Connect with us

Aktualitet

REAGIMI I MINISTRIT NË DETYRË CAKAJ NË LIDHJE ME ETIAS

Published

on

Në fakt, bëhet fjalë vetëm për hyrjen në fuqi të sistemit që njihet si ETIAS, i cili ka për qëllim rritjen e sigurisë së brendshme e forcimin e kufijve të Bashkimit Evropian.
Por, kjo nuk do të thotë se do të ketë aplikim për viza ose ndonjë praktikë të caktuar ekskluzivisht për shtetasit shqiptarë.
Realisht bëhet fjalë vetëm për forcimin e instrumenteve të verifikimit të të dhënave të të gjithë shtetasve të huaj që hyjnë në hapësirën e Bashkimit Evropian.
Prandaj e gjej të nevojshme të sqaroj tre keqkuptime themelore që kanë mbizotëruar në media e janë përfolur në publik këto ditë:
E para, nuk bëhet fare fjalë për rikthim të vizave apo për plotësim të formularëve të vizave, por realisht bëhet fjalë vetëm për plotësimin e një formulari online, i cili që do të gjenerojë autorizimin për udhëtim brenda pak minutash.
E dyta, nuk bëhet fare fjalë për një praktikë që do të aplikohet ekskluzivisht për Shqipërinë, por kjo është jë praktikë që do të përfshijë një listë të gjatë të shteteve të ndryshme, duke filluar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadanë, Australinë, e që në vetvete do të ngërthejë vendet e Ballkanit Perëndimor.
E treta, ky sistem nuk do të hyjë në fuqi në vitin 2021. Në rastin më të mirë, ky sistem do të hyjë në fuqi nga një janari i vitit 2023, por edhe kjo mbetet një çështje e hapur, duke marrë parasysh faktin se Bashkimi Evropian, zbatimin e këtij sistemi e diskuton që nga viti 2016.
Prandaj, të gjithë shtetasit shqiptarë ta kenë parasysh një gjë fare qartë dhe mirë: Nuk do të ketë rikthim vizash për ta dhe ata di të mund të lëvizin lirshëm, pa asnjë pengesë në të gjithë hapësirën e Bashkimit Evropian, ashtu siç bëjnë sot.
Çdo përpjekje për të interpretuar zbatimin e sistemit ETIAS si rikthim vizash për Shqipërinë, ose dështim i Shqipërisë në rrugën evropiane është thjesht i pasaktë, thënë në mënyrën më të butë të mundshme.
E vërteta është, se shtetasit e Republikës së Shqipërisë do të vazhdojnë të lëvizin lirshëm në Evropë dhe se Shqipëria ka bërë përparim të qëndrueshëm në rrugën e saj evropiane, ashtu siç do të konfirmohet edhe nga Komisioni Evropian për pak orë.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e dyfishtë në Vlorë, hakmarrje apo pazare droge?

Published

on

By

Dy janë pistat ku grupi hetimor është fokusuar për hetimin e vrasjes së dyfishtë të ndodhur në mbikalimin e Panajasë në Vlorë këtë paradite. Një prej tyre është vrasja e biznesmenit Arben Beqiraj, ngjarje e ndodhur në vitin 2019, pasi të dy viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo rezultojnë të përfshirë në këtë ngjarje.

Si nisi sherri dhe ngjarja e rëndë për një kalë në vitin 2019?

Një kalë u prishi qetësinë disa pushuesve që po bënin plazh në muajin gusht në Vlorë, në vitin 2019, të cilët më pas keqtrajtuan në grup rojen. Gazmend Alushi, i cili paguhej 100 mijë lek të vjetra në muaj nga Ermal allias Eduart Xhezo për kujdesin ndaj kalit, është dhunuar me grushte e shkelma në 4 gusht 2019 nga Arben Beqiraj, djali i tij dhe persona të tjerë familjarë që ndodheshin në lokal.

Pasi është dhunuar, Gazmendi ka shkuar në banesën e tij. Aty, Ermali alias Eduart Xhezo e ka pyetur se kush e ka dhunuar dhe Alushi ka thënë emrin e Beqirajt që njihej dhe si “Arbeni i Çeçesë”. Fill pas kësaj, Ermal Xhezo, ka mobilizuar shokët e tij, Shpati Lena dhe kunatin e tij Ariel Kingji. Të gjithë të armatosur me automatikë dhe pistoleta kanë shkuar në ambientet e lokalit të Arben Beqirajt, për t’u sqaruar lidhur me rrahjen që ata i kishin bërë kujdestarit të kalit të Ermal Xhezos.

Të dy palët janë përplasur fillimisht fizikisht, por përdorimi i armëve solli vrasjen e Arben Beqirajt dhe plagosjen e djalit të tij e të afërmit të viktimës, Nesim Hodaj. Autori i vrasjes, Eduart Xhezo është pas hekurave. Lena u shpall në kërkim pasi akuzohej për përkrahje të autorit në krim, por u arrestua në mars të këtij viti. Më 23 mars, ai u kap teksa qarkullonte me armë zjarri në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Lena ishte bashkë me Ariel Kingjin e Kristi Drollin. Por, pavarësisht akuzave, Lena u la në masën ‘detyrim paraqitjeje’.

“Gjykata e Vlorë vendosi masën e sigurisë ‘arrest me burg’, për Ariel Kingjin dhe Kristi Drollin, ndërsa ka vendosur masën “detyrim paraqitje” për shtetasin Shpati Lena. Seanca është drejtuar nga gjyqtare Arbana Selmanaj, ndërsa prokuror ka qenë Hyrjet Lamaj. Ariel Kingji, Kristi Drolli dhe Shpati Lena u arrestuan, ndërsa ishin duke lëvizur me automjet në zonën e Ujit të Ftohtë të dyshuar për ngjarjen e ndodhur në 4 gusht 2019 në Plazhin e Vjetër, ku mbeti i vrarë Arben Beqiraj dhe u plagosur djali i tij dhe një i afërm i tyre. Në kuadër të operacionit “Waves” (dallgët), u bë arrestimi i Ariel Kingjit, 21 vjeç, Shpati Lena 37 vjeç dhe Gazmend Alushi 50 vjeç, të cilët të tre kishin armë me vete,”- thuhej në njoftimin e asaj kohe.

Pista e dytë është ajo e pazareve të drogës.

Hakim dhe Eduari Xhezo, i arrestuar për vrasjen e Arben Beqirajt kanë qenë subjekte të Operacionit Forca e Lligjit. OFL më Korrik 2020 u nisi kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy vëllezërve Eduart dhe Hakim Xhezo. Sipas OFL, ndaj Eduart Xhezo, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në Vlorë. Ndërsa Hakim Xhezo, rezulton i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Për këtë arsye nuk përjashtohet edhe kjo pistë hetimi.

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Parashikimi i Motit 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING