Connect with us

OPINION

Përgjegjësi individuale! Seriozisht?

Published

on

Nga Lutfi Dervishi

Arrestohet një (ish) ministër, një deputet, x zyrtarë të lartë, y persona nga biznesi dhe prapë flasim për përgjegjësi individuale?!

Edhe pjesa e dukshme e “ajsbergut” të incineratorëve na tregon se krimi nuk paska kapur individin, por strukturat shtetërore, ka ndërhyrë në kompetencën e institucioneve, ka manipuluar procedurat, ka neutralizuar institucionet dhe ka përlarë mbi 100 milionë euro.

Nuk ka lindur mbi dhé deri më sot një individ kaq i zoti sa t’i bëj këto gjëra vetëm. Krimi këtu është në bashkëpunim dhe në bashkëpunim shembullor.

Sigurisht ka krime individuale, por ka edhe krime në bashkëpunim, me dy a më shumë vetë, në kuadrin episodik. Sikundër ka edhe grup të strukturuar kriminal e deri në organizatë kriminale, në kuadrin e konceptimit, organizimit, qëndrueshmërisë e kohëzgjatjes në kohë, qëllimit të përfitimit etj.

Dhe secili përgjigjet sipas rolit dhe ndikimit në krim.

Pa harruar që edhe ligji ynë (neni 28 i kodit penal, format e veçanta të bashkëpunimit) bën dallim të qartë mes organizatës kriminale…

si…” forma më e lartë e bashkëpunimit, në të cilën bëjnë pjesë tre ose më shumë persona dhe që dallohet nga shkalla e veçantë e organizimit, strukturimit, qëndrueshmërisë, kohëzgjatjes, si dhe nga qëllimi për kryerjen e një a më shumë veprave penale, për të realizuar përfitime materiale dhe jomateriale”.

…dhe grupit të strukturuar kriminal

që “është formë e veçantë bashkëpunimi, në të cilin bëjnë pjesë tre ose më shumë persona, për kryerjen e një a më shumë veprave penale, për të realizuar përfitime materiale dhe jomateriale”.

Incineratorët janë modeli më i kulluar dhe i trashë i fajësisë individuale dhe përgjegjjësisë të më shumë se një personi.

Ideim profesional, zbatim amatoresk. Përfundim tragjik.

OPINION

Patozi: Mos bëni sikur ju ka marrë më qafë 5 vjet më parë

Published

on

By

Nga Astrit Patozi

Caktojani Lul Bravës po të doni edhe helmimin e Petro Nini Luarasit, se brenda jeni, mban ai “besëpreri”.

Por mos bëni sikur ju ka marrë më qafë 5 vjet më parë me marrëveshjen e 17 majit, sepse keni qenë po aq të lumtur dhe po aq të përfshirë sa ai, kur doli para kamerave duke u qepalluar me Edi Ramën.

Për të mos thënë që dikush ka qenë online me të gjatë gjithë flirtimit me argatin e Vuçiçit, me telefonata direkte apo me whatsapp, gjatë atyre orëve të gjata dhe të lavdishme në Kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë.

Natyrisht që tabulatet nuk ka rrezik të jenë ndonjëherë objekt i SPAK-ut, sepse marrëdhënie me dëshirë mes palëve ka qenë, jo përdhunim. Dhe me siguri do të vazhdonit ashtu deri sa vdekja t’ju ndante, po të mos kishte ndodhur 9 shtatori.

Atëherë po që nuk ka nevojë, as për dëshmi dhe, as për shpjegime, për të njohur tradhtarin, që nuk duhet të kishte lindur fare.

Caktojani Lul Bravës po të doni edhe helmimin e Petro Nini Luarasit, se brenda jeni, mban ai “besëpreri”.

Continue Reading

OPINION

Incidenti i Ramës në Gjermani, Spiropali: Nuk e dinin me kë kishin të bënin

Published

on

By

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ka folur lidhur me incidentin me Kryeministrin Edi Rama në një fluturim të Lufthansës nga Gjermania për në SHBA.

Sipas informacioneve, Rama  është nxjerrë nga avioni për shkak të refuzimit për të vendosur maskën kundër COVID.

Në “Tv Klan”, Spiropali tha se kompania ka kërkuar falje dhe se bëhet fjalë për një keqkuptim nga anëtarët e ekuipazhit që nuk e kanë ditur se me kë kanë të bëjnë.

“E ka sqaruar Endri Fuga, kanë kërkuar ndjesë anëtarët e ekuipazhit. Lajmi është i vjetër, para shumë muajsh. Më duket krejt e parëndësishme tani, përderisa vetë kompania ka kërkuar falje. Këtu mbyllet. Në kohë pandemie edhe pilotët edhe anëtarët e ekuipazhit kanë qenë të stresuar.
Ky nuk është lajm për t’u mërzitur. Mesa kuptoj është një keqkuptim nga anëtarët e ekuipazhit që nuk e kanë ditur se me kë kanë të bëjnë”, deklaroi Spiropali.

Continue Reading

OPINION

PULS/7 Kreshnik Osmani: Britanikët, e duan Ukrainën një varrezë për trupat ruse, Franca forcon sanksionet. Perëndimi nuk do marrëveshje në këtë moment

Published

on

By

Continue Reading

OPINION

Puls7/ Kreshnik Osmani: Masakra e Buchas prerje në besë. Amerikanët, Putin kriminel lufte, Ruset, sillni prova!

Published

on

By

Continue Reading

OPINION

Gjet Ndoj: Shqipëria Etnike nuk është ëndërr, por shumë shpejt do të jetë realitet…

Published

on

By

Nga Gjet Ndoj
Së pari, duhet të dimë shkurt historinë
e procesit të shkatërrimit te Ilirisë Pellazgjike dhe mbijetesa e kësaj fare-fisi që krijoi Europën, për të kuptuar thelbin dhe nevojën e Qytetërimit Euro-Atlantik për ti dhënë krah e mbështetje çështjes Iliro-Arbnore-Shqiptare si çështje që prek themelet e këtij Qytetërimi Perendimor i cili gjithmonë ka qenë i sfiduar prej “Lindjes”.
Popullsia arbnore-shqiptare, pasardhës të Ilirisë pellazgjike, ndonëse duke banuar brenda trojeve të tyre etnike, sot janë të ndarë në gjashtë shtete:
Serbi, Maqedoni, Mal të Zi, Kosovë, Greqi e Shqiperi.
#Genocidi i ushtruar ndaj tyre nga shtetet shoviniste perreth si nga: Serbët, Malazezet, Bullgarët, greket e osmanët në krue të herës, eksplodoj pēr dekada e shekuj me radhë spastrim etnik e çvendosje të popullatës arbnore-shqiptare edhe jashtë trojeve të tyre etnike si:
#Në Greqi (arvanitët në More e Atikë) të paktë deri nga shek 14 prej gjenocidit serb deri te Stefan Dushanit;
#NëItali, #Dalmaci dhe ne vende te tjera ne #Europë, nga genocidi osman pergjatë shekujve 15, 16 , 17 e 18 (arbëreshët dhe arbanë- dalmatinët);
#NëTurqi, përgjatë shekullit 20 nga genocidi serb i viteve 1912-1914, 1920, 1945 deri ne vitin 1999 , si dhe nga genocidi grek mbi popullsinë autoktone shqiptare të Epirit në Çamëri në vitet 1914 dhe 1945 e vazhdim;
#NëSHBA, #Europë e kudo gjetiu nëpër botë pergjatë shekujve 20 e 21 për shkak të fushatave të genocit të sipërcituar, ka me mijëra e miliona shqiptarë për shkak të kësaj dhune e shkatërrimi të jetës së tyre në atëdheun e tyre te shenjtë, që zoti ua kishte dhëne atyre në Gadishullin Ilirik.
Kështu që në mbarimin e Epokës “Gjergjkastriotjane”, shqiptarë e goditur rëndë e të marrë peng prej “Lindjes”, nuk arritën kurrë as të formonin shtetin e përbashkët të tyre deri në fillimshekullin e XXI.
A ka parur përpjekje dhe shenja të rithemelimit të një shteti të përbashkët Arbnor-Shqiptar?
Ka patur me tepër ide sesa veprime efektive, pasi nga njëra anë sllavet dhe osmanët e kanë patur fuqinë për ta përqarë çdo iniciativë, ndërsa nga ana tjetër Europa e Amerika e kanë patur të pamjaftueshme fuqinë e dominimit në Ballkan.
Psh :
1-Perpjekjet e Pjetër Bogdanit duke bashkëpunuar edhe me Austriakët në fund të shek XVII, nuk do të mund të krijonte një shtet të pavarur Arbnor nga Perandoria Osmane;
2-Pak më vonë, as përpjekjet e Papa Klementit te XI- Albani me iniciativën e të cilit u mbajt “Kuvendi i Arbërit” ne vitin 1703 në Merçi të Lezhes, ku u vendos ndër të tjera të organizohej nje Kryqëzatë kundër Osmane që do të shtrinte veprimet clirimtare nga Dalmacia ne More (Peloponez), pësoi dështimin e radhë së Arbërve per lirinë e tyre;
3-Përpjekjet dhe idea e Kara Mahmud Pashës pë të krijuar Federatën e Ilirikut, e miratuar në Kuvendin mbarëarbnor ne v. 1783 në Podgoricë përfundoj me vrasjen e Princit rebel të Sulltanit Kara Mahmud Bushati nga sllavo-malazezët ne v 1796 ne BielloPolje;
4-Lidhja Shqiptare e Prizrenit e kontrolluar rreptë nga Osmanët nuk arriti as ajo të krijonte nje shtet të perbashket të shqiptarëve në Ballkan.
5-Pas largimit të Perandorisë Aziatike nga Ballkani, shqiptarët me mbështetjen përcaktuese te Austrisë dhe të Amerikës më vonë krijuan nje shtet të Pavarur Shqiptar, që administronte nje pjese shume të vogel të trojeve etnike shqiptare;
6- Përpjekja e nacionalistëve shqiptarë gjatë Luftës II Botërore provuan të zmadhojnë shtetin e vogel shqiptar duke shkuar drejt Shqipërisë Etnike, por duke deshtuar edhe ketë herë;
7-Pas Rënies së “Murit të Berlinit” (1989, filloj një “Erë e re” per Europën edhe per shqiptarët, epokë e revanshit të Perendimit mbi Lindjen, tek të cilët (shqiptarët) filloi një proces historik i lirisë tyre. Kosova u çlirua dhe u formua si shtet i Pavarur; në Maqedoni shqiptarët fituan të drejtën e shtetformimit, po ashtu ndikimi preku sadopak edhe shqiptarët e Malit të Zi.
Shqipëria u be Antar i Nato-s dhe sado me vështirësi ka filluar procesi i integrimit të saj në Bashkimin Europian.
Kam bindjen se Lufta Rusi -Ukrahinë duke qenë “de facto” Lufta e “Perandorise Perndimit” me “Perandorinë e Lindjes”, kjo e fundit e ka humbjen e sigurtë dhe bashkë me të shkurorëzohet Rusia nga pozitat e një fuqie Perandorake.
Ky realitet i ri gjeopolitik tashme është pothuajse i ardhur dhe bashkë me të po hapet një epokë e re për shqiptarët:
Krijimi i “Shqipërisë Etnike” më afër se kurr në historinë pas osmane.
Rënia e Federatês Ruse nga “Froni Perandorak” përveç çlirimit të shteve nën influencën e tyre në të gjithë Botën, sjell lirinë e munguar prej dekadash e shekujsh edhe në Ballkan.
Populli që vuajti më shumë prej Sllavisë janë shqiptarët, vandalijtë e Gadishullit Tonë.
Në realitet çështja shqiptare sot është një çështje jo thjeshtë e shqiptarëve, por thelbësisht është çështje Perendimore: Amerikane dhe Europiane. Si e tillë zgjidhja e drejtë e kësaj çështje në kushtet e reja gjeopolitike që po shfaqen e duken, janë garanci e madhe e fillimit të një Epoke të re të Shqiptarëve në Ballkanin Perendimor. Bashkimi dhe forcini i rolit të shqiptarëve në Gadishullin e tyre , por dhe në Europën Juglindore është një proces, i cili në kushtet e reja gjeopolitike, shumë shpejt do të jetë proçes i pandalshëm.
Kjo është “Epoka e Shqiptarëve”, që do të thotë triumf i Qytetërimit Perendimor mbi mbi Lindjen, e cila kjo e fundit vazhdon të ketë akoma shenjat e Barbarisë Orientale:
sllave dhe otomaniste.
Gjet Ndoj,
Tiranë me 3 prill 2022
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING