensioni sistolik mund të bjerë mesatarisht me 5 mm/hg. Një efekt i ngjashëm ky me atë të medikamenteve kundër tensionit të lartë.

Ekspertët thonë se ky përfitim i boronicave i atribuohet nivelit të lartë të antiksidantëve. Këto janë përgjegjës edhe për ngjyrën e errët të boronicave.

Antioksidantë të tillë gjenden edhe tek fruta të tjera të pyllit siç janë manaferrat por boronicat kanë nivelet më të larta.

Kët antioksidantë përmirësojnë funksionin e qelizave në shtresën e brendshme të enëve të gjakut dhe lehtësojnë qarkullimin e pandërprerë të tij

Continue Reading

Lifestyle

Aleatët kundër celulitit janë këto fruta

Published

on

By

Celuliti për shumë vajza dhe gra është një problem, veçanërisht gjatë verës. Ndonëse ka një sërë metodash që e eliminojnë, një ndër aleatët kundër celulitit janë frutat. Jo të gjithë, sigurisht, por disa që kanë aftësinë magjike për të luftuar celulitin ose për ta reduktuar atë në maksimum.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet si frutat e tjera të kuqe “punojnë” kundër celulitit. Ata përmbajnë fibra, ujë dhe vitaminë C.

Dardha

Dardha është e pasur me kalium, ka pak kalori si dhe ka veprim veprim antimikrobik, për të stimuluar qarkullimin limfatik.

Ananasi

Përshpejton rigjenerimin e indeve, ndihmon tretjen e proteinave dhe nxit largimin e lëngjeve të mbajtura nga trupi.

Kivi

Mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e celulitit, pasi ka një përmbajtje të shtuar të vitaminës C, e cila kontribuon në detoksifikimin e trupit dhe në sintezën e kolagjenit dhe elastinës, duke rritur kështu qëndrueshmërinë e lëkurës. Përveç kësaj, konsumimi i dy kivi në ditë për gjashtë javë duket se redukton lodhjen, rrit vitalitetin dhe përmirëson disponimin.

Shalqiri dhe Pjepri

Të pasura me fibra dhe ujë, krijojnë ngopje dhe kanë efekt diuretik. Ato ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi duke përmirësuar celulitin dhe aknet. Janë një alternativë e shkëlqyer në periudhat e nxehta për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit dhe fuqisë së tyre hidratuese në trup dhe shtresat e lëkurës.

Continue Reading

Lifestyle

Sendi që përdorim dhe që duhet hedhur çdo javë

Published

on

By

Është fakt se në shtëpi ka shumë objekte që konsiderohen më “të pista” dhe nëse nuk u kushtoni vëmendje mund të bëhen edhe të rrezikshme për shëndetin tuaj.

Kjo është për shkak se ata mbledhin shumë mikrobe dhe baktere.

Një nga këto artikuj është sfungjeri i enëve. Deri më tani e dinim që vetëm për shkak se mbledh shumë baktere, duhet ta ndërrojmë në intervale të rregullta dhe të mos presim derisa të bëhet e padobishme.

Sipas ekspertëve, bakteret e reja rriten në sfungjerin e enëve çdo 20 minuta.

Edhe nëse e shpëlani me ujë të nxehtë, nuk arrini shumë dhe nëse nuk e dezinfektoni, sa herë që lani enët, ajo që bëni është të transferoni bakteret tek ato pa i pastruar realisht.

Në fakt, ekspertët rekomandojnë që sfungjerët të hidhen të paktën çdo javë, veçanërisht nëse i lani enët vetëm me dorë.

Megjithatë, mos harroni ta lani tërësisht me ujë menjëherë pas përdorimit, në mënyrë që të mos mbetet asnjë mbetje në të. Edhe kullojeni mirë, para se ta vendosni në kuti.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING