Connect with us

Lifestyle

Nëse nuk ju ecën me paratë, fajtor mund të jetë edhe portofoli…

Published

on

Paratë, ngjyrat, elementi dhe portofoli mund të duken të papajtueshme por feng shui thotë të shkojnë së bashku. Nëse dëshironi të përparoni financiarisht, atëherë kini kujdes se në çfarë portofoli i mbani paratë tuaja. Duhet të jetë në një nga pesë ngjyrat e feng shui-t.

Portofoli blu i errët

Për njerëzit, elementi i të cilëve është druri ose uji – kjo ngjyrë simbolizon bollëkun. Njerëzit e lindur në elementin e zjarrit ose metalit nuk duhet të kenë një portofol të kësaj ngjyre.

Për njerëzit, elementi i të cilëve është druri ose uji, duhet të zgjedhin këtë ngjyrë nëse duan të sjellin prosperitet në jetën e tyre.

Portofoli i kuq

Për njerëzit, elementi i të cilëve është zjarri ose toka (uji dhe metali kanë një efekt më të dobët) – kjo ngjyrë ka qenë prej kohësh e njohur për tërheqjen e pasurisë dhe bollëkut. Ajo neutralizon energjinë negative shumë shpejt.

Portofoli jeshil

Për njerëzit, elementi i të cilëve është druri ose zjarri – kjo ngjyrë është një zgjedhje e shkëlqyer nëse duan një fillim të ri financiar, pavarësisht se çfarë ka ndodhur në të kaluarën.

Portofoli kafe

Për njerëzit, elementi i të cilëve është toka ose metali – kjo ngjyrë sjell pasuri dhe është më e zakonshme në mesin e kuletave, por njerëzit e lindur në elementin e zjarrit ose ujit nuk duhet ta kenë atë.

Lifestyle

Ja si të shpëtoni përgjithmonë nga celuliti

Published

on

By

Celuliti për shumë vajza dhe gra është një problem, veçanërisht gjatë verës. Ndonëse ka një sërë metodash që e eliminojnë, një ndër aleatët kundër celulitit janë frutat. Jo të gjithë, sigurisht, por disa që kanë aftësinë magjike për të luftuar celulitin ose për ta reduktuar atë në maksimum.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet si frutat e tjera të kuqe “punojnë” kundër celulitit. Ata përmbajnë fibra, ujë dhe vitaminë C.

Dardha është e pasur me kalium, ka pak kalori si dhe ka veprim veprim antimikrobik, për të stimuluar qarkullimin limfatik.

Ananasi

Përshpejton rigjenerimin e indeve, ndihmon tretjen e proteinave dhe nxit largimin e lëngjeve të mbajtura nga trupi.

Kivi

Mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e celulitit, pasi ka një përmbajtje të shtuar të vitaminës C, e cila kontribuon në detoksifikimin e trupit dhe në sintezën e kolagjenit dhe elastinës, duke rritur kështu qëndrueshmërinë e lëkurës. Përveç kësaj, konsumimi i dy kivi në ditë për gjashtë javë duket se redukton lodhjen, rrit vitalitetin dhe përmirëson disponimin.

Shalqiri dhe Pjepri

Të pasura me fibra dhe ujë, krijojnë ngopje dhe kanë efekt diuretik. Ato ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi duke përmirësuar celulitin dhe aknet. Janë një alternativë e shkëlqyer në periudhat e nxehta për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit dhe fuqisë së tyre hidratuese në trup dhe shtresat e lëkurës.

Continue Reading

Lifestyle

Ushqimi më i dëmshëm për gjëndrën tiroide

Published

on

By

Gjëndra tiroide është shumë e rëndësishme dhe ndodhet në fund të qafës.

Ajo prodhon hormone të rëndësishme për shumë sisteme në trup, duke përfshirë hormonet që kontrollojnë metabolizmin – një proces në të cilin ushqimi që merrni në trup shndërrohet në energji.

Nëse vuani nga sëmundja e tiroides, është pikërisht sepse prodhon shumë ose shumë pak nga këto hormone.

Ekzistojnë disa lloje të sëmundjeve të tiroides, si hipertiroidizmi, hipotiroidizmi, tiroiditi dhe tiroiditi Hashimoto, të gjitha këto mund të shkaktohen nga një sërë gjërash, si mungesa e jodit apo edhe gjenetika.

Dietologia Molly Hembry vëren se gjendja më e zakonshme është një gjëndër tiroide joaktive ose hipotiroidizmi.

“Pesha e tepërt është shpesh efekti anësor parësor i hipotiroidizmit. Nëse vëreni se papritmas shtoheni në peshë, veçanërisht nëse kjo nuk është në përputhje me dietën tuaj dhe zakonet e stërvitjes, është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek për analizat që duhet të bëni”, tha ajo.

Ajo që hani mund të ketë një ndikim të madh në gjendjen e gjëndrës tiroide dhe sipas Hembry, ushqimi më i keq që mund të konsumoni nëse jeni diagnostikuar me probleme tiroide është ai që përmban goitrogjene.

“Ushqime të tilla përmbajnë përbërjen goitrin, e cila mund të ndërhyjë në sintezën e hormoneve të tiroides, së bashku me mungesën e jodit”, shpjegon Hembry.

Goitrogjenët mund të gjenden te brokoli, lulelakra dhe lakra, si dhe te soja dhe meli. Për të hequr qafe efektet e mundshme negative të perimeve, thjesht mund t’i ngrohni ato.

“Ngrohja eliminon aktivitetin goitrogjenik. Nëse i hani këto perime dhe soje me moderim, nuk është problem, por shumica e dietologëve këshillojnë eliminimin e plotë të melit nga dieta juaj nëse keni probleme me tiroiden”, paralajmëroi ajo.

Në një punim të botuar në British Medical Journal, studiuesit zbuluan se një dietë e ekuilibruar luan një rol të rëndësishëm në zgjidhjen e problemeve të tiroides.

Continue Reading

Lifestyle

Si ndihmojnë boronicat për uljen e tensionit të gjakut

Published

on

By

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe të shëndetshme.

Boronica ndihmon trurin dhe zemrën, mbron sytë dhe lëkurën.

Antioksidantët që gjenden te boronicat, sidomos ato që rriten të egra në tokat shqiptare, neutralizojnë radikalet e lira që nxisin disa sëmundje si ato të zemrës apo tumoret.

Pa yndyrna dhe me vetëm 84 kalori për një kupë, boronicat janë të pasura me fibra që të mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Vetëm pak boronica në ditë përmbushin nevojën ditore për fibra.

Boronicat janë një burim i shkëlqyer mangani.

Ky mineral luan një rol të madh në konvertimin e karbohidrateve dhe yndyrnave në energji.

Boronicat përmbajnë dhe shumë vitaminë C. Ajo ndihmon në formimin e kolagjenit dhe ndihmon për të pasur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm.

Sipas studimeve boronicat, së bashku me luleshtrydhet mendohet se kanë një ndikim shumë pozitiv në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiake tek femrat.

Boronicat ndikojnë në uljen e tensionit të gjakut

Ngrënia e një filxhani çaji me boronica (ose 200 gramë) çdo ditë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut.

Kjo sasi boronicash arrin të përmirësojë funksionin e enëve të gjakut dhe të ulë nivelet e tensionit sistolik të gjakut.

Këto studime janë bazuar në eksperimente të kryera tek burra dhe gra. Ata kanë konsumuar këtë sasi boronicash çdo ditë për një muaj me rradhë.

Sipas ekspertëve, tensioni i gjakut përmirësohet në vetëm 2 orë pas konsumit të boronicave në formë të plotë ose si lëng.

Gjatë konsumit mujor të boronicave tensioni sistolik mund të bjerë mesatarisht me 5 mm/hg. Një efekt i ngjashëm ky me atë të medikamenteve kundër tensionit të lartë.

Ekspertët thonë se ky përfitim i boronicave i atribuohet nivelit të lartë të antiksidantëve. Këto janë përgjegjës edhe për ngjyrën e errët të boronicave.

Antioksidantë të tillë gjenden edhe tek fruta të tjera të pyllit siç janë manaferrat por boronicat kanë nivelet më të larta.

Kët antioksidantë përmirësojnë funksionin e qelizave në shtresën e brendshme të enëve të gjakut dhe lehtësojnë qarkullimin e pandërprerë të tij

Continue Reading

Lifestyle

Aleatët kundër celulitit janë këto fruta

Published

on

By

Celuliti për shumë vajza dhe gra është një problem, veçanërisht gjatë verës. Ndonëse ka një sërë metodash që e eliminojnë, një ndër aleatët kundër celulitit janë frutat. Jo të gjithë, sigurisht, por disa që kanë aftësinë magjike për të luftuar celulitin ose për ta reduktuar atë në maksimum.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet si frutat e tjera të kuqe “punojnë” kundër celulitit. Ata përmbajnë fibra, ujë dhe vitaminë C.

Dardha

Dardha është e pasur me kalium, ka pak kalori si dhe ka veprim veprim antimikrobik, për të stimuluar qarkullimin limfatik.

Ananasi

Përshpejton rigjenerimin e indeve, ndihmon tretjen e proteinave dhe nxit largimin e lëngjeve të mbajtura nga trupi.

Kivi

Mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e celulitit, pasi ka një përmbajtje të shtuar të vitaminës C, e cila kontribuon në detoksifikimin e trupit dhe në sintezën e kolagjenit dhe elastinës, duke rritur kështu qëndrueshmërinë e lëkurës. Përveç kësaj, konsumimi i dy kivi në ditë për gjashtë javë duket se redukton lodhjen, rrit vitalitetin dhe përmirëson disponimin.

Shalqiri dhe Pjepri

Të pasura me fibra dhe ujë, krijojnë ngopje dhe kanë efekt diuretik. Ato ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi duke përmirësuar celulitin dhe aknet. Janë një alternativë e shkëlqyer në periudhat e nxehta për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit dhe fuqisë së tyre hidratuese në trup dhe shtresat e lëkurës.

Continue Reading

Lifestyle

Sendi që përdorim dhe që duhet hedhur çdo javë

Published

on

By

Është fakt se në shtëpi ka shumë objekte që konsiderohen më “të pista” dhe nëse nuk u kushtoni vëmendje mund të bëhen edhe të rrezikshme për shëndetin tuaj.

Kjo është për shkak se ata mbledhin shumë mikrobe dhe baktere.

Një nga këto artikuj është sfungjeri i enëve. Deri më tani e dinim që vetëm për shkak se mbledh shumë baktere, duhet ta ndërrojmë në intervale të rregullta dhe të mos presim derisa të bëhet e padobishme.

Sipas ekspertëve, bakteret e reja rriten në sfungjerin e enëve çdo 20 minuta.

Edhe nëse e shpëlani me ujë të nxehtë, nuk arrini shumë dhe nëse nuk e dezinfektoni, sa herë që lani enët, ajo që bëni është të transferoni bakteret tek ato pa i pastruar realisht.

Në fakt, ekspertët rekomandojnë që sfungjerët të hidhen të paktën çdo javë, veçanërisht nëse i lani enët vetëm me dorë.

Megjithatë, mos harroni ta lani tërësisht me ujë menjëherë pas përdorimit, në mënyrë që të mos mbetet asnjë mbetje në të. Edhe kullojeni mirë, para se ta vendosni në kuti.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING