Connect with us

Kosova

Kosovë/ Gjendje alarmante 1 mijë e 203 raste aktive me COVID-19

Published

on

Që nga 13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet e parë të të infektuarve me COVID-19, numri i rasteve pozitive me këtë virus ka shkuar në 15 mijë e 889.

Nga të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) thuhet se janë 1 mijë e 203 raste aktive.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare,  janë testuar gjithsej 483 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 122 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.051 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.203”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Kosova

BE i ‘tërheq veshët’ Kosovës dhe Serbisë

Published

on

By

Dhe teksa dje, ata më shumë nuk u pajtuan se sa u pajtuan, pavarësisht se dikutimi mes tyre ishte më i miri i arritur deri tani…dhe ndërsa Kryediplomati i BE Josep Borell tha se dy liderët u pajtuan të rikthehen për bisedime para 1 shtatorit dhe se “palët do të jenë përgjegjëse për eskalimin e situates në Ballkan”, vetëm një ditë pas takimit të Brukselit, Unioni Europian edhe njëherë i ka bërë thirrje Presidentit Aleksandër Vucic dhe Kryeministrit Albin Kurti që të mos i rikthehen retorikës dhe të veprojnë me përgjegjësi. Zëdhënësi i Unionit Europian, Peter Stano tha se Kosova e Serbia duhet “menjëherë t’i japin fund armiqësive, të veprojnë me përgjegjësi dhe të gjitha çështjet e hapura mes dy vendeve duhet të adresohen përmes
dialogut.
Bashkimi Europian rikujtoi se arritja e një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht obliguese për normalizimin e plotë të raporteve kërkon një klimë e cila do t’i kontribuonte kthimit të besimit, pajtimit dhe raporteve të mira, “ku marrëveshjet e së kaluarës respektohen dhe implementohen në tërësi, dhe ku veprimet e deklaratat të cilat nuk janë në përputhje me interesat e
përgjithshme dhe qëllimet strategjike të rajonit nuk kanë vend”.
Duke folur në kushte anonime, disa zyrtarë të BE-së, kanë thënë se në mbrëmjen e 18 gushtit, edhe i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar është takuar me Vucic dhe Kurtin.
Nga ana tjetër, Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka deklaruar ka deklaruar se do të zhvillojë një takim të jashtëzakonshëm me serbët e Kosovës më 21 gusht, vetëm disa ditë nga data 1 shtator, kur dhe do të nis zbatimi i dy vendimeve të Qeverisë së Kosovës lidhur me targat dhe dokumentet serbeMë 31 korrik, serbët lokalë vendosën barrikada në veri të Kosovës, në shenjë proteste për të bllokuar këto vendime.
Kujtojmë se më 17 gusht, në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg zhvilloi takime të ndara me presidentin serb dhe kryeministrin e Kosovës.
Vuçiç pas takimit u shpreh se “në veri të Kosovës nuk e durojnë situatën e krijuar” dhe se “ata nuk e shohin Kosovën si një vend të pavarur, siç e shohin 22 nga 27 vendet anëtare të BE-së, por e ndjejnë si territor të
Serbisë”.
Nga ana tjetër, Albin Kurti u shpreh se “Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të jenë në gatishmëri për veprimet destruktive të Serbisë” dhe “në veri të vendit veprojnë banda kriminale serbe” Ndërkohë, në Europë, ekziston frika se Rusia po luan për të destabilizuar Ballkanin, edhe për të zhvendosur pak vëmendjen nga lufta në Ukrainë. Duke ngritur ‘aksionet’ e tyre, zyrtarët rusë së fundmi kanë filluar të
mbështesin ngritjen e një baze ushtarake në Serbi, e cila është e rrethuar pothuajse tërësisht nga vendet anëtare të NATO-s.

Continue Reading

Kosova

Kosovë-Serbi/ Borrell: Nuk u arrit asnjë marrëveshje

Published

on

By

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Punët e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell ka mbajtur sot një konferencë për takimeve me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç në kuadër të vijimit të dialogut mes dy vendeve për normalizimin e marrëdhënieve.

Ai u shpreh se nuk është arritur asnjë marrëveshje, por është rënë dakord që të vijohet procesi dialogues në ditët e para të shtatorit.

Borrell shtoi se në rast të një përshkallëzimi të tensioneve, pala që do të nxisë do të mbahet tërësisht përgjegjëse.

“Takimi ishte rreth detyrimeve të dy liderëve për zgjidhje dhe për të treguar se paqja dhe stabiliteti mbizotëron në veri të Kosovës, kjo ndodhi në momente kritike. kthimi i luftës në kontinent pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Një moment dramatik dhe i rrezikshëm dhe nuk është një moment për të rritur tensionet, por për të gjetur zgjidhje për problemet e tejzgjatuara. Ishte një takim për menaxhimin e krizës, jo një takim normal. Qëllimi ulja e tensioneve. Ne gjithashtu u fokusuam në normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Dy liderët patën mundësinë të flisnin në detaje mbi tensionet për statusin. Ajo që po ndodh sot atje nesër mund të ndodhë diku tjetër. I falenderoj të dy dhe të dy e kuptuan që nuk ka alternativë veç dialogut. Ka diferenca mes tyre në këndvështrime mbi statusin final por ranë dakord për të vijuar diskutimet për të shkuar drejt normalizimit më shpejt. Kjo do të jetë lart në axhendën time, Duke falënderuar edhe Lajçak.

Palët do të jenë përgjegjëse komplet nëse do të ketë përshkallëzim të situatës. Nuk patëm marrëveshje sot por nuk është fundi, të dy ranë dakord që procesi duhet të vijojë në ditët e para të shtatorit. Nuk heq dorë, sot nuk kishte marrëveshje por nuk dorëzohemi, duhet të vijojmë më tej e të gjejmë zgjidhje.

Në mbyllje të takimit ua bëra të dyve të qartë se duhet të jenë të dy palët këmbëngulëse dhe duhet të gjejnë një zgjidhje për të avancuar në hapat e para, që është gjetja e një zgjidhjeje. ishte një ditë e gjatë me takime dhe duhet të them se ramë dakord të vijojmë më tej në një mënyrë politike për të shkuar drejtë marrëveshjeve për të krijuar siguri e stabilitet për rajonin.
Është detyra jonë të përforcojmë punën dhe të gjejmë zgjidhje për ato që nuk kemi mundur deri tani”, tha Borrell.

Continue Reading

Kosova

Mediat serbe: Vuçiç do të masakrojë Kosovën

Published

on

By

Para takimit Kurti-Vuçiç në Bruksel mediat serbe vazhdojnë t’i hedhin benzinë zjarrit në konfliktin për dokumentet e udhëtimit mes Kosovës e Serbisë. A mund të shkallëzohet sërish konflikti në rajon?V

“Ai po përgatit masakra në Kosovë”, kështu e titulloi gazeta bulevardeske “Informer” një shkrim të sajin, me foto të kryeministrit kosovar albin Kurti, Kurse sipas gazetës “Vecernje novosti” madje janë bërë gati edhe snajperë, që me gjasë do të eliminojnë politikanë drejtues të pakicës serbe në Kosovë. Si këto dy gazeta gati i gjithë shtypi i Beogradit nuhat luftën, pa pasur prova të qarta për këtë. Përjashtim përbëjnë vetëm pak media të pavarura, që nuk varen nga Vuçiqi.

Së fundmi tensionet mes Kosovës dhe Serbisë u shkallëzuan pas vendimit të qeverisë së Kosovës të zbatojë rregullore të reja për udhëtarët me pasaportë serbe dhe automjetet me targa serbe. Sipas saj, serbët kur të hynin në Kosovë do të pajiseshin me dokumente provizore kosovare, dhe automjetet me targa serbe brenda një afati duhej të zëvendësoheshin me ato kosovare. Serbia e praktikon këtë prej vitesh për qytetarët kosovarë. Kryeministri Kurti kishte kohë që këmbëngulte për të ashtuquajturin “reciprocitet”, pra që për të dyja palët të vlejnë rregullore të njëjta.

Serbien Kiosk & Café in Belgrad

Frika se Rusia mund të ndezë situatë

 

 

Vërtet që këto masa u tërhoqën brenda një kohe të shkurtër, por situata është shumë e tensionuar. Disa vëzhgues madje shohin edhe rrezikun e vërtetë të luftës në Ballkan. Një argument që dëgjohet, është se Rusia mund t’i përdorë këto tensione dhe të hapë një front tjetër përmes Serbisë tradicionalisht aleate, për të larguar vëmendjen nga lufta agresore në Ukrainë. Serbia është i vetmi vend kandidat i BE që nuk ka vendosur sanksione kundër Moskës. Ky vend e dënoi sulmin rus dhe në rezolutat e OKB votoi kundër Rusisë. Por presidenti Vuçiq që qeveris gati i vetëm prej 10 vitesh njihet për akrobacitë e tij politike mes Lindjes e Perëndimit.

Sa realiste është një luftë e re, aty ku në vitet 90-të u rrëzua përgjakshëm Jugosllavia? Do t’i hynte Serbia vërtet rrezikut të përballej sërish me NATO-n, që është prezente në Kosovë dhe Bosnje, kurse Mali i Zi dhe Kroaca fqinje janë anëtare të aleancës transatlantike?

Me gjasë gjithkund ka rrezik

“Elitat politike në këtë rajon nxjerrin përfitime nga nacionalizmi dhe prodhojnë për këtë tensione të llogaritura”, thotë Mladen Lisanin nga Instituti serb për Studime Politike (IPS). Asnjëra palë nuk ka interes për luftë, por lufta me zjarrin mund të dalë nga kontrolli në çdo moment, thotë politologu.

Vërtet në mediat serbe paralajmërohet rregullisht për rreziqet për serbet dhe serbët thjesht sepse janë serbë. Këto rreziqe përgjojnë në Kroaci, në Bosnje, Mal të Zi, por më së shumti në Kosovë.

Kosovo Zupce StraßenblockadeBllokadat e rrugëve në Zupçe

Konflikti aktual për dokumentet e udhëtimit dhe targat është për qeverinë Kurti një masë që duhej marrë prej kohësh, për shumë serbë një provokim i padurueshëm. Në fillim të gushtit serbët reaguan me barrikada, kur filloi zbatimi i reciprocitetit. Ushtria serbe rriti gatishmërinë, edhe pala kosovare dërgoi njësi të posaçme të policisë, u dëgjuan edhe të shtëna armësh. Një raund i ri i vringëllimit të rmëve, që mund të përsëritet rishtazi. Pas pezullimit të përkohshëm qeveria Kurti kërkon t’i rivendosë masat në fillim të shtatorit.

Të enjten më 18 gusht kryeministri Kurti dhe presidenti serb Vuçiq takohen në Bruksel më ndërmjetësimin e Bashkimit Europian, por pritshmëritë nga ky takim nuk janë të mëdha. Edhe ndërmjetësimi i BE mes dy palëve ka sjellë shumë pak rezultate në vitet e fundit.

Marrëdhëniet e mira të Serbisë me NATO-n

“Kujtdo që i bie ndërmend të na sulmojë, ne do ta mbrojmë Serbinë, dhe që është më e rëndësishmja ne do të fitojmë”, tha Vuçiq së fundmi në një fjalim. Presidenti që qeveris gati pa kufizim thekson me dëshirë, se sa e fortë është bërë ushtria serbe, dhe se sa rol ka luajtur ai për këtë.

Zyrtarisht Serbia është neutrale nga ana ushtarake. Ushtria zhvillon në vitet e fundit manovra të rregullta me Rusinë, por edhe me shtetet e NATO-s. Në dy dekadat e fundit ushtria është ristrukturuar sipas modelit perëndimor dhe merr pjesë në iniciativën e NATO-s, “Partneritet për paqen”. Bashkëpunimi me NATO-n është i mirë. Më shumë se kaq nuk ka se ç’ kërkohet. “Anëtarësimi i Serbisë në NATO është komplet jo realist, shumica e popullit është kundër. Për elitat politike do ishte një rrezik i madh”, thotë Lisanin.

Sipas sondazheve, 80-90% e serbëve janë kundër anëtarësimit në NATO. Bombardimet e NATO-s në vitin 1999 nuk janë harruar nga shumë serbë, ato keqpërdoren shpesh nga mediat kryesore. “Politikanët serbë reagojnë me hipokrizi; përmes shtypit bulevardesk ata zhvillojnë një fushatë të pandalur kundër NATO-s, kurse në heshtje zgjerojnë bashkëpunimin me aleancën”, thotë Maja Bjelos nga Qendra e Beogradit për Sigurinë Politike”, BCBP. Megjithatë edhe në perëndim heshtet më shumë për bashkëpunimin e mirë me Serbinë.

Kosovo Zupce Straßenblockade

Kosova dhe Serbia: Askush nuk do luftë

Bjelos nuk beson se mund të fillojë një luftë e re, ashtu si shumë ekspertë të tjerë. Në rajonin e Ballkanit Perëndimor politikanët qeverisës simulojnë rregullisht kriza për t’i çaktivizuar po vetë dhe kështu paraqiten si “faktorë stabiliteti”. BE e mbështet këtë politikë të “stabilokracisë”, thotë Bjelos. Kritikët e akuzojnë  Brukselin se kujdeset më shumë për stabilitetin se sa për demokracinë në rajon.

“Për këtë arsye mund të priten tensione në rajon, por jo konflikte të armatosura”, thotë Bjelos. Reagimi i përbashkët politik, diplomatik dhe ushtarak i perëndimit ndaj pushtimit rus të Ukrainës, i tregon politikanëve të Ballkanit, se çfarë çmimi do të paguajnë ata, nëse do të shkaktojnë një gjë të tillë.”./DW

Continue Reading

Kosova

Makina përplas për vdekje të miturin në Kosovë

Published

on

By

Një fëmijë i cili ishte duke ecur në rrugë është përplasur për vdekje nga një makinë në Kosovë.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme rreth orës 17:15 në fshatin Kovrag të Istogut,  në rrugën Pejë-Mitrovicë.

Sipas policisë në Kosovë fëmija ndërroi jetë në Spitalin Rajonal nё Pejё për shkak të lëndimeve të rënda që mori nga përplasja fatale.

Sa kaq mësohet se shoferi i makinës është arrestuar.

Continue Reading

Kosova

Shqipëria i jep energji elektrike Kosovës

Published

on

By

Ministria e Zhvillimit Ekonomik në Kosovë ka njoftuar se duke u nisur nga situata botërore me krizën energjetike që ka prekur edhe rajonin, të gjitha institucionet përgjegjëse po punojnë intensivisht dhe në koordinim për sigurinë e furnizimit me energji elektrike.

Sipas Minisitrisë së Ekonomisë në Kosovë, falë kësaj pune dhe bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, përkatësisht Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) dhe Korporatës Elektroenergjitike të Shqipërisë (KESH) është arritur që të evitohen reduktimet që nga ora 14:00 dhe të vazhdojë furnizimi i rregullt me energji elektrike.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING