Connect with us

Aktualitet

Pse po përhapet Covid-19 në mënyrë kaq tinëzare?

Published

on

Nëse koronavirusi përhapet kaq lehtë, kjo është për shkak se shumë njerëz të infektuar mbeten asimptomatikë.
👇Sipas një studimi të ri, proteina spike e virusit ka aftësinë të shtypë sinjalin e dhimbjes, duke e bërë sëmundjen më pak të rëndë pas infektimit.
👉Lind pyetje se sa njerëz janë asimptomatikë me koronavirus?
👁17 deri në 25%, siç sugjeron një studim i fundit meta? 86%, siç pretendon një studim britanik me 36,000 njerëz? Akoma, virusi kalon në radar te shumë njerëz. Edhe në pacientët që shfaqin simptoma, periudha e inkubacionit mund të jetë deri në 14 ditë.
👉Si atëherë ndodh që virusi të kalojë në mënyrë të fshehtë në trup?
👁Sipas studiuesve në Universitetin e Mjekësisë të Arizonës, Sars-Cov-2 do të kishte aftësinë të shtypte dhimbjen duke u lidhur me një receptor specifik.👈
“Në fazat e hershme të Covid-19, ju ecni sikur asgjë nuk ka ndodhur sepse dhimbja juaj është hequr”, dëshmon Rajesh Khanna, një nga autorët e studimit.
👉Nëse mund të provojmë se është ky lehtësim i dhimbjes që po bën që Covid-19 të përhapet më tej, ai ka një vlerë të jashtëzakonshme “.👈
👋Një recptor i ri për Sars-Cov-2!?
Virusi infekton qelizat pritëse përmes receptorëve të vendosur në membranën qelizore. 👉Për Sars-Cov-2, studiuesit kanë vërtetuar që nga fillimi i pandemisë që proteina spike e virusit përdor receptorin enzimë konvertues të angiotenzinës 2 (ACE2) për të hyrë në trup.👈
Sidoqoftë, dy artikuj të botuar së fundmi në serverin bioRxiv sugjeruan që 👉neuropilin 1 ishte një receptor i dytë👈.
👇👇
Ky receptor zakonisht përdoret për të sinjalizuar dhimbjen përmes VEGF-A (faktori i rritjes endoteliale vaskulare A). Kjo proteinë luan një rol thelbësor në rritjen e enëve të gjakut, por gjithashtu vepron si një çelës duke u lidhur me receptorin neuropilin, i cili shkakton hipereksitueshmërinë e neuroneve dhe dhimbjen.
Duke zënë vendin e VEGF-A, proteina spike e virusit mohon efektin e saj dhe shtyp sinjalin e dhimbjes. Një studim i botuar në qershor në Nature gjithashtu konfirmon që pacientët asimptomatikë me Covid-19 kanë një nivel më të ulët VEGF-A sesa ai i njerëzve simptomatikë.
👉Proteina spike e Sars-Cov-2 kthen plotësisht sinjalin e dhimbjes.👈
✍✍Në mënyrë që të provonin hipotezën e tyre, Rajesh Khanna dhe kolegët e tij kryen eksperimente në minj, duke shkaktuar dhimbje me VEGF-A, më pas prezantuan proteinën kulmore të Sars-Cov-2. “Pavarësisht nga cilësia e proteinës spike, ajo përmbys plotësisht sinjalin e dhimbjes”, thotë Rajesh Khanna.
👉Ky zbulim jo vetëm që mund të shërbejë për të shpjeguar pse kaq shumë njerëz mbeten asimptomatikë, por gjithashtu përbën një rrugë të re të trajtimit të dhimbjes.🙏
👉E papritur, kjo rruge për të luftuar kundër dhimbjes!!
👇👇
Kjo sepse tashmë ka ilaçe që pengojnë neuropilinën, siç është Vesencumab i përdorur në forma të caktuara të kancerit. “Nga njëra anë, ne kemi një pandemi dhe nga ana tjetër, kemi një problem real të përdorimit të tepruar të opiumeve. Gjetjet tona kanë implikime masive për të dy.
👉Covid-19 na tregon se neuropilin mund të jetë një metodë e re jo-opiate për të luftuar dhimbjen, ”shpjegon Rajesh Khanna.👈
Si perfundim, mbetet për të shpjeguar ndryshueshmërinë e simptomave midis pacientëve Sars-Cov-2:
💭Pse disa vuajnë nga dhimbje koke të forta, lodhje të përhershme dhe dhimbje muskulore kur të tjerët nuk ndiejnë shenjën më të vogël?🗯
Akoma, përqindja e madhe e pacientëve asimptomatik është një faktor kryesor në përhapjen tinëzare të virusit.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e dyfishtë në Vlorë, hakmarrje apo pazare droge?

Published

on

By

Dy janë pistat ku grupi hetimor është fokusuar për hetimin e vrasjes së dyfishtë të ndodhur në mbikalimin e Panajasë në Vlorë këtë paradite. Një prej tyre është vrasja e biznesmenit Arben Beqiraj, ngjarje e ndodhur në vitin 2019, pasi të dy viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo rezultojnë të përfshirë në këtë ngjarje.

Si nisi sherri dhe ngjarja e rëndë për një kalë në vitin 2019?

Një kalë u prishi qetësinë disa pushuesve që po bënin plazh në muajin gusht në Vlorë, në vitin 2019, të cilët më pas keqtrajtuan në grup rojen. Gazmend Alushi, i cili paguhej 100 mijë lek të vjetra në muaj nga Ermal allias Eduart Xhezo për kujdesin ndaj kalit, është dhunuar me grushte e shkelma në 4 gusht 2019 nga Arben Beqiraj, djali i tij dhe persona të tjerë familjarë që ndodheshin në lokal.

Pasi është dhunuar, Gazmendi ka shkuar në banesën e tij. Aty, Ermali alias Eduart Xhezo e ka pyetur se kush e ka dhunuar dhe Alushi ka thënë emrin e Beqirajt që njihej dhe si “Arbeni i Çeçesë”. Fill pas kësaj, Ermal Xhezo, ka mobilizuar shokët e tij, Shpati Lena dhe kunatin e tij Ariel Kingji. Të gjithë të armatosur me automatikë dhe pistoleta kanë shkuar në ambientet e lokalit të Arben Beqirajt, për t’u sqaruar lidhur me rrahjen që ata i kishin bërë kujdestarit të kalit të Ermal Xhezos.

Të dy palët janë përplasur fillimisht fizikisht, por përdorimi i armëve solli vrasjen e Arben Beqirajt dhe plagosjen e djalit të tij e të afërmit të viktimës, Nesim Hodaj. Autori i vrasjes, Eduart Xhezo është pas hekurave. Lena u shpall në kërkim pasi akuzohej për përkrahje të autorit në krim, por u arrestua në mars të këtij viti. Më 23 mars, ai u kap teksa qarkullonte me armë zjarri në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Lena ishte bashkë me Ariel Kingjin e Kristi Drollin. Por, pavarësisht akuzave, Lena u la në masën ‘detyrim paraqitjeje’.

“Gjykata e Vlorë vendosi masën e sigurisë ‘arrest me burg’, për Ariel Kingjin dhe Kristi Drollin, ndërsa ka vendosur masën “detyrim paraqitje” për shtetasin Shpati Lena. Seanca është drejtuar nga gjyqtare Arbana Selmanaj, ndërsa prokuror ka qenë Hyrjet Lamaj. Ariel Kingji, Kristi Drolli dhe Shpati Lena u arrestuan, ndërsa ishin duke lëvizur me automjet në zonën e Ujit të Ftohtë të dyshuar për ngjarjen e ndodhur në 4 gusht 2019 në Plazhin e Vjetër, ku mbeti i vrarë Arben Beqiraj dhe u plagosur djali i tij dhe një i afërm i tyre. Në kuadër të operacionit “Waves” (dallgët), u bë arrestimi i Ariel Kingjit, 21 vjeç, Shpati Lena 37 vjeç dhe Gazmend Alushi 50 vjeç, të cilët të tre kishin armë me vete,”- thuhej në njoftimin e asaj kohe.

Pista e dytë është ajo e pazareve të drogës.

Hakim dhe Eduari Xhezo, i arrestuar për vrasjen e Arben Beqirajt kanë qenë subjekte të Operacionit Forca e Lligjit. OFL më Korrik 2020 u nisi kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy vëllezërve Eduart dhe Hakim Xhezo. Sipas OFL, ndaj Eduart Xhezo, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në Vlorë. Ndërsa Hakim Xhezo, rezulton i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Për këtë arsye nuk përjashtohet edhe kjo pistë hetimi.

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Parashikimi i Motit 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING