Connect with us

Aktualitet

Vjen këtë vjeshtë, iPhone 14 Pro edhe më “gjigand”

Published

on

Çdo vit,  Apple përpiqet të dallojë linjën e saj Pro të iPhone më shumë nga modelet e zakonshme. Dhe përmirësimet e iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max që vijnë këtë vjeshtë mund të jenë më të mëdhenjtë ende, duke i vendosur ato në një ligë krejtësisht tjetër.

Nuk është sikur iPhone 14 i zakonshëm nuk do të shohë përmirësime dhe nuk do të luftojë për listën tonë të telefonave më të mirë. Deri më tani, kemi dëgjuar për një procesor më të fuqishëm 4nm A16 Bionic nën kapuç – i cili jam i sigurt se do të mundësojë të gjitha llojet e aftësive – dhe një modem më të shpejtë Qualcomm Snapdragon X65.

Një tjetër thashetheme tregon se Apple ofron një dizajn më elegant të iPhone 14 me pak ose aspak përplasje të kamerës së pasme në këmbim të një shasie pak më të trashë. Kjo dhomë shtesë mund të lejojë gjithashtu bateri më të mëdha dhe/ose ftohje më të mirë. Dhe Wi-Fi 6E më i shpejtë thuhet se po vjen në të gjitha modelet e iPhone 14.

Ndryshimi më i madh për familjen iPhone 14 mund të jetë vdekja e përfolur e mini, pasi Apple thuhet se do të heqë atë madhësi 5.4 inç që me sa duket shumë pak njerëzve e pëlqyen për një iPhone 14 Max të ri 6.7 inç. Pra, më në fund ata me një buxhet mund të kenë një ekran më të madh pa pasur nevojë të shpenzojnë më shumë se një shumë e madhe. Ky është përparim.

Por sa më shumë që dëgjoj për iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max, aq më shumë filloj të ndihem sikur Apple po krijon një klasë të re të flamurit. Si fillim, iPhone 14 Pro pritet të ofrojë Face ID nën ekran, gjë që do t’i lejonte Apple të heqë qafe më në fund notch-in në favor të një kamere me vrima. Me sa duket modelet e rregullta të iPhone 14 do të vazhdojnë të kenë të njëjtën madhësi si seria e iPhone 13.

Për më tepër, analisti i Apple, Ming-Chi Kuo parashikon që modelet Pro iPhone 2022 do të kenë një kamerë kryesore të gjerë 48 megapikselë, e cila do të ishte një rritje e madhe në krahasim me aparatin aktual 12MP. Plus, vetëm modelet Pro do të ofronin aftësi regjistrimi video 8K.

Ka pasur një tjetër thashetheme se iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max mund të kenë lidhje USB-C. Kjo me sa duket nuk do të bëhej për të qetësuar Bashkimin Evropian për mosgatishmërinë e Apple për të miratuar standardin e industrisë, por për të ofruar lidhje më të shpejtë për pajisje të ndryshme periferike të nivelit Pro dhe për transferime video dhe fotosh me shpejtësi të lartë në Mac.

Kjo nuk duket e sigurt, por disa raporte thonë se Apple mund të vazhdojë të kufizojë ekranet ProMotion 120Hz në iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Kjo mundëson lëvizje më të qetë dhe animacione, si dhe lojë më të rrjedhshme dhe riprodhim më të mirë të filmave për titujt e mbështetur. Dhe pasi të keni provuar një panel 120 Hz në një telefon, është e vështirë të ktheheni.

Unë gjithashtu supozoj se iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro do të vazhdojnë të ofrojnë ekskluzivisht një zmadhim telefoto. Disa nuk e shqetësojnë këtë mungesë dhe mendojnë se kamera ultra e gjerë është mjaft e mirë në iPhone-ët e zakonshëm. Por unë personalisht nuk do të doja të hiqja dorë nga ai fleksibilitet kur shkrepni, edhe nëse nuk pritet një zmadhim më i fuqishëm i periskopit deri në iPhone 15.

Shtoni të gjitha – duke përfshirë mundësinë e një maksimumi 2 TB hapësirë ​​ruajtëse – dhe iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro mund të jenë fjalë për fjalë në ligën e tyre në vitin 2022. Nga njëra anë, kjo është një gjë e mirë në kuptimin që është më mirë justifikon premiumin ndaj modeleve të rregullta. Por kam gjithashtu ndjenjën se blerësit e iPhone 14 dhe iPhone 14 Max mund të ndihen të mangët nëse janë ende të mbërthyer me një nivel, ekran 60 Hz, një kamerë me rezolucion më të ulët dhe portë Lightning.

Ne do të duhet të shohim se cili nga këto thashetheme do të jetë i vërtetë, por tani do të thosha se iPhone 14 Pro dhe Pro Max do të ishin telefonat që do të dëshiroja – dhe ata mund të duken si të vetmit iPhone me të vërtetë të rinj .

Aktualitet

Tirana në shtetrrethim? Gledis Nano sqaron masat për datën 25 maj

Published

on

By

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka dhënë sqarime për masat që do të merren në 25 maj për finalen e Conference League, e cila zhvillohet në kryeqytet, mes Romës dhe Feyenoordit të Roterdamit.

Në një prononcim për mediat, Nano tha se të mërkurën nuk do të ketë shtetrrethim në Tiranë, por vetëm bllokim të disa rrugëve. Kreu i policisë përsëriti se Tirana do të jetë e bllokuar për ata që duan të vijnë në kryeqytet atë ditë, duke kërkuar mirëkuptimin e qytetarëve.

“Këto ditë është thënë që në 25 maj do ketë një shtetrrethim. Dua tu bëj me dije e tu kërkoj mirëkuptim qytetareve që data 25 do jetë ditë feste. Mos përhapim panik lidhur me shtetrrethime. Patjetër që do ketë bllokim të rrugëve. Tirana do jetë e bllokuar për ata që duan të vijnë në Tiranë.

Unë ju sugjeroj që të mos vinë në Tiranë, kush ka për të ardhur atë ditë. Do të jetë një aktivitet me masa shumë të mëdha. Policia ka sugjeruar dhe do të bëjë bllokimin e rrugëve. Do të kemi komunikime të tjera në vazhdim se cilat rrugë do të jenë të bllokuara”, tha Gledis Nano.

I pyetur nëse janë marrë masa për tifozët e Feyenoordit, të cilët njihen për trazira, kreu i Policisë së Shtetit tha: “Masat e marra deri më tani janë masa që i kanë ndarë që në ardhje të dy tifozeritë. Po kështu e fun- zone që do jenë në Tiranë, janë marrë masa që të mos lejohen dy tifozeritë të krijojnë përplasje”.

“Është e vërtetë që tifozeritë kanë dhe ultras apo tifozë me tendenca të dhunshme e huligane, por kjo është një ditë feste e duhet të jetë promovim i vlerave të qytetarëve evropianë. S’do lejojmë kurrsesi që një pakicë e vogël tifozësh që nën efektin edhe të pijeve alkoolike apo adrenalinës që shkakton sporti të prishin imazhin e vendit tone. Jemi në bashkëpunim me autoritetet e huaja me qëllim identifikimin e këtyre personave e masat do jenë profesionale që këto akte të mos ndodhin”, shtoi Nano.

Continue Reading

Aktualitet

NTV.AL EDICIONI I LAJMEVE FLASH DATA 21.05.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Finalja – Tirana do të hermetizohet, protokoll si në vizitën e Bush dhe Papës

Published

on

By

Për herë të parë në historinë e tij, kryeqyteti shqiptar do të presë një finale evropiane futbolli dhe Bashkia e Tiranës është përgatitur me të gjitha detajet që kërkon në ngjarje e tillë. Në prag të ndeshjes Roma-Feyenoord më 25 maj, kryebashkiaku Erion Veliaj dha disa porosi të fundit për grupin koordinues, që po merret me organizimin, si dhe disa këshilla për qytetarët e Tiranës, duke qenë se ajo ditë do të jetë pa makina.

Veliaj e cilësoi finalen e Conference League si një mundësi fantastike për të prodhuar kartolinën më të bukur të qytetit dhe vendit tonë në arenën ndërkombëtare. Ai u kërkoi qytetarëve nga rrethet që, nëse kanë një udhëtim të planifikuar drejt Tiranës, ta shtyjnë atë për një ditë tjetër.

Qyteti do të zbatojë të njëjtin protokoll që ka zbatuar edhe gjatë vizitës së Presidentit Bush apo Papa Françeskut, prandaj ju lutem, nëse nuk keni një biletë për të qenë në stadium, mos ejani në Tiranë, shtyjeni për një ditë tjetër, pasi nuk do të kaloni në asnjë prej disa kontrolleve të policisë, as në akset hyrëse të qytetit”, porositi ai.

Veliaj kërkoi mirëkuptimin e qytetarëve të Tiranës që të mos e përdorin automjetin atë ditë, por të qarkullojnë në këmbë ose me biçikletë, teksa shtoi se transporti publik do të funksionojë.

“Ftesa ime për qytetarët e Tiranës është të lëvizim sa më shumë në këmbë. Kam nevojë për mirëkuptimin tuaj, na duhet ndihma e gjithsecilit. Transporti publik do të funksionojë, por mund të përdorim edhe biçikletat. Nëse dikush ka dëshirë të tregohet i dobishëm atë ditë, thjesht të mos e nxjerrë makinën”, tha kreu i Bashkisë.

Lidhur me sigurinë publike, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit dhe policinë Bashkiake, ka marrë të gjithë masat e nevojshme.

“Janë zhvilluar takime edhe me ministrin e Brendshëm, Policinë e Shtetit, Policinë Rrugore dhe Policinë Bashkiake, por edhe me një ushtri me vullnetarë, të cilët kanë marrë përsipër të jenë edhe stjuardë, por edhe të lehtësojnë qarkullimin në qytet, për dikë që ka nevojë për shpjegime orientuese. Propozimi ynë është që ne t’i kalojmë të gjitha trupat në terren, sidomos në ato 24 orë, për të lehtësuar qarkullimin dhe shmangur ndonjë incident”, shtoi Veliaj.

Nga ana tjetër, kryebashkiaku shpjegoi se qyteti po bëhet gati për të pritur tifozët që nuk do të bileta dhe do ta shohin ndeshjen jashtë stadiumit. Ai tha se Amfiteatri Veror i Liqenit dhe pedonalja “Murat Toptani” do të kthehen në Fan Zone për tifozët e Romës dhe Feyenoord, ndërsa sheshi “Skënderbej” do të presë tifozë neutralë, në mënyrë që edhe ata që nuk kanë bileta, ta shijojnë ndeshjen me po të njëjtën atmosferë si në stadium.

“Kemi përgatitur tre fan zona: Për të gjithë ata qytetarë që kanë pyetur se ku mund ta shohin ndeshjen nëse s’janë tifozë të Romës apo Feyenoord-it, vendi i duhur është sheshi “Skënderbej”, ku do të jetë fan zona e përbashkët. Tifozët e Romës, të cilët identifikohen me pjesën jugore të stadiumit, do të mblidhen në zonën e Amfitetarit të Liqenit, kurse tifozët e Feyenoord do të hyjnë nga ana veriore e stadiumit dhe do të mblidhen te pedonalja e Tiranës”, theksoi ai.

Veliaj kërkoi bashkëpunimin e qytetarëve dhe bizneseve të Tiranës edhe sa i përket mbajtjes pastër të qytetit. Për shkak të volumit të madh të punës më 25 maj, ai u bëri thirrje qytetarëve që të shmangin hedhjen e mbeturinave.

“Ne do të kemi një volum shumë të madh të pastrimit, siç ndodh kur ka koncerte dhe aktivitete të mëdha. Kjo do të thotë se do na ndihmonte shumë që qytetarët të prodhojnë sa më pak ndotje, apo hedhje mbeturinash në datën 25 maj. Do të ishte mirë sikur hedhja e tyre të bëhet në datën 23 maj në darkë ose në 26 maj në mëngjes, që në datat 24-25 ta kemi vemendjen të dedikuar tek miqtë dhe jo tek problematikat tona të përditshme. Çdo qytetar mund të jetë i dobishëm, duke lënë makinën në shtëpi, duke mos ndotur, duke mos hedhur plehrat atë ditë, në mënyrë që skuadrat tona të pastrimit të fokusohen në zonën qendrore të Tiranës”, deklaroi ai.

Në fund të fjalës, Veliaj shprehu besimin se finalja do të jetë një festë e madhe për Tiranën, që përkon edhe me Kryeqytetin Europian të Rinisë.

“Mezi pres që ta kthejmë në një super festë për Tiranën, një super imazh për Shqipërinë. Ky është viti i Tiranës dhe duhet ta maksimizojmë si një mundësi që na vjen një herë në jetë ose të paktën një herë në gjeneratën apo në mandatin e Bashkisë sonë, për të dhënë më të mirën. Për këtë lipset jo vetëm skuadra e bashkisë, por skuadra e gjithë Tiranës”, nënvizoi kreu i Bashkisë.

Finalja e Conference League, kompeticionit të UEFA-s që do të zhvillohet në Tiranë më 25 maj, pritet të sjellë mijëra tifozë nga Italia dhe Holanda. Ndërkaq, të gjitha biletat për të parë ndeshjen tashmë janë shitur nga UEFA.

Continue Reading

Aktualitet

NTV.AL KEMBIMI VALUTOR DATA 21.05.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

NTV.AL PARASHIKIMI I MOTIT DATA 21.05.2022

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING