Connect with us

Aktualitet

Si ndryshon SARS-CoV-2 nga koronavirusët e tjerë patogjenë?

Published

on

Vetëm dy koronavirusë shumë patogjenë, SARS-CoV-1 dhe MERS-CoV (koronavirus i sindromës respiratore në Lindjen e Mesme) janë njohur deri më tani.
👉Epidemia, SARS-CoV-1 ishte përgjegjëse për një epidemi të vogël: midis nëntorit 2002 dhe korrik 2003, ajo infektoi rreth 8,000 njerëz dhe shkaktoi gati 800 vdekje. Prandaj karakterizohet nga një shkallë e lartë e fatalitetit (numri i vdekjeve krahasuar me numrin e njerëzve të infektuar), pasi që ka vrarë rreth 10% të të infektuarve.
🙏Ky virus duket se është zhdukur tani falë masave shëndetësore të vendosura pas alarmit të OBSH-së: ndalimi i konsumit të civette, kafsha që duket se ka kontaminuar njerëz (edhe nëse virusi ka shumë të ngjarë të ketë origjinën nga fillimisht nga shkopi), identifikimi i hershëm dhe izolimi i personave të infektuar.
Sidoqoftë, ky virus ende mund të qarkullojë në kafshë të egra.
👉Ndryshe nga pandemia SARS-CoV-2 që aktualisht po zhvillohet, evolucioni i së cilës mendohet të varet veçanërisht nga përhapja e virusit nga pacientët me forma asimptomatike të infeksionit, gjatë epidemisë SARS-CoV-1 nuk u vu re asnjë infeksion asimptomatik.
👉MERS-CoV ka qarkulluar që nga qershori 2012 në Gadishullin Arabik. Më shumë se 2,200 raste ishin identifikuar deri më 5 maj 2018, shumica e të cilave ishin në Arabinë Saudite. Rreth 36% të rasteve të konfirmuara nga analizat laboratorike rezultuan në vdekjen e pacientit. Ky virus nuk është përhapur ende diku tjetër, me përjashtim të Koresë së Jugut, e cila u prek në 2015, pas importimit të virusit nga një udhëtar. Nuk kuptohet pse nuk përhapet shume në popullatën njerëzore.
👉A është SARS-CoV-2 më i rrezikshëm se SARS-CoV apo MERS-CoV?
Shkalla e fatalitetit të SARS-CoV-2 duket të jetë më e ulët se ajo e dy koronavirusëve të tjerë patogjenë. Sidoqoftë, është e vështirë të vlerësohet, veçanërisht sepse shumë pacientë nuk janë testuar. Sipas Haute Autorité de Santé, në Francë niveli i përgjithshëm i fatalitetit të rastit vlerësohet midis 0.3 dhe 0.6% (ai i gripit sezonal vlerësohet në 0.1%). Sidoqoftë, kjo normë ndryshon shumë në varësi të grupmoshave të marra në konsideratë, seksit, sëmundjeve shoqëruese …
😞Kjo rritet ndjeshëm pas 60 vjetësh: Shifrat spanjolle tregojnë se rritet në 11.6% për burrat mbi 80 vjeç (krahasuar me 4.6% për gratë e kësaj grupmoshe). Shifra në përputhje me ato të regjistruara në Angli.
👉Por një pikë është e rëndësishme të theksohet: virusi SARS-CoV-2 është përgjegjës për patologji më të rënda sesa dy koronavirusët e tjerë tepër patogjenë.
1.Në rastin e tyre, formimi i mpiksjeve nuk ishte vërejtur kurrë gjatë infeksioneve, për shembull. Për më tepër, ndërsa “stuhia e citokinës” që nis në pacientët me forma të rënda të Covid-19 i ngjan asaj që shihet në grip, ajo ndodh më vonë, zgjat një kohë të gjatë dhe duket e vështirë të kontrollohet nga trupi.
2. SARS-CoV-2 dyshohet të jetë shkaku i pasojave në pacientët që janë infektuar dhe janë rikuperuar, madje edhe në rastin e formave të lehta: studimet kanë zbuluar, për shembull, në pacientët që janë shëruar pezmatimi i zemrës (miokarditi) dhe anomalitë e tjera.😔😔
👉Çfarë dimë për mbijetesën e virusit në mjedis?
Studimet kanë treguar se SARS-CoV-2 është në gjendje të qëndrojë në sipërfaqe të ndryshme. Mund të mbijetojë për një ditë në paketimin e drurit ose kartonit, një deri në dy ditë në pëlhurë ose qelq, dhe tre deri në katër ditë në plastikë dhe çelik inox. Nga ana tjetër, në bakër, nuk zgjat më shumë se katër deri në tetë orë. Studiuesit në Universitetin e Mjekësisë të Kiotos kanë vlerësuar stabilitetin e SARS-CoV-2 në lëkurën e njeriut, duke e krahasuar atë me atë të gripit A. Puna e tyre tregon se SARS-CoV-2 mbijeton më gjatë se virusi i gripit (9 orë mesatarisht krahasuar me 1.8 orë). Të dy virusët inaktivohen më shpejt kur janë të pranishëm në lëkurë sesa në sipërfaqet e tjera (çelik inox, qelq ose plastikë): trajtimi me 80% etanol për 15 sekonda është i mjaftueshëm.
Përtej këtyre qe thame, ka ende shumë pyetje pa përgjigje: cilat janë mekanizmat e reaksionit inflamator të vërejtur në pacientët që zhvillojnë sëmundje të rënda? Cilat janë molekulat virale të përfshira? Pse disa njerëz nuk janë simptomatike dhe të tjerët jo? Pse mbrojtja nga përgjigja imune e zhvilluar pas infeksionit duket jetëshkurtër (imuniteti i fituar pas infeksionit aktualisht vlerësohet të mbrojë për 6 muaj deri në 1 vit)
🤞🤞Përfundimi : pavaresisht cfare shkruajme me shifra qe shpesh sjellin panik ne nje pjese njerezish, kini parasysh qe, higjiena e mirë e duarve ( uje& sapun) është e rëndësishme për të parandaluar përhapjen e infeksioneve SARS-CoV-2 , dhe jo vetem🤗, se bashku me ushqyerje te shendetshme, aktivitet fizik, distancim fizik!!!!

Aktualitet

Horoskopi ditor, 9 gusht 2022

Published

on

By

Dashi

Dita e sotme do jetë e ndriçuar nga yjet prandaj çdo gjë ka për t’iu shkuar si e kishit menduar. Nëse jeni në një lidhje do e bazoni marrëdhënien tek besimi reciprok dhe do i kushtoni më shumë vëmendje intimitetit. Darka do jetë vërtet e nxehtë. Nëse jeni beqarë do keni shumë pretendentë dhe do iu jepet mundësia të bëni zgjedhjen e duhur. Në punë do e bëni çdo gjë më së miri dhe shefat do ua vënë në dukje. Ata ndihen me fat që ju kanë pjesë të stafit e madje mund t’iu japin edhe ndonjë shpërblim. Buxheti nuk do jetë i keq, por duke qenë se adhuroni të bëni dhurata mundet që ai të pakësohet.

Demi

Sot do reflektoni më me kujdes dhe do mendoni për gjithçka që keni kaluar dhe që mendoni të kaloni. Nëse jeni në një lidhje ka rrezik që komunikimi në çift të lërë për të dëshiruar. Partneri do merret me punë dhe mundet t’iu lërë pas dore. Nëse jeni beqarë nuk do keni frikë as të provoni aventura kështu që dita e sotme do jetë interesante. Në punë do ndiheni më të qetë. Do i kuptoni gabimet e bëra dhe do bëni të pamundurën për të mos i përsëritur më. Me pak më shumë guxim do kaloni gjithçka. Financat do kenë goxha përmirësime dhe kjo nga ndihma e të afërmve.

Binjakët

Hëna dhe Jupiteri do ju bëjnë me kreativë sot. Do keni më shumë nevojë të qeshni e të argëtoheni dhe për t’u përmbushur plotësisht do jeni të gatshëm të bëni çdo gjë. Nëse keni një lidhje do jeni me te disponueshem ndaj partnerit tuaj dhe marrëdhënia në çift do jetë më e mirë. Nëse jeni beqarë do dashuroheni kokë e këmbë me një person që sapo e keni njohur dhe do filloni një lidhje të qëndrueshme. Në punë duhet ta shtoni pak ritmin sepse po vazhduar si keni nisur nuk do e përfundoni atë që synoni. Në planin financiar gjendja do fillojë të përmirësohet dalëngadalë dhe nuk do keni aspak probleme për të kryer çdo lloj shpenzimi të menduar.

Gaforrja

Do bëni mirë të mos nxitoheni për asgjë sot sepse vetëm ashtu gjërat do ju ecin mirë e pa probleme. Nëse jeni në një lidhje do keni nevojë në çdo moment për partnerin tuaj që të merrni frymë lirisht. Ai nga ana tjetër do ju përgatisë surpriza të njëpasnjëshme. Nëse jeni beqarë do ndiheni gati për të bërë edhe çmenduri vetëm që ta gjeni personin ideal. Në punë nuk do ju ecin gjërat si duhet dhe në disa momente mund të mendoni edhe të hiqni dorë nga gjithçka e t’ia mbathni.. Në planin financiar duhet të bëni disa kursime që gjendja të mos ketë asnjë lloj problemi. Me pak mundim do ja dilni mbanë.

Luani

Yjet nuk do ju favorizojnë gjatë kësaj dite. Nuk do keni as vullnet për ta ndryshuar situatën, por gjithë kohës do jeni të irrituar. Për ju që jeni në një lidhje kjo do jetë një ditë goxha e tensionuar. Do debatoni për çdo lloj gjëje me partnerin dhe do ndiheni keq në disa momente. Ju beqarët do përballeni me zhgënjime që në mëngjes dhe gjithë ditën do e kaloni me mërzi. Në punë vërtet do jeni ambiciozë, por nuk do jeni të duruar. Kjo do jetë arsyeja pse nuk do arrini dot aq lart sa keni menduar. Në planin financiar vazhdoni të shpenzoni nga pak në mënyrë që situata të mos ju dalë jashtë kontrollit.

Virgjëresha

Gjatë kësaj dite duhet të jeni të përgatitur për çdo gjë sepse jo të gjitha gjërat mund të parashikohen paraprakisht. Jeta juaj në çift do ketë ndikim shumë të madh nga planetët. Herë do jeni në humor të mire dhe herë do konfliktoheni për gjëra të kota me partnerin. Nëse jeni beqarë do flirtoni gjithë kohës me disa persona që në fakt nuk ja vlejnë. Kujdes mos bëni gabime. Nëse jeni në një punë tuajën dhe jeni vetë shefi, mirë është që të reflektoni para se të merrni vendime. Nëse punoni në një kompani private nuk do keni vështirësi. Financat menaxhojini me përkujdes në mënyrë që gjithçka të ecë më së miri.

Peshorja

Planetët sugjerojnë të jeni më të duruar sot dhe më të fshehtë në gjithçka. Nëse keni një lidhje gjërat nuk do ju ecin për mrekulli me partnerin. Të dyja palët do jeni kokëfortë dhe të pabindur dhe kjo do krijojë konflikte herë pas here. Po vazhduat kështu gjërat do ju përkeqësohen edhe më tepër. Ju beqarët do ndiheni të pasigurt për hapat që do hidhni dhe do preferoni të prisni edhe pak kohë. Në punë do jeni disi më të motivuar dhe falë mbështetjes së disa kolegëve të vjetër do jeni më të gatshëm për t’u përballur me sfida më të mëdha. Financat nuk do jenë të shkëlqyera kështu që më mirë hiqni dorë nga disa gjëra qejfi.

Akrepi

Sot do përballeni me goxha vështirësi emocionale dhe shpesh nuk do jeni në gjendje të kuptoni se çfarë doni vërtet. Nëse keni një lidhje duhet të përfitoni nga çdo moment kur të jeni pranë partnerit për të folur me të për çdo gjë madje edhe për brengat që ndieni. Më mirë kështu sesa të vuani përbrenda. Do ju duhet herë pas herë të jeni edhe të duruar, Nëse jeni beqarë do keni një teknikë joshjeje të pagabueshme dhe do arrini të bëni për vete cilindo. Në punë do jeni më kreative dhe Mërkuri do ju mbështesë të realizoni të gjitha projektet që do keni në kokë. Sektori i financave do përbëjë një tjetër sfidë për ju. Po ja dolët ta mbani edhe sot të stabilizuar situata do përmirësohet.

Shigjetari

Gjatë ditës së sotme do reflektoni shumë herë para se të veproni dhe çdo hap do hidhet i mirëmenduar. Jeta ne çift do vazhdoje te ece me se miri gjate gjithë kësaj dite. Nuk do keni asnjë debat apo problem me partnerin dhe do filloni ta shohin me një sy tjetër te ardhmen. Beqaret do jene me shume se kurrë kureshtare dhe do dëshironi të provojnë emocione të reja. Në punë nuk do ju mungojë motivimi, megjithatë nuk mund të thuhet se nuk do ju dalin pengesa dhe vështirësi sot. Marsi do sjellë goxha probleme financiare. Merrni masa sa më shpejt sepse gjendja do jetë vërtet e vështirë.

Bricjapi

Sot do jeni disi më nostalgjikë dhe do keni nevojë të kuptoni të shkuarën në mënyrë që të projektoni të ardhmen. Nëse jeni në një lidhje edhe pse do i flisni për shumë gjëra partnerit do ju duket sikur po iu flisni mureve. Ai nuk do jetë prezent me mendje dhe as do ua vërë veshin fare. Nëse jeni beqarë duhet patjetër të mendoheni mirë para se të hidhni hapa në mënyrë që të mos lëndoheni. Në punë, pavarësisht problemeve dhe vështirësive që do kaloni nuk do e humbisni optimizmin. Buxheti do jetë i kënaqshëm pavarësisht parave që keni investuar së fundmi.

Ujori

Dita e sotme do jetë shumë e animuar. Urani dhe Hëna do ju nxitin të shihni vetëm drejt së ardhmes. Mund të ndërmerrni edhe rreziqe vetëm që çdo gjë të bëhet ashtu si e keni ëndërruar. Për ju që keni një lidhje kjo do jetë një dite e këndshme dhe e mbushur me bashkëpunim. Çdo gjë do ju ecë për mrekulli kështu që mos u shqetësoni. Ju beqarët duhet të bëni kujdes me euforinë e tepruar e cila mund t’iu çojë drejt gabimeve. Në punë, nëse gjërat kohët e fundit nuk kanë funksionuar si duhet, sot duhet të merrni disa masa më strikte. Flisni edhe me kolegët apo shefat nëse do ju duhet ndihmë. Financat do rriten më shumë nga sa e kishit imagjinuar. Do iu jepet mundësia edhe të hiqni ndonjë para mënjanë.

Peshqit

Ka mundësi që Hëna t’iu bëjë shumë impulsivë gjatë kësaj dite dhe mund të merrni vendime që nuk duhet t’i merrnit. Nëse keni një lidhje duhet të bëni të pamundurën për ta dëgjuar më shumë partnerin dhe për të mos vepruar kuturu. Po bëtë gabime sot do i vuani gjatë pasojat. Ju beqaret do keni një nevojë të papërmbajtshme për të krijuar një lidhje dhe do shpreheni pa dorashka. Në punë do jeni shumë të ngarkuar dhe nuk do ndaleni për asnjë moment. Në fakt këshillohet që herë pas here të bëni pushime të shkurtra për t’u frymëzuar edhe më shumë. Buxhetin mbajeni nën kontroll sepse përndryshe do vuani.

Continue Reading

Aktualitet

EDITORIAL NGA LEART KOLA/Qytetaria e munguar…/NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 08.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Këmbimi Valutor 08.08.2022.NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Zbulohen dy të ‘fortët’ që rrahën Luigj Markun

Published

on

By

Është zbuluar identiteti i dy të rinjve shqiptarë që i dhanë një mësim Luigj Markut.

Bëhet fjalë për dy të rinj nga Kosova të cilët kanë gjurmuar Markun në kohën kur ka dalë live në llogarinë e tij në TikTok dhe e kanë dhunuar.

Të njëjtat burime konfirmojnë se bëhet fjalë për bandën e një shqiptari nga Kosova të quajtur Fitim.

”Fitimi nga kosova ishte futur me kta live, gashi quhet ky mjekroshi, se kta jan si band kan gjith ato miliona, i shpenzojne kot dhe i kishin ber be qe do ta kapnin”.

Ngjarja ndodhi pak ditë më parë në një park të Dublinit, teksa ekstremisti shante myslimanët Live. Rikujtojmë se Marku është në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet shqiptare për për veprat penale të thirrjes dhe nxitje për kryerjen e veprimeve ekstremiste.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING