17/06/2021 , 5:02

Sekuestrohet mbi 1 ton kokainë në portin Gioia Tauro, kishte destinacion Turqinë

Guardia di Finanza ka sekuestruar një sasi prej 1.1 ton kokainë, të nisura nga Ekuadori të fshehur në një kontejner me banane në portin e Kalabrisë.

Agjentët e Policisë Financiare kanë identifikuar një total prej 1,126 kg në portin Gioia Tauro, përmes një kontrolli në mbi 2100 kontejnerë të nisur nga kontinenti i Amerikës së Jugut.

Kapja e kokainës u bë e mundur falë skanerëve të sofistikuar që lejuan hetuesit të zbulonin se ku ishte fshehur droga.

Kokaina ishte me cilësi shumë të pastër dhe mund të shumohej deri në 4 herë para se të hidhej në treg, duke arritur një vlerë prej rreth 225 milionë euro.

Kontejneri brenda të cilit ishte fshehur droga u raportua se ishte drejtuar për në një port në Turqi.

 

Related Posts

Kategorite

BIoscalin