Connect with us

Aktualitet

Me nje te rene te lapsit nuk behet asgje!!!

Published

on

Me maska pa maska, me gjobe pa gjobe, me dhune pa dhune, me te kuptuar ose jo. Me mire eshte te jemi te ndergjegjshem ne ate qe bejme dhe ne cfare pritet te ndodhe si rezultat i saj!! Me nje te rene te lapsit nuk behet asgje!!!
👉Per zvogëluar përhapjen e virusit në mjedisin e personave të infektuar kur kolliten ose flasin, mbajtja e maskës ngadalëson përhapjen e koronavirusit Sars-CoV-2, përgjegjës për epideminë Covid-19. Eksperimentet laboratorike, spitalore dhe të nivelit kombëtar në disa vende tregojnë se maskat funksionojnë. Bazuar në veçanti në këto prova, autoritetet shëndetësore në shumë vende e kanë bërë normale mbajtjen e maskave. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë, për shembull, që qytetarët amerikanë të mbulojnë fytyrat e tyre.
👉Doza e virusit gjatë infeksionit përcakton ashpërsinë e sëmundjes Kur një virus i frymëmarrjes hyn në trupin tonë, ai menjëherë fillon të rrëmbejë qelizat ku mbërrin afër për t’i kthyer ato në makina për të prodhuar viruse. Për të ndaluar përhapjen e virusit, sistemi imunitar fillon dhe përpiqet të ndalojë këtë proces. Ashpërsia e sëmundjes që do të zhvilloni si rezultat i një infeksioni viral ka të bëjë shumë me sasinë e virusit (“inokul viral”, ose dozë virale) në të cilën ju jeni i ekspozuar fillimisht. Nëse doza në ekspozim është shumë e lartë, përgjigja imune mund të tejkalohet. Midis faktit që virusi zë një numër të madh të qelizave dhe përpjekjeve të konsiderueshme të bëra nga sistemi imunitar për të përmbajtur infeksionin, organizmi pëson një dëm të madh, i cili mund të rezultojë në personin e infektuar me klinike te ashper.
👉Nga ana tjetër, nëse doza fillestare e virusit është e ulët, sistemi imunitar është në gjendje të përmbajë virusin duke përdorur masa më pak drastike. Në këtë rast, personi ka më pak simptoma, ose jo. Ky koncept i një lidhjeje midis dozës virale dhe ashpërsisë së sëmundjes ka ekzistuar për gati një shekull. Studime të shumta mbi kafshët kanë treguar se sa më e lartë të jetë doza e virusit që i jepet një kafshe, aq më e sëmurë bëhet. Në vitin 2015, studiuesit testuan këtë koncept tek vullnetarët njerëzorë duke përdorur një virus jo-fatal të gripit. Ata morën të njëjtin rezultat: sa më e lartë doza e virusit të gripit që u jepet vullnetarëve, aq më e madhe është sëmundja.
👉Veshja/ mbajtja korrekt e maskës rrit shkallën e rasteve asimptomatike.
Në korrik, CDC vlerësoi se rreth 40% e njerëzve të infektuar me Sars-CoV-2 janë asimptomatikë. Një shifër e konfirmuar nga një numër studimesh të tjera. Sidoqoftë, në vendet ku të gjithë mbajnë maskë, shkalla e infeksioneve asimptomatike duket të jetë shumë më e lartë.
Në fund të Marsit, një epidemi Covid-19 shpërtheu në një anije udhëtimi Australiane, Greg Mortimer. Pasi u identifikua rasti i parë i Covid-19, të gjithë udhëtarët morën maska ​​kirurgjikale dhe stafi kishte maska ​​N95 (ishin maska ​​që filtronin të paktën 95% të grimcave me një diametër më të vogël se 2.5 μm. Ekuivalenti evropian është FFP2, niveli i filtrimit i të cilit është 94%).
Përdorimi i maskave respektohej shumë mirë. Rezultati: Edhe pse 128 nga 217 pasagjerë dhe stafi përfundimisht rezultuan pozitivë për koronavirusin, 81% e të infektuarve mbetën asimptomatike.
Dy shpërthime më të fundit kanë dhënë gjithashtu prova të mëtejshme. E para ndodhi në një fabrikë të përpunimit të produkteve të detit në Oregon dhe e dyta në një fabrikë të përpunimit të pulave në Arkansas. Në të dy vendet, punëtorët morën maska ​​dhe u kërkua t’i vinin ato gjatë gjithë kohës.
Pothuajse 95% e njerëzve të infektuar që punojnë në këto dy fabrika u zbulua se ishin asimptomatike.🙏
🤲Ndaj maska do na lehtesonte kliniken, do shtonte imunitetin e tufes. Virusi do jete me ne , sikur dhe viruse te tjera. Ndaj cdo agjenti kerkohet nje sjellje specifike. Por asnjehere mos mendoni qe virusi do zhdukej!!! Ne boten e mikroorganizma parimi i mbijeteses eshte te mos lihen vende bosh. Nje iken, nje tjeter vjen!!
Ndaj liria jote eshte deri te pragu i mos crnimit te lirise time!!!🤞
✍Nuk ka dyshim se mbajtja e maskës e ngadalëson përhapjen e koronavirusit. Për mua dhe kolegët e mi, një tufë konvergjente e indikacioneve tregon se maskat gjithashtu mbrojnë mbajtësin e tyre, pavarësisht nëse këto janë rezultatet e eksperimenteve laboratorike, studime të rasteve të tilla si ato të shpërthimeve epidemike që po ndodhin. Deklarohen në anijet e lundrimit dhe në impiantet e përpunimit të ushqimit, ose disa parime organike të njohura prej kohësh. Mjetet e vendosura për të luftuar këtë pandemi kanë dy objektiva: të ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit dhe të shpëtojnë jetë. Përgjithësimi i veshjes së maskës bën të mundur arritjen e të dyve.🙏🙏🙏.

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës së Elbasanit’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Parashikimi i Motit 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasjet në vend, Hoxha: Shteti një agjenci funerale

Published

on

By

Gazetari i kronikës së zezë, Artan Hoxha ka reaguar pas vrasjeve që tronditën vendi tonë në 24 orët e  fundit, me bilanc katër të vdekur.

Hoxha, referuar atentatit të Vlorës, thotë se bilanci i krimeve të rënda mafioze është më shumë se tragjik. Sipas tij, në nivelet e larta të krimit të organizuara po ndodhin beteja të pamëshirshme, duke theksuar se ka ndryshuar hierarkia drejtuese e krimit për te paktën një dekade në vazhdim.

Ai shton se po bëhet një luftë e frikshme për territor që ka dalë jashtë kontrollit, ndërsa shteti thekson Hoxha “nuk është as spektatore, por një agjenci funerale, që i duhen marangozë për të përballuar fluksin e të vdekurve”.

“Në 17 korrik 2022, sapo kishte ndodhur atentati ndaj Brilant Martinajt dhe dy miqve te tij mbi urën e Fushe Krujës, shkrova ketë status, ..:

Për fat te keq, vetëm një muaj pas, pas atentatit të sotëm në Vlore, bilanci i krimeve te renda dhe atentateve mafioze është me shume se tragjik.

Nëse në nivelet e larta te krimit te organizuar po ndodh një beteje e pamëshirshme, qe tashme ka ndryshuar hierarkinë drejtuese për te paktën një dekade në vazhdim, në baze po zhvillohet nje tjeter lufte e frikshme per territor dhe dominance, e dale jashtë kontrollit, ku shteti tashme nuk është as spektator, por nje agjenci funerale qe me shume sesa eksperte ligjore i duhen marangozë të zote për te përballuar fluksin e te vdekurve…”, shkruan Hoxha.

Continue Reading

Aktualitet

Emrat/ Identifikohen dy viktimat e atentatit në Vlorë

Published

on

By

Halim Xhezo dhe Shpati Lena janë dy personat e mbetur të vrarë mëngjesin e sotëm në një atentat në mbikalim të Panajasë në Vlorë.

Vëllai i viktimës shtetasi Eduart Xhezo dy vjet me pare ka vrare shtetasin Arben Beqiri.

Ngjarja e rëndë ndodhi sot rreth orës 09:50, në dalje të fshatit Panaja, në aksin rrugor Fier-Vlorë, ku dy persona mbetën të vrarë në rrethana të paqarta. Mjeti me të cilin ata po lëviznin i tipit ‘Benz Class’ është qëlluar në ecje nga mbrapa, dhe për pasojë ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në një kanal.

Dyshohet se brenda mjetit ndodhen tre persona që kanë humbur jetë.

Më herët është raportuar për dy të vrarë dhe një të plagosur, ndërsa sikundër edhe policia e konfirmoi, viktimat ndodhen ende në mjet.

Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se pista kryesore që po hetohet, është prishja për pazare droge mes dy grupeve.

Aatentati është bërë nga tre persona, të cilët kanë ndpajekur dhe vëzhguar makinën që po udhëtonin viktimat, më pas i janë afruar paralel dhe kanë qëlluar me breshëri plumbash.

Dyshohet se autorët kanë qenë një në rolin e shoferit te automjetit dhe dy në rolin e qitësit.

Policia bëri me dije se gjatë krehjes së zonës, në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë, nga shërbimet e Policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorëve të ngjarjes. Nga kqyrja paraprake e automjetit dallohen në brendësi të tij, 3 armë zjarri automatike.

Sipas policisë, autorët kanë qëlluar me 3 armë zjarri automatike. Ndërkohë, një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa u gjet duke u djegur në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë dhe dyshohet se u përket autorëve.

Njoftimi i policisë:

Vlorë/Informacion paraprak

Sot, rreth orës 09:50, në dalje të fshatit Panaja, në aksin rrugor Fier-Vlorë, në rrethana ende të pa qarta, dyshohet se janë vrarë me armë zjarri, dy shtetas ende të paidentifikuar, të cilët ndodhen brenda një automjeti tip “Benz”.

Gjatë krehjes së zonës, në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë, nga shërbimet e Policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorit/ve të ngjarjes. Nga kqyrja paraprake e automjetit dallohen në brendësi të tij, 3 armë zjarri automatike.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë ndodhet në vendin e ngjarjes, ku vijon puna për zbardhjen dhe dokumentin e plotë të rrethanave të ngjarjes, identfikimin dhe kapjen e autorit/ve, si dhe identifikimin e dy shtetasve të gjendur pa shenja jete.

Shërbimet e Policisë së DVP Vlorë, Delta Forcës e FNSH-së, në bashkëpunim me DVP Fier kanë ngritur pika kontrolli dhe po krehin zonën për të bërë të mundur kapjen e autrorëve.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING