Connect with us

Videonews

EKSKLUZIVE/ Burri nga Kosova tregon tmerrin e përjetuar, nga ushtria serbe gjatë luftës

Published

on

Pjesë nga dëshmia:

Gjatë luftës, më kujtohet një datë e veçantë, që nuk e harroj kurrë, isha me ble diçka në qytet, edhe dola nëpër qytet, tek një rrugë aty, ku ka qenë një postbllok I serbëve, kanë qenë disa ushtarë. Nga larg thashë, të shkoj a të mos shkoj, po dikur mora fuqi e thashë, hajt se po shkoj.

Ndoshta nuk më prekin. Para se me shku aty, e kam pa, e kanë ndalë një makine, edhe aty kanë qenë disa djem të rinj, I kanë kapë, i kontrollojshin, i shtyjshin. Unë mendova, hajt të iki nga qoshja e të kaloj diqysh. Por papritmas, ma ka bo një serb që ishte në tesha të ushtrisë, ndalu. Unë u ndala, edhe e kam pasë një ciger (trastë), ne i themi ciger, diçka kisha në atë farë cigerin, edhe ma boni ndalu aty.

U ndala unë dhe më tha, ma jep leje njoftimin. Ia tregova lejen dhe tha, ku je tuj shku. I thashë, jam duke shku të blej disa gjëra dhe po kthehem në shtëpi. Tha, prit t’i shoh duart. Kur ia tregova duart, tha, ti je ushtar. Jo mor, I thashë. E kishte kapë lufta në tana anët.

Po ne kishim mbetë, disa familje kishim mbetë pa mujtë me dalë në Shqipni, askund. Ka ardhur pastaj edhe një shok i tij dhe i tha atij, merre, vraje. Merre vraje, tha, mos fol me të, merre vrite, ky qenka ushtar, tha, merre vrite.

Edhe ka qenë një livadh aty, në atë livadh ka qenë një shtëpi, jo e mbarume, ka qenë vetëm deri në blloqe, pa çati, edhe më tha, çoje deri tek ai vend aty, dhe unë frikësohesha se nuk dija gjë, me siguri, thosha, duan të më vrasin se i tha, vrite, në serbisht, po tash serbisht nuk po flas.

Edhe më kanë çuar deri në qosh të asaj shtëpie. Kur shkova aty, tha, lëre cigerin këtu…

Aktualitet

PARASHIKIMI I MOTIT DATA 30.07.2022 NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

KEMBIMI VALUTOR DATA30.07.2022 NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Videonews

EDICIONI I LAJMEVE DATA 30.07.2022 NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Videonews

(VIDEO) Ja se si të aplikoni siç duhet “blush-in” në mollëza

Published

on

Grimi është pjesë e pandashme e rutinës ditore të femrave, me të cilin mund të ndryshojnë pamjen e tyre. Megjithatë, ka vajza dhe gra që e përdorin make up-in për të theksuar bukurinë e tyre natyrale. Por, ka shumë gabime që bëhet kur aplikojmë make up-in.

Një grimiere nga Irlanda ka ndarë një këshillë në TikTok që vlen për të gjitha vajzat. Ajo publikon rregullisht këshilla të ndryshme nga bota e “make-up”-it dhe këtë herë ka ndarë një që ka të bëjë me aplikimin e blush-it. Ajo sugjeron të ndiqni trukun e “dy gishtave”.

 

Continue Reading

OPINION

Financial Times: Spiunët rusë të pranishëm në të gjitha vendet evropiane

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING