Connect with us

Shendeti

KUR DELIRI KALON KUFIJTE E REALITETIT !!

Published

on

“Revista The Lancet krijuar në vitin 1823 nga Thomas Wakley kirurg anglez, Revista NEJM(New England Journal of Medicine), Universiteti i YALE, Universiteti i Harvard nuk janë më revistat më në zë në botë, as universitet më të mira në botë, ato nuk thonë më të vërtetën!! Lajmi bëhet i ditur sot nga eminencat shqipëtare të epidemilogjisë(kuptohet epidemiologët jashtë Shqipërisë). Këto revista dhe universitete janë blerë nga komiteti i ekspertëve shqipëtarë!!!! Ndofta deri tani kanë publikuar vetëm plagjiatura”!!
Deri këtu, në statuset personale kisha lexuar këto interpretime dhe mund të kuptojë çdo gjë , gjithsecili në faqen personale shkruan gjëra që i kupton dhe nuk i kupton, por nuk dëmton njeri aq shumë. Të shkruash në një grup mbi pesë mijë mjekësh dhe infermierësh shqipëtar në të gjithë botën, kjo është e pa pranueshme, është absurde, është DELIR!!
I referohem një shkrimi të sotëm në këtë grup MJEKËSH ku diskutohet vërtetësia e publikimeve të Revistës THE LANCET, një nga më famshmet në botë përsa i përket publikimeve shkencore në mjekësi, një reviste që ka udhëhequr në këto dyqind vjet mjeksin botërore. Aty diskutohet se ka publikuar shifrat e manipuluara nga ministria e shëndetësisë dhe komiteti i ekspertëve!!
Ndofta këto revista dhe universitete i përkasin të kaluarës!!
Kjo shprehje nga mjek më bëri shumë përshtypje:
“EBM-ja nuk duhet kufizuar vetëm duke pritur sa të flasin teoricienët e Yale apo Harvard që ushqehen jo rallë me shifra të manipuluara (garbage in – garbage out). As edhe kur një revistë boton një artikull qoftë kjo Lancet apo NEJM”
Ne i kemi të gjitha aftësitë, njerëzore të shpërndara nëpër botë, do bëjmë një revistë mjeksore, do bëjmë ca plagjiatura, nxjerim ca evidenca dhe ta shikoj bota kush jemi ne shqipëtarët!!
Nga anët e mia për të shprehur një problem populli i ka gjetur me shprehitë e veta dhe i ka skalitur në memorien e brezave, fatkeqësinë, ironinë dhe zgjuarsinë!!
Do bëj një përshesh, ja sa të gjej një tas dhe pak bukë, por sikur të kisha dhe pak qumësht do isha kënaqur!!!
Prandaj unë e quaj DELIR, nuk e di të tjetrët si e quajnë atë, por një lutje do të kisha për të gjitha mediat. Ju lutem kërkoni titujt dhe vendin e punës të këtyre shkencëtarëve shqipëtar që kanë pushtuar mediat dhe rrjetet sociale. Nuk mjafton të jesh epidemiolog, infeksionist, pneumolog, kardiolog apo çfardolloj specialisti në Zvicër, Gjermani, Itali, Suedi, Angli, Amerik apo kudo qoftë. Pyetini a kanë dalë ndonjëher në ndonjë media në vendet ku jetojnë, pyetini çfarë detyre apo roli kanë aty ku punojnë dhe jetojnë apo gjenden rastësisht! Pyetini për emrin e institucionit ku punojnë! Kërkoni një vërtetim të institucionit!! Pyetini kur kanë vizituar një pacient herën e fundit, ose nëse kanë vizituar ndonjëher!
Në këtë situatë epidemie- pandemie njerëzit kanë nevojë për pak gjëra, të dinë ku të drejtohen dhe si të kurohen,Të dinë cilat janë medikamentet që duhet të marin në javën e pare, në javën e dytë në mënyrë që të mos abuzoj askush. Kur duhet të shkojnë në spital duke ju drejtuar mjekut të familjes dhe urgjencës. Shkencëtarët, shkencën ta bëjnë në revistat e tyre kur ti nxjerrin!! Ju lutem nëse nuk ndihmoni mos pengoni të tjerët ta bëjnë atë, mos shkaktoni më shumë konfuziobn nga çfarë keni krijuar deri tani!

Shendeti

Në pritje për t’u bërë baba, futbollisti 28-vjeçar pëson arrest kardiak në fushë dhe ndahet nga jeta

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali.

Kapiteni i Quingentole Dimitri Roveri 28 vjeç, ka ndërruar jetë pasi pësoi arrest kardiak gjatë lojës në fushë.

Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë ngjedhjes Casalpoglio-Quingentole.

Në minutën e ’20 të lojës, Toveri u rrëzua përtokë.

Ndërhyrja e ekipeve të urgjencës ka qenë e menjëhershme, por futbollisti nuk jepte sinjale. Ngjarja ka ndodhur në sy të familjes.

Në Casalpoglio ishin nëna e Dimitrit, babai i tij Angelo, një ish-lojtar i Serisë A dhe motra e tij Nicol, presidente e ekipit, të cilët nxituan menjëherë në fushë për t’i bërë të vëllait një masazh në zemër, përpara se të vinin mjekët.

Kur u duk se kishte disa shenja të lehta rikuperimi, lojtari u stabilizua, u intubua dhe u transportua me helikopter në San Raffaele ku iu nënshtrua menjëherë një operacioni delikat.

Megjithatë ai nuk ia doli dhe ndërroi jetë në spital.

Dimitri të dielën e kaluar njoftoi miqtë e tij se do të bëhej baba./abc

Continue Reading

Aktualitet

Regjistrohen 20 raste të reja me koronavirus në vend

Published

on

20 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, ndërsa nuk ka asnjë humbje jete. Nga 642 testime, rastet pozitive janë në këto bashki: 15 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 1 qytetar në Fier, Divjakë.

Aktualisht janë 291 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 85 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,424 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Maj 2022)

Raste të reja ditore 20
Të shëruar në 24 orë 85
Të shtruar në spitale 6
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 642

Testime totale 1,808,952
Raste pozitive 275,211
Raste të shëruara 271,424
Raste Aktive 291
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 199
Fier 31
Vlorë 15
Shkodër 9
Elbasan 9
Korçë 8
Gjirokastër 7
Durrës 5
Kukës 3
Lezhë 3
Berat 2

Continue Reading

Shendeti

Lojtari i KF “Vllaznia” pëson arrest kardiak gjatë lojës, i vendoset një stentë në QKUK

Published

on

By

Sulmuesi i klubit të futbollit “Vllaznia” të Pozheranit, Alban Rexhepi, ka pësuar arrest kardiak gjatë ndeshjes me KF “Flamurtari”, ndeshje kjo e Ligës së Parë.

Klubi “Vllaznia” ka njoftuar se Rexhepi është dërguar në QKUK dhe i është vendosur një stentë, ndërsa tani është në gjendje stabile.

“Sot në ndeshjen në mes të KF Vllaznia Pozheran dhe KF Flamurtari, sulmuesi i krahut i klubit tonë Alban Rexhepi kishte një shqetësim me shëndet gjatë zhvillimit të pjesë lojës së dytë.Pas vizitës ne QKUK,u konstatua që kishte një arrest kardiak. Mjekët në qendrën klinike universitare intervenuan dhe vendosën një stendë. Albani, tani është ne gjendje stabile,dhe ka filluar të e merr vetën”, njofton klubi.

Continue Reading

Shendeti

Cilët persona duhet të bëjnë kujdes me përdorimin e qepëve të njoma

Published

on

By

Qepët e njoma përmbajnë vitamina dhe minerale, acid folik, hekur, fibra dietike dhe lëndë ushqyese. Falë përbërjes së tyre unike, zvogëlon inflamacionin në trup dhe forcon imunitetin. Mjekët e rekomandojnë për dietën e njerëzve me shumë sëmundje.

Përveçse përmban vitamina dhe minerale, për shembull, vitaminë C, vitamina B, fibra, përmban flavonoidë, të cilat veprojnë si antioksidantë, reduktojnë proceset inflamatore në trup. Më shpesh prekin proceset kardiovaskulare, diabetin dhe sëmundjet onkologjike. Gjithashtu, qepa ka një efekt pozitiv në imunitetin.

Gjithashtu, qepa ndihmon në reduktimin e marrjes së kripës në trup. Pavarësisht gjithçkaje, qepa nuk duhet të përdoret si ilaç që konsumohet vetëm kur një person është i sëmurë. Sipas nutricionistit, duhet të hahet rregullisht për të pasur një efekt parandalues​​në luftën kundër sëmundjeve.

– Problemi i vetëm është era e keqe e gojës, por jo nga goja, por nga lëkura, sepse aroma e qepës ekskretohet përmes poreve. Megjithatë, disa njerëz nuk mund ta tresin qepën.

– Qepët e njoma duhet të konsumohen në mënyrë të kufizuar nëse keni stomak të ndjeshëm, nëse vuani nga gastriti ose keni acid. Mirëpo, kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta hani fare, por është e nevojshme të merrni sasi të qepëve që janë të këndshme për trupin tuaj.

Që qepa të qëndrojë e freskët dhe të mos humbasë vetitë e saj të dobishme është e nevojshme të ruhet në frigorifer dhe të ndahen bishtat e qepës nga njëra-tjetra.
Continue Reading

Shendeti

Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Published

on

By

Ka shumë shenja që trupi juaj i dërgon kur është puna për sëmundjet

Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni këto shenja pasi që mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve, të cilat nëse zbulohen herët mund të jua shpëtojnë jetën.

Kërthiza në formë butoni

Nëse kërthiza ka këtë formë, duhet të vëzhgoni atë nëse po vazhdon të rritet më shumë. Nëse është më e zgjatur se zakonisht, atëherë keni ngre peshë më të rëndë se që duhet.

Kërthiza e fryrë

Njerëzit që e kanë këtë formë të kërthizës janë më të rrezikuar ndaj gripit dhe viruseve.

Kërthiza e palosur

Kjo formë e kërthizës tregon që mund të keni probleme me sistemin e tretjes. Gjithashtu, në disa raste njerëzit me këtë formë të kërthizës kanë probleme me peshë.

Kërthiza në formë të bajames

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht vuajnë nga migrena, si dhe nga dhimbjet në muskuj dhe eshtra. Gjithashtu, kjo formë e kërthizës mund të jetë shenjë e eshtrave të dobët.

Kërthiza në formë të shkronjës “U”

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht kanë probleme me lëkurë dhe veshka. Veç kësaj, kjo formë e kërthizës mund të shkaktoj deformime te të porsalindurit.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING