Connect with us

Politike

Kryeministri Rama në një pikë grumbullimi ku mblidhen prodhimet e rreth 400 familjeve fermere.

Published

on

Mbështetja financiare e fermerëve përmes programit IPARD në funksion të rritjes së prodhimit dhe ofrimit të avantazheve konkurruese është duke krijuar bazat e një bujqësie moderne dhe kompetetive për fermerët shqiptarë. Ndërkohë që sasia e produkteve bujqësore të importuara në vend vjen gjithnjë e më shumë në ulje.

Edvis Ziza, falë mbështetjes me fonde nga AZHBR-ja, ka arritur të ngrejë një pikë grumbullimi të standardeve europiane, ku mbledh prodhimet e rreth 400 familjeve fermere, duke u garantuar atyre çmime optimale si edhe duke furnizuar tregun vendas me fruta të freskëta në çdo stinë. Kompania “Kamila Fruit” është në proces investimi sërish, falë programit IPARD. “Investimi përfshin rikonstruksionin total të kësaj hapësire, rritjen e kapaciteteve të ruajtjes frigoriferike dhe magazinimit, si dhe për përpunimin e mollës. Rreth 80% e investimi  është kryer. Po flasim për një pikë grumbullimi që ka hapësirën tashmë për të grumbulluar 1200 ton mollë në vit, e cila ruhet në një hapësirë me standarde të BE-së përsa i përket higjienës, por dhe për të zgjatur jetëgjatësinë e produktit në një atmosferë të qendërzuar të ajrit”, – tha Krifca, drejtoreshë e AZHBR-së.

Kjo pikë grumbullimi mbledh mollë nga fermerët e të gjithë zonave të Shqipërisë, nga Peshkopia deri në Ersekë dhe Devoll, duke futur në zinxhirin e punës, sipas Zizës, “deri në 400 fermerë e çdo fermer punëson 3-4 veta, plus, punëtorë të tjerë kur është sezoni i vjeljeve”.

Një investim të rëndësishëm, i cili, theksoi Kryeministri, “e bën mallin të pavarur nga stina”. “Ndihma jonë është e rëndësishme, por ndihma jonë ndodh kur ka njerëz si ti, – u shpreh Kryeministri. – Shyqyr Zotit dhe shyqyr njerëzve si ti, dëshirës dhe vullnetit po shtohen ata që e kuptojnë që jo vetëm mund të punosh në Shqipëri, por kur ke ide, kur ke vullnet, kur ke pasion dhe durim, bën çudira”.

Politike

Presidenti Begaj nis vizitën e parë zyrtare në Kosovë

Published

on

By

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj do të zhvillojë në datat 15-16 gusht një vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës.

Kjo është vizita e tij e parë që pas marrjes së postit të Presidentit më 24 korrik.

Vizita e Begajt do të behët me ftesë së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Begaj do të zhvillojë takime me Presidenten Osmani, kryeministrin Albin Kurti si dhe me kryetarin e Parlamentit, Glauk Konjufca.

Agjenda e vizitës, si më poshtë vijon:

E hënë, 15 gusht 2022

10:00-10:10 Ceremonia pritëse nga Sh. S. Dr. Vjosa Osmani – Sadriu,
Presidente e Republikës së Kosovës.

10:10-10:15 Fotografimi i dy Presidentëve
(para hyrjes kryesore të ndërtesës së presidencës)
Nënshkrimi në librin e miqësisë nga Presidenti i Shqipërisë.

10:15-10:30 Takimi Tête-à-tête mes:
Sh. S. Dr. Vjosa Osmani, Presidente e Republikës së Kosovës
Sh. T. Z. Bajram Begaj, President i Republikës së Shqipërisë.

10:30-11:30 Takim me Presidenten e Republikës së Kosovës,
Sh. S. Dr. Vjosa Osmani -Sadriu dhe delegacionin.

11:45 Nderime para memorialit për Personat e Zhdukur.

11:50-12:10 Deklaratë e përbashkët e dy Presidentëve.

12:15-12:55 Takim me Kryetarin e Parlamentit të Republikës së
Kosovës, Sh. T. Z. Glauk Konjufca.

13:00-13:10 Takimi Tête-à-tête mes:
Sh.T. Z. Bajram Begaj, President i Republikës së Shqipërisë
Sh.T. Z. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës.

13:00-13:45 Takim me Kryeministrin e Republikës së Kosovës,
Sh. T. Z. Albin Kurti dhe delegacionin.

15:45 Homazhe tek varri i Presidentit Rugova dhe vendosje e Kurorës.

16:35 – 17:00 Homazhe tek varrezat e Familjes Jashari dhe vendosje e Kurorës.
Vizitë në shtëpinë muze të Familjes Jashari.

E martë, 16 gusht 2022

Me ftesë të Presidentit të Shqipërisë do të zhvillohen në ambientet e Kuvendit të Republikës së Kosovës takime me:

09:00-09:30 Takim me Kryetarin e PDK-së, Z. Memli Krasniqi.

09:35-10:05 Takim me Kryetarin e LDK-së, Z. Lumir Abdixhiku.

10:10-10:40 Takim me Kryetarin e AAK-së, Z. Ramush Haradinaj.

10:45-11:00 Takim me partitë minoritare.

11:15-11:45 Takim me Komandantin e KFOR-it.

12:20-12:50 Takim me trupat e Forcave të Armatosura Shqiptare, që shërbejne në KFOR (Pejë).

13:35–14:15 Takim me Kryetarin e Komunës së Prizrenit.

14:25-14:45 Vizitë në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit.

Continue Reading

Politike

Këlliçi për inceneratorët: Rama ndryshoi drejtim, i dha 22 mln…

Published

on

By

Deputeti i Partisë Demokratike Belind Këlliçi ka deklaruar 5 pyetjet për inceneratorët nga selia blu  dhe kërkon që çdo shqiptar dhe SPAK t’i përgjigjet.

Këlliçi u shpreh se 6 muaj pas vendimit për grumbullimin e diferencuar të mbetjeve në burim, kryeministri Edi Rama ndryshoi drejtim për t’i dhënë 22 milionë euro Stela Gugalles për një propozim të pa kërkuar  sipas tij dhe të pa certifikuar për Inceneratorin në Elbasan.

‘Ju ftoj të shohim sot fillimin e historisë me mega-aferën e inceneratorëve. Kur nuk kishte interes korruptiv, në përputhje me Strategjinë dhe Planin e Veprimit të Mbetjeve, Edi Rama nxori VKM nr. 418 datë 25.06.2014 “Për Grumbullimin e Diferencuar të Mbetjeve në Burim”.

Ky Vendim i Këshillit të Ministrave detyronte të gjitha bashkitë të merrnin masa brenda datës 31.12.2016 për grumbullimin e diferencuar të mbetjeve.

Këtu mund të shihni VKM që sapo përmenda.

Me të drejtë sot do të shtrojmë sërish 5 pyetje për inceneratorët:

Pyetje 1: A është në fuqi ende apo u anulua kjo VKM?

Pyetje 2: Çfarë interesi apo halli i madh ndodhi që u la në harresë dhe u injorua kjo VKM që ishte në përputhje me strategjinë dhe planin kombëtar të mbetjeve të financuara nga BE?

Vetëm 6 muaj pas asaj VKM-je, duket se Edi Ramën një hall i madh, apo interes shumë më i madh e shtyu të ndryshonte drejtim dhe më 17 Dhjetor 2014 nxori VKM për t’i dhënë 22 milionë euro Stela Gugalles për një propozim të pa kërkuar dhe të pa certifikuar për Incineratorin në Elbasan.

Ndërkohë nëse do të shohim pak kontratën për Inceneratorin e Elbasanit do të shohim se:

Karakteristikat e inceneratorit (kapaciteti, fuqia, ndotja, etj.) të gjitha janë në kontratë, dhe, gjithashtu në aneksin A të kontratës do të shohim se pikërisht kjo zhgarravinë që ju shihni këtu është botuar në fletore zyrtare si karakteristikat e detajuara të inceneratorit për të cilin janë grabitur plotë 22 milionë euro para publike deri më sot.

Me të drejtë pyetja numër 3 që ne shtrojmë është: Cilën karakteristikë të inceneratorit ka shpjeguar zhgarravina e mësipërme?

Ftoj të gjithë qytetarët që ta shohin me sytë e tyre. E nëse do të shohim pak më tej kontratën do të dallojmë një pjesë që shpjegon fare qartë se veprim shtetëror thellësisht në kundërshtim me kontratën është në pikën C, çdo ndalim apo kushtëzim me marrjen dhe transferimin e përfitimeve apo të ardhurave të konçensionarit, kapitalit apo borxheve sipas dokumentave financiare jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë përfshirë ndalimin dhe kufizimin e këmbimit jashtë shtetit.

Të nderuar qytetarë Partia Demokratike po dëshmon çdo ditë e më shumë se megaafera e inceneratorëve, tregon fare qartë faktin se Edi Rama, Arben Ahmetaj, Ëngjëll Agaçi dhe Erjon Veliaj, etj krijuan një grup të strukturuar kriminal për të përvetësuar 430 milionë euro para publike.

Po ju të nderuar qytetarë çfarë mendimi keni?’- tha Këlliçi

Continue Reading

Politike

Meta thirrje qeverisë: Shqiptarët meritojnë dinjitet

Published

on

By

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me situatën që po ndodh aktualisht në pikën kufitare të Kakavijës, ku ka radhë të gjatë emigrantësh që presin të vijnë në atdhe.

Përmes një mesazhi në “Facebook” Meta i bën thirrje qeverisë dhe Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme që të vendosin kontakte me palën greke për të garantuar lëvizjen e lirë të qytetarëve.

REAGIMI I METES

ÇDO QYTETAR SHQIPTAR MERITON TË TRAJTOHET ME DINJITET, JO SI NJERI PA SHTET DHE PA ATDHE! 🇦🇱

I bëj thirrje urgjente Qeverisë dhe Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme, të vendosin menjëherë kontaktet me palën greke, për të marrë të gjitha masat efektive për lehtësimin dhe garantimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve në pikat e kalimit kufitar.

Rikthimi i radhëve kilometrike në Kakavijë është i papranueshëm!

U kërkoj autoriteteve përgjegjëse shtetërore të ndërpresim menjëherë pushimet, të ngrihen në këmbë dhe të marrin çdo masë të duhur dhe të mundshme për të mos përsëritur kurrë më krizat humanitare në Kakavijë, ku mijëra emigrantë e shtetas shqiptarë, fëmijë e të moshuar u lanë të braktisur dhe në kushte tejet të vështira, por minimalisht t’i informojnë në kohë qytetarët dhe me transparencë për çdo vonesë.

I inkurajoj gjithashtu autoritetet greke, që në respekt të frymës së fqinjësisë së mirë dhe marrëdhënieve të ngushta tradicionale, të bëjnë gjithçka për të shmangur situata të papranueshme dhe kriza humanitare në pikat e kalimit kufitar, imazhet e të cilave i turpërojnë të dyja vendet tona.

Continue Reading

Politike

PD me 61 kandidatë apo ndarje me Partinë e Lirisë

Published

on

By

Cila është situata në grupin e PD, duke qenë se një pjesë e grupit nuk iu mbështet?

Grupi parlamentar i PD-së është grup i PD-së. Ka diversitet në qëndrime, por në tërësi mendoj se çdo deputet do ti qëndrojë luajal shumicës që e ka votuar dhe do të jetë i përkushtuar në betejën kundër këtij regjimi, i cili dëshmon mungesë të plotë ndjeshmërie ndaj qytetarëve. Në qoftë se do kërkoni ta karakterizoja me dy fjalë të vetme këtë regjim do të thosha: gënjen dhe vjedh; vjedh dhe gënjen.

Si do ta largoni Ramën në shtator? Presidenti duhet të nxjerrë dekretin për zgjedhjet lokale. Si do të hyni ju në këto zgjedhje, do keni 61 kandidatë, apo do ti ndani me Partinë e Lirisë?

Ne e mirëpresim dekretin. Nuk kishte asnjë arsye që të mos dilte që ditën e parë të inaugurimit të presidentit të ri. PD në këto zgjedhje sjell risinë më të madhe në historinë e këtij vendi, sjell primaret të cilat pas vendosjes së pluralizmit politik janë arritja më e madhe e demokracisë shqiptare. Ne presim me shumë përkushtim dhe kënaqësi zbatimin e këtij zotimi solemn në zgjedhjet që vijnë. Kjo do të jetë pas themelimit të pluralizmit politik, risia më e madhe që themelohet në demokracinë shqiptare. E mirëpresim datën. Do të diskutojmë dhe jemi për koalicione, por natyrisht parimi ynë bazë nuk ndryshon: ne jemi për primare. Një gjë është e sigurtë që kandidatët nuk do ti caktojë Sali Berisha.

Continue Reading

Politike

Rama po vjedh fondet e aksit ‘Qukës-Qafë Plloçë’

Published

on

By

Sali Berisha në konferencën e përjavshme me gazetarët ka akuzuar qeverinë Rama se ka vjedhur fondet gjatë ndërtimit të aksit rrugor Qukës-Qafë Plloçë.

Berisha: Ndërtimi i rrugës Qukës- Qafë Plloçë ka tejkaluar çdo afat kohor të ndërtimit të rrugëve në historinë e vendit. 43 km rrugë vazhdojnë prej 13 vitesh.  Rruga që duhet të përfundonte në 2014 vazhdon edhe në 2022 dhe shanse nuk ka të përfundojë as këtë vit.

Nga 73 milion euro që ishte fondi me të cilin u prokurua, deri sot, janë shpenzuar për ndërtimin e saj 225 milion euro. Një rrugë që kalon në një territor jo të vështirë, të pjerrët por jo të vështirë, pa vepra madhore arti, tunele apo ura të gjata, është trefishuar çmimi. Zhvillimi i fundit në këtë rrugë është ky. Në Trebinë lotët që ndërtoheshin në drejtim të njëri-tjetrit na dalin me një disnivel 17 metër.

Kjo ndodh vetëm me qëllim sepse nuk mund të ndodhë për faj të kompanive. Rruga nuk projektohet nga kompanitë që e ndërtojnë, por kompanitë e projektimit. Projekti shqyrtohet në çdo detaj. Ky është një disnivel i krijuar me qëllim që të plaçkiten taksapaguesit shqiptarë. 10 ditë më parë Edi Rama njoftoi se janë marrë 50 milion euro të tjera borxh për vazhdimin e kësaj rruge. Këto janë mekanizma për të vjedhur paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Ai theksoi se drejtësia mund të vonojë, por nuk do t’i harrojë këto krime ekonomike.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING