Connect with us

Kosova

52 Mësues infektohen me cov-19 në Gjilan

Published

on

Megjithatë, asnjë shkollë publike nuk është mbyllur, ndërsa Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19 ka mbyllur dy shkolla private pasi janë konsideruar si burim infeksioni.

Megjithatë nuk bëhet i ditur numri i nxënësve të prekur dhe emrat e shkollave, Haziri siguroi se të gjithë mësuesit janë në vetizolim dhe po monitorohen nga institucionet lokale shëndetësore.

Haziri: 52 mësues të infektuar

“Numri total i tyre është 52 në komunën e Gjilanit, por është e menaxhueshme. Këta janë në vetizolim dhe në monitorim 24 orë nga ana e institucioneve shëndetësore të komunës së Gjilanit, po qëndrojnë në shtëpi të tyre, dhe nuk ka vendim për mbyllje kolektive të as një shkolle. Dy shkolla private me rekomandim, menaxhmenti i komitetit në Gjilan i ka mbyllë sepse ato kanë qenë, në rastin e parë ka qenë burim i infeksionit dhe edhe shkollat publike janë infektuar nga ky rast”, ka thënë Haziri.

Megjithatë, pesë klasë janë mbyllur përkohësisht dhe kanë kaluar në Skenarin C të mësimit që është ai online.

Haziri thotë se shkollat publike nuk janë burim infeksioni dhe se arsimtarët që kanë rezultuar pozitivë janë prekur nga virusi SARS-COV-2 jashtë ambienteve shkollore.

Gjilani është bashkia e dytë pas Prishtinës sa i përket numrit të rasteve me COVID-19 me 1331 të infektuar gjithsej. Prej tyre, janë shëruar 1054 qytetarë ndërsa 40 prej tyre e kanë humbur betejën me këtë sëmundje. Aktualisht, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në këtë komunë janë 237 raste aktive.

/KosovaPress/

Kosova

Makina përplas për vdekje të miturin në Kosovë

Published

on

By

Një fëmijë i cili ishte duke ecur në rrugë është përplasur për vdekje nga një makinë në Kosovë.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme rreth orës 17:15 në fshatin Kovrag të Istogut,  në rrugën Pejë-Mitrovicë.

Sipas policisë në Kosovë fëmija ndërroi jetë në Spitalin Rajonal nё Pejё për shkak të lëndimeve të rënda që mori nga përplasja fatale.

Sa kaq mësohet se shoferi i makinës është arrestuar.

Continue Reading

Kosova

Shqipëria i jep energji elektrike Kosovës

Published

on

By

Ministria e Zhvillimit Ekonomik në Kosovë ka njoftuar se duke u nisur nga situata botërore me krizën energjetike që ka prekur edhe rajonin, të gjitha institucionet përgjegjëse po punojnë intensivisht dhe në koordinim për sigurinë e furnizimit me energji elektrike.

Sipas Minisitrisë së Ekonomisë në Kosovë, falë kësaj pune dhe bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, përkatësisht Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) dhe Korporatës Elektroenergjitike të Shqipërisë (KESH) është arritur që të evitohen reduktimet që nga ora 14:00 dhe të vazhdojë furnizimi i rregullt me energji elektrike.

Continue Reading

Kosova

‘Është nga Kosova’, zbulohet personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt

Published

on

By

Programi i RTS Mise au point ka zbuluar personin që në fund të vitit 2020 paralajmëroi Zyrën Federale të Policisë (FedPol) se individë të caktuar radikalë të shërbimeve inteligjente serbe, kishin plane për të vrarë Dick Marty.  RTS raporton se ai është një 50-vjeçar i lindur në Kosovë, i cili kishte punuar për Shërbimet Informative Jugosllave në vitet 1990 para se të bëhej një agjent i dyfishtë.

 

“Është e qartë se ai depërton në qarqet e krimit të organizuar dhe ia shet informacionin e tij policisë dhe shërbimeve të inteligjencës. Ai konsiderohet një burim shumë i besueshëm”.

 

Duke iu referuar RTS-së, për tridhjetë vjet ai ka punuar me disa shërbime evropiane, veçanërisht ato belge, gjermane dhe zvicerane.

“Ky njeri mësoi për ekzistencën e një komploti kundër ish-prokurorit dhe këshilltarit të shteteve të Ticinos, Dick Marty, në vjeshtën e vitit 2020, ndërsa ai ishte duke hetuar për gjermanët mes Serbisë dhe Kosovës”.

Sipas një dokumenti të Ministrisë Publike të Konfederatës (MPC) me të cilin RTS ka mundur të konsultohet, ai informon se atentati iu besua serbëve, “të cilët kanë kryer misione të tilla për një kohë të gjatë për shërbimet sekrete serbe, dhe që janë formuar prej tyre”.

Ata do të ishin “profesionistë absolutë” që do ta zotëronin atentatin “pa lënë gjurmë”. Njëri prej tyre “tashmë ka sjellë armë në Zvicër”. Nacionalistë dhe kundërshtues të Pavarësisë së Kosovës.

Këta njerëz shpresojnë se vrasja e Dik Martit do t’i ngarkohet qeverisë kosovare, e cila në këtë mënyrë do të diskreditohej në nivel ndërkombëtar. Agjenti i dyfishtë i jep Zvicrës emrat e atyre që qëndrojnë pas vrasjes.

 “Gabim i rëndë”

“Unë u dhashë atyre informacione shumë të mira,” shpjegoi informatori për Focus. Por pastaj autoritetet zvicerane më skuqën. Ata bënë një gabim të madh, nuk e kuptoj se si mund ta bënin një gjë të tillë!

Sipas dëshmisë së tij, të cilën hetimi i RTS-së mundi ta vërtetonte, menjëherë pas marrjes së informacionit të tij, autoritetet zvicerane u dërguan një kërkesë për informacion homologëve të vendosur në Beograd. FedPol i ka bashkangjitur kërkesës edhe emrat e sponsorëve të atentatit. Duke përfituar nga një rrjedhje, këta të fundit vihen në dijeni menjëherë për kërkesën zvicerane dhe, duke kontrolluar, kuptojnë menjëherë se kush i ka tradhtuar.

“Unë isha në Prishtinë në atë kohë, gati të udhëtoja për në Serbi për të vazhduar hetimet. Më thirrën nga Zvicra për t’u thënë se duhet të kisha kujdes dhe të ndërprisja çdo kontakt me grupin serb. Unë isha i tërbuar! Zvicra kanë prishur gjithçka”, proteston informatori.

Agjenti i dyfishtë shkon gjithsesi në Serbi dhe përpiqet të bindë kriminelët se informacioni nuk vjen prej tij. Përpjekje e humbur. Ai është i kërcënuar. Ai e kupton që jeta e tij është në rrezik.

Nën mbrojtje në Zvicër

Duke marrë përsipër përgjegjësitë e tyre, autoritetet zvicerane më pas i ofruan informatorit të vinte dhe të strehohej në Zvicër me gruan dhe fëmijët e tij. FedPol dhe MPC i sigurojnë atij anonimitetin e plotë. Në fillim të vitit 2021, burri u zhvendos me familjen e tij në Zvicrën gjermanishtfolëse. Ai përfiton nga programi për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe i është caktuar një identitet i ri. Ai intervistohet nga MPC si pjesë e hetimit për Dick Marty.

“Isha strehuar dhe më jepnin 1000 franga në javë”, thotë ai. “Nuk është shumë duke marrë parasysh faktin që humba gjithçka. Duke më grirë në skarë, ata shkatërruan tridhjetë vjet karrierë”.

Së fundi marrëdhëniet janë të tensionuara me FedPol dhe MPC. Burri nuk respekton me përpikëri rregullat e sigurisë të programit për mbrojtjen e dëshmitarëve. Madje ai shkon në një shtet fqinj pa paralajmëruar zviceranët.

“Është e vërtetë që nuk i kam ndjekur të gjitha udhëzimet”, pranon ai. “Por unë kam një vajzë jashtë vendit. Zvicerani më premtoi se mund ta shoh”.

Në fillim të vitit 2022, autoritetet zvicerane nxjerrin pasojat dhe informojnë agjentin e dyfishtë se ai nuk do të ketë më të drejtë në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve nga vera.

“Në pranverë u largova nga Zvicra, s’kisha zgjidhje, pasi më vunë në skarë, zviceranët më hodhën si qen”. Të kontaktuar nga RTS, FedPol dhe MPC nuk kanë dashur të komentojnë këtë aferë.

“Sot agjenti i dyfishtë fshihet në një shtet fqinj me Zvicrën”.

Ndërkaq, Dick Marty jeton nën mbrojtjen e policisë për njëzet e një muaj. Shtëpia e tij është plot me kamera dhe e pajisur me alarme dhe një dhomë të sigurt, ku mund të strehohet në rast sulmi. Komploti i bërë publik nga Mise au Point më 9 prill të viti 2022.

Continue Reading

Kosova

Osmani: Traktat për mbrojtje të ndërsjelltë me Shqipërinë

Published

on

By

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se është koha për një traktat me Shqipërinë për të reaguar në rast të cenimit të dy shteteve.

Këtë Osmani tha se e diskutoi në Presidencë me presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, të cilin e priti në Prishtinë me nderime të larta shtetërore.

“Është me rëndësinë që me Shqipërinë, siç e diskutuam, të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, me të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në rast të cenimit të dy shteteve tona”, tha Osmani në një konferencë të përbashkët për media me Begajn.

Presidentja tha se kjo praktik “është në harmoni me praktikat ndërkombëtare dhe aplikohet nga shumë shtete”.

“Është koha që të bëjmë hapa të duhur në këtë drejtim”, tha ajo.

Kosova, siç tha presidentja Osmani, llogarit në Shqipërinë dhe ajo i tha Begajt se ka besim që nën udhëheqjen e tij do të intensifikohen marrëdhëniet ndërshtetërore.

“Fakti që Shqipëria tashmë është anëtare e NATO-s krijon siguri më të madhe në gjithë rajonin tonë. Në këtë kohë kur po sfidohet arkitektura e sigurisë, siguria është shndërruar në prioritet”, tha Osmani ndër tjerash.

Begaj, në anën tjetër, tha se Kosova dhe Shqipëria kanë të njëjtin vizion dhe bëjë të njëjtën rrugë. Ai foli për stabilitetin rajonal duke thënë se duhet punuar për ta mbajtur paqen, e cila tha se “është delikate”.

Continue Reading

Kosova

Kosova nis reduktimin e energjisë elektrike

Published

on

By

Nga e hëna qytetarët e Kosovës do të përballen me reduktime të energjisë elektrike, ka bërë të ditur Kompania Kosovare për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (KEDS). Reduktimet, sipas KEDS-it, do të nisi nga ora 08:00 dhe konsumatorët do të kenë gjashtë orë energji elektrike dhe dy orë reduktime. “Nga nesër, vendi do të furnizohet vetëm nga prodhimi vendor”, tha KEDS përmes një njoftimi të dërguar në orët e vona të së dielës.

KEDS u arsyetua se vendimi për reduktime është marrë për shkak se nuk ka mundësi financiare për blerjen e energjisë nga jashtë, pasi çmimet në tregjet ndërkombëtare janë rritur shumë. Njoftimi për nisjen e reduktimeve vjen pasi më 9 gusht, KEDS kishte kërkuar nga Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) të shtrenjtojë tarifat e rrymës.

Muajin e kaluar, KEDS kishte paralajmëruar një dimër “shumë të pasigurt” për shkak të krizës energjetike që ka prekur Evropën. Në njoftimin e 14 gushtit, KEDS tha se për shkak të rritjes së çmimeve të importit, kjo kompani dhe KESCO vitin e kaluar e kishin përmbyllur vitin me mbi 46 milionë euro humbje. Edhe vitin e kaluar, Kosova është prekur nga kriza energjetike, teksa konsumatorët janë përballur me reduktime dhe shtrenjtim të tarifave.

Dy termocentralet në Obiliq, Kosova A dhe B mund të prodhojë energji deri në 800 megavat në orë, kurse nevojat e konsumatorëve, gjatë dimrit, arrijnë deri në 1.300 megavat në orë. Në Kosovë, rreth 94 për qind e energjisë prodhohet nga djegia e thëngjillit, ndërsa rreth 6 nga burimet e ripërtërishme sikurse hidrocentralet, centralet me erë dhe panelet diellore.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING