Connect with us

Shendeti

Azhornimi i plotë i shenjave të kontaminimit Covid-19!

Published

on

Nga Blerta Brati,Doktor mikrobiolog në ISHP Tirane.

Ethet, kolla, dhimbjet e kokës, lodhja janë ndër simptomat që lidhen me ndotjen me Covid-19, sipas perdeitesimeve. Këto shenja korrespondojnë edhe me sëmundje të tjera sezonale, të tilla si gripi. Humbja e papritur e nuhatjes dhe shijes gjithashtu është parë gjerësisht tek të infektuarit. Një efekt i ri i koronavirusit po theksohet gjithashtu nga shkencëtarët britanikë.
👉Në revistën BMJ Case Reports, këta studiues përshkruajnë rastin e një 45-vjeçari me astmë, i cili u shtrua në kujdesin intensiv në spital pas vështirësive në frymëmarrje. Pas intubimit, pacienti vuan nga tringëllimë në veshin e majtë dhe pastaj papritmas humbet dëgjimin. Mjekët e auskultojnë dhe nuk gjejnë pezmatim në veshët e tij. Në trajtimin me injeksione steroide intratimpanike, njeriu është shëruar pjesërisht. Sipas studimit, katër raste të tjera të humbjes së dëgjimit të lidhura me Covid-19 janë identifikuar. Kjo e fundit është e para e vërejtur në Mbretërinë e Bashkuar. “Pavarësisht nga literatura e konsiderueshme për Covid-19 dhe simptomat e ndryshme që lidhen me virusin, ka një mungesë diskutimi mbi marrëdhëniet midis Covid-19 dhe dëgjimit,” thone studiuesit që mbështesin krijimin e depistimit për humbjen e dëgjimit në spitale. Nëse nuk trajtohet shpejt, ky shurdhim mund të jetë vërtet i përhershm.
👉 Humbja e shijes është gjithashtu një element kryesor në dallimin e Covid nga pjesa tjetër e sëmundjeve. Kjo patologji ndodh në “30 deri 50% të të rriturve të infektuar” shpjegon Institut Pasteur. Sipas disa studimeve, pacientët me humbje të nuhatjes kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë “kovid të butë”. Jérôme Lechien, mjek i ORL në spitalin Foch në Suresnes konfirmon. “Kur shohim ndryshimet në përhapjen e humbjes së nuhatjes, ne kuptojmë se për pacientët e butë, ne lëkundemi midis 70 dhe 85%, dhe në pacientë të rëndë jemi pak a shumë në rreth 10 deri në 20%”.
👉Gjithashtu vini re se shumë njerëz ankohen për simptoma shumë kohë pas infektimit me Covid, termi “Covid i gjatë” përdoret gjithashtu për këto raste.
Sipas një studimi të kryer nga Instituti Britanik për Kërkime për Shëndetin (NIHR), ata do të vuanin për muaj pas zhdukjes së infeksionit fillestar të çrregullimeve të trurit (“mjegulla e trurit”), mushkëritë, zorrët, mëlçia etj … 👉“Mungesa e një përkufizimi mund të ketë ndikim në aftësinë e pacientëve që simptomat dhe përvojat e tyre të njihen dhe trajtohen siç duhet nga shërbimet shëndetësore, të cilat nga ana tjetër mund të kenë një ndikim shtesë psikologjik, në veçanti për pacientët jashtë spitalit që nuk janë diagnostikuar kurrë zyrtarisht ”, theksohet ne perditesimet.
🗯 Covid-19: si ta zbulojmë dhe si të veprojmë me një person të sëmurë në shtëpi?
🗯Cilat janë simptomat e para të lidhura me koronavirusin?
👉Periudha e inkubacionit për Covid-19 është përgjithësisht tre deri në pesë ditë, megjithatë kjo mund të shkojë deri në katërmbëdhjetë ditë. Kjo është periudha midis ndotjes dhe shfaqjes së simptomave të para. Por cilat janë saktësisht ato?
👉Një person i infektuar me virus mund të ketë një kollë të thatë, ethe dhe lodhje në fillim. Këto simptoma shfaqen gradualisht te disa individë, duke pasur një kollë të lehtë në fillim. Njerëzit e tjerë nuk vuajnë nga këto shenja edhe pse janë të infektuar. Pastaj flasim për pacientë “asimptomatikë”, gjë që e bën zbulimin e sëmundjes shumë më të vështirë.
Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë Jugore Duket se ato manifestohen në një renditje të caktuar:
1. Ethet mbi 38.5 ° C për dy ose tre ditë
2.Kollitja
3.Dhimbjet e muskujve
4.Të përziera
5.Diarre
👉Shkencëtarët e krahasuan këtë analizë me gripin. Për këtë të fundit, është kolla që shpërthen së pari, ndryshe nga Covid-19 e cila së pari do të shkaktonte një ethe të lartë. Grumbullimi i informacionit u zhvillua në shkurt në Kinë, kur vendi ishte më i prekur nga sëmundja në botë. 55,000 raste të konfirmuara u përdorën në zhvillimin e këtij studimi.
🙏Si të dallojmë një të ftohtë nga Covid-19?
Kur zgjohemi në mëngjes dhe përballemi me një sërë teshtimash ose thjesht kemi një hundë të lëngshme, këto simptoma shumë shpejt mund t’i shoqërojmë me koronavirusin dhe jo me një ftohje të thjeshtë. Sidoqoftë, një element shumë i rëndësishëm duhet t’ju lejojë të dalloni të dy dhe t’ju ndalojë të shkoni te mjeku:👉 ethet.
Covid-19, përveç nëse jeni një rast asimptomatik, fillimisht duhet të shkaktojë një ethe të lartë mbi 38 °.
👉Edhe pse ftohja e zakonshme mund të sjellë një ethe të lehtë, shumicën e kohës nuk duhet ta keni këtë simptomë, por thjesht lodhje të lehtë, e cila nuk duhet të ndërhyjë në aktivitetet tuaja të përditshme.
👉Ftohja e zakonshme mund ose duhet gjithashtu të çojë në një dhimbje të fytit, teshtitje, mbingarkesë dhe / ose një hundë të lëngshme, simptoma që duhet të shfaqen më ngadalë sesa me Covid, gjë që i bën ato të shfaqen papritur. Vini re gjithashtu se teshtitja nuk është një simptomë e provuar e koronavirusit.
🤏A janë ethet dhe dhimbjet e trupit simptomat e koronavirusit?
👉Ashtu si me gripin sezonal, ethet dhe dhimbjet e trupit janë simptoma shumë të zakonshme të Covid-19. Niveli i etheve është i ndryshueshëm nga një individ te tjetri, por përgjithësisht koronavirusi shkakton një ethe më të lartë se 38 °. Nëse dëshironi të luftoni kundër etheve ose dhimbjeve, zgjidhni paracetamol mbi ilaçet anti-inflamatore dhe ibuprofen, të cilët dyshohen për përkeqësimin e simptomave në koronavirus. Nëse keni dyshime, qëndroni në shtëpi dhe telefononi mjekun tuaj.
🤏A shkakton koronavirusi një kollë të thatë ose me vaj?
👉Pacientët me kovid më së shpeshti paraqiten me një kollë të thatë, por ndonjëherë mund të jetë edhe me vaj. Aurore Jégu-Pétrot, infermiere, raportoi në BFMTV se kjo kollë, nëse bëhet e pakontrollueshme, duhet të alarmojë: “Kur të shihni se kolliteni për t’ju mbytur, i thoni vetes që do të keni nevojë për ndihmë të frymëmarrjes”. Sidoqoftë, në shumicën e rasteve, kjo kollë kalon vetë. OBSH këshillon të telefononi mjekun tuaj të përgjithshëm nëse keni një kollë të thatë.
Shenjat e tjera jane:
Veshtiresi ne frymarje
Probleme gastro intestinale
Probleme lekure
Prekje dhe te femijeve
Komplikime ne afat me te gjate.( te disa paciente)
Kujdes po, panik jo. Diete e shendetshme, highene, xheste bariere, aktivitet fizik!!

Shendeti

Në pritje për t’u bërë baba, futbollisti 28-vjeçar pëson arrest kardiak në fushë dhe ndahet nga jeta

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali.

Kapiteni i Quingentole Dimitri Roveri 28 vjeç, ka ndërruar jetë pasi pësoi arrest kardiak gjatë lojës në fushë.

Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë ngjedhjes Casalpoglio-Quingentole.

Në minutën e ’20 të lojës, Toveri u rrëzua përtokë.

Ndërhyrja e ekipeve të urgjencës ka qenë e menjëhershme, por futbollisti nuk jepte sinjale. Ngjarja ka ndodhur në sy të familjes.

Në Casalpoglio ishin nëna e Dimitrit, babai i tij Angelo, një ish-lojtar i Serisë A dhe motra e tij Nicol, presidente e ekipit, të cilët nxituan menjëherë në fushë për t’i bërë të vëllait një masazh në zemër, përpara se të vinin mjekët.

Kur u duk se kishte disa shenja të lehta rikuperimi, lojtari u stabilizua, u intubua dhe u transportua me helikopter në San Raffaele ku iu nënshtrua menjëherë një operacioni delikat.

Megjithatë ai nuk ia doli dhe ndërroi jetë në spital.

Dimitri të dielën e kaluar njoftoi miqtë e tij se do të bëhej baba./abc

Continue Reading

Aktualitet

Regjistrohen 20 raste të reja me koronavirus në vend

Published

on

20 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, ndërsa nuk ka asnjë humbje jete. Nga 642 testime, rastet pozitive janë në këto bashki: 15 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 1 qytetar në Fier, Divjakë.

Aktualisht janë 291 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 85 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,424 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Maj 2022)

Raste të reja ditore 20
Të shëruar në 24 orë 85
Të shtruar në spitale 6
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 642

Testime totale 1,808,952
Raste pozitive 275,211
Raste të shëruara 271,424
Raste Aktive 291
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 199
Fier 31
Vlorë 15
Shkodër 9
Elbasan 9
Korçë 8
Gjirokastër 7
Durrës 5
Kukës 3
Lezhë 3
Berat 2

Continue Reading

Shendeti

Lojtari i KF “Vllaznia” pëson arrest kardiak gjatë lojës, i vendoset një stentë në QKUK

Published

on

By

Sulmuesi i klubit të futbollit “Vllaznia” të Pozheranit, Alban Rexhepi, ka pësuar arrest kardiak gjatë ndeshjes me KF “Flamurtari”, ndeshje kjo e Ligës së Parë.

Klubi “Vllaznia” ka njoftuar se Rexhepi është dërguar në QKUK dhe i është vendosur një stentë, ndërsa tani është në gjendje stabile.

“Sot në ndeshjen në mes të KF Vllaznia Pozheran dhe KF Flamurtari, sulmuesi i krahut i klubit tonë Alban Rexhepi kishte një shqetësim me shëndet gjatë zhvillimit të pjesë lojës së dytë.Pas vizitës ne QKUK,u konstatua që kishte një arrest kardiak. Mjekët në qendrën klinike universitare intervenuan dhe vendosën një stendë. Albani, tani është ne gjendje stabile,dhe ka filluar të e merr vetën”, njofton klubi.

Continue Reading

Shendeti

Cilët persona duhet të bëjnë kujdes me përdorimin e qepëve të njoma

Published

on

By

Qepët e njoma përmbajnë vitamina dhe minerale, acid folik, hekur, fibra dietike dhe lëndë ushqyese. Falë përbërjes së tyre unike, zvogëlon inflamacionin në trup dhe forcon imunitetin. Mjekët e rekomandojnë për dietën e njerëzve me shumë sëmundje.

Përveçse përmban vitamina dhe minerale, për shembull, vitaminë C, vitamina B, fibra, përmban flavonoidë, të cilat veprojnë si antioksidantë, reduktojnë proceset inflamatore në trup. Më shpesh prekin proceset kardiovaskulare, diabetin dhe sëmundjet onkologjike. Gjithashtu, qepa ka një efekt pozitiv në imunitetin.

Gjithashtu, qepa ndihmon në reduktimin e marrjes së kripës në trup. Pavarësisht gjithçkaje, qepa nuk duhet të përdoret si ilaç që konsumohet vetëm kur një person është i sëmurë. Sipas nutricionistit, duhet të hahet rregullisht për të pasur një efekt parandalues​​në luftën kundër sëmundjeve.

– Problemi i vetëm është era e keqe e gojës, por jo nga goja, por nga lëkura, sepse aroma e qepës ekskretohet përmes poreve. Megjithatë, disa njerëz nuk mund ta tresin qepën.

– Qepët e njoma duhet të konsumohen në mënyrë të kufizuar nëse keni stomak të ndjeshëm, nëse vuani nga gastriti ose keni acid. Mirëpo, kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta hani fare, por është e nevojshme të merrni sasi të qepëve që janë të këndshme për trupin tuaj.

Që qepa të qëndrojë e freskët dhe të mos humbasë vetitë e saj të dobishme është e nevojshme të ruhet në frigorifer dhe të ndahen bishtat e qepës nga njëra-tjetra.
Continue Reading

Shendeti

Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Published

on

By

Ka shumë shenja që trupi juaj i dërgon kur është puna për sëmundjet

Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni këto shenja pasi që mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve, të cilat nëse zbulohen herët mund të jua shpëtojnë jetën.

Kërthiza në formë butoni

Nëse kërthiza ka këtë formë, duhet të vëzhgoni atë nëse po vazhdon të rritet më shumë. Nëse është më e zgjatur se zakonisht, atëherë keni ngre peshë më të rëndë se që duhet.

Kërthiza e fryrë

Njerëzit që e kanë këtë formë të kërthizës janë më të rrezikuar ndaj gripit dhe viruseve.

Kërthiza e palosur

Kjo formë e kërthizës tregon që mund të keni probleme me sistemin e tretjes. Gjithashtu, në disa raste njerëzit me këtë formë të kërthizës kanë probleme me peshë.

Kërthiza në formë të bajames

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht vuajnë nga migrena, si dhe nga dhimbjet në muskuj dhe eshtra. Gjithashtu, kjo formë e kërthizës mund të jetë shenjë e eshtrave të dobët.

Kërthiza në formë të shkronjës “U”

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht kanë probleme me lëkurë dhe veshka. Veç kësaj, kjo formë e kërthizës mund të shkaktoj deformime te të porsalindurit.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING