Connect with us

Shendeti

Mos e neglizhoni përgjigjen qelizore, ndaj COVID19!!

Published

on

Dy studime të pavarura, Kanadeze dhe Amerikane, tregojnë se antitrupat e drejtuar posaçërisht kundër SARS-CoV-2 vazhdojnë për të paktën tre muaj tek pacientët Covid-19 pas shfaqjes së simptomave. Rezultatet e kësaj pune u botuan më 8 tetor 2020 në revistën Science Immunology.
Antitrupat dihet që luajnë një rol të rëndësishëm në imunitetin mbrojtës. Ata janë të përfshirë në atë që imunologët e quajnë neutralizim të virusit, domethënë aftësinë e këtyre molekulave të prodhuara nga disa qeliza imune për të mbrojtur strehuesin nga infeksioni i mëtejshëm viral. Këto antitrupa neutralizues janë të rëndësishëm sepse konsiderohet se ndihmojnë në parandalimin e infektimit të virusit nga qelizat e reja dhe pjesëmarrjen në eliminimin e grimcave virale (atë që specialistët e quajnë pastrimin viral).
Por, nuk mund të neglizhojmë përgjigjen qelizore, e cila përbën krahun e dytë të imunitetit. Në fakt, krahas përgjigjes së antitrupave ekziston përgjigja qelizore që përfshin limfocitet CD4 dhe CD8. Ky përbërës i dytë i sistemit imunitar luan një rol vendimtar në zhdukjen e virusit gjatë infeksioneve virale. Sidoqoftë, përgjigja qelizore është shumë më pak e studiuar, sepse është e mundimshme të demonstrohet becanerisht, në një nivel eksperimental.
Përgjigja qelizore besohet të jetë e rëndësishme në kapërcimin e infeksionit me SARS-CoV-2, pasi puna ka treguar se përqendrimi i antitrupave neutralizues nuk ka lidhje me ashpërsinë e sëmundjes Covid-19. Në fakt, qelizat e kujtesës CD4 dhe CD8 T specifike për SARS-CoV-2 janë identifikuar gjatë dy javëve të para pas infektimit.
Në qershor të vitit 2020, në revistën Cell, një ekip amerikan raportoi praninë, disa muaj pas infektimit me SARS-CoV-2, të qelizave CD4 T specifike për virusin në 100% të pacientëve Covid-19 në fazën e rikuperimit, pasi të ketë paraqitur një formë të lehtë ose të moderuar të sëmundjes. Qelizat CD8 të kujtesës specifike SARS-CoV-2 u zbuluan në afërsisht 70% të këtyre pacientëve.
Në tetor 2020, në Qelizë, një ekip suedez raportoi se kishte zbuluar limfocite T specifike për SARS-CoV-2 në pacientët e rikuperuar Covid-19 të cilët paraqitën një formë të lehtë ose asimptomatike të sëmundjes, por edhe në anëtarët e familjes të ekspozuar ndaj virusit por që nuk kanë antitrupa të zhvilluar. Një përgjigje imune qelizore mund të nxitet nga SARS-CoV-2 në mungesë të një përgjigje humorale.
Botuar më 20 tetor 2020, një studim kanadez i botuar në Cell Reports Medicine analizoi mostrat e serumit nga 106 pacientë të infektuar me SARS-CoV-2 të mbledhur në kohë të ndryshme pas infektimit. Imunologët në Universitetin e Montrealit tregojnë se afërsisht 40% e pacientëve rikuperues të studiuar nuk kishin antitrupa neutralizues. Sipas tyre, këto rezultate tregojnë se prodhimi i antitrupave neutralizues nuk është thelbësor për pastrimin e infeksionit viral dhe se pjesë të tjera të sistemit imunitar mund të jenë efektive në kontrollimin e tij në shumë pacientë.
Nuk duhet të harrojmë faktin se reagimet humorale dhe qelizore janë të lidhura. Është treguar se limfocitet specifike T, të quajtura limfocite ndihmëse folikulare (Tfh) dhe të vendosura në nyjet limfatike, janë të përfshira në prodhimin e fuqishëm të antitrupave *.(Në qendrat germinale të ganglioneve limfocitare, limfocitet Tfh ndërveprojnë me limfocitet B të aktivizuara për të nxitur prodhimin e antitrupave).
Ndërsa antitrupat luajnë një rol të rëndësishëm në reagimin e sistemit imunitar ndaj SARS-CoV-2, për këtë arsye është e rëndësishme të mos minimizohet, apo edhe të errësohet, përgjigjja qelizore afatgjatë, e cila përfshin limfocitet B dhe Kujtesa T.
Për ta thënë një mënyrë tjetër, një përgjigje imune efektive kundër SARS-CoV-2 përfshin më shumë se nivele të larta të serumit të antitrupave neutralizues. Dhe kjo, përsëri, pasi dihet pak për aftësinë funksionale të përgjigjeve humorale dhe qelizore për të çrrënjosur virusin nga orofaringu dhe mushkëritë, vendet fillestare të infeksionit viral.

Shendeti

Në pritje për t’u bërë baba, futbollisti 28-vjeçar pëson arrest kardiak në fushë dhe ndahet nga jeta

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali.

Kapiteni i Quingentole Dimitri Roveri 28 vjeç, ka ndërruar jetë pasi pësoi arrest kardiak gjatë lojës në fushë.

Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë ngjedhjes Casalpoglio-Quingentole.

Në minutën e ’20 të lojës, Toveri u rrëzua përtokë.

Ndërhyrja e ekipeve të urgjencës ka qenë e menjëhershme, por futbollisti nuk jepte sinjale. Ngjarja ka ndodhur në sy të familjes.

Në Casalpoglio ishin nëna e Dimitrit, babai i tij Angelo, një ish-lojtar i Serisë A dhe motra e tij Nicol, presidente e ekipit, të cilët nxituan menjëherë në fushë për t’i bërë të vëllait një masazh në zemër, përpara se të vinin mjekët.

Kur u duk se kishte disa shenja të lehta rikuperimi, lojtari u stabilizua, u intubua dhe u transportua me helikopter në San Raffaele ku iu nënshtrua menjëherë një operacioni delikat.

Megjithatë ai nuk ia doli dhe ndërroi jetë në spital.

Dimitri të dielën e kaluar njoftoi miqtë e tij se do të bëhej baba./abc

Continue Reading

Aktualitet

Regjistrohen 20 raste të reja me koronavirus në vend

Published

on

20 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, ndërsa nuk ka asnjë humbje jete. Nga 642 testime, rastet pozitive janë në këto bashki: 15 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 1 qytetar në Fier, Divjakë.

Aktualisht janë 291 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 85 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,424 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Maj 2022)

Raste të reja ditore 20
Të shëruar në 24 orë 85
Të shtruar në spitale 6
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 642

Testime totale 1,808,952
Raste pozitive 275,211
Raste të shëruara 271,424
Raste Aktive 291
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 199
Fier 31
Vlorë 15
Shkodër 9
Elbasan 9
Korçë 8
Gjirokastër 7
Durrës 5
Kukës 3
Lezhë 3
Berat 2

Continue Reading

Shendeti

Lojtari i KF “Vllaznia” pëson arrest kardiak gjatë lojës, i vendoset një stentë në QKUK

Published

on

By

Sulmuesi i klubit të futbollit “Vllaznia” të Pozheranit, Alban Rexhepi, ka pësuar arrest kardiak gjatë ndeshjes me KF “Flamurtari”, ndeshje kjo e Ligës së Parë.

Klubi “Vllaznia” ka njoftuar se Rexhepi është dërguar në QKUK dhe i është vendosur një stentë, ndërsa tani është në gjendje stabile.

“Sot në ndeshjen në mes të KF Vllaznia Pozheran dhe KF Flamurtari, sulmuesi i krahut i klubit tonë Alban Rexhepi kishte një shqetësim me shëndet gjatë zhvillimit të pjesë lojës së dytë.Pas vizitës ne QKUK,u konstatua që kishte një arrest kardiak. Mjekët në qendrën klinike universitare intervenuan dhe vendosën një stendë. Albani, tani është ne gjendje stabile,dhe ka filluar të e merr vetën”, njofton klubi.

Continue Reading

Shendeti

Cilët persona duhet të bëjnë kujdes me përdorimin e qepëve të njoma

Published

on

By

Qepët e njoma përmbajnë vitamina dhe minerale, acid folik, hekur, fibra dietike dhe lëndë ushqyese. Falë përbërjes së tyre unike, zvogëlon inflamacionin në trup dhe forcon imunitetin. Mjekët e rekomandojnë për dietën e njerëzve me shumë sëmundje.

Përveçse përmban vitamina dhe minerale, për shembull, vitaminë C, vitamina B, fibra, përmban flavonoidë, të cilat veprojnë si antioksidantë, reduktojnë proceset inflamatore në trup. Më shpesh prekin proceset kardiovaskulare, diabetin dhe sëmundjet onkologjike. Gjithashtu, qepa ka një efekt pozitiv në imunitetin.

Gjithashtu, qepa ndihmon në reduktimin e marrjes së kripës në trup. Pavarësisht gjithçkaje, qepa nuk duhet të përdoret si ilaç që konsumohet vetëm kur një person është i sëmurë. Sipas nutricionistit, duhet të hahet rregullisht për të pasur një efekt parandalues​​në luftën kundër sëmundjeve.

– Problemi i vetëm është era e keqe e gojës, por jo nga goja, por nga lëkura, sepse aroma e qepës ekskretohet përmes poreve. Megjithatë, disa njerëz nuk mund ta tresin qepën.

– Qepët e njoma duhet të konsumohen në mënyrë të kufizuar nëse keni stomak të ndjeshëm, nëse vuani nga gastriti ose keni acid. Mirëpo, kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta hani fare, por është e nevojshme të merrni sasi të qepëve që janë të këndshme për trupin tuaj.

Që qepa të qëndrojë e freskët dhe të mos humbasë vetitë e saj të dobishme është e nevojshme të ruhet në frigorifer dhe të ndahen bishtat e qepës nga njëra-tjetra.
Continue Reading

Shendeti

Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Published

on

By

Ka shumë shenja që trupi juaj i dërgon kur është puna për sëmundjet

Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni këto shenja pasi që mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve, të cilat nëse zbulohen herët mund të jua shpëtojnë jetën.

Kërthiza në formë butoni

Nëse kërthiza ka këtë formë, duhet të vëzhgoni atë nëse po vazhdon të rritet më shumë. Nëse është më e zgjatur se zakonisht, atëherë keni ngre peshë më të rëndë se që duhet.

Kërthiza e fryrë

Njerëzit që e kanë këtë formë të kërthizës janë më të rrezikuar ndaj gripit dhe viruseve.

Kërthiza e palosur

Kjo formë e kërthizës tregon që mund të keni probleme me sistemin e tretjes. Gjithashtu, në disa raste njerëzit me këtë formë të kërthizës kanë probleme me peshë.

Kërthiza në formë të bajames

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht vuajnë nga migrena, si dhe nga dhimbjet në muskuj dhe eshtra. Gjithashtu, kjo formë e kërthizës mund të jetë shenjë e eshtrave të dobët.

Kërthiza në formë të shkronjës “U”

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht kanë probleme me lëkurë dhe veshka. Veç kësaj, kjo formë e kërthizës mund të shkaktoj deformime te të porsalindurit.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING