Per tu rikuperuar nga pandemia ,duhet nje periudhe e arte si vitet 1980…

Një gjë që sigurisht nuk ka munguar në këtë 2020 fatale janë memet: kemi kaluar orë e orë të tëra në kompjuter, në telefona inteligjentë dhe në shumë raste interneti ishte shoqëruesi i vetëm i vlefshëm në muajt e burgimit. Megjithëse shpesh tjetërsuese dhe e kritikueshme nga shumë këndvështrime, imagjinimi i një bote si ajo e tanishmes pa burimin e pabesueshëm që është rrjeti do të ishte një makth dhe madje në hijet e tij më të kota dhe ironike duhet të njohim meritat e një jo-fizike vend në të cilin mund të takohemi edhe në një distancë prej mijëra kilometrash. Midis shpërthimeve të shumta sarkastike mbi natyrën tragjike të këtij viti të kaluar – e dobishme për t’u ndjerë edhe për një çast e çliruar nga katastrofa e vërtetë që po përjetojmë – ka një që më ka goditur në një mënyrë të veçantë ditët e fundit. Kjo është një fije në Reddit që shkon kështu: “Po sikur 2020 të mos jetë një vit i keq, por fillimi i një dekade të keqe?” , Dhe kjo pyetje është jo vetëm e frikshme, por edhe mjaft e ligjshme. Pa zbritur në një humnerë pesimizmi kozmik, nuk është absurde të pyesim veten nëse në fakt viti që kemi jetuar nuk është vetëm fillimi i një periudhe të vështirë, shumë më e vështirë sesa ato që ishim mësuar deri më tani.

Kriza ekonomike dhe sociale; pretendimi i “kthimit në normalitet”, minuar nga shumë pikëpyetje në lidhje me atë që ne mund të kthehemi në të vërtetë për të bërë, por, mbi të gjitha, se si ne do të duhet të kthehemi për të bërë këto gjëra që ne kemi hequr dorë për gati një vit; ngrohja globale, e cila në gjithë këtë vepron si një spektër i heshtur dhe i vazhdueshëm për rrëfimin e së tashmes. Të gjithë këta janë faktorë që në fakt nuk parashikojnë mirë. Ne mund të jemi në fillim të një dekade të errët, mund të kemi parë vetëm një pjesë të vogël të katastrofës që na pret në vitet që kemi para nesh, ne mund të jemi ata që në librat e historisë, duke studiuar në shkollë, kemi gjetur në paragrafët kushtuar momenteve të mosbesimit dhe regresit të njerëzimit. Ose mund të shohim faktet që kemi para nesh me më shumë racionalitet dhe të kuptojmë se nuk është një fat i keq apo shans që e bën një periudhë më të mirë se tjetra, por synimet dhe qëllimet e përbashkëta që ne i vendosim vetes si një komunitet. Nuk ka asnjë fat të paracaktuar që e bën 2020 vitin e fatit të keq, fati i keq nuk ekziston dhe nëse keni nevojë për prova më konkrete, thjesht shikoni ndonjë horoskop që daton në dhjetor 2019 për ta realizuar atë. Në shekullin e njëzetë, një shekull që ende na përket nga shumë këndvështrime, jo vetëm sepse ndoshta kemi lindur atje, por edhe sepse është akoma pjesë e së tashmes për shumë arsye, ka dekada që tregohen si një trazirë nga bukuria dhe inovacioni, të tjerët, nga ana tjetër, mbahen mend kryesisht për të metat e tyre. Vitet e plumbit, për shembull, shpesh janë kundër viteve të lulëzimit ekonomik: nga njëra anë terroristët me mustaqe, nga ana tjetër bukuroshet në një Vespa. Asnjëra nga imazhet nuk është false, por të dyja janë vetëm një pjesë e vogël e asaj që ishin vitet shtatëdhjetë dhe gjashtëdhjetë për Italinë.

Periudha më komplekse dhe kontradiktore, sidoqoftë, ndoshta mbetet vitet Tetëdhjetë, një dekadë që nuk është kurrë plotësisht e qartë dhe asnjëherë plotësisht e përfunduar, e cila vërshon me elemente akoma të pranishme në jetën tonë sot dhe që imitohen, riprodhohen dhe citohen në çdo rast. sporti në politikë duke kaluar përmes inovacionit teknologjik, modës, kinemasë dhe muzikës. Të tetëdhjetat ishin periudha historike në të cilën u krijua shprehja gazetareske e “zbaticës”, ajo ndjenjë e refuzimit të një angazhimi dhe një ndërgjegjeje politike që në vend të kësaj kishte përshkuar herët e mëparshme; një refuzim i përcaktuar nga rëndësia, nga dhuna, nga puna sistematike e heqjes dhe diskreditimit të lëvizjeve politike të konsideruara tepër të rrezikshme për ekuilibrin delikat të Atlantikut, por edhe si një reagim ose realizim i disa parimeve të Gjashtëdhjetë e tetë: liria shprehëse dhe seksuale, e cila në TV gjen tokë pjellore – në disa raste deri në ekzagjerim – por edhe prerje me të kaluarën dhe me ashpërsinë e baballarëve, me autoritetin e një bote të perceptuar si të vjetëruar.

Dyzet vjet më parë, filloi dekada që do të mbaronte me një nga skandalet më të këqija politike në historinë tonë, Tangentopoli. Ndërkohë, Berlusconi vuri bazat për zbritjen e tij në politikë në vitet nëntëdhjetë, i vetëdijshëm për potencialin mediatik të shfrytëzuar deri në përsosmëri me televizionet e tij të reja. Të rinjtë u bënë paninari – natyrisht jo të gjitha – nënkulturat e të rinjve u përhapën dhe disa janë akoma të dukshme, megjithëse në forma të ndryshme – metalet dhe punkët nuk kanë shuar kurrë. Moda u vesh gjithnjë e më shumë me marka dhe shkrime që pretendonin qartë se i përkisnin trendeve rinore të cilat ne ende e ndiejmë ndikimin e sotëm kur flasim për veshjet e rrugës. Kjo intervistë me djemtë dhe vajzat e Piazza San Babila që mburren me nënshkrimet e rrobave të tyre nuk ndryshon aq shumë nga ata që sot bëjnë të njëjtën gjë duke treguar veshjet e tyre të rrugës – ka vetëm një lloj video në YouTube në të cilën ata ” vlerësoni veten e tyre ”Rrobat që keni veshur, me të njëjtin theks dhe përkushtim të atyre kohërave kur keni filluar të shikoni me kujdes atë që keni veshur. Dhe është në modë, në fakt, sipërmarrja italiane e viteve Tetëdhjetë – në veçanti ajo Milaneze – i dha një hov të madh dekadës së ekzagjerimit estetik, të luksit, të krijimit të një imagjinare të lidhur me botën e modës së lartë që do të vijë më vonë. eksportohen në të gjithë botën. Versace, Armani, Prada: industria italiane e modës bëhet një pikë referimi universale. Gianfranco Ferré, i cili në vitet e mëparshme kishte kontribuar në lindjen e grave italiane prêt-à-porter, themelon shtëpinë e tij të modës dhe merr drejtimin artistik të maisonit prestigjioz Christian Dior. Elio Fiorucci, me intuitat e tij brilante për modën e përditshme – nga xhinset deri te bluzat – me grafikët e tij që kanë mbetur simbol i asaj periudhe, tërheq vëmendjen e artistëve të kalibrit të Andy Warhol dhe Grace. Jones, duke e shndërruar markën e tij në një ikonë pop. Kështu që teprica e jastëkëve të shpatullave, flokëve të rikuperuara dhe sintetizuesve pushton muzikën, duke ripërcaktuar konceptin e pop-it.

Hedonizmi Reaganian lindi në politikë dhe në të njëjtën kohë Margaret Thatcher, me çmontimin e saj të shtetit të mirëqenies në emër të individualizmit, të yuppies amerikane të stilit psiko dhe, për t’u kthyer në Itali, “Milani për të pirë” i Bettino Craxi dhe bota i zhytur që jetonte duke pasqyruar shkëlqimin me intensitet të njëjtë. Por politika italiane e asaj periudhe nuk përbëhej vetëm nga ryshfete dhe ryshfete, thjesht mendoni për emërimin – me shumicën më të madhe në historinë e vendit tonë – të Sandro Pertini si President i Republikës. Që nga viti 1978, Pertini në fakt është bërë një figurë referuese institucionale që mbahet mend edhe sot si një shembull pozitiv i karizmës, ekuilibrit dhe ndjeshmërisë së madhe ndaj çështjeve sociale. Në këngën “Nën shi” Antonello Venditti në 1982 thotë “Presidenti pas gotës pak të mjegulluar tymos një tub, presidenti mendon vetëm për punëtorët, në shi” duke e bërë atë të hyjë në strukturën kulturore pop italiane, falë imazhit të tij afër njerëzve, ndaj vlerave më autentike të demokracisë dhe antifashizmit. Dhe është pikërisht me një imazh të ngazëllyer të Sandro Pertini që në 1982 lindi miti i një fenomeni tjetër italian, ai sportiv: finalen e Madridit të Kupës së Botës e sheh ekipin Kombëtar të fitojë titullin dhe në tribuna është Presidenti i Republika. që nuk mbahet nga gëzimi. Azzurri nga Enzo Bearzot, golat nga Paolo Rossi, projeksioni social dhe kulturor i një vendi që sheh në fitoret e tij të futbollit një ndjenjë të rilindjes dhe prosperitetit, metaforën e një parimi të bashkimit kombëtar dhe një ndjenjë të përbashkët hakmarrjeje që e gjallëron një i verave më të rëndësishme ndonjëherë. Sporti, si dhe arti, kanë një funksion përfaqësues dhe shtytës për realitetin në të cilin jemi zhytur dhe suksesi i asaj kupe jehon në imagjinatën kolektive për të gjitha vitet në vijim, vite në të cilat Italia shpreh për të gjitha efektet shumë nga krijimtaria e saj dhe potenciali sipërmarrës. Nuk është aspak e lehtë të rregullosh vitet tetëdhjetë, ashtu siç nuk është e lehtë t’i gjykosh ato pa ndjenjën se ajo parti e pabesueshme e pasur dhe e lumtur ka rënë në shpatullat tona dhe tani ne thjesht po gjejmë një mënyrë për të kuruar veten nga hangover, për të pastruar pak. ‘shtëpia u shkatërrua dhe shiko nëse ka mbetur ndonjë mbetje. Për vite me radhë është e lehtë të atribuohet ndonjë fatkeqësi e së tashmes, për shkak të strukturës së tyre, e cila është gjithçka përveç largpamëse dhe e bazuar shumë në tani dhe tani. E gjithë kjo është e vërtetë, por do të ishte e pandershme të mos ishe në gjendje të kuptosh kompleksitetin e një ekstremizmi aq të fortë sa ai i asaj periudhe.

Në fakt, ekziston një sistem krijues i lindur në dekadën e Duran Duran dhe konsumizmit të shfrenuar që ka gjeneruar kaq shumë gjëra, tepër të mira dhe të tmerrshme dhe të harruara, saqë mohimi i tij jo vetëm që do të ishte hipokrite por edhe i dëmshëm për të qenë në gjendje të përmirësohet çfarë jemi sot. Jo vetëm moda dhe gjithçka që vërtitet rreth saj lindi dhe u zhvillua në atë periudhë, deri në pikën që e bëri Italinë një pikë themelore reference për pjesën tjetër të botës; jo vetëm që teknologjia hedh bazat për gjithçka që dikur konsiderohej futuriste – thjesht mendoni për revolucionin e lojërave video; edhe arti bëhet aq produktiv sa që sot jemi të kufizuar në një gjendje të ri-propozimit shumëvjeçar të këtij stili dhe atyre temave, thjesht merrni parasysh sasinë e xhirimeve të filmit që prodhohen dhe që pasqyrojnë historitë, estetikën dhe personazhet e viteve Tetëdhjetë – Top Gun, Dune, Ghostbusters, e gjithë saga e Star Wars, Stranger Things. E njëjta gjë ndodh, megjithëse në një mënyrë tjetër, madje edhe në muzikë, thjesht mendoni për një nga artistët më të rëndësishëm dhe të talentuar të momentit, The Weeknd, i cili përdor tinguj dhe atmosferë që janë gjurmuar krejtësisht nga vitet Tetëdhjetë – e tij “Save Your Lotët “Duket një citim i qartë për hitin e David Davide” Fjalët (Mos Bëni Lehtë) “.

Edhe kinemaja italiane, e cila nga njëra anë ushqeu një treg masiv që më vonë do të bëhej një makth për traditën tonë komike, është e ndarë në maja të mëdha të shkëlqyeshmërisë dhe vepra të mediokritetit ekstrem, por nëse nga njëra anë cinepanettone bëri rrugën e saj, në tjetri, gjenitë si Massimo Troisi, Carlo Verdone, Roberto Benigni dhe Nanni Moretti dhanë maksimumin e krijimtarisë së tyre. Ashtu si Franco Battiato shndërroi muzikën pop në art të vërtetë, duke përzier zhanre dhe duke përdorur melodinë e thjeshtë dhe të përdorshme për të përcjellë koncepte dhe eksperimentime të papara. E njëjta gjë vlen për televizionin: nga njëra anë erdhën formatet e Antonio Ricci dhe teleshopingu shumëvjeçar i programeve Mediaset; nga ana tjetër, Rai 3 nga Angelo Guglielmi lindi me formate të jashtëzakonshme të kalibrit të Blob, TV të Vajzave dhe Samarkand; por edhe transmetime të thelluara në Rai 2 siç janë Mixer nga Minoli ose Blitz di Minà, për të mos përmendur revolucionin e madh mediatik të mbrëmjes së dytë të Renzo Arbore me Quelli della notte dhe Back all: gjuha e televizionit është e ngjyrosur nga parodia e vetë televizionit , mbarojnë transmetimet klasike, mbërrin satirë anti-TV, shumëllojshmëri në formën e saj inovative dhe jokonvencionale. Nxitja krijuese, me ngarkesën e saj për përmbajtje jashtëzakonisht të larmishme dhe përçarëse, predispozicionin për të eksperimentuar me të dy formatet dhe temat e reja, ndjenjën e të qenurit në të vërtetë një hap larg nga e ardhmja – një mënyrë e ndjenjës që është gjithashtu iluzive, e diktuar nga mirë – duke qenë të përhapura, por jo të qëndrueshme – ato mund të konsiderohen më të mirat në vitet tetëdhjetë, dhe mbase është pikërisht nga kjo pikë që duhet të fillojmë të sigurojmë që vitet para nesh të jenë një version i përmirësuar dhe i përsosur i asaj periudhe. Në fakt po përballemi me një krizë të paparë – të paktën së fundmi – në të cilën gjithçka mund të vihet në pikëpyetje, si për shkak të vjetërsimit të disa aparateve që janë tani të lodhur dhe me pluhur, ashtu edhe për shkak të inovacioneve të mëdha teknologjike që kemi para nesh. Imagjinoni një të ardhme në të cilën motori është pikërisht një shtytje e fortë krijuese dhe ekonomike, në të cilën ne investojmë te të rinjtë dhe në forma të reja të ndarjes në lidhje me qëndrueshmërinë, mjedisin dhe largpamësinë e konsumit, dhe jo të fitimit në asnjë mënyrë kostoja dhe një fund në vetvete, mund të jetë çelësi për të bërë këto të njëzetat jo atë parti në të cilën askush nuk i paguante faturat e tyre dhe të gjithë e kapnin, por një festival të madh në të cilin përgjegjësia për të ardhmen bie mbi secilin prej nesh, pa privuar askënd nga copa e tij e tortës.

Me siguri kjo 2020 na ka kujtuar vlerën supreme të institucioneve publike, të shëndetit për të gjithë, të shkollave dhe universiteteve funksionale, të qyteteve me mjete të sigurta transporti, të së drejtës për të punuar me kushte të favorshme dhe fleksibël, të ndihmës për më të dobëtit. . Të gjitha këto gjëra nuk mund të mbeten vetëm një kujtim i një momenti kur kuptuam se struktura mbi të cilën ne besonim se po qëndronim rrënohet fort për shkak të një virusi që mund dhe duhej të kishte bërë shumë më pak dëm sesa bëri. Nxitja krijuese, e kombinuar me një formë të zhvillimit eko-të qëndrueshëm, publik dhe barazitar është mënyra e vetme që njeriu nuk mund ta shkatërrojë vetveten, për të siguruar që këto të njëzetat nuk janë fillimi i një periudhe të errët për njerëzimin. Ne mund të marrim më të mirën nga një dekadë tjetër që e kujtojmë para së gjithash për gabimet e saj, por edhe për forcën e saj të madhe krijuese që e shtyu atë të ishte akoma më e ricikluara sot. Të Tetëdhjetat sot mbeten një burim frymëzimi për çdo sektor krijues dhe sipërmarrës, nga kinemaja te moda, nga televizioni te teknologjia; ndikimi i tyre në kulturën e shekullit XX ishte aq i fortë sa jehona është akoma e pranishme edhe sot. Tani ka ardhur rasti i duhur për të filluar një epokë të re të rilindjes edhe më të fortë.

Related Posts

Kategorite

BIoscalin