Connect with us

Bota

Stoltenberg-Vuçiçit: NATO do të ndërhyjë nëse rrezikohet…

Published

on

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë të ditur se ka zhvilluar një bisedë me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Me anë të një postimi në Twitter, Stoltenberg u shpreh se temë e bisedimeve ishin tensionet e ditëve të fundit në veri të Kosovës dhe se të palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë.

A shtoi se NATO është e gatshme të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti.

 

 

Bota

Cila është historia midis Kinës dhe Tajvanit?

Published

on

By

Tensionet mbi Tajvanin po rriten për shkak të një vizite të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi. Vizita e saj vetëm sa ka acaruar më tej marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Në zemër të tensioneve është fakti se qeveria kineze e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë pjesë e Kinës.

Por shumë tajvanezë e konsiderojnë ishullin e tyre të vetëqeverisur si një komb të veçantë, pavarësisht nëse pavarësia është shpallur ndonjëherë zyrtarisht apo jo.

Cila është historia midis Kinës dhe Tajvanit?

Kolonët e parë të njohur në Tajvan ishin fiset austroneziane, të cilët mendohet se kanë ardhur nga Kina e sotme jugore.

Ishulli duket se është shfaqur për herë të parë në të dhënat kineze në vitin 239 pas Krishtit, kur një perandor dërgoi një forcë ekspedite për të eksploruar zonën, një fakt që Pekini e përdor për të mbështetur pretendimin e tij territorial.

Pas një magjie relativisht të shkurtër si një koloni holandeze (1624-1661), Tajvani u administrua nga dinastia Qing e Kinës nga 1683 deri në 1895.

Nga shekulli i 17-të, një numër i konsiderueshëm migrantësh filluan të vinin nga Kina, shpesh duke ikur nga trazirat ose vështirësitë. Shumica ishin kinezë Hoklo nga provinca Fujian (Fukien) ose kineze Hakka, kryesisht nga Guangdong. Pasardhësit e tyre tani janë grupet më të mëdha demografike në ishull.

Në 1895, Japonia fitoi Luftën e Parë Sino-Japoneze, dhe qeveria Qing duhej t’i dorëzonte Tajvanin Japonisë. Pas Luftës së Dytë Botërore, Japonia u dorëzua dhe hoqi dorë nga kontrolli i territorit që kishte marrë nga Kina. Republika e Kinës (ROC), një nga fituesit në luftë, filloi të sundojë Tajvanin me pëlqimin e aleatëve të saj, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe.

Por në vitet e ardhshme në Kinë shpërtheu një luftë civile dhe trupat e udhëheqësit të atëhershëm Chiang Kai-shek u mundën nga ushtria komuniste e Mao Ce Dunit.

Chiang, mbetjet e qeverisë së tij Kuomintang (KMT) dhe mbështetësit e tyre, rreth 1.5 milion njerëz, ikën në Tajvan në 1949.

Ky grup, i referuar si Kinez i Kontinentit, dominoi politikën e Tajvanit për shumë vite edhe pse ata përbëjnë vetëm 14% të popullsisë. Chiang krijoi një qeveri në mërgim në Tajvan, të cilën e drejtoi për 25 vitet e ardhshme, raporton abcnews.al.

Djali i Chiang, Chiang Ching-kuo, lejoi më shumë demokratizim pas ardhjes në pushtet. Ai u përball me rezistencë nga njerëzit vendas të indinjuar ndaj sundimit autoritar dhe ishte nën presionin e një lëvizjeje demokratike në rritje.

Presidenti Lee Teng-hui, i njohur si “babai i demokracisë” i Tajvanit, udhëhoqi ndryshimet kushtetuese, të cilat përfundimisht hapën rrugën për zgjedhjen e presidentit të parë jo-KMT të ishullit, Chen Shui-bian, në 2000.

Pra, kush e njeh Tajvanin?

Ka mosmarrëveshje dhe konfuzion rreth asaj se çfarë është Tajvani.

Vendi ka kushtetutën e tij, udhëheqës të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe rreth 300,000 trupa aktive në forcat e armatosura.

Qeveria ROC në mërgim e Chiang-ut në fillim pretendoi se përfaqësonte të gjithë Kinën, të cilën synonte ta ripushtonte. Ajo mbante vendin e Kinës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe u njoh nga shumë vende perëndimore si e vetmja qeveri kineze.

Chiang Kai-shek, dikur lider në Kinë, iku me mbështetësit e tij në Tajvan

Por nga vitet 1970, disa vende filluan të argumentojnë se qeveria e Taipeit nuk mund të konsiderohej më një përfaqësuese e vërtetë e qindra miliona njerëzve që jetonin në Kinën kontinentale.

Më pas, në vitin 1971, OKB-ja kaloi njohjen diplomatike në Pekin dhe qeveria ROC u detyrua të largohej. Në vitin 1978, Kina gjithashtu filloi të hapte ekonominë e saj. Duke njohur mundësitë për tregti dhe nevojën për të zhvilluar marrëdhënie, SHBA vendosi zyrtarisht lidhje diplomatike me Pekinin në 1979.

Që atëherë, numri i vendeve që njohin qeverinë ROC në mënyrë diplomatike ka rënë në mënyrë drastike në rreth 15.

Tani, pavarësisht se ka të gjitha karakteristikat e një shteti të pavarur dhe një sistemi politik që është i ndryshëm nga Kina, statusi ligjor i Tajvanit mbetet i paqartë.

Si janë marrëdhëniet midis Tajvanit dhe Kinës?

Marrëdhëniet filluan të përmirësoheshin në vitet 1980 pasi Tajvani zbuti rregullat për vizitat dhe investimet në Kinë. Në vitin 1991, ajo shpalli se lufta me Republikën Popullore të Kinës kishte përfunduar.

Kina propozoi opsionin e ashtuquajtur “një vend, dy sisteme”, i cili tha se do t’i lejonte Tajvanit autonomi të konsiderueshme nëse pranonte të vinte nën kontrollin e Pekinit. Ky sistem mbështeti kthimin e Hong Kongut në Kinë në 1997 dhe mënyrën në të cilën ai qeverisej deri vonë, kur Pekini ka kërkuar të rrisë ndikimin e tij.

Tajvani e refuzoi ofertën dhe Pekini këmbënguli që qeveria ROC e Tajvanit është e paligjshme, por përfaqësuesit jozyrtar nga Kina dhe Tajvani ende mbajtën bisedime të kufizuara.

Më pas, në vitin 2000, Tajvani zgjodhi Chen Shui-bian si president, duke shkaktuar alarmin e Pekinit. Z. Chen dhe partia e tij, Partia Demokratike Progresive (DPP), e kishin mbështetur hapur “pavarësinë”.

Një vit pasi Chen u rizgjodh në vitin 2004, Kina miratoi të ashtuquajturin ligj kundër shkëputjes, duke deklaruar të drejtën e Kinës për të përdorur “mjete jopaqësore” kundër Tajvanit nëse përpiqet të “ndahet” nga Kina.

Chen u pasua nga Ma Ying-jeou i KMT në 2008, i cili u përpoq të përmirësonte marrëdhëniet përmes marrëveshjeve ekonomike.

Tetë vjet më vonë, në vitin 2016, u zgjodh presidentja aktuale e Tajvanit, Tsai Ing-wen, e cila tani drejton DPP-në e prirur ndaj pavarësisë.

Nën zonjën Tsai, marrëdhëniet ndërmjet ngushticave u përkeqësuan përsëri

Retorika u ashpërsua më tej në vitin 2018, pasi Pekini rriti presionin ndaj kompanive ndërkombëtare, nëse ata nuk arrinin të listonin Tajvanin si pjesë të Kinës në faqet e tyre të internetit, ai kërcënoi t’i bllokonte ata të bënin biznes në Kinë.

Tsai fitoi një mandat të dytë në vitin 2020 me një rekord 8.2 milionë vota në atë që shihej gjerësisht si një mospërfillje ndaj Pekinit. Në atë kohë Hong Kongu kishte parë muaj trazirash, me protestues të mëdhenj kundër ndikimit në rritje të kontinentit, dhe shumë në Tajvan po vëzhgonin nga afër.

Më vonë atë vit, Kina zbatoi një ligj të sigurisë kombëtare në Hong Kong që konsiderohet të jetë një tjetër shenjë e pohimit të Pekinit.

Sa problem është pavarësia në Tajvan?

Ndërsa përparimi politik ka qenë i ngadaltë, lidhjet midis Pekinit dhe Taipeit dhe dy ekonomive janë rritur. Midis 1991 dhe fundit të majit 2021, investimet tajvaneze në Kinë arritën në 193.5 miliardë dollarë (157.9 miliardë £), tregojnë shifrat zyrtare tajvaneze.

Disa tajvanezë shqetësohen se ekonomia e tyre tani është e varur nga Kina. Të tjerë besojnë se lidhjet më të ngushta të biznesit e bëjnë veprimin ushtarak kinez më pak të mundshëm, për shkak të kostos për ekonominë e vetë Kinës.

Një marrëveshje e diskutueshme tregtare ndezi “Lëvizjen e lulediellit” në vitin 2014, ku studentët dhe aktivistët pushtuan parlamentin e Tajvanit duke protestuar kundër asaj që ata e quajtën ndikimin në rritje të Kinës mbi Tajvanin, raporton abcnews.al.

Zyrtarisht, DPP në pushtet ende favorizon pavarësinë formale për Tajvanin, ndërsa KMT favorizon bashkimin përfundimtar me Kinën.

Por shumica e njerëzve tajvanez duket se janë diku në mes. Një sondazh i qershorit 2022 zbuloi se vetëm 5.2% e tajvanezëve mbështetën pavarësinë sa më shpejt të ishte e mundur, ndërsa 1.3% ishin në favor të bashkimit me Kinën kontinentale sa më shpejt të jetë e mundur.

Pjesa tjetër mbështeti një formë të ruajtjes së status quo-së, me grupin më të madh që dëshironte ta ruante atë për një kohë të pacaktuar pa asnjë lëvizje as drejt pavarësisë as bashkimit.

Çfarë lidhje kanë SHBA-të me ndarjen Kinë-Tajvan?

Politika e gjatë e Uashingtonit ka qenë një “paqartësi strategjike” deri në atë masë që do të ndërhynte ushtarakisht nëse Kina do të pushtonte Tajvanin.

Zyrtarisht, ajo i përmbahet politikës “Një Kinë”, e cila njeh vetëm një qeveri kineze, në Pekin, dhe ka lidhje formale me Pekinin dhe jo me Taipein.

Por ajo gjithashtu është zotuar të furnizojë Tajvanin me armë mbrojtëse dhe theksoi se çdo sulm nga Kina do të shkaktonte “shqetësim të madh”.

Në maj 2022, presidenti Joe Biden u përgjigj pozitivisht kur u pyet nëse SHBA do të mbronte ushtarakisht Tajvanin. Menjëherë pas kësaj, Shtëpia e Bardhë sqaroi shpejt se qëndrimi i SHBA-së ndaj Tajvanit nuk kishte ndryshuar dhe përsëriti angazhimin e saj ndaj politikës “Një Kinë”. Në mënyrë të ngjashme ka kundërshtuar deklaratat e mëparshme të zotit Biden për mbështetjen ushtarake për Tajvanin.

Çështja e Tajvanit gjithashtu ka acaruar marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Kinës. Pekini ka dënuar çdo mbështetje të perceptuar nga Uashingtoni për Taipein  dhe është përgjigjur duke rritur inkursionet e avionëve ushtarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit që nga zgjedhja e zotit Biden.

Continue Reading

Bota

Tensionet vazhdojnë të ziejnë mes Kinës dhe SHBA

Published

on

By

Kina “u mburr” sot se ka provuar fundosjen e aeroplanmbajtëseve amerikane duke përdorur raketa hipersonike. Lëvizja e fundit vjen si pjesë e stërvitjeve masive luftarake mes tensioneve të ndezura mbi Tajvanin.

Mediet e kontrolluara nga Pekini mburreshin se lëshimet e fundit të raketave kishin për qëllim goditjen e çdo “aeroplanmbajtëse të huaj” që mund të ndërhynte në një “operacion ribashkimi.”

Kina u zemërua pasi politikania e lartë amerikane, Nancy Pelosi, e treta në radhë për presidencën, vizitoi ishullin autonom në fillim të kësaj jave. Vizita e Pelosit u cilësua nga Pekini si një provokim.

Regjimi i Xi Jinping e sheh çdo angazhim midis Uashingtonit dhe Taipeit si një miratim të SHBA -së për pavarësinë e Tajvanit.

Por një Kinë gjithnjë e më luftarake pretendon se ishulli i përket atyre dhe është zotuar të rimarrë Tajvanin deri në vitin 2050.

Anijet luftarake, avionët luftarakë dhe raketat janë zhvendosur të gjitha drejt ishullit për stërvitjet masive kineze,  të cilat në fakt bllokuan Tajvanin.

Mediat shtetërore të Pekinit mburren se stërvitjet treguan se si Kina mund të sulmonte ishullin duke lëshuar fillimisht një valë sulmesh raketash përgjatë ngushticës së Tajvanit.

Më pas u mburrën se si forcat komuniste mund të godisnin gjithashtu çdo aeroplanmbajtëse “të huaj” që mund të përpiqet të ndërhyjë.

Raketat hipersonike të tilla si DF-17 mund të përdoren, pretendoi ajo, për të goditur “objektivat lëvizëse në det.”

“Anija e huaj” të cilës i referohet media kineze është aeroplanmbajtësja amerikane USS Ronald Reagan dhe grupi i saj sulmues të cilat vetëm disa ditë më parë vepronin në Detin Filipine.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Regani “do të qëndrojë në stacion në zonën e përgjithshme për të monitoruar situatën”.

“Ne nuk do të pengohemi të veprojmë në detet dhe qiejt e Paqësorit Perëndimor në përputhje me ligjin ndërkombëtar, siç kemi bërë për dekada, duke mbështetur Tajvanin dhe duke mbrojtur një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur,” tha zëdhënësi John Kirby.

Stërvitjet pritet të zgjasin deri nesër ndërsa tensionet vazhdojnë të ziejnë mes Kinës dhe SHBA-së.

Uashingtoni gjithmonë ka ndjekur një politikë të të ashtuquajturës “paqartësi strategjike” që synon të mos provokojë Pekinin dhe ka thënë se mbështet idenë e “Një Kinë”.

Frika e luftës

Por kohët e fundit, presidenti Joe Biden theu konventën dhe u përgjigj “po” kur u pyet  nëse SHBA do t’i vinte në ndihmë Tajvanit nëse ishulli sulmohej nga Kina. Pelosi është një mbështetëse e zëshme e Tajvanit dhe udhëtimi i saj në ishull në fillim të kësaj jave e bëri atë politikanen më të lartë amerikane që vizitoi Tajvanin në një çerek shekulli, gjë që zemëroi Kinën.

Gjatë udhëtimit të saj, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve shprehu mbështetjen e Amerikës për Tajvanin.

Partia Komuniste ndërpreu dje kontaktet me zyrtarët amrikanë për një numër temash kyçe, ndërsa shumë vende dënuan stërvitjet ushtarake të Kinës rreth Tajvanit.

Është paralajmëruar se Pekini mund të nisë një seri sulmesh të stilit Pearl Harbor mbi forcat amerikane në Paqësor nëse vendos të ecë përpara me “ribashkimin me forcë.”

Oriana Skylar Mastro, një bashkëpunëtore në Universitetin e Stanfordit, i tha The Sun Online se si Pekini tani beson se duhet të luftojë edhe SHBA-në nëse dëshiron të përmbushë qëllimin e saj.

Operacionet kineze në agimin e luftës do të tentonin të rrëzonin forcat amerikane  në mënyrë që ata të mos mund të reagonin për të ndaluar Kinën që të fitonte terren në Tajvan.

“Ka të bëjë me goditjen e fortë dhe herët në ishull përpara se Shtetet e Bashkuara të mund të nisin një përgjigje,” tha Mastro për The Sun Online.

Mastro nuk është ekspertja e vetme që ka sugjeruar se SHBA mund të përballet me një tjetër “Pearl Harbor” mbi Tajvanin.

Në librin e fundit ” Mbrojtja e Tajvanit ” , ekspertët e politikës së jashtme Hal Brands dhe Michael Beckley paralajmëruan se lufta mund të fillojë pothuajse në të njëjtën mënyrë – me një sulm kinez ndaj forcave amerikane.

Ekspertët, të cilët kanë shkruar kapitullin “Përgatitja për një luftë të gjatë” në librin për  Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve , argumentojnë se SHBA po përgatitet për “llojin e gabuar të luftës” mbi Tajvanin, raporton abcnews.al.

Të dyja palët janë duke përgatitur ushtritë e tyre për një “luftë të vogël të shkëlqyer”.

Por ata paralajmërojnë se liderët ushtarakë kinezë dhe amerikanë do të përfundojnë në një konflikt të gjatë dhe të ashpër me një rrezik të hapur të një shkëmbimi bërthamor.

Japonia, Koreja e Jugut dhe ishulli Guam janë vetëm disa nga vendet që i shërbejnë ushtrisë, marinës dhe forcave ajrore amerikane pranë Kinës dhe Tajvanit.

Guam ka 6,000 ushtarakë në ishull, Koreja e Jugut 26,000, ndërsa Japonia ka 56,000.

Dhe burimi kryesor i fuqisë për Uashingtonin në rajon është Flota e Shtatë e fuqishme.

Flota vendos nga 50 deri në 70 anije luftarake, duke përfshirë aeroplanmbajtëse, nëndetëse, shkatërrues, kryqëzorë dhe anije sulmuese.

Rreth 27,000 marinarë dhe marina janë në shërbim të flotës – e cila ka gjithashtu rreth 150 avionë.

USS Ronald Reagan aktualisht po drejton flotën pasi ajo drejton Grupin e Pestë të Strike të Transportuesit.

Nacionalistët kinezë ikën në Tajvan pasi komunistët fituan luftën civile në kontinent në vitin 1949 – dhe ishulli ka mbetur i vetëqeverisur që atëherë.

Pekini ka insistuar gjithmonë në mënyrë agresive që Tajvani i përket atyre me të drejtë – dhe është zotuar të rimarrë ishullin deri në vitin 2050

Continue Reading

Bota

Aksident në Bullgari, 4 persona të vdekur

Published

on

By

Aksident në Bullgari, autobusi me turistë përplaset me një makinë të parkuar, katër të vdekur dhe tetë të plagosur

Një aksident tragjik është raportuar në Bullgari. Katër persona humbën jetën dhe tetë të tjerë mbetën të plagosur pasi autobusi me të cilin po udhëtonin.

Autobusi po kthente turistët nga Rumania, pas një udhëtimi në Stamboll. Mediat e huaja shkruajnë se autobusi ka goditur një makinë të përkuar pranë autostradës.

Continue Reading

Bota

Aksidenti në Kroaci, rëndohet bilanci

Published

on

By

Ka shkuar në 12 numri i viktimave nga aksidenti tragjik në një autostradë në Kroaci, ku një autobus me targa polake ka dalë nga rruga.

Sipas përditësimit të fundit nga aksidenti kanë mbetur të lënduar 31 pasagjerë, 18 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Autobusi, i cili doli nga rruga në autostradën A4 në Podvorec, rreth 50 km në veri të kryeqytetit Zagreb, po transportonte pelegrinë katolikë nga Polonia.

Dyshohet se shkak aksidentit të ketë qenë pakujdesia e shoferit, i cili thuhet se e ka zënë gjumi në timon.

Autobusi kishte destinacion Bosnjen Jugore.

Konkretisht pelegrinët katolikë ishin nisur për të shkuar në Medjugore, një zonë ku ndodhet një vend shenjtë i lashtë romak për besimtarët e fesë katolike.

Sipas një zëdhënësi të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Polonisë, zZrtarët nga ambasada polake në Kroaci janë nisur këtë mëngjes për në vendngjarje për të parë nga afër situatën.

Të gjitha viktimat janë shtetas polakë, në këtë pikë mund ta konfirmojmë këtë”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme polake për medien kroate TVN24.

Continue Reading

Bota

E rëndë/ Autobuzi polak del nga rruga, 11 të vdekur

Published

on

By

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në një autostradë në Kroaci, me bilanc tragjik, 11 viktima.

Sipas mediave vendase, një autobus me targa polake ka dalë nga rruga, si pasojë kanë mbetur të vdekur 11 persona, ndërsa 34 të tjerë janë plagosur .

“Sipas informacioneve të deritanishme, në aksident trafiku kanë humbur jetën disa persona dhe një numër i madh janë lënduar rëndë. Përveç policëve të UP-së së Varazhdinit dhe UP-së së Zagrebit, disa ekipe të Institutit për Mjekësi Emergjente nga Qarku i Varazhdinit. dhe Zagrebi, si dhe disa ekipe të zjarrfikësve, janë angazhuar në vendngjarje nga të dy qarqet”, deklaron policia.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING