15/04/2021 , 13:38

Qentë blu në rrugët e Rusisë ‘shokojnë’ qytetarët

Një grup qensh me gëzof blu janë zbuluar në qytetin rus Dzerzhinsk,  nga një përdorues i cili i fotografoi dhe i ngarkoi fotot në rrjete sociale.

Ngjyra blu ka ngjallur kureshtje tek publiku, por ekspertët dhe ambientalistët kanë ngritur shqetësime kundër nuancës së panatyrshme.

Sipas një raporti nga Daily Mail, ngjyrosja e çuditshme e qenve mendohet të jetë shkaktuar nga mbeturinat kimike pranë nëj fabrike të braktisur të epokës sovjetike në Dzerzhinsk.

Impianti i prodhimit kimik dikur bënte acid hidrokuyanik dhe u mbyll gjashtë vjet për parë për shkak të falimentimit.

Pasi fotot u shfaqën në internet, autoritetet e interesuara kanë dërguar një ekip i cili ka për detyre t’i ekzaminojë këta qen.

“Ata duhet ët kontrollohen, shëndeti i tyre duhet ët vlerësohet dhe duhet të gjendet arsyeja pse janë ngjyrosur ,” citoi një zëdhënës i qeverisë.

“Po zhvillojmë biseda me shefat e ndërmarrjes rreth mundësive të kapjes së qenve,” shtoi ai.

qen

qen1
ora/

Tags

Related Posts

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

*Duke u regjistruar ne kete website pranoni Kushtet dhe Politikat e Privacise

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist