Connect with us

Aktualitet

Zbulimi i një mekanizmi të ri transmetimi për SARS-CoV-2, paraqitet sot si aklualitet ne faqen www.futura-sciences.com

Published

on

Zbulimi i një mekanizmi të ri transmetimi për SARS-CoV-2, paraqitet sot si aklualitet ne faqen
www.futura-sciences.com.
Pas shpërndarjes virale të Covid-19, ka akoma zona të shumta gri mbi ngjarjet molekulare.
Por çdo ditë sjell pjesën e vet të zbulimeve. ✍Studiuesit në IBS (CEA-Irig) zbulojnë një mekanizëm të përhapjes së SARS-CoV-2 deri tani i panjohur.
1. Virusi mund të përdorë qelizat imune për të rritur kapjen dhe transmetimin e tij.
2.Zhvillimi i vaksinave dhe trajtimeve për të luftuar kundër koronavirusit SARS-CoV-2 kërkon njohuri të sjelljes së virusit në trup, veçanërisht pikat e tij të hyrjes në qelizat që infekton.
Në përgjithësi, qelizat mbajnë receptorë në sipërfaqen e tyre; disa thjesht shërbejnë si grepa për viruset ndërsa të tjerët mund të veprojnë gjithashtu si brava që viruset mund të përdorin për të hyrë. Ata kanë për atë një arsenal proteinash, si një grup çelësash, që bën të mundur kalimin e barrierës qelizore.
3.Glukoproteina S, e pranishme në sipërfaqen e SARS-CoV-2, lejon që virusi të hyjë në qelizat njerëzore përmes bashkëveprimit të tij me receptorin ACE2, të pranishëm në sipërfaqen e qelizave të infektuara. Studiuesit nga CEA-Irig (IBS) kanë zbuluar👉 receptorë të tjerë përveç ACE2 që lejojnë virusin të infektojë trupin.
👉4.Kjo mënyrë transmetimi është “e re”!!
Këto janë disa proteina nga familja e lektinave (DC-SIGN, L-SIGN, MGL dhe Langerin), receptorë të pranishëm në qelizat imune.
“Ky bashkëveprim përfshin njohjen në shumë vende të proteinave S duke shfrytëzuar glikanet (sheqernat) e ndryshëm në sipërfaqen e proteinave S”, shpjegon Franck Fieschi, studiues në CEA-Irig (Instituti i Kërkimeve Ndër-Disiplinore Grenoble).
💤 Glikoproteina S do të kishte një çelës të tërë për të lejuar përhapjen e SARS-CoV-2.
Shkencëtarët kanë treguar se ky bashkëveprim nuk sjell infeksion direkt të qelizave me SARS-CoV-2.
👉Nga ana tjetër, midis këtyre receptorëve, DC-SIGN dhe L-SIGN janë të aftë, pasi ta kenë bashkangjitur virusin në qelizë, ta transmetojnë atë në qelizat lejuese që posedojnë ACE2.
👇👇👇
Prandaj është një mënyrë e re e transmetimit, në procesin e përgjithshëm të infeksionit, që këta studiues po nxjerrin në pah në një botim të depozituar në sitin e shtypur BioRxiv dhe i cili aktualisht po shikohet nga një revistë e vlerësuar nga kolegët. .
Ata gjithashtu kanë treguar se është e mundur të frenohet kjo mënyrë e re e transmetimit të virusit duke përdorur 🤞🤞glikimetika të zhvilluara më parë në Institutin e Biologjisë Strukturore (CEA-Irig).
👏Kjo punë është rezultat i një bashkëpunimi ndërkombëtar me grupe spanjolle dhe italiane.

Aktualitet

Flasin yjet: Do të keni shumë lajme, mundësi të mira po…

Published

on

By

Dashi

 

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

 

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Shefi juaj është me pushime. Merrini këto ditë si një mundësi për të riorganizuar idetë dhe për të kuptuar se çfarë dëshironi në të vërtetë.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Gjërat në punë janë vërtet mirë. Dhe, do të bëhen gjithnjë e më mirë. Nga ana tjetër mundohuni të besoni më shumë te partneri juaj, ndryshe mund të pendoheni.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Ka shumë lajme në botën e dashurisë por ende të pakta në vendin e punës. Por kjo nuk është e rëndësishme, sepse definitivisht nuk është koha për të menduar për të.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Keni disa shanse për t’i bërë përshtypje dikujt që pëlqeni, përpiquni të mos e humbni mundësinë dhe bëjini sytë katër!

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Keni disa gjëra për të analizuar dhe kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, përkundrazi. Do të gjeni dëshirën për të përballuar gjithçka.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Do të mahniteni nga shumë gjëra dhe do të mund ta shijoni ditën. Por… jo këtë të premte. Këtë gusht ju pret një ditë vërtet e lodhshme.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Ankthi dhe stresi janë kaq pranë jush. A po mendon dikush tashmë për shtatorin? Mundohuni të mos merrni kaq shumë doza paranoje.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

A po arrini të relaksoheni? Nëse përgjigja është jo, atëherë përpiquni të rikuperoni sa më shpejt të jetë e mundur sepse nuk është mirë!

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Do të keni shumë lajme dhe mundësi të mira po vijnë. Mos e humbisni atë që ka rëndësi për ju dhe përpiquni të dëgjoni më pak të tjerët.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ju keni të gjitha shanset dhe mundësitë për të ecur përpara, për të gjetur forcën dhe për ta bërë atë që keni si synim. Vetëm atëherë mund të filloni nga e para dhe të ndiheni vërtet të lumtur.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Ka një terren për dashuri të reja, por ju jeni pak konfuz. Por mos harroni, kjo është vera, ah sa gjëra ka ende për t’ju dhënë! Mos e humbisni momentin.

Continue Reading

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e dyfishtë në Vlorë, hakmarrje apo pazare droge?

Published

on

By

Dy janë pistat ku grupi hetimor është fokusuar për hetimin e vrasjes së dyfishtë të ndodhur në mbikalimin e Panajasë në Vlorë këtë paradite. Një prej tyre është vrasja e biznesmenit Arben Beqiraj, ngjarje e ndodhur në vitin 2019, pasi të dy viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo rezultojnë të përfshirë në këtë ngjarje.

Si nisi sherri dhe ngjarja e rëndë për një kalë në vitin 2019?

Një kalë u prishi qetësinë disa pushuesve që po bënin plazh në muajin gusht në Vlorë, në vitin 2019, të cilët më pas keqtrajtuan në grup rojen. Gazmend Alushi, i cili paguhej 100 mijë lek të vjetra në muaj nga Ermal allias Eduart Xhezo për kujdesin ndaj kalit, është dhunuar me grushte e shkelma në 4 gusht 2019 nga Arben Beqiraj, djali i tij dhe persona të tjerë familjarë që ndodheshin në lokal.

Pasi është dhunuar, Gazmendi ka shkuar në banesën e tij. Aty, Ermali alias Eduart Xhezo e ka pyetur se kush e ka dhunuar dhe Alushi ka thënë emrin e Beqirajt që njihej dhe si “Arbeni i Çeçesë”. Fill pas kësaj, Ermal Xhezo, ka mobilizuar shokët e tij, Shpati Lena dhe kunatin e tij Ariel Kingji. Të gjithë të armatosur me automatikë dhe pistoleta kanë shkuar në ambientet e lokalit të Arben Beqirajt, për t’u sqaruar lidhur me rrahjen që ata i kishin bërë kujdestarit të kalit të Ermal Xhezos.

Të dy palët janë përplasur fillimisht fizikisht, por përdorimi i armëve solli vrasjen e Arben Beqirajt dhe plagosjen e djalit të tij e të afërmit të viktimës, Nesim Hodaj. Autori i vrasjes, Eduart Xhezo është pas hekurave. Lena u shpall në kërkim pasi akuzohej për përkrahje të autorit në krim, por u arrestua në mars të këtij viti. Më 23 mars, ai u kap teksa qarkullonte me armë zjarri në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Lena ishte bashkë me Ariel Kingjin e Kristi Drollin. Por, pavarësisht akuzave, Lena u la në masën ‘detyrim paraqitjeje’.

“Gjykata e Vlorë vendosi masën e sigurisë ‘arrest me burg’, për Ariel Kingjin dhe Kristi Drollin, ndërsa ka vendosur masën “detyrim paraqitje” për shtetasin Shpati Lena. Seanca është drejtuar nga gjyqtare Arbana Selmanaj, ndërsa prokuror ka qenë Hyrjet Lamaj. Ariel Kingji, Kristi Drolli dhe Shpati Lena u arrestuan, ndërsa ishin duke lëvizur me automjet në zonën e Ujit të Ftohtë të dyshuar për ngjarjen e ndodhur në 4 gusht 2019 në Plazhin e Vjetër, ku mbeti i vrarë Arben Beqiraj dhe u plagosur djali i tij dhe një i afërm i tyre. Në kuadër të operacionit “Waves” (dallgët), u bë arrestimi i Ariel Kingjit, 21 vjeç, Shpati Lena 37 vjeç dhe Gazmend Alushi 50 vjeç, të cilët të tre kishin armë me vete,”- thuhej në njoftimin e asaj kohe.

Pista e dytë është ajo e pazareve të drogës.

Hakim dhe Eduari Xhezo, i arrestuar për vrasjen e Arben Beqirajt kanë qenë subjekte të Operacionit Forca e Lligjit. OFL më Korrik 2020 u nisi kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy vëllezërve Eduart dhe Hakim Xhezo. Sipas OFL, ndaj Eduart Xhezo, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në Vlorë. Ndërsa Hakim Xhezo, rezulton i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Për këtë arsye nuk përjashtohet edhe kjo pistë hetimi.

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING