Connect with us

Shendeti

Psikiatër vs Psikolog: Cili është ndryshimi?

Published

on

Ngjashmëritë dhe ndryshimet

Nga emrat tingëllojnë të ngjashëm dhe të dy janë të trajnuar për të diagnostikuar dhe trajtuar njerëzit me kushte të caktuara të shëndetit mendor. Megjithatë psikologët dhe psikiatrit nuk janë e njëjta gjë. Secili prej këtyre profesionistëve ka një formim arsimor, trajnim dhe rol të ndryshëm në trajtim.

Psikiatrit kanë një diplomë mjekësore së bashku me kualifikimet të tjera. Ata përdorin terapi bisedash, medikamente dhe trajtime të tjera për të trajtuar njerëzit me problematika të shëndetit mendor. Psikiatrit janë të licencuar si mjekë. Psikologët kanë një diplomë bachelor dhe master në Psikologji, ku sigurisht specilizohen në fusha të caktuara, të cilat do t’i trajtojmë në vijim. Më së shpeshti, ata përdorin terapi bisede për të trajtuar kushtet e shëndetit mendor. Gjithashtu mund të veprojnë si konsulentë së bashku me ofruesit të tjerë të kujdesit shëndetësor.

Dallimet në praktikë

Psikiatrit dhe psikologët përdorin mjete të ndryshme për të trajtuar kushtet e shëndetit mendor. Ndonjëherë ato punojnë në mjedise të ndryshme.

Psikiatrit mund të punojnë në këto mjedise:
– klinika private
– spitale
– spitale psikiatrike
– qendrat mjekësore
– shtëpitë e të moshuarve
– burgje
– programet e rehabilitimit
– azile

Ata shpesh trajtojnë njerëzit me një gjendje të shëndetit mendor që kërkon ilaçe, të tilla si:
– çrregullime të ankthit
– çrregullime të hiperaktivitetit dhe mungesës së vëmendjes
– çrregullimin e bipolaritetit
– depresionin e rëndë
– çrregullimin e stresit post-traumatik
– skizofreninë

Psikiatrit diagnostikojnë kushte të caktuara të shëndetit mendor duke përdorur:
– teste psikologjike
– vlerësimet nga bisedat gjatë takimeve private
– testet laboratorike për të parë shkaqet fizike të simptomave

Pasi të kenë bërë një diagnozë, psikiatrit mund t’i drejtojnë pacientët te një psikoterapist për terapi ose t’u japin ilaçe, si: ilaçe kundër depresionit, ilaçe antipsikotike, stabilizues të humorit, stimulues, qetësues etj.

Pas dhënies së ilaçeve, një psikiatër do ta monitorojë nga afër pacientin për shenja përmirësimi dhe ndonjë efekt anësor. Mund të praktikojë lloje të tjera të trajtimeve, duke përfshirë terapinë elektrokonvulsive ose terapinë e dritës.

Kur trajtojnë fëmijët, psikiatrit do të fillojnë me një ekzaminim gjithëpërfshirës të shëndetit mendor. Kjo i ndihmon ata të vlerësojnë shumë përbërës që qëndrojnë në themel të çështjeve të shëndetit mendor të një fëmije, duke përfshirë përvojat emocionale, njohëse, arsimore, familjare dhe gjenetike.

Psikologët në mënyrë të ngjashme punojnë me njerëz që kanë kushte të caktuara të shëndetit mendor. Ata i diagnostikojnë këto kushte duke përdorur intervista, sondazhe dhe vëzhgime. Një nga ndryshimet e mëdha midis këtyre profesionistëve të shëndetit mendor është se psikologët nuk mund të japin recetë me ilaçe, me përjashtim të rasteve kur kanë kualifikime shtesë.

Psikologët mund të punojnë në mjedise të ngjashme me psikiatrit, duke përfshirë:
– praktikat private
– spitalet
– spitalet psikiatrike
– qendrat mjekësore universitare
– shtëpitë e të moshuarve
– burgjet
– programe rehabilitimi
– azile

Ata zakonisht i trajtojnë njerëzit me terapi bisede. Ky trajtim përfshin uljen me terapistin dhe bisedimin për çdo çështje. Gjatë një sërë seancash, psikologu do të punojë me dikë për ta ndihmuar të kuptojë më mirë simptomat dhe si t’i menaxhojë ato.

Terapia njohëse e sjelljes është një lloj i terapisë së të folurit që psikologët përdorin shpesh. Terapia e të folurit mund të marrë shumë forma, si terapi vetëm me psikologun, terapi në grup ose familjare.

Kur trajtojnë fëmijët, psikologët mund të vlerësojnë fusha të tjera përveç shëndetit mendor, duke përfshirë aftësitë njohëse dhe aftësitë akademike. Ata gjithashtu mund të kryejnë lloje të terapisë që psikiatrit normalisht nuk i praktikojnë, siç është terapia e lojërave.

Ashtu si psikiatrit, psikologët gjithashtu mund të marrin trajnime të specializuara në fusha të tilla si:
– psikologji klinike
– gjeropsikologji
– neuropsikologji
– psikoanalizë
– psikologji kriminalistike
– psikologji e fëmijëve dhe adoleshentëve

Të zgjedhurit mes psikologut dhe psikiatrit

Një psikiatër mund të jetë një zgjedhje më e mirë nëse keni një çështje më komplekse të shëndetit mendor që kërkon ilaçe, të tilla si:

– depresioni i rëndë
– çrregullimi bipolar
– skizofrenia

Nëse po kaloni një kohë të vështirë ose dëshironi të punoni për të kuptuar më mirë mendimet dhe sjelljet tuaja, një psikolog mund të jetë një mundësi më e mirë. Nëse jeni një prind që kërkon trajtim për fëmijën, një psikolog mund të jetë në gjendje të ofrojë lloje të ndryshme të opsioneve të terapisë, të tilla si terapia e lojës. Një psikiatër mund të jetë një zgjedhje më e mirë nëse fëmija juaj ka një çështje mendore më komplekse që kërkon ilaçe.

Cilindo specialist që zgjidhni të shihni, sigurohuni që të kenë:
– përvojë në trajtimin e llojit të gjendjes suaj të shëndetit mendor
– një qasje që ju bën të ndiheni rehat

Shendeti

Në pritje për t’u bërë baba, futbollisti 28-vjeçar pëson arrest kardiak në fushë dhe ndahet nga jeta

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali.

Kapiteni i Quingentole Dimitri Roveri 28 vjeç, ka ndërruar jetë pasi pësoi arrest kardiak gjatë lojës në fushë.

Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë ngjedhjes Casalpoglio-Quingentole.

Në minutën e ’20 të lojës, Toveri u rrëzua përtokë.

Ndërhyrja e ekipeve të urgjencës ka qenë e menjëhershme, por futbollisti nuk jepte sinjale. Ngjarja ka ndodhur në sy të familjes.

Në Casalpoglio ishin nëna e Dimitrit, babai i tij Angelo, një ish-lojtar i Serisë A dhe motra e tij Nicol, presidente e ekipit, të cilët nxituan menjëherë në fushë për t’i bërë të vëllait një masazh në zemër, përpara se të vinin mjekët.

Kur u duk se kishte disa shenja të lehta rikuperimi, lojtari u stabilizua, u intubua dhe u transportua me helikopter në San Raffaele ku iu nënshtrua menjëherë një operacioni delikat.

Megjithatë ai nuk ia doli dhe ndërroi jetë në spital.

Dimitri të dielën e kaluar njoftoi miqtë e tij se do të bëhej baba./abc

Continue Reading

Aktualitet

Regjistrohen 20 raste të reja me koronavirus në vend

Published

on

20 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, ndërsa nuk ka asnjë humbje jete. Nga 642 testime, rastet pozitive janë në këto bashki: 15 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 1 qytetar në Fier, Divjakë.

Aktualisht janë 291 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 85 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,424 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Maj 2022)

Raste të reja ditore 20
Të shëruar në 24 orë 85
Të shtruar në spitale 6
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 642

Testime totale 1,808,952
Raste pozitive 275,211
Raste të shëruara 271,424
Raste Aktive 291
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 199
Fier 31
Vlorë 15
Shkodër 9
Elbasan 9
Korçë 8
Gjirokastër 7
Durrës 5
Kukës 3
Lezhë 3
Berat 2

Continue Reading

Shendeti

Lojtari i KF “Vllaznia” pëson arrest kardiak gjatë lojës, i vendoset një stentë në QKUK

Published

on

By

Sulmuesi i klubit të futbollit “Vllaznia” të Pozheranit, Alban Rexhepi, ka pësuar arrest kardiak gjatë ndeshjes me KF “Flamurtari”, ndeshje kjo e Ligës së Parë.

Klubi “Vllaznia” ka njoftuar se Rexhepi është dërguar në QKUK dhe i është vendosur një stentë, ndërsa tani është në gjendje stabile.

“Sot në ndeshjen në mes të KF Vllaznia Pozheran dhe KF Flamurtari, sulmuesi i krahut i klubit tonë Alban Rexhepi kishte një shqetësim me shëndet gjatë zhvillimit të pjesë lojës së dytë.Pas vizitës ne QKUK,u konstatua që kishte një arrest kardiak. Mjekët në qendrën klinike universitare intervenuan dhe vendosën një stendë. Albani, tani është ne gjendje stabile,dhe ka filluar të e merr vetën”, njofton klubi.

Continue Reading

Shendeti

Cilët persona duhet të bëjnë kujdes me përdorimin e qepëve të njoma

Published

on

By

Qepët e njoma përmbajnë vitamina dhe minerale, acid folik, hekur, fibra dietike dhe lëndë ushqyese. Falë përbërjes së tyre unike, zvogëlon inflamacionin në trup dhe forcon imunitetin. Mjekët e rekomandojnë për dietën e njerëzve me shumë sëmundje.

Përveçse përmban vitamina dhe minerale, për shembull, vitaminë C, vitamina B, fibra, përmban flavonoidë, të cilat veprojnë si antioksidantë, reduktojnë proceset inflamatore në trup. Më shpesh prekin proceset kardiovaskulare, diabetin dhe sëmundjet onkologjike. Gjithashtu, qepa ka një efekt pozitiv në imunitetin.

Gjithashtu, qepa ndihmon në reduktimin e marrjes së kripës në trup. Pavarësisht gjithçkaje, qepa nuk duhet të përdoret si ilaç që konsumohet vetëm kur një person është i sëmurë. Sipas nutricionistit, duhet të hahet rregullisht për të pasur një efekt parandalues​​në luftën kundër sëmundjeve.

– Problemi i vetëm është era e keqe e gojës, por jo nga goja, por nga lëkura, sepse aroma e qepës ekskretohet përmes poreve. Megjithatë, disa njerëz nuk mund ta tresin qepën.

– Qepët e njoma duhet të konsumohen në mënyrë të kufizuar nëse keni stomak të ndjeshëm, nëse vuani nga gastriti ose keni acid. Mirëpo, kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta hani fare, por është e nevojshme të merrni sasi të qepëve që janë të këndshme për trupin tuaj.

Që qepa të qëndrojë e freskët dhe të mos humbasë vetitë e saj të dobishme është e nevojshme të ruhet në frigorifer dhe të ndahen bishtat e qepës nga njëra-tjetra.
Continue Reading

Shendeti

Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Published

on

By

Ka shumë shenja që trupi juaj i dërgon kur është puna për sëmundjet

Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni këto shenja pasi që mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve, të cilat nëse zbulohen herët mund të jua shpëtojnë jetën.

Kërthiza në formë butoni

Nëse kërthiza ka këtë formë, duhet të vëzhgoni atë nëse po vazhdon të rritet më shumë. Nëse është më e zgjatur se zakonisht, atëherë keni ngre peshë më të rëndë se që duhet.

Kërthiza e fryrë

Njerëzit që e kanë këtë formë të kërthizës janë më të rrezikuar ndaj gripit dhe viruseve.

Kërthiza e palosur

Kjo formë e kërthizës tregon që mund të keni probleme me sistemin e tretjes. Gjithashtu, në disa raste njerëzit me këtë formë të kërthizës kanë probleme me peshë.

Kërthiza në formë të bajames

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht vuajnë nga migrena, si dhe nga dhimbjet në muskuj dhe eshtra. Gjithashtu, kjo formë e kërthizës mund të jetë shenjë e eshtrave të dobët.

Kërthiza në formë të shkronjës “U”

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht kanë probleme me lëkurë dhe veshka. Veç kësaj, kjo formë e kërthizës mund të shkaktoj deformime te të porsalindurit.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING