Connect with us

Aktualitet

Operacioni policor i koduar “RICAVO” godet një nga grupet më të kërkuara kriminale, përsa i përket lëndëve narkotike

Published

on

Finalizohet një tjetër operacion ndërkombëtar antidrogë, për goditjen e një grupi kriminal në fushën e narkotikëve.

Operacioni policor i koduar “RICAVO”, zhvilluar nga Policia italiane, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, për ekzekutimin e 9 urdhër-arresteve të lëshuara nga Prokuroria e Arezzo-s.

Ky operacion u koordinua dhe zhvillua njëkohësisht në vendin tonë dhe në Itali.

Në Shqipëri u kap një prej personave të kërkuar, ndërsa 8 të tjerët u kapën në Itali.

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, si rezultat i bashkëpunimit mes ZQK Interpol Tirana, Departamentit të Policisë Kriminale, DVP Vlorë dhe Zyrës së Oficerëve Ndërlidhës në Ambasadën Italiane (misioni INTERFORZA), u zhvillua operacioni policor i koduar “RICAVO”.

Në zbatim të urdhër-arresteve të lëshuara nga zyra e Prokurorisë e Arezzo-s dhe si rezultat i veprimeve policore të mirëkoordinuara mes palëve, u arrestuan në Itali 8 persona (shtetas italianë), ndërsa në vendin tonë, u arrestua nga DVP Vlorë, me qellim ekstradimin drejt Italisë, shtetasi shqiptar R. B., 26 vjeç.

Operacioni “RICAVO”, i iniciuar nga strukturat e Karabinierëve të San Gionavvi Valdarno dhe Prokuroria në Arezzo, Itali, pati si qëllim goditjen e një grupi të organizuar kriminal, të përbërë kryesisht nga shtetas italianë dhe shqiptarë, me aktivitet trafikimin ndërkombëtar të narkotikëve.

Vazhdojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të veprimtarisë së paligjshme të këtij grupi të strukturuar kriminal.

Edhe në finalizimin e këtij operacioni Policia e Shtetit tregoi vendosmërinë dhe besueshmërinë për të luftuar e goditur pa kompromis, në bashkëpunim me homologët, krimin e organizuar, dhe garanton qytetarët se është tërësisht e vendosur për të përmbushur misionin e saj në funksion të garantimit të rendit e sigurisë së jetës dhe pronës së qytetarëve dhe i fton ata të denoncojnë në 112 e Komisariatin Dixital, çdo paligjshmëri.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 16.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Në pritje të shtatorit të ankthit EDITORIAL NGA ROLAND QAFOKU NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

“Detyruan gjysmën e globit të vaksinohej” Nga Ilir Alimehmeti EDITORIAL NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Debat mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës

Published

on

By

Pa Filtra, Për të mos u humbur intervista për debatin e lejimit të shamisë muslimane në shkolla e Kosovës.

Debati mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës solli kryeredaktorin e websitit www.foldrejt.com në emisionin Pa Filtra në Ntv Televizion.

I ftuari i gazetarit Artur Nura, kolegu Imer Topanica tha se debati ka rreth 20 ditë që është bërë i madh dhe thjesht për interesa politike!

Topanica shtoi për teleshikuesit e emisionit Pa Filtra se duhen shmangur keqkuptimet botëkumtimore dhe të mos ngatërrohet Lindja me Perëndimin në një zgjedhje individuale të vajzave të Kosovës!

Toponica ju referua një sondazhi realizuar në Kosovë së fundi ku shumica absolute kish votuar pro lejimit të shamisë muslimane në shkolla, por ndërhyrjes së gazetarit Nura nëse ishte e vërtetë që shumica absolute në këtë sondazh ishte e gjinisë mashkullore? Topanica ju referua një sondazhi në Instagram ku 40% e votuesve kishin qenë vajza!

Topanica tha se raporti me fenë në Kosovë është i ndryshëm nga Shqipëria, por pa i qartësuar shkaqet dhe arsyet e këtyre diferencave të cilat janë padyshim historike dhe patriotike.

Për më shumë sugjerojmë që intervista të ndiqet e plotë në kanalin e Ntv Televizion në Youtube

Continue Reading

Aktualitet

Zhduket 16-vjeçarja, babai bën denoncimin në polici

Published

on

By

 Një 16-vjeçare në Tiranë është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më. Babai i saj ka dhënë alarmin në polici.

Burime policore bëjnë me dije se ditën e sotme shtetasi I. K., 59 vjeç ka kallëzuar se është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më vajza e tij e mitur, shtetasja E. K., 16 vjeçe.

Punohet për gjetjen e saj.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING