Connect with us

Sport

BBC Sport: Shqipëri- Kroaci në top listën e ndeshjeve më të mira në Euro 2024

BBC Sport i ka kushtuar një shkrim të gjatë analitik ndeshjes Shqipëri- Kroaci, në Euro 2024, e cila përfundoi në barazim 2-2. BBC shkruan se Shqipëria arriti një barazim dramatik në kohën shtesë për t’i mohuar Kroacisë një fitore që dëmton rëndë shpresat e finalistëve të Kupës së Botës në 2018 për të arritur në fazën eliminatore të Euro 2024.

“Në atë që ishte një fund kaotik, por argëtues i lojës, shqiptarët arritën të merrnin një pikë kur Klaus Gjasula shënoi golin e barazimit në minutën e 95-të duke çmendur tifozët shqiptar. Dukej se ndeshja do të përfundonte sërish me një zemër thyerje për Shqipërinë, duke lënë pas një tjetër epërsi që e arriti që në minutat e para në të dy ndeshjet. Qazim Laçi shënoi në minutën e 11-të dhe skuadra e tij më pas u mbrojt në mënyrë të shkëlqyer për më shumë se një orë, teksa dukej në prag të një fitorje të madhe. Por Kroacia e ktheu lojën në mënyrë të pabesueshme në Volksparkstadion të Hamburgut, kur ish-sulmuesi i Leicester-it, Andrej Kramariç, shënoi golin e barazimit, përpara se gjuajtja e Luka Susiç të devijohej nga Gjasula dhe topi të hynte në rrjetën e Shqipërisë.”, shkruan BBC Sport.

Por Gjasula, sipas medias së rëndësishme britanike, kishte fjalën e fundit në këtë ndeshje me goditjen e tij në kohën shtesë, që do të thotë se Kroacisë tani do t’i duhet të mundë kampionët në fuqi, Italinë në ndeshjen e fundit të Grupit B për të pasur një shans për të ecur përpara.