Connect with us

Sociale

Çfarë na sjell televizori inteligjent QLED?

Published

on

Duke filluar nga komforti i shtëpisë e deri tek të stërviturit intensiv, televizorët inteligjentë modernë na mundësojnë një sërë opsionesh  të dobishme për jetën e përditshme. E gjithë kjo nuk do të ishte e mundur pa kombinimin e teknologjisë më të fundit QLED, shfaqjen e përmbajtjes vizuale, dhe opsionet inteligjente te cilat kthejnë televizorin në një pajisje shumëfunksionale për çdo rast.

Ekranet e modeleve moderne janë njëkohësisht ideale për të transmetuar serialin e preferuar, ashtu si dhe programet profesionale trajnuese, me komanda të thjeshta që menaxhojnë aplikacionet dhe pajisjet e lidhura të cilat bëjnë të punuarit nga shtëpia më produktive se kurrë më parë.

Të trajnohesh si në palestër

 

Në rastet kur punon apo mëson nga shtëpia, është shumë e rëndësishme të jesh aktiv, edhe kur kjo do të thotë të shndërrosh dhomën e ndenjes në një palestër. Të gjithë llojet e videove trajnuese janë të disponueshme tashmë në vetëm pak klikime. Me një ekran me rezolucion të lartë, përdoruesit nuk do të humbasin asnjë hap, dhe me ndihmën e shërbimeve të ofruara, ata mund të gjejnë lehtësisht trajnimin që është ideal për ta çuar rutinën e fitnesit në një nivel më të lartë.

Teknologjia QLED e shfaqjes së përmbajtjes

 

Me teknologjinë revolucionare QLED, përdoruesit mund të sigurohen që përmbajtja në ekran do të prekë majat. Çdo nuncë e spektrit vizual të shikimit të njeriut sghpaloset qartë me anë të teknologjisë Quantum Dot AI, e cila, me një procesor të teknologjisë së lartë dhe platformën udhëheqëse në industri – Tizen, amplifikon vizualisht çdo përmbajtje.

Gjithashtu, nuk ka asnjë nevojë për të errësuar dhomën apo për të modifikuar manualisht nivelin e dritës apo materialin në ekran për të përftuar cilësinë perfekte të imazhit, qoftë kjo nëse përdoruesit shohin filmin e tyre të preferuar në një dhomë të errët, apo të ndriçuar mirë.

Puno nga shtëpia më rehat dhe më lehtë

 

Në 2019, Samsung prezantoi veçorinë Remote Access të disponueshme në televizorët e fundit inteligjentë, e cila lejon përdoruesit të aksesojnë e menaxhojnë materialet në kompjuterin e tyrë nëpërmjet televizorit, pavarësisht vendndodhjes së tij. Veçoria Wi-Fi Direct, e cila vjen me Qasje në Distancë (Remote Access), është përgjegjës për shpërndarjen pa nërprerje të ekraneve ndërmjet televizorëve dhe kompjuterave, smartfonëvë dhe tabletëve.

Pak paqe dhe qetësi

 

Të gjithë kemi nganjëherë nevojë të bëjmë një pushim nga të parit ekranet, të shijojmë pak paqe e qetësi. Fatmirësisht, veçoria Ambient Mode mundëson pikërisht këtë. Me të, kur televizori Samsung është i fikur mund të krijojë një atmosferë relaksuese duke paraqitur vepra arti, foto të familjes, dhe materiale të tjera relaksuese. Kur përdoruesit dëshirojnë të relaksohen tërësisht, ata mund ta përshtasin Ambient Mode që t’i përshtatet sfondit pas pajisjes, në mënyrë qe ekrani të bëhet një me mjedisin.

Të transformosh televizorin tënd në një galeri arti nuk ka qenë kurrë më e lehtë, me anë të opsionit Tap View i cili lejon të transferosh dhe shfaqësh foto nga smartfoni në ekranin e televizorit me vetëm një klikim.

 

Blini The Frame TV në përmasat 55″+ dhe përfitoni dhuratën unike Soundbar Hww-S40T të dizenjuar nga stilistë, një sistem të integruar me dy altoparlantë dhe megafona në kornizën e tij elegante, në mënyrë që ta vendosni kudo në dhomë për të shijuar një përvojë të pastër gjithëpërfshirëse. Promocioni zgjat nga 8.10.2020 deri në 15.11.2020 ose deri sa të përfundojë stoku. Gjeni më shumë informacion këtu.

 

Televizorët modernë, në vitet e fundit, janë bërë më shumë se thjesht një pajisje për të parë programe televizive, seriale apo filma, falë shërbimeve dhe aplikacioneve të shumta që vijnë me to. Modelët e sotëm u ofrojnë përdoruesve një diapazonë të gjerë opsionesh për cdo situatë, e benefitet e listuara më sipër jane vetëm pak nga to.

Televizori The Sero përshtatet dhe ju mundëson të shihni nga këndi i duhur. Sero ndizet për t’u përshtatur me përmbajtjen tuaj, horizontalisht – për të parë përmbajtje dhe filma në televizor, ose vertikalisht – kur është fjala për përmbajtje dhe aplikacione në celular. Të gjitha këto karakteristika ju shërbejnë për një stil modern jetese, por është po aq e rëndësishme që bashkë me to të përfitoni edhe sigurinë që do t’ju ofrojë një kënaqësi më afatgjatë. Televizorët e serisë Lifestyle janë të dedikuar për ata që janë në kërkim të një përvoje estetike. Këta televizorë ju ofrojnë një figurë me cilësi jashtëzakonisht të lartë, si dhe mundësinë për t’u përshtatur në mënyrë të përkryer me ambientin tuaj të ndenjes. Kur është i fikur, televizori The Frame përbën një vepër arti të vërtetë që vjen në jetë në ekranin e tij. Cilësia më e lartë e figurës e kombinuar me modalitetin e artit është një vlerë e shtuar unike në shtëpinë tuaj.

Shfrytëzoni promocionin fantastik të Samsung ng 01.10.2020 deri në 31.12.2020 dhe përfitoni 5 vjet garanci për televizorin e blerë, i cili është i vlefshëm për seritë QLED dhe Lifestyle të 2020. Listën e plotë të produkteve në promocion mund ta gjeni në faqen e internetit samsung5vitegaranci.al. Për t’u kualifikuar për garancinë 5 vjeçare, duhet të regjistroni pajisjen tuaj në faqen e internetit samsung5vitegaranci.al jo më vonë se 15 ditë nga data e blerjes.

Sociale

Italia kryeson me dhënien e lejeve për shqiptarët

Published

on

By

Janë gati 780 mijë shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e Bashkimit Europian dhe në Mbretërinë e Bashkuar gjatë periudhës 2008-2021.

Sipas të dhënave të Eurostat, të përpunuara nga Monitor, është Italia shteti që kryeson me dhënien e lejeve për këtë periudhë, me 372 mijë lejë të dhëna, ose 47% e totalit.

Pas Italisë, vendin e dytë e zë Greqia, me 258 mijë leje të dhëna, ose 33% e totalit.

Në vendin e tretë vitet e fundit ka kaluar Gjermania, që ka dhënë gjithsej 53 mijë leje, ose gati 75 të totalit. Lejet e qëndrimit të dhëna nga shteti gjerman janë rritur vitet e fundit pasi shumë shqiptarë iu drejtuan Gjermanisë për të punuar, kryesisht mjekë, infermierë, punonjës të teknologjisë së informacionit etj.

Mbretëria e Bashkuar ka kaluar në vend të katërt, me rreth 20 mijë leje qëndrimi të dhënav, por për këtë shtet Eurostat raporton të dhënat deri në 2018-n. deri atë vit përgjithësisht jepeshin 2-3 mijë lejë në vit.

Pas këtyre katër shteteve renditet Franca, me 17 mijë lejë qëndrimi të dhëna gjithsej, ose 2.2% e totalit, Ndonëse Franca është më e preferuara për kërkesat për azil nga shqiptarët, duke u renditur e para vitet e fundit, duket se shteti francez edhe pse mund të mos I përzërë, sërish është ngurrues për të dhënë leje qëndrimi.

Belgjika, Suedia Kroacia, kanë dhënë në periudhën 2008-2021 rreth 7-9 mijë lejë qëndrimi, ndërsa shtetet e tjera më pak se 3 mijë leje gjithsej.

Edhe në vitin 2021, kur u dhanë në total 55 mijë leje nga shtetet e BE-së (pa Mbretërinë e Bashkuar) Italia ishte shteti më bujar, me gati 30 mijë leje, ose 54% të totalit, e ndjekur nga Greqia me 18%.

Por, ndërsa deri në vitin 2011 kishte një diferencë të lartë mes lejeve që jepeshin nga Italia dhe Greqia në raport me shtetet e tjera, vitet e fundit diferenca është ngushtuar dukshëm duke treguar një preferencë drejt shteteve të tjera, kryesisht Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjermanisë (shiko grafikun: Lejet e qëndrimit dhënë në vite, sipas shteteve kryesore, 2008-2021)

Ikja vazhdon

Ikja e shqiptarëve drejt vendeve të Bashkimit Europian duket se nuk ka të ndalur.

Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin 2021 janë dhënë 55.2 mijë leje qëndrimi për shtetasit shqiptarë në një nga vendet e BE-së.

Në krahasim me një vit më parë, kur ky process u bllokua nga pandemia, lejet janë rritur me 47%.

Që nga viti 2008, kur Eurostat raporton të dhënat, shtetet e BE-së kanë dhënë për shqiptarë gjithsej 756 mijë shtetas shqiptarë. Duke përfshirë dhe Mbretërinë e Bashkuar shifra arrin në rreth 780 mijë Nga institucionet ndërkombëtare, numri i lejeve të qëndrimit për shtetasit e një vendi llogaritet si emigracion.

Kjo shifër është gati sa 30% e popullsisë që vlerësohet që jeton aktualisht në Shqipëri./ Monitor

Continue Reading

Sociale

‘E vrau shteti’, protestë për vdekjen e 7-vjeçares

Published

on

By

Qytetarë të shumtë kanë mbajtur dje homazhe tek Kryeministria për 7-vjeçaren Jonada Avdia që u vra tragjikisht në Potam, Himarë nga një gomone.

Dje mbrëmje në orën 20:00 janë ndezur qirinj tek Kryeministria si homazh për 7-vjeçaren që humbi jetën si pasojë e goditjes nga një gomone, në plazh.

Ngjarja e rëndë që ndodhi në plazhit e Potamit, tronditi mbarë opinionin publik. Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë para Ministrisë së Brendshme ditën e nesërme, 4 gusht, ndërsa theksojnë se do të kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Gledis Nanos dhe ministres Kumbaro.

Në mbështetje të kësaj proteste ka dalë edhe Partia Demokratike, si dhe Partia e Lirisë.

Reagimi:

Tek Kryeministria pas ngjarjes makabre te kryer nga një punonjës me detyra te larta në Policinë e Shtetit, i cili vrau me skaf një vajzë 7 vjeçe ne breg të detit.

Të kerkojme dhe tregojme se kush është përgjegjësi dhe te kerkojme ne dritën e qirinjve, me nje buqete lulesh, me nje mesazh ne nje cope leter, pak dinjitet per veten, se e pafajshmja u largua….

Të kërkojme shkarkimin ose…

Dorëheqje e Ministrit te Brendshëm zotit Bledi Çuçi

Dorëheqje e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit zoti Gledis Nano

Dorëheqje e Ministres se Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro.

Ngushellime familjes Avdia për humbjen e dritës së tyre, zoti ju dhëntë forcë për të kaluar këtë dhimbje që ka tronditur thellë çdo bashkombas. Zoti qoftë me ju, e shpirti i engjëllit tuaj u prehtë qiell!

Continue Reading

Sociale

Snap po planifikon të shtojë NFTs në platformë

Published

on

By

Tregu i kriptomonedhave mund të jetë në periudhën e saj më të keqe për momentin, mirëpo kjo gjë nuk po ndryshon vendimin e kompanive të mëdha teknologjike për t’u përfshirë sa më tepër në këtë treg, në rast se gjërat ndryshojnë me kalimin e kohës.

Një zhvillim të tillë po bën dhe Snapchat, që po planifikon të shtojë NFTs në platformë në formën e filtrave AR. Sipas një raporti nga Financial Times, kompania pritet të nisë këtë eksperiment me një ekip të limituar krijuesish gjatë muajit gusht. Në këtë testim, artistët do të jenë në gjendje të krijojnë NFT të reja nga platformat e tjera dhe t’i importojnë ato në Snapchat si Lenses.

Mendohet se Snapchat nuk do të përfitojë para nga krijuesit për të reklamuar NFT e tyre, në mënyrë të njejtë me InstagramTwitter dhe Facebook. Në fakt kompania po mendon për mënyra se si krijuesit mund të monetizojnë punën e tyre.

Rrjetet sociale të ndryshme kanë menduar për mënyra të ndryshme për përfshirjen e NFTs në platformat e tyre. Twitter ishte rrjeti social i parë i cili pranoi NFT në platformën e saj, duke lejuar të gjithë përdoruesit premium të përdorin NFT e tyre si një avatar.

Gjithashtu dhe Instagram tregoi se do të lejojë një grup të vogël krijuesish të testojnë shpërndarjen e NFT në Feeds, Stories apo Messages.

Continue Reading

Sociale

Shëndeti mendor, Manastirliu takim me të rinjtë

Published

on

By

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu së bashku me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, zhvilluan një takim me të rinjtë për problematikat e shëndetit mendor.

Manastirliu gjatë fjalës së saj tha se brenda vitit do të krijohen 50 qendra socio-shëndetësore.

“Ne kemi vendosur që në vitin aktual, pra 2022, të krijojmë për herë të parë modelin e ri të qendrave socio-shëndetësore. Një model i cili do të japë mundësinë që problematika të shëndetit mendor dhe vlerësimi për këto problematika të jetë që në bazën e kujdesit parësor, që është pikërisht mjekësia e familjes”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë tha se theksi duhet vendosur tek parandalimi dhe rritja e ndërgjegjësimit për problematikat e shëndetit mendor.
“Ne kemi zgjeruar qendrat komunitare të shëndetit mendor por kemi ende shumë për të bërë për parandalimin. Dhe parandalim do të thotë ngritje e të gjithë strukturave, nga shkolla, në familje, në komunitet, për rritjen e ndërgjegjësimit për problematikat e kujdesit ndaj shëndetit në tërësi por edhe shëndetit mendor në veçanti”, tha Manastirliu.

Continue Reading

Sociale

Shërbimi i ri i Apple sjell një mbrojtje “ekstreme”

Published

on

By

Apple po ndërmerr disa hapa për të rritur sigurinë e personave si gazetarët, aktivistët dhe politikanët përmes një shërbimi të ri në iOS 16, iPadOS 16 dhe macOS Ventura të quajtur Lockdown Mode. Ky shërbim përmirëson sigurinë duke ndërprerë rrugët kryesore që përdoren për infektimin e pajisjeve të personave më të rrezikuar.

Lockdown Mode bllokon të gjithë dokumentet e bashkëngjitura në mesazhe, çaktivizon link preview, bllokon disa teknologji të caktuara në web browsing, bllokon ftesat për FaceTime nga numrat e panjohur, bllokon lidhjet me kabllo të pajisjes në kompjutera apo aksesorë kur pajisja është e kyçur si dhe çaktivizon mundësinë për të shtuar profile të reja konfigurimi.

lockdown_mode_ios16.webp

Këto janë fushat që janë më të ekspozuara ndaj sulmeve kibernetike të ndryshme, pasi Project Zero i Google detajoi se si iPhone-t e personave të përzgjedhur nga software-i Pegasus mund të kompromentoheshin nga një GIF në iMessage. Taktika të tjera sulmi përfshijnë përdorimin e website-ve keqdashëse për të infektuar pajisjen.

Apple e quan Lockdown Mode një “nivel ekstrem opsional” të mbrojtjes që është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj software-ve “spiunë” të mbështetur nga qeveritë si Pegasus, që u zhvillua nga NSO Group.

Megjithatë, dhe në këtë nivel mbrojtjeje mund të ketë disa vende më pak të mbrojtura, dhe Apple ofron deri në $2 milionë për cilindo person që gjen dobësi të tilla në Lockdown Mode.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING