Connect with us

Bota

Sulmuesi në Nicë arriti në Evropë muajin e kaluar

Published

on

Shtetasi tunizian, që vrau tre persona në një kishë në Francë, ka arritur në Evropë muajin e kaluar, thanë zyrtarët.

I dyshuari, 21 vjeç, posedon dokumente të Kryqit të Kuq të Italisë, që i janë lëshuar pas arritjes me një anije migrantësh në ishullin italian të Lampedusës, muajin e kaluar.

Ai u qëllua nga policia dhe ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Sulmi ndodhi të enjten në bazilikën Notre-Dame në qytetin e Nicës. Njërës prej viktimave i është prerë koka.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e cilësoi incidentin si “sulm terrorist islamist”.

Macron tha se numri i ushtarëve që do të mbrojnë vendet publike, si kishat dhe shkollat, do të rritet nga 3,000 në 7,000.

Prokurorët kanë nisur tashmë hetimet, ndërsa alarmi i sigurisë kombëtare është rritur në nivelin më të lartë.

Më 16 tetor, një tjetër sulm i cilësuar terrorist ka ndodhur në një qytet pranë Parisit. Një islamist i dyshuar i ka prerë kokën një mësuesi të historisë, i cili në një orë mësimi për lirinë e shprehjes, ka treguar karikatura të Profetit Muhamed.

Kjo vrasje i ka rritur tensionet në Francë. Mbrojtja e së drejtës për publikimin e karikaturave nga ana e Macronit dhe përpjekjet e qeverisë për të luftuar Islamin radikal kanë zemëruar Turqinë dhe vendet e tjera me shumicë myslimane.

Kush ishin viktimat e sulmit në Nicë?

 

Tri viktimat në Nicë u sulmuan brenda bazilikës të enjten në mëngjes, para meshës së parë të ditës.

Dy vdiqën brenda kishës: një grua 60-vjeçare, që iu “pre krejtësisht” koka, dhe një 55-vjeçar, që iu pre fyti.

Një grua tjetër, 44 vjeçe, arriti të ikë në një kafene pranë, pasi u godit disa herë me thikë, por vdiq më vonë.

Ministria e Jashtme e Brazilit njoftoi se 44-vjeçarja ishte braziliane, nënë e tre fëmijëve, që jetonte në Francë. Ministria nuk konfirmoi nëse ajo kishte edhe shtetësi franceze.

“Presidenti Jair Bolsonaro, në emër të të gjithë kombit brazilian, i shpreh ngushëllimet e tij më të thella familjes dhe miqve të qytetares së vrarë në Nicë, si dhe të viktimave të tjera, ndërsa shpreh solidaritetin e tij me popullin dhe Qeverinë e Francës”, thuhet në deklaratë.

“Tregojuni fëmijëve të mi se i dua”, arriti të thoshte gruaja 44 vjeçe para vdekjes së saj, raportoi kanali kabllor francez BFM TV.

Katër vjet më parë, Nica ka qenë skenë e një prej sulmeve më të këqija xhihadiste në Francë. Një tunizian ka përplasur kamionin për turma njerëzish që festonin Ditën e Bastiljes, më 14 korrik, 2016, duke vrarë 86 vetë.

Bota

Çfarë parashikon Konventa e Gjenevës për luftën

Published

on

By

Federata Ruse dhe Ukraina janë nënshkruese të Konventës së Gjenevës dhe nuk kanë shprehur asnjë rezervë në lidhje me Protokollin e Parë Shtesë, rregulloret zbatohen për të dy vendet.

Qëllimi kryesor është mbrojtja e popullatës civile. DW ka sqaruar në një shkrim të saj se çfarë parashikon Konventa e Gjenevës e vitit 1949.

Termocentrali bërthamor i Zaporozhye në jug të Ukrainës është mbajtur nga ushtria ruse që nga marsi dhe është granatuar disa herë që nga fundi i korrikut.

Ai ngriti frikën për një fatkeqësi bërthamore në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë.

Kievi dhe Moska akuzojnë njëra-tjetrën për sulmet e raportuara dhe javën e kaluar Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbajti një takim urgjent mbi situatën në Zaporozhye, por pa mundur të shkonte drejt një zgjidhjeje.

Nuk është hera e parë që në këtë luftë ngrihet çështja e sigurisë bërthamore.

Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore, këtë ide e shprehu hapur presidenti i Rusisë Vladimir Putin, por edhe për termocentralet bërthamore si objektiva ushtarake.

Por çfarë thotë e drejta ndërkombëtare për të?

Konventa e Gjenevës e vitit 1949 dhe protokollet e saj të mëvonshme shtesë rregullojnë zhvillimin e konflikteve të armatosura dhe synojnë të kufizojnë efektet e tyre. Neni 56 i Protokollit të Parë Shtesë të vitit 1977 flet për “Mbrojtje të instalimeve dhe objekteve që përmbajnë forca të rrezikshme”.

Përveç digave dhe argjinaturave, përmenden shprehimisht edhe termocentralet bërthamore.

Meqenëse Federata Ruse dhe Ukraina janë nënshkruese të Konventës së Gjenevës dhe nuk kanë shprehur asnjë rezervë në lidhje me Protokollin e Parë Shtesë, rregulloret zbatohen për të dy vendet.

Ato rregullore janë tepër të detajuara. Në parim, termocentralet bërthamore nuk mund të sulmohen, sipas paragrafit 1 ,nëse ato përfaqësojnë objektiva ushtarake, nëse një sulm i tillë mund të çlirojë forca të rrezikshme dhe në këtë mënyrë të shkaktojë viktima të mëdha në mesin e popullatës civile”, këtu nënkuptohet rrezatimi radioaktiv.

Bëhet fjalë për një nga parimet e së drejtës ndërkombëtare humanitare, dallimin ndërmjet objektivave ushtarake dhe civile.

Mund të sulmohen vetëm objektiva ushtarakë dhe vetëm në kushte të caktuara. Në çdo rast, popullsia civile duhet të mbrohet.

Centralet bërthamore si “mbështetje për operacionet e luftës”

Megjithatë, pasazhi tregon gjithashtu se termocentralet bërthamore nuk janë një tabu absolute.

Një sulm mund të lejohet në rrethana të caktuara.

Paragrafi 2 rregullon se cilat rrethana mund të diskutohen, d.m.th. kur termocentralet bërthamore “furnizojnë energji elektrike për mbështetje të rregullt, domethënëse dhe të menjëhershme të operacioneve të luftës dhe kur një sulm i tillë është i vetmi mjet i mundshëm për ta ndërprerë atë mbështetje”.

Pika e parë është sigurisht një çështje interpretimi. Pothuajse çdo central bërthamor gjatë luftës siguron energji elektrike për konsumatorët civilë dhe për operacionet e luftës.

Është pothuajse e pamundur të ndahesh. Por a ofron ai mbështetje “të rëndësishme” për operacionet e luftës?

Pra, i takon vëzhguesit të gjykojë nëse një armë bërthamore është një objektiv legjitim ushtarak apo jo.

Objektivi parësor: Mbrojtja e popullatës civile

Është gjithashtu e vështirë të vërtetohet se një sulm është “mjeti i vetëm i realizueshëm” për t’i dhënë fund mbështetjes për operacionet e luftës.

Në çdo rast, një agresor i mundshëm do të duhej të merrte në konsideratë dhe të respektonte parimin e proporcionalitetit: A i tejkalon qartë përfitimet ushtarake këtu rreziqet? Cilat do të ishin pasojat për popullatën civile? A ka mënyra më pak të rrezikshme për ta bërë të papërdorshme një armë bërthamore? Për shembull, duke shkatërruar linjat e energjisë elektrike në mënyrë që ato të mos mund të japin më energji elektrike. Sigurisht që ndërprerja e furnizimit me energji elektrike mund të godasë rëndë edhe popullatën, sidomos në dimër.

Por edhe kur rrethanat justifikojnë një sulm, paragrafi 3 i Protokollit Shtesë thotë se “popullsia civile (…) vazhdon të ketë të drejtën për çdo (…) mbrojtje të parashikuar nga e drejta ndërkombëtare”. Prandaj, sulmuesi duhet të bëjë gjithçka për të mbrojtur civilët nga rrezatimi, për shembull duke evakuuar zonat përreth.

Ushtria mund të vendoset në centralin bërthamor – si mbrojtje

Paragrafi 5 është gjithashtu i rëndësishëm për konfliktin mbi centralin bërthamor të Zaporozhye: “Palët e përfshira në konflikt do të përpiqen të mos vendosin asnjë objektiv ushtarak në afërsi të instalimeve ose objekteve të përmendura në paragrafin 1.”

Ukraina akuzon Rusinë se është armatosur ushtarakisht me energjinë bërthamore, se e përdor atë praktikisht si mburojë për të shmangur granatimet ukrainase.

Nga ana tjetër, zyrtari lokal rus Vladimir Rogov akuzoi Ukrainën për granatime të rënda nga obusët amerikanë, raketat e të cilëve ranë pranë centralit bërthamor dhe në zona të banuara.

Sakaq vendet që nënshkruan Konventën e Gjenevës dhe protokollet e saj shtesë – pra Rusia dhe Ukraina – i kanë vendosur vetes pengesa të larta për sulmet ndaj centraleve bërthamore. Megjithatë, sulme të tilla nuk përjashtohen plotësisht, edhe nëse rrethanat në të cilat ato lejohen janë të përcaktuara shumë ngushtë.

Megjithatë, efektet praktike të nenit 56 të Protokollit të Parë Shtesë të Konventës së Gjenevës janë të kufizuara. Sepse zakonisht mbetet çështje interpretimi nëse ato rrethana ekzistojnë në një rast konkret apo jo. Përveç kësaj, Rusia ka një vend të përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së me të drejtën e vetos dhe mund të parandalojë çdo sanksion të mundshëm të Kombeve të Bashkuara për shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Continue Reading

Bota

Ky dimër do të jetë më i vështiri për Britaninë

Published

on

By

Tejet shqetësuese janë parashikimet për këtë dimër në Britani, i cili pritet të jetë më i vështiri në historinë e saj. Çmimet shumë të larta të energjisë do t’i shkaktojnë vendit një krizë humanitare, pasi familjet me të ardhura të ulëta do të duhet të marrin vendime të vështira nëse do të ndezin ngrohjen.

“Vendi po përballet me një krizë humanitare. Shumë njerëz do të detyrohen të bëjnë një zgjedhje të tmerrshme midis anashkalimit për të ngrohur shtëpitë e tyre dhe jetesës në kushte të ftohta, të lagështa dhe shumë të pakëndshme”, tha Matthew Taylor, kreu i Konfederatës së Sistemeve Kombëtare të Shëndetit, (NHS), e cila përfaqëson organizata në sektorin e shëndetësisë në Britani.

NHS paralajmëroi, duke përmendur një rrezik “të paprecedentë” të vdekjes nga i ftohti në shtëpi.

Siç tha Taylor për radion BBC, “kërkimet tregojnë se dështimi për të ngrohur shtëpitë mund të shkaktojë 10,000 vdekje shtesë në vit.” Kjo është ajo që ndodh në një vit normal. Dhe ne e dimë se presioni do të jetë shumë më i madh mbi njerëzit dhe, nëse nuk bëjmë diçka për t’i ndihmuar njerëzit të përballojnë kostot e energjisë, një numër i paparë njerëzish nuk do të jenë në gjendje të ngrohin shtëpitë e tyre.”

Kjo situatë mund të shkaktojë shfaqjen e sëmundjeve të frymëmarrjes, sëmundjeve mendore dhe të përkeqësojë perspektivën e jetës së fëmijëve, shtoi ai. Shfaqja e këtyre sëmundjeve do të vijë në një kohë kur NHS ka gjasa të përjetojë dimrin më të vështirë në historinë e tij.

Kryeministri i Britanisë po i reziston thirrjeve për më shumë mbështetje për familjet për të përballuar kostot e rritura të jetesës, duke këmbëngulur se ai do t’i lërë vendimet e mëdha ekonomike kryeministrit të ardhshëm që merr detyrën në fillim të shtatorit.

Një zëdhënës i Departamentit të Shëndetit të Britanisë tha se qeveria tashmë po mbështet familjet me paketën prej 37 miliardë paund që njoftoi në maj për të trajtuar koston e jetesës dhe po punon gjithashtu për të forcuar sistemin kombëtar të shëndetësisë.

Shuma mesatare që shpenzon një familje për energji (energji elektrike dhe gaz) pritet të dyfishohet sërish deri në janar 2023 në mbi 4000 £, gjë që do të përkeqësojë gjithashtu inflacionin i cili arriti në 10% në korrik. /abcnews.al

Continue Reading

Bota

Teherani mohon përfshirje në agresionin ndaj Rushdie

Published

on

By

Teherani mohon çdo përfshirje në agresionin ndaj Selmam Rushdie

Irani mogon “kategorikisht” çdo përfshirje në sulmin ndaj shkrimtarit Salman Rushdie,  në shtetin e Nju Jorkut.
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane tha se askush në këtë histori nuk meriton të fajësohet dhe të akuzohet, përveç vetë Rushdie dhe mbështetësve të tij. Sipas tij, shkrimtari i Vargjeve Satanike ka fyer ithtarët  fyerjet e të të gjitha feve dhe se Republika Islamike e Iranit nuk ka gisht në plagosjen e tij.
Autori fitues i disa çmimeve ka pasur kërcënime me vdekje gjatë viteve për romanin e tij “Vargjet Satanike”, që nga botimi i tij i parë në vitin 1988. Vepra u konsiderua blasfemuese ndaj Kuranit të Muhamedit nga muslimanët më konservatorë, aq sa Supremi Udhërrëfyesi iranian, Ruhollah Khomeini lëshoi ​​një “fetva” kundër tij në vitin 1989, duke bërë thirrje që ai të vritej.
Pasi u tentua vrasja e tij gjate një eventi letrar të premten e kaluar në New York, ku ai u godit me thikë në qafë, sipas agjentit të tij, 75-vjeçari anglo-indian tani është në rrugën e rikuperimit. “Lëndimet janë serioze, por rruga drejt rikuperimit është e duhura,” tha ai për shtypin. Ndërkohë, Hadi Matar, sulmuesi i dyshuar, akuzohet për “vrasje të mbetur në tentativë” por është deklaruar “i pafajshëm”.

Continue Reading

Bota

Policja plot sharm që po çmend kalimtarët – FOTO

Published

on

By

Një police rrugore ka tërhequr vëmendjen e turistëve e kalimtarëve në Zagreb të Kroacisë me pamjen e saj.

Bionde dhe me linja perfekte, policia komandon çdo ditë trafikun në qytet.

Policia në fjalë ka qenë objektiv i një fotografi, i cili ka shkrepur momente ku ajo ndodhej në orarin e punës.

Fotot janë bërë virale në rrjet e efektivja, është komplimentuar së tepërmi për pamjen e saj.

 

Për më shumë ju ftojmë të ndiqni fotot e mëposhtme.

 

 

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
Continue Reading

Bota

Horror, trupa fëmijësh të coptuar në ankand

Published

on

By

Trupat e coptuar dhe dekompozuar të dy fëmijëve të moshës 5 dhe 10 vjeç u gjetën në dy valixhe në një ankand në Zelandën e Re, në Auckland.

Zbulimi makabër i ka bërë autoritetet e policisë të besojmë se vdekja e tyre daton të paktën 3 vite më parë dhe, siç thuhet në një deklaratë, do tju kthehen familjarëve.

Policia tha gjithashtu se ata që morën çantat nga qëndrat e grumbullimit të pajisjeve shtëpiake të hedhura, për ti nxjerrë në ankand, nuk kishin asnjë lidhje me trupat.

Valixhet dhe trupat janë ekzaminuar tërësisht nga ekspertët e mjekësisë ligjore, dhe identifikimi i mbetjeve njerëzore është lehtësuar nga sendet personale që u gjetën në valixhe.

Policia e Zelandës së Re po punon gjithashtu me Interpolin për identifikimin dhe kapjen e autoreve të vrasjeve makabre.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING