Connect with us

Rajon

Vendimi për targat në Kosovë, Vuçiç: Serbia fiton

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se po u lutet përfaqësuesve të shqiptarëve të Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për paqe.

Gjatë një konference për media në Beograd më 31 korrik, Vuçiç tha se ai po përpiqet që t’u kërkojë të gjithëve, përfshirë serbëve në Kosovë, që të mos bëjnë asgjë që mund të çojë në konflikt.

“Por, unë kërkoj edhe nga përfaqësuesit e vendeve të fuqishme dhe të mëdha që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, që të marrin parasysh ligjin ndërkombëtar dhe situatën në terren…Ne po bëjmë lutje për paqe dhe kërkojmë paqen”, tha Vuçiç

Megjithatë, ai shtoi se “nuk do të ketë dorëzim dhe Serbia do të fitojë”.

“Në rast se do të nisin të persekutojnë serbët, t’i keqtrajtojnë, vrasin, Serbia do të fitojë. Kjo është gjithçka që dua të them”, u shpreh Vuçiç.

Deklaratat e Vuçiçit vijnë një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendimet e Qeverisë së Kosovës, lidhur me targat dhe dokumentet serbe.

Nga 1 gushti, të gjithë shtetasit e Serbisë, që do të hyjnë në Kosovë, do të pajisen një dokument të përkohshëm të hyrje-daljes, që do të zëvendësojë dokumentet e identifikimit personal nga Serbia.

Ky dokument, të cilin Serbia po ashtu ua jep shtetasve të Kosovës me të hyrë në territorin e saj, ka vlefshmëri prej 90 ditësh.
Ndërkaq, nga 1 gushti po ashtu të gjithë qytetarët që kanë makina me targa me emra të qyteteve të Kosovës, që lëshohen nga Serbia, do të mund t’i riregjistrojë ato me targat RKS (Republika e Kosovës).

Afati për riregjistrim do të zgjasë deri në fund të shtatorit.
Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje për lëvizjen e lirë në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Vuçiç sërish përsëriti qëndrimin se autoritetet në Serbi mendojnë se neni 3 i kësaj marrëveshjeje, të cilës siç tha i referohen autoritetet në Kosovë për vendimin për dokumentin për hyrje-dalje, nuk është i zbatueshëm për serbët që jetojnë në veri të Kosovës.

Sipas këtij neni, “secila palë mund të zbatojë një sistem ku letërnjoftimet do të shoqërohen me dokumente ku shkruhet ‘hyrje-dalje’ për banorët e palës tjetër që dëshirojnë të udhëtojnë transit në një vend të tretë”.

“Këtu thuhet për banorët e vendit tjetër, të cilët udhëtojnë transit në një vend të tretë. Kjo do të thotë se kjo nuk mund të vlejë për serbët që jetojnë në Kosovë. Sepse kështu do t’i binte të përfshihej parimi etnik”, tha Vuçiç.

Në konferencën për media, Vuçiç po ashtu tha se më 30 korrik ka zhvilluar një bisedë me disa nga përfaqësuesit politikë të serbëve në Kosovë.

“Populli serb po i dëgjon gjithnjë e më pak lutjet tona dhe kërkesa ime edhe sot është që të përpiqemi të ruajmë paqen”, tha ai.

Presidenti serb u pyet se cila është këshilla e tij për serbët në Kosovë, pas vendimeve të Qeverisë së Kosovës. Ai tha se i frikësohet reagimit të serbëve, por nuk elaboroi se për çfarë reagimi po fliste.

“Këshilla ime është që të gjithë të jenë të qetë. Çfarëdo që ata [autoritetet në Kosovë] të bëjnë, le të ruajmë qetësinë tonë. Të mos u japim asnjë arsye shqiptarëve që të fillojnë të qëllojnë mbi turmën. Dhe të na japin kohë”, tha Vuçiç.

I pyetur nga gazetarët, Vuçiç po ashtu tha se mendon se një konflikt në Ballkanin Perëndimor nuk i përshtatet Perëndimit.

“Situata për popullin tonë në Kosovë është shumë e komplikuar. E di që pas shumë dekadash, shumë njerëz as që duan të dëgjojnë për problemet reale me të cilat po përballet vendi dhe populli ynë. Ne kurrë nuk kemi pasur një situatë më komplekse dhe më të vështirë se sa sot”, tha Vuçiç.

Ai po ashtu deklaroi se autoritetet serbe po kërkojnë që të vazhdohet vlefshmëria për targat KS, të cilat, sipas tij, kanë status neutral. Këto targa nuk lëshohen nga Kosova që nga shtatori i vitit 2020.

Ndërkaq, në Kosovë, më 31 korrik u mbajt Këshilli i Sigurisë. Pas mbledhjes u tha se institucionet janë të bashkuara dhe të përkushtuara që t’i përgjigjen çdo situate të sigurisë. Ekzekutivi kosovar po ashtu tha se është përgatitur që të nisë zbatimin e dy vendimeve të marra më 29 qershor.

Rajon

Patriarku serb hyri në Mal të Zi pa kontrolle, jep dorëheqjen shefi i policisë

Published

on

By

Shefi i policisë kufitare, Vasko Akoviç, ka dhënë dorëheqjen, pasi sipas medieve në Mal të Zi, patriarku serb Porfirije ka hyrë  dhe ka dalë nga Mali i Zi,  pa u kontrolluar dhe pa u regjistruar.

 

Lajmin e  ka komentuar edhe kryetari i Komitetit Malazez të Helsinkit, Miodrag Vllahoviç, i cili ka shprehur respektin e tij për Akoviçin për atë vendim.

“Kreu rajonal i policisë kufitare, Vasko Akoviç, ka dhënë sot dorëheqjen  për shkak se Patriarku i Kishës së Serbisë, Porfirije Periq, ka hyrë dhe ka dalë në Mal të Zi me të gjithë delegacionin pa asnjë kontroll dhe regjistrim. Respekt i madh për këtë njeri”, ka shkruar Vlahoviç në Twitter.

Dorëheqja e Akoviçit është komentuar në rrjetet sociale nga motra e tij Marina Akoviç, e cila thotë se punonjësit e doganës bënë veprime të paligjshme pas shpinës së tij.

“Vëllai im Vasko Akoviç dha dorëheqjen sot sepse kolegët e tij, ia punuan pas shpine dhe organizuan hyrjen e paligjshme të patriarkut në Mal të Zi pa procedurë zyrtare”, ka shkruar motra e tij në Facebook.

Kujtojmë se kryeministri i Mali të Zi, Dritan Abazoviç, konfirmoi dje, 3 gusht se ishte nënshkruar Marrëveshja Themelore ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe, e cila parasheh rregullimin e marrëdhënieve në mes të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe me bazë në Beograd.

Qeveria e Malit të Zi ka  miratuar më 8 korrik Marrëveshjen Themelore.

Marrëveshja Themelore për marrëdhëniet ndërmjet shtetit të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe përmban kryesisht obligimet e shtetit dhe institucioneve ndaj kësaj bashkësie fetare.

Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi i mundësohet eksterritorialiteti i objekteve fetare, hapet mundësia mësimit fetar në shkollat publike, i njihet subjektiviteti për gjashtë shekuj më i gjatë se sa që Kisha Ortodokse Serbe ka në Serbi, i jep asaj kompetenca publike-juridike dhe në disa fusha ia mundëson statusin ligjor të barabartë me institucionet shtetërore.

Marrëveshja ka nxitur partinë opozitare Fronti Demokratik që mbështet nënshkrimin e marrëveshjes  të kërkojë po ashtu dorëheqjen e Abazoviçit.

Por, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka thënë se nuk do të japë dorëheqje.

Continue Reading

Rajon

Marrëveshja me Kishën Serbe, Abazoviç: Jam i gatshëm të lagohem por…

Published

on

By

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç tha se është një ditë e trishtuar për të gjithë ata që duan të jetojnë në të kaluarën dhe një ditë e mirë për ata që duan të mbyllin çështjet nga e kaluara në mënyrë demokratike.

Më falni nëse i përkisni kategorisë së parë. Por për nga formati dhe njohuritë ju i përkisni një kategorie tjetër”.-tha Abazoviç.

Sipas Vijesti, ai tha se “këtu ka okupatorë-kriminelë” që po mbajnë peng shtetin, duke u shprehur se po luftojnë kundër tyre dhe për këtë arsye Mali i Zi nuk është ende në BE. Ai theksoi se është gati të shkojë në shtëpi, por se nuk është gati që dikush ta mbajë peng vendin.

Menduat se do të mjaftonte fuqia e një grupi financiar, i cili tashmë kishte nisur një fushatë përmes një kuaziportali, për të ndikuar që kryeministri të largohej nga rruga e tij. Kjo nuk do të ndodhë. Në zgjedhje parashikoj rikthimin e asaj politike të financuar nga ato qendra pushteti. Do të doja që të mos ishe në atë anije, por mendoj se strukturat e partisë suaj janë në atë anije dhe prandaj duhet të shembet Qeveria”.- përfundoi ai.

Kryeministri tha se në BE nuk ka komisioner për çështje fetare, as në Aki, por fakti që ata janë pjesë e propagandës në Mal të Zi është tjetër histori.

Kontrata bazë duhet të ishte nënshkruar që të vinte nga mazhoranca 54 apo 49 dhe një konsensus i plotë. E kam njoftuar një muaj më parë. Tani të gjithë do të kemi mundësinë në Parlament të votojmë për çështjet europiane”, tha ai.

Fronti Demokratik në Malin e Zi u shpreh se me nënshkrimin e Marrëveshjes Themelore është korrigjuar një padrejtësi e madhe dhe qëndrim diskriminues ndaj Kishës Ortodokse Serbe (KPS), e cila mbledh besimtarët ortodoksë në vend.

Sipas Vijesti, në një deklaratë të nënshkruar nga liderët e asaj partie, Andrija Mandiç, Milan Knezheviç dhe Nebojsha Medojeviç, ata theksojnë se me këtë akt KPS-ja u bë e barabartë me të gjitha bashkësitë e tjera fetare tradicionale dhe e mirëpriti nënshkrimin e kontratës.

Nënshkrimi i kësaj kontrate duhej të kishte përfunduar shumë kohë më parë dhe i gjithë opinioni e di se sa i përket FD, ishte imperativ dhe obligim kryesor i qeverisë së Zdravko Krivokapiçit, por është e qartë se pastaj Krivokapiçi, Spajiçi dhe Milatoviçi nuk patën guximin për të nënshkruar marrëveshjen me KPS-në, prandaj votuesit e koalicionit “Për Ardhmërinë e Malit të Zi” u mashtruan dhe u hutuan për një kohë të gjatë nga këta ekspertë të vetëshpallur që u betuan. nga KPS dhe kush nuk do të bëhej kurrë ministra po të mos ishte e njëjta Kishë dhe pëlqimi i aleancës sonë politike”, thuhet në deklaratën e tyre.

Ata vlerësuan se më e rëndësishmja tani është që është përmbyllur Marrëveshja Themelore, që çështja të mbyllet përfundimisht, në mënyrë që ata t’i përkushtohen eliminimit të problemeve të akumuluara socio-ekonomike.

Ditën e sotme në Podgoricë u nënshkrua Kontrata themelore ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe (KPS).

Kontrata u nënshkrua nga kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç dhe patriarku i PSC-së Porfirije. Në foton që Abazoviç ka postuar në Telegram, shihet se nënshkrimi ka qenë edhe ministri i Drejtësisë Marko Kovaç dhe Mitropoliti i Malit të Zi dhe Bregdetit Joanikije.

Porfirje më parë kishte mbërritur në Podgoricë pa asnjë njoftim paraprak. Një pjesë e mediave paraprakisht njoftoi se nënshkrimi do të bëhet më 3 gusht, por kryeministri Dritan Abazoviç e mohoi atë kohë.

Unë nuk e di datën e nënshkrimit, por mendoj se procesi duhet të përfundojë. Për mendimin tim, 3 gushti si datë e nënshkrimit është dezinformatë sepse data ende nuk është specifikuar,” tha Abazoviç të dielën.

Qeveria nuk e ka njoftuar zyrtarisht ardhjen e Porfirit, as nuk ka bërë reklamë për këtë çështje para nënshkrimit dhe as KPS. Disa dhjetëra qytetarë po protestojnë pranë Villa Goricës kundër nënshkrimit të kontratës bazë. Policia ka bllokuar afrimin drejt Vilës.

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, u shpreh më 29 qershor se pavarësisht krisjeve të koalicionit, qeveria e tij do të nënshkruante një “marrëveshje thelbësore” që do të përmirësonte marrëdhëniet e ndjeshme me Kishën Ortodokse Serbe, e cila ka ndikim të konsiderueshëm ne vendin e tij dhe brenda koalicionit qeverisës.

Abazoviç është kritikuar dhe ka humbur besimin në Kuvend të partisë së presidentit Milo Gjukanoviç për shkak të marrëveshjes për themelimin e Kishës ortodokse serbe në Mal të Zi. Qeveria miratoi Marrëveshjen e dakorduar më parë nga kryeministri Dritan Abazoviç me patriarkun Porfirije, përkundër kundërshtimit të një pjese të ministrave dhe shumicës parlamentare që e përkrah atë Qeveri.

Qeveria e Dritan Abazoviçit është zgjedhur më 28 prill të këtij viti me votat e DPS-së, URA-s, SDP-së, Partisë Popullore Socialiste pro-serbe dhe partive të popujve pakicë.

Disa dhjetëra qytetarë po protestojnë pranë Villa Goricës në Mal të Zi për shkak të nënshkrimit të kontratës themelore ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe (KPS). Policia ka bllokuar hyrjen drejt Vilës.

Sipas Vijesti, kontrata bazë është nënshkruar nga kryeministri Dritan Abazoviç dhe patriarku i KPS-së Porfirije në orën 10 të mëngjesit të sotëm. Aktivisti qytetar Alesandër Sasha Zekoviç u tha gazetarëve para Villa Goricës se Abazoviç tregoi sot se udhëheq një politikë jotransparente dhe i trajton qytetarët në mënyrë tinëzare.

Këtë nuk e bën qeveria që pretendon se është transparente. Abazoviç nuk ndjek opinionin e ekspertëve. Kjo është diktatura gjithnjë e më e hapur e Abazoviçit. Këto nuk janë interesa të qytetarëve. Ky nuk është interesi i Edhe serbët në Mal të Zi. Populli malazez po i jep dorën për të ndërtuar një Mal të Zi më të qëndrueshëm evropian”.-tha ai.

Partia Demokratike e Socialistëve do të nisë sot një nismë për votëbesimin ndaj Qeverisë së Malit të Zi. Nga kjo parti kanë deklaruar në llogarinë e tyre në Twitter se iniciativa është e hapur për të gjithë ata që gjithashtu besojnë se qeveria është e papërgjegjshme ndaj interesave kombëtare të Malit të Zi.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka njoftuar se të dielën e ardhshme zyrtarisht do të ngrejë çështjen e zëvendësimit të Qeverisë nëse Marrëveshja Themelore me KPS (Kisha Ortodokse Serbe) nënshkruhet në mënyrën e paralajmëruar nga kryeministri Dritan Abazoviç.

Gjukanoviç, duke folur për tekstin e Marrëveshjes Themelore, tha se ajo përmban pjesë që “falsifikojnë historinë e Malit të Zi”, si dhe se marrëveshja që do të ishte e pranueshme për nënshkrim, nuk do të kishte interpretime të historisë. Ai gjithashtu shtoi se Kushtetuta dhe ligjet e Malit të Zi janë shkelur në disa pika të tekstit të Marrëveshjes Themelore.

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe Porfirje tha se marrëveshja e nënshkruar sot është diçka që i duhej Malit të Zi dhe atij komuniteti fetar.

Sipas Vijesti, ai tha se Mali i Zi mund të jetë gjithmonë, siç ka qenë gjatë shekujve, një shtëpi mikpritëse për të gjithë njerëzit, pa marrë parasysh se nga vijnë ata.

Unë sot i jam para së gjithash mirënjohës Zotit, ju falënderoj zoti kryeministër për të gjitha përpjekjet që keni bërë me kolegët tuaj për t’i dhënë fund peripecive që po ndodhin që nga viti 2012 këtu në mënyrë solemne dhe për të nënshkruar Marrëveshjen Themelore mes shtetit të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe”, tha Porfirije pas nënshkrimit të dokumentit.

Ai ka përshëndetur të gjithë qytetarët e Malit të Zi, pavarësisht se “cilit Zot i luten, apo nuk i luten, cilit komb i përkasin” pasi siç theksoi ai ata kanë shumë gjëra të përbashkëta.

“Ne kemi kaq shumë gjëra të përbashkëta në shekuj, sa është me të vërtetë një luks të kalojmë kohë për atë që na dallon dhe të rrisim dallimet tona reciproke. Vitet kanë treguar se ne kemi nevojë për njëri-tjetrin dhe se nuk mund të bëjmë pa njëri-tjetrin dhe se ne mund të bëjmë gjithçka kur jemi bashkë dhe kur ka vend në zemrat tona për tjetrin”, shtoi ai.

 

Continue Reading

Rajon

Sanduloviç: Nëse preket Kosova, Serbia rrafshohet

Published

on

By

Tensionet në veri të Kosovës, kanë krijuar debat të fortë dhe të ashpër edhe brenda politikës në Serbi.

Kryetari i Partisë Republikane të Serbisë, Nikola Sanduloviç, e ka cilësuar palaço presidentin Aleksandar Vuçiç.

Në postimin e tij në Facebook, ai ka kërkuar Vuçiçit të ndalojë propagandën dhe të sqarojë para qytetarëve të vërtetën se çfarë i thanë gjeneralët e NATO-s.

Siaps tij në një komunikim me gjeneralët serbë, forcat e NATO-s ua kanë bërë të qartë se nëse preket Kosova, Serbia do të rrafshohet.

Postimi i Sanduloviç:

Ku u fshehe tani ALEKSANDRE VUÇIQ, KLLOUN I PËRBASHKËT dhe jo Komandant!

Pse nuk thirrni konferencë shtypi tani dhe t’i tregoni Serbisë çka i thanë gjeneralët e #NATO-s mbrëmë “gjeneralët” tuaj serbë të thururur ngushtë?!

Pse nuk thoni ju qe ju kane thene nese shkoni me ushtri ne Kosove, se Serbine e nxjerrin ne toke nga ajri?!

PËR SHKAKUN TUAJ, KOKA JOTE E ÇMENDUR DHE GJUHA E DROGUAR!

Dilni tani KLLOUN SUPREM dhe tregohuni para Serbisë në EDICIONIN tuaj të vërtetë FRIKACAK, e jo të na frenoni e të na hidhni sytë në Serbi në mediat tuaja gobbels!

Continue Reading

Rajon

Regjistrohet rasti i parë i lisë së majmunit në Mal të Zi

Published

on

By

Rasti i parë i lisë së majmunëve është regjistruar në Mal të Zi, njofton Instituti për Shëndet Publik (IJZ), i cili thekson se pacienti është shtetas malazez dhe është në gjendje të mirë shëndetësore.

Mali i Zi i është bashkuar listës së 79 vendeve ku është regjistruar kjo sëmundje, raporton Vijesi25.

Janë marrë të gjitha masat e nevojshme për pacientin dhe kontaktet e tij, me qëllim parandalimin dhe frenimin e përhapjes së sëmundjes infektive.

“Janë njoftuar të gjitha institucionet kompetente në përputhje me protokollet kombëtare dhe ndërkombëtare”, thuhet në njoftim.

Lija e majmunëve zakonisht fillon me ethe, dhimbje muskujsh, lodhje dhe dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe kollë. Gjithashtu, mund të ketë rritje të nyjeve limfatike (limfadenopati).

Continue Reading

Kosova

Lëkundje tërmeti në Kosovë, MV dhe Serbi

Published

on

By

Lëkundje tërmeti janë regjistruar mëngjesin e sotëm në Serbi, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut.

Lëkundjet janë ndjerë në rajonin e Ferizajt, sipas faqes EMSC.

Magnituda ishte 3.2 e shkallës rihter.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING