Connect with us

Aktualitet

“Pandemia globale e Covid-19 e vuri në sprovë reale drejtësinë.

Published

on

AVOKATJA E POPULLIT PERSHENDET FORUMIN RAJONAL VJETOR TE SUNDIMIT TE LIGJIT.
Avokatja e Popullit Erinda Ballanca adresoi me nje pershendetje mengjesin e sotem Forumin Vjetor te Sundimit te Ligjit ne Europen Juglidore i cili mbahet ne datat 16-17 tetor ne Tirane.
Forumi organizohet nga organizatat Civil Right Defenders dhe AIRE Center dhe ne marrin pjese autoritete te rendesishme te drejtesise nga vendi dhe rajoni.
Ne fjalen e saj Avokatja e Popullit nder te tjera u shpreh:
“Pandemia globale e Covid-19 e vuri në sprovë reale drejtësinë, barazinë e zbatueshmërisë së saj e shkallën e saj të zbatimit. Mbi të gjitha, ajo krijoi premisa të rëndësishme për të zhvilluar ushtrime të mirëfillta mendimi e analize mbi atë se çka do të thotë e mirë e përgjithshme dhe sakrificë.
Të drejtat e njeriut, të cilat janë fituar me mund përgjatë dekadave, u vunë befas në diskutim përballë rreziqeve që nuk buronin prej tyre, por që mund të përfitonin prej tyre.
Ligjvënës, studiues e aktivistë të të drejtave të njeriut prej muajsh janë angazhuar në diskutime thelbësore në lidhje me atë se a duhen flijuar të drejtat e liritë themelore të njeriut në altarin e sigurisë së shëndetit publik”.
“Te drejtat e njeriut nuk duhet të shndërrohen në sakrificën më të lehtë dhe në çmimin më të leverdisshëm për t’u paguar atëherë kur nevoja e do që ligjet të ashpërsohen në mbrojtje të jetës së qytetarëve.
Pa të drejta, njeriu do të ishte thjesht një gjitar, të drejtat e tij njerëzore janë provë e ekzistencës së arsyes së njeriut.
Andaj kur diskutohet që të drejtat e njeriut ka momente kur mund të bëhen të negociueshme në shërbim të mbrojtjes së një interesi tjetër më të madh për njerëzit, unë ju rekomandoj të mos e merrni seriozisht.
Kjo sepse nuk ka interes më të madh për njeriun sesa t’i garantohet ekzistenca e tij si njeri. Jemi duke folur këtu për themelet, bazat e jo vetëm të drejtës, por edhe të shoqërisë”.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 16.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Në pritje të shtatorit të ankthit EDITORIAL NGA ROLAND QAFOKU NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

“Detyruan gjysmën e globit të vaksinohej” Nga Ilir Alimehmeti EDITORIAL NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Debat mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës

Published

on

By

Pa Filtra, Për të mos u humbur intervista për debatin e lejimit të shamisë muslimane në shkolla e Kosovës.

Debati mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës solli kryeredaktorin e websitit www.foldrejt.com në emisionin Pa Filtra në Ntv Televizion.

I ftuari i gazetarit Artur Nura, kolegu Imer Topanica tha se debati ka rreth 20 ditë që është bërë i madh dhe thjesht për interesa politike!

Topanica shtoi për teleshikuesit e emisionit Pa Filtra se duhen shmangur keqkuptimet botëkumtimore dhe të mos ngatërrohet Lindja me Perëndimin në një zgjedhje individuale të vajzave të Kosovës!

Toponica ju referua një sondazhi realizuar në Kosovë së fundi ku shumica absolute kish votuar pro lejimit të shamisë muslimane në shkolla, por ndërhyrjes së gazetarit Nura nëse ishte e vërtetë që shumica absolute në këtë sondazh ishte e gjinisë mashkullore? Topanica ju referua një sondazhi në Instagram ku 40% e votuesve kishin qenë vajza!

Topanica tha se raporti me fenë në Kosovë është i ndryshëm nga Shqipëria, por pa i qartësuar shkaqet dhe arsyet e këtyre diferencave të cilat janë padyshim historike dhe patriotike.

Për më shumë sugjerojmë që intervista të ndiqet e plotë në kanalin e Ntv Televizion në Youtube

Continue Reading

Aktualitet

Zhduket 16-vjeçarja, babai bën denoncimin në polici

Published

on

By

 Një 16-vjeçare në Tiranë është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më. Babai i saj ka dhënë alarmin në polici.

Burime policore bëjnë me dije se ditën e sotme shtetasi I. K., 59 vjeç ka kallëzuar se është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më vajza e tij e mitur, shtetasja E. K., 16 vjeçe.

Punohet për gjetjen e saj.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING