Connect with us

Sport

‘Përdorimi i drogës…’, Ministria e Jashtme e Hollandës paralajmëron tifozët

Published

on

Teksa na ndajnë pak ditë nga finalja e Air Albania mes Romës dhe Feynoord, instancat shtetërore të Italisë dhe të Hollandës japin këshillat përkatëse për tifozët që kanë zgjedhur të shikojnë finalen e Conference League në Tiranë.

Ministra e Jashtme e Hollandës i bën me dije lojtarit të 12-të se Shqipëria është një vend që nuk toleron veprime ekstreme, përdorimin e drogës apo dhunën. Përpara udhëtimit,  tifozët duhet të marrin disa informacione bazë.

“Autoritetet po bëjnë kontrolle mbi mbajtjen dhe përdorimin e drogës, dhunën dhe ndezjen e fishekzjarrëve. Këta shkelje të fundit dënohen me maksimalisht tre vite burg. BuZa gjithashtu paralajmëron shtetasit holandezë se ekziston rreziku i dënimit me burg për sjellje si shqetësimi i rendit publik apo konsumimi i alkoolit në ambiente publike.Ndonëse euro pranohet si mënyrë pagese dhe mund të këmbehet në shumë vende, Shqipëria, që nuk është një vend i Bashkimit Europian, ka paranë e saj, lekun. Rreth 120 nga këto bëjnë një euro.

BuZa këshillon qytetarët holandezë që të marrin para me vete në rast se bankomatet do të jenë të boshatisura. Duhet të jeni edhe të kujdesshëm për krimet në Shqipëri, sidomos vjedhjen e makinave dhe hajdutët e xhepave”  – Shkruan Ministria e Jashtme e Hollandës.

Sport

Origi, ‘goditja’ e parë e Milanit

Published

on

By

ITALI – Tregu i transferimeve të Milanit është zhbllokuar, Divock Origi po bëhet sulmuesi më i ri i Milanit. Belgu i liruar nga Liverpooli do të zbarkojë në Milano në mbrëmje dhe nesër ka planifikuar ekzaminimet mjekësore dhe nënshkrimin e kontratës katërvjeçare me vlerë 3.5 milionë euro plus bonuse.

Marrëveshja u mbyll pak kohë më parë nga çifti Maldini-Massara, të cilët do të marrin statusin zyrtar në orët në vijim. Një goditje e rëndësishme për skuadrën e Piolit, i cili me sulmuesin 27-vjeçar, do të ketë një alternativë të rëndësishme ndaj Giroud.

Është e vështirë të thuhet tani, nëse Origi do të nisë me gradën e titullarit në qendër të sulmit të Milanit, por sigurisht që sulmuesi belg përfaqëson një lojtar cilësor, të aftë për të shënuar gola. Profil i besueshëm, që vitet e fundit ka qenë një aktor mbështetës te Liverpool, por ka qenë gjithmonë gati kur është thirrur nga Klopp.

Në katër vitet e fundit te ‘Reds’ ai bëri 60 ndeshje dhe 16 gola, duke përfshirë dopiedën kundër Barcelonës në gjysmëfinalen e  Champions League 2019 dhe atë në finale kundër Tottenham. Atij sigurisht që nuk i mungon përvoja ndërkombëtare dhe për këtë arsye Maldini ka vendosur të mos e lërë të shpëtojë, duke e arritur goditjen në pranverë, në kohë të padyshimta.

Javët e fundit Origi ka punuar shumë në Belgjikë për t’u rikuperuar nga problemi muskulor që e detyroi të humbasë finalen e sezonit, për të qenë gati për fillimin e grumbullimit të hënën e ardhshme. Tani ai do të ketë një javë për t’u vendosur në Milano dhe më pas do të fillojë aventurën e tij te kuqezinjtë.

Continue Reading

Sport

Chelsea kontrat me sulmuesin e Manchester City

Published

on

By

Drejtuesit e “Chelsea” kanë rënë dakord për një kontratë me sulmuesin anglez të “Manchester City” Raheem Sterling.

Sipas Fabrizio Romano, klubi londinez është gati t’i bëjë një ofertë të re Manchester City në të ardhmen e afërt për transferimin e futbollistit 27-vjeçar anglez, kontrata e të cilit tashmë është rënë dakord. Vlen të theksohet se trajneri i bluve Thomas Tuchel personalisht insiston për nënshkrimin e Sterling.

Raheem Sterling bëri 30 paraqitje në ligë sezonin e kaluar me City, duke shënuar 13 gola dhe duke dhënë pesë asistime.

Continue Reading

Sport

ZYRTARE/ Bale në një ekip të ri

Published

on

By

Gareth Bale është një lojtar i ri në Los Angeles Football Club, kështu që ai do të luajë sezonin e ardhshëm së bashku me Giorgio Chiellini.

Anësori uellsian, i cili pas pak ditësh do të lirohet nga Real Madridi, ka nënshkruar kontratë me klubin amerikan.

Njoftimi vjen nga i njëjti lojtar, i cili pozon me fanellën e klubit të tij të ri në rrjetet sociale, duke shkruar: “Shihemi së shpejti Los Angeles”. I njëjti klub më pas ri-tweetoi postimin, duke zyrtarizuar në mënyrë efektive marrëveshjen.

Continue Reading

Sport

Nejmar drejt Premier League/ish-trajneri krahëhapur…

Published

on

By

Neymar ka dalë jashtë planeve të PSG-së, që një vit para se t’i përfundojë kontrata, ka vendosur të shesë brazilianin, në mënyrë që të mos e humbë me parametra zero.

Madje për këtë kryeqytetasit francezë kanë ulur ndjeshëm edhe çmimin e kartonit të yllit Brazilian, duke shprehur gatishmërinë për ta shitur atë vetëm 50 milionë euro, ndonëse shpenzuan plot 222 të tilla për ta marrë nga Barcelona verën e 2016-ës.

Në të tillë situatë, duket se ka vendosur të përfitojë Chelsea, pasi pronari i ri, Tod Boehly ka kuptuar se mund të rritë ndjeshëm entuziazmin e tifozëve londinezë me afrimin e yllit Brazilian, i cili këtë merkato ka një vlerë prej lojtari të zakonshëm.

Bosi amerikan i bluve të Londrës ka marrë sugjerime pozitive nga Thomas Tuchel, i cili ka punuar me Neymar edhe te Paris Saint Germain, ndaj pritet që në ditët e ardhshme të prezantohet me një ofertë konkrete në zyrat e PSG-së.

Nga ana tjetër, vetë Neymar ka pranuar faktin se për t’u larguar nga PSG-ja, duket të ulë ndjeshëm edhe pagën e tij, ndaj është gati që në Londër të firmosë edhe për një shifër prej rreth 20 milionë eurosh në sezon./top channel

NTV Televizion

Continue Reading

Sport

Arsenal blen sulmuesin brazilian/Botman lë thatë Milanin…

Published

on

By

Gabriel Jesus është shumë pranë transferimit te Arsenal. Braziliani i programuar për të qenë ‘bomberi’ i Manchester City-t nuk bindi pas ikjes së Aguerro-s dhe për këtë arsye u ble Halaand, ndërsa tani gjasat janë të provojë një aventurë të re në Londër. Dy klubet kanë arritur marrëveshjen për 52 milionë euro, ndërsa ‘topçinjtë’ po punojnë për të gjetur një marrëveshje me futbollistin 25-vjeçar.

Sakaq Manchester City është përforcuar në mesfushë me lojatin e kombëtares angleze Kalvin Philips. Leeds ka pranuar ofertën e skuadrës së Guardiolës që kap totalin e 58 milionë eurove, ndërsa vetë 26-vjeçari ka refuzuar disa klube për Manchester City-n.

NTV Televizion
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING