Connect with us

Lifestyle

Ushqimet që përmirësojnë përqendrimin dhe kujtesën, shihni se kush janë

Published

on

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është themeli i shëndetit tonë, por shumë argumentojnë se të ushqehesh shëndetshëm është e mërzitshme. Jo vetëm që garanton një furnizim adekuat të energjisë dhe lëndëve ushqyese, por në këtë mënyrë parandalohen mungesat e ushqimit.

Frutat e thata: Një aleat i vërtetë për trupin tonë, Jo vetëm që janë të pasura me acide yndyrore Omega 3 dhe Omega 6, por përmbajnë vitamina dhe minerale. Për më tepër, ky ushqim kontrollon nivelin e serotoninës së trurit, i cili nga ana tjetër kontrollon oreksin dhe gjendjen shpirtërore.

Farat e kungullit: Për disa njerëz këto fara janë pothuajse të parëndësishme. Por, ato përmbajnë vitamina A dhe E, Omega 3, Omega 6 dhe zink. Nëse hani disa çdo ditë, do të siguroni sasinë e duhur të zinkut, i cili forcon trurin dhe kujtesën.

Çokollata e zezë: Një aleat i vërtetë i trurit tonë pasi garanton funksionim të mirë të trurit, njohës dhe mnemonik. Disa gramë në ditë janë të mjaftueshme, por mos harroni të blini atë që ka të paktën 70% kakao.

Domatet: Përmbajnë likopen, një antioksidant i çmuar që optimizon funksionet e trurit dhe mbron nga tumoret. Edhe nëse vendosni t’i gatuani, likopeni është i disponueshëm dhe absorbohet lehtësisht nga sistemi i tretjes.

Salmoni: Është ndër llojet më ushqyes për trurin dhe kujtesën, falë pranisë së acideve yndyrore omega 3, të cilat mund të parandalojnë kancerin dhe tumoret. Salmoni përmban luteinë, një karotenoid që grumbullohet në tru, i cili ka një fuqi anti-inflamatore. Ai gjithashtu përmban acide yndyrore të pangopura, fibra dhe vitamina.

Vezët: Përmbajnë shumë kolinë, një koenzimë e dobishme për kujtesën. Bëni kujdes të mos hani shumë vezë, sepse përmbajnë shumë yndyrë dhe kolesterol. Prandaj, ata që vuajnë nga hiperkolesterolemia duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje.

Peshku blu: Një ushqim që duhet të jetë gjithmonë i pranishëm në dietën tuaj të paktën duhet ta hani3 herë në javë. Është një ushqim i pasur me omega 3 dhe vitamina, të cilat veprojnë drejtpërdrejt në sistemin nervor dhe përqendrimin. Ato përmbajnë fosfor i cili është aleati numër një i kujtesës dhe shëndetit të trurit.

Bishtajoret: Janë të pasura me acid folik, të cilat janë në gjendje të parandalojnë plakjen qelizore dhe ndihmojnë në forcimin e kujtesës.

Spinaqi, lakra dhe marulja: Këto tre perime janë shumë të dobishme për kujtesën. Ato përmbajnë antioksidantë, parandalojnë përkeqësimin e funksioneve njohëse. Sigurojnë vitamina të ndryshme, antioksidantë dhe kripëra minerale që mbrojnë trurin nga plakja e qelizave nervore, ndërsa në të njëjtën kohë rrisin kujtesën afatgjatë.

Lifestyle

Pse disa njerëz pickohen nga mushkonjat, disa të tjerë jo

Published

on

By

S’ka asgjë më të bukur se të jesh duke pushuar jashtë në një mbrëmje të freskët, por të ngrohtë vere…derisa mushkonjat hyjnë në lojë.

Ka dy lloje njerëzit gjatë stinës së verës: Ata që pickohen vazhdimisht nga mushkonjat dhe të tjerë që duket se nuk janë shënjestër e tyre. Tani (pak a shumë) do mësoni pse ndodh kështu.

Ekzistojnë më shumë se 3500 lloje mushkonjash, vetëm disa prej të cilave kafshojnë njerëzit. Dhe janë vetëm mushkonjat femra ato që kafshojnë – pasi kanë nevojë për gjak si burim proteinash për vezët e tyre.

Mushkonjat shpojnë lëkurën e “viktimës” së tyre të zgjedhur duke rezultuar në një pickim që mund të fryhet, të shkaktojë kruarje dhe në raste më të rralla, të shkaktojë edhe sëmundje serioze.

“Pse unë?”

Dr. Jagdish Khubchandani, profesor i shëndetit publik në Universitetin Shtetëror të Neë Mexico-s, thotë se:

“Arsyet pse mushkonjat tërhiqen nga njerëzit janë diskutuar në disa studime. Këto studime kanë diskutuar erën e trupit, ngjyrën e trupit, temperaturën dhe strukturën e lëkurës, mikrobet që jetojnë në lëkurë, statusin e shtatzënisë, dioksidin e karbonit të nxjerrë nga njerëzit, alkoolin dhe llojin e dietës. Në përgjithësi, studimet sugjerojnë se gratë shtatzëna, njerëzit me temperaturë të lartë trupore dhe djersë, prani të ndryshme të mikrobeve të lëkurës dhe ata me lëkurë më të errët mund të jenë më të ndjeshëm.”

Por përgjigja nuk është tërësisht e sigurt – kimikatet që tërheqin disa lloje mushkonjash, nuk tërhiqnin disa lloje të tjera. Dhe njerëzit prodhojnë mijëra kimikate të ndryshme, kështu që nuk është e lehtë të zbulosh se cilat prej tyre ndikojnë në sjelljen e mushkonjave.

Grupi i gjakut

Studime rreth grupit të gjakut dhe pickimit të mushkonjave tregojnë se ata me grup gjaku A – kanë më pak gjasa të jenë pre e mushkonjave. Por, kemi një lajm të keq për ata me grup gjaku 0. Duket se ky grup njerëzish është më tërheqësi për mushkonjat.

Pra, nëse jeni një nga ata njerëz me të cilët mushkonjat pëlqejnë të festojnë, shkencëtarët ende nuk mund t’ju thonë saktësisht pse. Ndoshta ju lëshoni më shumë CO2, nxehtësi ose acid laktik, jeni të grupit të gjakut O ose keni llojin “e gabuar” të baktereve në mikrobiomën tuaj.

Continue Reading

Lifestyle

Frutat që kanë më shumë vitaminë C se portokalli

Published

on

By

Kur dëgjojmë për vitaminën C, pa dyshim që mendimi i parë që na vjen në mendje është portokallia!

Arsyeja është sepse ne e kemi lidhur me të, pasi kur kemi nevojë për të i drejtohemi këtij fruti.

Megjithatë, ka pesë të tjera me më shumë vitaminë C për të cilat mund të mos dini.

Frutat që kanë më shumë vitaminë C se portokalli janë:

Papaja: Edhe pse ky është një frut i vogël, ai siguron një sasi mbresëlënëse prej 95 mg vitaminë C.

Kivi: Një kivi siguron rreth 64 mg vitaminë C.

Ananasi: Një filxhan me fruta tropikale siguron 79 mg vitaminë C.

Mango: Një mango siguron 122 mg vitaminë C.

Luleshtrydhet: Një filxhan luleshtrydhe siguron 85 mg vitaminë C.

Continue Reading

Lifestyle

Kombinimet verore për një pamje me stil

Published

on

By

Moda gjithmonë na gëzon dhe na ndihmon ta shohim jetën në një dritë më optimiste. Fashionistja e njohur Mary Lawless Lee na tregon disa nga tendencat e saj të preferuara për këtë vit dhe na frymëzon të eksperimentojmë, njësoj si ajo.

#1. Pantallona të shkurtra + bluzë + xhaketë sportive 

Edhe nëse nuk ju pëlqen ky set për verën, sigurohuni që nga shtatori do ta shijoni si askush tjetër këtë veshje.

s

#2. Fustan Babydoll + çizme

Këtë verë shumë influencues po përvetësojnë look-un fustan-çizme dhe e vërteta është se kjo pamje na ka bërë për vete edhe neve.

#3. Pantallona lëkure + crop top

Mary Lawless Lee adopton 2 trende të nxehta në një vështrim! Konkretisht, fashionistja e njohur zgjedh pantallonat prej lëkure të cilat i kombinon me një crop top me zinxhirë në shpinë.

#4. Rroba banje një copë me prerje dhe printime

Nëse e ndiqni me vëmendje modën, atëherë jam e sigurt se tashmë do ta keni pikasur shkatërrimin që po ndodh këtë vit në veshjet me stampa limoni.

#5. Jumpsuit me figura

Jumpsuits të të gjitha llojeve janë një trend që duam të kemi në gardërobën tonë. Sidomos nëse është me një dizajn me figura./abcnews.al

Continue Reading

Lifestyle

Njohja e llojit të lëkurës suaj, ja si ta zbuloni

Published

on

By

Njohja e llojit të lëkurës suaj është baza e kujdesit të rregullt të lëkurës, në mënyrë që të mund të zgjidhni produkte sipas nevojave të lëkurës. Për të njohur llojin tuaj të lëkurës, jini të vetëdijshëm për pamjen dhe ndjesinë e saj. Për të përcaktuar llojin e lëkurës, fshijeni fytyrën me një pecetë sapo të zgjoheni, përpara se të pastroni fytyrën. Nëse indi është i pastër, ju keni një lloj lëkure normale në të thatë. Nëse indet njollosen me yndyrë, ju keni lëkurë normale deri të yndyrshme. Lëkurat e kombinuara kanë një zonë të yndyrshme, (zakonisht ballin, hundën dhe mjekrën, që përbëjnë zonën T), ndërsa faqet janë të thata. Përdorni peceta të ndryshme për zona të ndryshme, duke fshirë ballin, hundën dhe mjekrën me një pecetë dhe duke përdorur një tjetër për të fshirë faqet. Llojet e lëkurës ndahen në katër kategori kryesore – normale, e thatë, e yndyrshme dhe e kombinuar.

Nëse keni lëkurë të thatë, shmangni sapunin dhe përdorni pastrues rehidratues që përmbajnë hidratues natyral, si aloe vera dhe tonifikim me ujë trëndafili. Rutina e përditshme duhet të përfshijë ushqimin e lëkurës gjatë natës, masazhimin e lëkurës me krem ​​ushqyes si dhe fshirjen me pambuk të lagur. Sigurohuni që lëkura të mos ketë kurrë mungesë lagështie. Përdorni kremrat kundër diellit gjatë ditës dhe përdorni krem ​​hidratues nën make-up.

Lëkurat e yndyrshme kanë një pamje të yndyrshme me pore të mëdha të hapura. Rutinat e specializuara të pastrimit janë shumë të nevojshme në mënyrë që poret të mbeten të pambyllura dhe të parandalohen pikat e zeza dhe puçrrat. Përdorni një larës fytyre për lëkurë të yndyrshme, që përmban përbërës si neem dhe borzilok. Për lëkurën e prirë ndaj akneve, përdorni një pastrues medicinal. Përdorni një tonik lëkure me bazë trëndafili.

Lëkurat e kombinuara kanë një zonë të yndyrshme, ndërsa pjesa tjetër e lëkurës është e thatë ose normale. Nevojitet trajtim i veçantë për zona të veçanta. Pra, kushtojini vëmendje pastrimit dhe përdorni ujë trëndafili për të tonifikuar dhe rifreskuar lëkurën. Rutina e përditshme e pastrimit për lëkurën e yndyrshme dhe atë të kombinuar duhet të përfshijë një pastrim fytyre.

Një dietë e shëndetshme dhe një mënyrë jetese janë gjithashtu të rëndësishme për lëkurën e ekuilibruar. Një sistem i mbingarkuar reflektohet në lëkurë. Mbajeni sistemin të pastër duke përfshirë fruta të freskëta, sallata të papërpunuara, lakër, drithëra dhe kos në dietën tuaj të përditshme.

Pini gjashtë deri në tetë gota ujë në ditë. Shtoni lëngun e një limoni në një gotë me ujë dhe pini në mëngjes. Pra, nëse dëshironi që historia juaj e lëkurës të ketë një fund të lumtur, mbani mend këto fakte të lëkurës dhe rregullat bazë, përcjell Klankosova.tv.

Continue Reading

Lifestyle

Trendi më i ri i manikyrit nga Hailey Bieber

Published

on

By

Thonjtë e qumështit apo të të ashtuquajturit ‘glazed donut nails’ janë ide e shkëlqyeshme për manikyr para se të shkoni me pushime në det!

Qëkur inauguroi linjën e saj të kujdesit Rhode, shumica kanë vërejtur që e gjithë dukja e saj, jo vetëm fytyra, është në harmoni me estetikën e “krofnës së glazuar’ të cilën e propagandon.

I fundit në një sërë trendësh që i ka prezantuar është edhe manikyri elegant, i cili po kthehet në modë tashmë i harruar paksa retro-trendi i shkëlqimit të sedeftë.

Manikyri Hailey Bieber çfarë e duan edhe disa yje të tjera siç është Sydney Sweeney, është neutral, andaj mund të bartet edhe çdo ditë, por edhe i rafinuar, andaj do të kombinohet në çdo dukje glamuroze, dhe është hit i vërtet në TikTok ku koncepti #haileybiebernails ka më se 100 milionë shikime.

Fjala është për në tonalitete të bardha qumështore ose rozë me një shkëlqim të lehtë të sedeftë.

https://www.tiktok.com/@michellekhxn/video/7125139686913248558?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&refer=embed&referer_url=https%3A%2F%2Fwww.kosovarja-ks.com%2F&referer_url=https%3A%2F%2Fwww.kosovarja-ks.com%2Ftrendi-me-i-ri-i-manikyrit-eshte-ai-qe-e-bart-hailey-bieber%2F&referer_video_id=7125139686913248558

Hailey shkon te profesionistët për thonjtë e saj dhe përdor OPI GelColor në nuancën Funny Bunny, zbuloi manikyrja e saj Zola dhe shton efektin metalik Tin Man pas shtresës së fundit.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING