Connect with us

Lifestyle

Mezoterapia, trajtimi ideal për t’u bërë pjesë e rutinës anti-rrudhë.

Published

on

Mezoterapia është një procedurë estetike jo-kirurgjikale që konsiston në mikro-injektime të substancave të ndryshme si vitamina, minerale, aminoacide, acid hialuronik, ekstrakte natyrale bimore, agjentë farmaceutikë etj në mezodermë ose shtresën e mesme të lëkurës.

Efektet e Mezoterapisë variojnë dhe përfshijnë, përmirësimin e teksturës së lëkurës, reduktimin e rrudhave të imëta, shkëlqimin e lëkurës së trajtuar etj.

Mezoterapia përdoret për një gamë të gjerë problematikash si; hiperpigmentimin, tërheqjen e lëkurës, shkrirjen e dhjamit në fytyrë, etj.

Përqendrimi i lartë i përbërësve në serumin e injektuar, i jep lëkurës tuaj freski dhe rinim. Produkti injektohet me age shumë të holla nën lëkurë duke bërë shpërndarje të njëtrajtshme nën të.

Mezoterapia nuk është një procedurë komplekse, është e shpejtë në aplikim dhe pa kohë rikuperimi.

Do ju nevojitet gjithmonë një konsultë paraprake me dermatologun për të përcaktuar llojin e mezoterapisë që ju përshtatet. Dermatologu është i vetmi mjek specialist që e kryen këtë procedurë brenda standarteve të sigurisë së lartë.

Rezultati i Mezoterapisë është individual dhe varion në varësi të zonës që trajtohet, tipit të lëkurës, teknikës së injektimit, dhe llojit të produktit.

Efektet e trajtimit zgjasin mesatarisht tre muaj, por në disa raste ky efikasitet mund të jetë më i gjatë ose më i shkurtër. Riaplikimi i këtij trajtimi në mënyrë periodike është i nevojshëm për ruajtjen e efikasitetit.

Zgjidhni që këtë trajtim ta kryeni me një mjek dermatolog, për të qenë më të sigurt.  Këtë trajtim mund ta kryeni në Klinikën Dermo – Estetike VIVIA në Spitalin Amerikan 3.

Lifestyle

Këto pije nuk duhen konsumuar kur është nxehtë

Published

on

By

Shumë njerëz i konsumojnë këto pije dhe ushqime në sasi të mëdha, duke bërë një gabim të madh.

Kur temperaturat tejkalojnë 35 gradë Celsius, vapa mund të jetë e padurueshme dhe rupi përpiqet të ftohet duke djersitur, duke humbur kështu ujin.

Është e nevojshme të merren të paktën 2 litra lëngje për të kompensuar lagështinë e humbur.

Këshillohet që të reduktoni marrjen e kafesë. Nëse pini më shumë se 1-2 gota nga kjo pije, një sasi e madhe kafeine mund të ketë një efekt negativ në zemër, e cila sigurisht pompon gjakun në një mënyrë më stresuese gjatë temperaturave të larta.

Pijet e gazuara janë gjithashtu një zgjedhje je e mirë gjatë ditëve të verës. Në përgjithësi ato përmbajnë sasi më të larta sheqeri.

Ëmbëlsirat, brumi dhe makaronat duhet të hiqen plotësisht nga menyja. Trupi ka nevojë për shumë ujë për t’i tretur ato, dhe trupi tashmë humbet shumë lëngje nga nxehtësia.

Pijet si çaji i ftohtë ose çaji i ftohtë i nenexhikut janë zgjedhje të mira. Mund të shtoni kuba akulli në to, të shtrydhni pak limon, të shtoni gjethe nenexhiku.

Bazojeni dietën tuaj në sa më shumë supa dhe ushqime që përmbajnë shumë perime.

Shtoni sallatat e stinës në vaktet tuaja dhe përpiquni të reduktoni erëzat në vaktet tuaja. Në vend të akullores dhe shakeve, merrni fruta.

Continue Reading

Lifestyle

Kleptomania, dëshira për të vjedhur sende

Published

on

By

Kleptomania është paaftësia e përsëritur për t’i rezistuar dëshirave për të vjedhur sende që në përgjithësi nuk ju duhen vërtet dhe që zakonisht kanë pak vlerë. Është një çrregullim i rrallë, por serioz i shëndetit mendor që mund të shkaktojë shumë dhimbje emocionale për personin që po e kalon, si dhe për njerëzit përreth, përsa kohë nuk trajtohet. Karakterizohet nga probleme me vetëkontrollin emocional ose të sjelljes.

Shumë njerëz me kleptomani kanë frikë/turp të kërkojnë trajtim të shëndetit mendor. Edhe pse nuk ka kurë për kleptomaninë, trajtimi me ilaçe ose terapi bisede (psikoterapia) mund të ndihmojë për t’i dhënë fund ciklit të vjedhjes kompulsive.

Simptomat e kleptomanisë mund të përfshijnë:

– Pamundësia për t’i rezistuar nxitjeve të fuqishme për të vjedhur sende që nuk ju duhen
– Ndjenja e rritjes së tensionit apo ankthit, që çon në vjedhje
– Ndjenja e kënaqësisë, lehtësimit gjatë vjedhjes
– Ndjenja e tmerrshme faji, pendimi, urrejtje ndaj vetes, turp ose frikë pas vjedhjes
– Rikthimi i nxitjeve dhe një përsëritje e ciklit të kleptomanisë

Njerëzit me kleptomani zakonisht shfaqin këto karakteristika:

– Ndryshe nga hajdutët tipikë të dyqaneve, njerëzit me kleptomani nuk vjedhin me detyrim për përfitime personale, me guxim, për hakmarrje ose për rebelim. Ata vjedhin thjesht sepse dëshira është aq e fuqishme sa nuk mund t’i rezistojnë.

– Episodet e kleptomanisë në përgjithësi ndodhin spontanisht, zakonisht pa planifikim dhe pa ndihmë ose bashkëpunim nga një person tjetër.

– Shumica e njerëzve me kleptomani vjedhin në vende publike, si dyqane dhe supermarkete. Disa mund të vjedhin nga miqtë ose të njohurit, për shembull në një festë.

– Shpesh, sendet e vjedhura nuk kanë asnjë vlerë për personin me kleptomani dhe ai ka mundësi financiare për t’i blerë edhe vetë ato produkte.

– Sendet e vjedhura zakonisht ruhen dhe nuk përdoren kurrë. Artikujt gjithashtu mund të dhurohen, t’i jepen familjes ose miqve, apo edhe të kthehen fshehurazi në vendin nga i cili janë vjedhur.

– Nxitja për të vjedhur mund të vijë dhe të shkojë, ose mund të ndodhë me intensitet më të madh ose më të vogël me kalimin e kohës.

Kur duhet të shkoni te një mjek

Nëse nuk mund të ndaloni vjedhjet, kërkoni këshilla mjekësore. Shumë njerëz që mund të kenë kleptomani nuk duan të kërkojnë trajtim sepse kanë frikë se do të arrestohen ose burgosen. Sidoqoftë, një profesionist i shëndetit mendor zakonisht nuk i raporton vjedhjet tek autoritetet.

Nëse një i afërm ka kleptomani

Nëse dyshoni se një mik i ngushtë ose një anëtar i familjes mund të ketë kleptomani, tregojini butësisht shqetësimet tuaja me të. Mbani mend se kleptomania është një gjendje e shëndetit mendor, jo një e metë karakteri, kështu që mos i fajësoni dhe mos i akuzoni.

Shkaqet

Shkaku i kleptomanisë nuk dihet. Disa teori sugjerojnë se ndryshimet në tru mund të jenë në rrënjë të kleptomanisë. Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar më mirë këto shkaqe të mundshme, por kleptomania mund të lidhet me:

– Probleme me një kimikat natyral të trurit (neurotransmetues) të quajtur serotonin. Serotonina ndihmon në rregullimin e gjendjes së humorit dhe emocioneve.

– Çrregullimet e varësisë. Vjedhja mund të shkaktojë lirimin e dopaminës (një tjetër neurotransmetues). Dopamina shkakton ndjenja të këndshme dhe disa njerëz e kërkojnë këtë ndjenjë të dobishme përsëri dhe përsëri.

– Sistemi opioid i trurit. Nxitja rregullohet nga sistemi opioid i trurit. Një çekuilibër në këtë sistem mund ta bëjë më të vështirë rezistimin ndaj nxitjeve./anabel

Continue Reading

Lifestyle

Fotot nga palestra tregojnë se keni probleme psiqike

Published

on

By

Të jemi të sinqertë, të gjithë e kemi një apo disa miq të cilët gjithmonë e postojnë aktivitetin e tyre në Facebook. Ose, më keq, ndoshta ai person jeni vet ju.

“I vrapova 15 kilometra sot para se të shkoja në punë!” mund të jetë motivuese të lexohet në mëngjes, ose tejet e bezdisshme, varësisht se çfarë disponimi keni në mëngjes.

Hulumtuesit nga Universiteti Brunel në Londër kanë kryer një studim që tregon se përse njerëzit e shpërndajnë çdo ushtrim në rrjete sociale. Rezultatet me të vërtetë që janë të mahnitshme!

Të varur nga vëmendja dhe vetëbesimi…

Personat që gjithmonë e dokumentojnë aktivitetin e tyre fizik kanë tendenca të jenë narcisistë.

Sipas hulumtuesve, qëllimi kryesor i tyre është të tregojnë se sa kohë investojnë në pamje. Megjithatë, këto postime marrin më shumë pëlqime sesa çdo lloj tjetër i postimeve.

“Narcisistët kanë postuar më shpesh rreth arritjeve të tyre, gjë që është motivuar nga nevoja për vëmendje dhe njohje nga komuniteti i Facebook-ut’, konkludon studimi.

Numri i lartë i pëlqimeve, jo domosdoshmërish do të thotë se çdo personit i pëlqen t’i shohë këto postime rreth mburrjes.

Prandaj, përveç nëse bëheni kreativ me ushtrimet tuaja fizike, më mirë është t’i mbani për vete këto postime të të progresit në palestër. Shoqëria do t’ju jetë mirënjohës!

Continue Reading

Lifestyle

Librat që çdo sipërmarrës shqiptarë duhet të lexojë

Published

on

By

Përpos të dhënave të INSTAT për rënie të numrit të lexuesve dhe vështirësive që shprehin botuesit, një tjetër element që duket se po i bashkohet panoramës së tregut të librit në vend, është rritja e çmimit të letrës…

Librat janë të shtrenjtë, për shkak të kostos në rritje të printimit në letër, honorareve, ekonomisë së shkallës dhe kalimit të krizave të shumëfishta botërore. Por, kjo nuk duket se e mund këtë industri të fortë globale dhe modeste vendase.

Parapëlqeni të lexoni një e-libër apo një version të printuar? Mund të jetë një surprizë, por për shumicën e njerëzve, librat fizikë janë ende në krye të listës. Edhe pse, më të shtrenjtë!

Ndërsa media dixhitale ka penguar industri të tjera si publikimi i lajmeve dhe biznesi muzikor, njerëzit ende duan të zotërojnë libra fizikë, sipas Loreta Berhami, nga Shtëpia Botuese Pegi.

“Është pjesërisht peizazhi politik, njerëzit kërkojnë shpëtim, por kërkojnë edhe informacion. Pra, ata zgjedhin librin fizik një kompleks arsyesh dhe mendoj se … është më e vështirë të kesh një marrëdhënie emocionale me atë që po lexon nëse është në një lexues elektronik”, -thotë znj. Berhami.

Ajo shton se, dashamirësve të librave u pëlqen të kenë një regjistrim të asaj që kanë lexuar, dhe ka të bëjë me sinjalizimin, dukjen për pjesën tjetër të botës.

“Është si të thuash dekorimi i shtëpisë suaj, ka të bëjë me mbledhjen, mendoj, sepse njerëzit janë kryesisht koleksionistë të librave, ata duan t’i kenë fizikisht, për të treguar për veten”, – shton ajo.

Arlinda Dudaj thotë se tregu është i destinuar të jetojë, pavarësisht vështirësive. “Edhe pse duket se ka shumë probleme, e shikoj me optimizëm, si një sektor që është i destinuar të jetojë.

Libri nuk e humbet aspak koherencën, gjithmonë do të ketë nevojë për dije dhe lexim, kështu që edhe në rast se s’do të shënojë rritje, të paktën do të qëndrojë në ekuilibër”, – thotë drejtuesja e botimeve “Dudaj”.

Librat do të “rezistojnë”

Në një epokë dixhitale, librat e printuar ofrojnë nostalgji dhe një produkt të prekshëm që është edukativ, argëtues dhe i koleksionueshëm. Librat klasikë janë ndoshta më së miri me përvojë në shtyp.

Aroma, libri dhe përshtypjet kur i shfleton ata, janë retro dhe të përjetshme. Ashtu si një pikturë, një libër i shtypur është një manifestim fizik i artit – i denjë për vlerësim dhe shfaqje publike, shton Loreta Berhami.

“Dhe industria e printimit, larg nga qëndrimi në prag të vdekjes, është e gatshme të përdorë kanalet dixhitale për të përmirësuar marketingun e produkteve të saj.

Botuesit më të mirë të librave të sotëm përdorin bollëkun e teknologjive dixhitale për të shitur produktet e printuara. TikTok bëri një hap të papritur në krye të listës së prioriteteve të marketingut të botimeve vitin e kaluar me fenomenin BookTok.

Lexuesit tradicionalë të librave hynë në platformën dixhitale me shumicë për të ndarë dashurinë e tyre për leximin. Zhurma e mediave sociale dixhitale mund të jetë pikërisht mjeti i duhur në kohën e duhur për të zgjeruar shtrirjen e botimit të printuar. Por librat janë të përsosur, ashtu siç janë.”-përfundon ajo.

Albert Gjoka, menaxher i Bukinisti.al, ndalet në një tjetër aspekt të situatës aktuale. Ai thotë se 3-fishimi i kostos së letrës do të sjellë një ndryshim të ndjeshëm të çmimit të librit, efektet e para të të cilit kanë nisur.

Por, sipas tij, ndryshime më të mëdha do të shihen në shtator-tetor. Nga ana tjetër, ai përmend situatën e informalitetit të tregut të librit, që sipas tij, nuk ka pasur efekt pozitiv fiskalizimi.

“Është 3-fishuar kostoja e letrës; Ja titujt e sugjeruar për sipërmarrësit shqiptarë”

Prej vitesh, libri shihet shoqëruesi më i mirë në ditët e gjata me diell.

Por si ka qenë ecuria e kërkesës për libra gjatë këtij viti dhe cilët do të ishin disa tituj për sipërmarrësit shqiptarë?

Albert Gjoka, menaxher i Bukinisti.al thotë për “Monitor” se, rritja e çmimit të letrës do të sjellë rritje të çmimit të librit, efektet e para të së cilës do të shihen pas shtatorit…

Si ka qenë ecuria e kërkesës për libra për të rritur e fëmijë?

Duhet thënë që ky vit, ka nisur në tregun e librit njësoj si në të gjithë tregjet e tjera: po ndihen efektet e krizave të shumëfishta, të pandemisë dhe tashmë, kriza e luftës.

Ajo çfarë është konstatuar muajt e fundit është se ka një rritje drastike të çmimit të letrës, 3-fishim, dhe kjo ka sjellë që, shtypshkronjat të rrisin koston e prodhimit të letrës dhe shtëpitë botuese, të ndryshojnë në mënyrë graduale çmimin.

Disa tituj aktualë në treg kanë pasur ndryshim të çmimit, por besoj rritja më e madhe pritet të jetë në shtator-tetor të këtij viti. Për sa i përket tregut, ka një rritje graduale të lehtë krahasuar me dy vite më parë.

Nuk bëhet fjalë për një rritje shënjuese dhe ky është një tregues ndoshta, për një rritje të buxheteve që duhet për marketingun e librit, si dhe një menaxhim më i mirë, që rritja të jetë e qëndrueshme, krahas krizës.

Cilat janë problematikat aktuale të tregut të librit?

Tregu i librit vuan problematika të trashëguara ndër vite, si formalizimi, ende është treg informal. Ne kemi vënë re prej shumë kohësh që sasia e letrës që hyn në import, nuk del me një produkt përfundimtar për konsumatorin.

Rikthimi pas shumë vitesh i TVSH-së së librit në janar të vitit 2019, dhe së fundi procesi i fiskalizimit që ka përfshirë edhe operatorët e tregut të librit e kanë vënë në vështirësi të mëtejshme këtë treg.

Fatkeqësisht, kjo po nxit informalitetin e tregut të botimeve dhe po penalizon operatorë që punojnë konform kuadrit ligjor-rregullativ në fuqi. Jemi në kushtet kur ka një ofertë të larmishme librash nga botuesit, por kemi një rrjet menaxhimi ende të brishtë.

Gjatë dhjetë viteve të fundit janë mbyllur shumë librari fizike në Tiranë dhe në rrethe. Ecuria e këtij sektori do të varet nga disa faktorë dhe aktorë.

Askush nuk mund ta tregtojë librin i vetëm. Për këtë arsye, kërkohet bashkërendim më i mirë i punës mes botuesve, librarive, rrjetit të bibliotekave, institucioneve të edukimit dhe mbështetjes më të madhe nga qeveria, qoftë nëpërmjet investimeve direkte, qoftë nëpërmjet politikave fiskale më lehtësuese.

Libri nuk mund të taksohet, paçka se ky treg duhet të formalizohet.

Shqipëria ende nuk tregon vëmendje në financim, edhe nëse e krahasojmë me vendet fqinje si Kosova, Maqedonia e Veriut apo Kroacia.

Fondet për pasurimin e bibliotekave të shkollave apo të qyteteve, në shumë raste nuk shkojnë në destinacion, apo nuk ka një planifikim për pasurimin e tyre me libra të botuar në dy dekadat e fundit.

Kërkesa për libra është e lidhur pazgjidhshmërisht edhe me shkaqe të tjera si niveli i edukimit në familje dhe në shkollë, rritja e standardeve të marketingut nga botuesit dhe librarët, sjellja e aktorëve të ndryshëm në shoqëri, si institucionet apo mediat, etj.

Ende nuk ka një ndërgjegjësim të fortë që librin ta kthejmë në një mjet të fuqishëm për të rritur veten me informacion, kuptim, për t’u argëtuar; pra për ta pasur atë si mjet për zhvillimin tonë mendor dhe shpirtëror.

Ndonëse ka një rënie në nivel global të lexueshmërisë, ajo që konsiderohet pozitive është se botuesit kanë përmirësuar ofertën me tituj me kategori dhe zhanre të ndryshme botimesh.

Cilët janë disa sugjerime për tituj që çdo sipërmarrës shqiptarë duhet të lexojë këtë verë?

Padyshim që ne kemi krijuar një traditë tashmë për pjesën e rekomandimeve. Do të sugjeroja si më poshtë:

  1. “Influenca, Psikologjia e Bindjes” – Robert Cialdini

Ky libër është një manual i shkëlqyer për të kuptuar sjelljen njerëzore, dhe për të kuptuar artin e bindjes. Dr. Robert Caldini e ka sjellë për lexuesit këtë botim pas një përvoje 35-vjeçare kërkimesh dhe studimesh, duke sjellë gjashtë parime universale të mjeshtërisë së bindjes. Si i tillë, ky është manual bazë, me vlera të jashtëzakonshme për ekspertët e marketingut dhe të komunikimit.

  1. “Mendësia” – Carol Dweck

Mendësia na ofron një teori shumë të thjeshtë, një teori që tashmë të gjithë mësuesit e zotë dhe prindërit e mrekullueshëm, atletët e shkëlqyer dhe drejtuesit e aftë të korporatave të mëdha e dinë: mendja jonë është në gjendje të mësojë dhe lulëzojë me lehtësi dhe efikasitet. Këto parime janë baza e arritjes në çdo fushë të dijes e sektor të veprimtarisë.

  1. “Rruga jonë, rruga e suksesit në biznes”, nga Vasil Naçi dhe Alma Bici

Libri trajton mënyrën e ndërtimit të kulturës në kompani, vlerat bazë; frymën e udhëheqjes në çdo nivel, përmirësimin dhe inovacionin e vazhdueshëm; komunikimin e hapur dhe me respekt; mençurinë në vendimmarrje dhe shpejtësi në zbatim; përballjen me realitetin dhe objektivat sfiduese; vetëdisiplinimin dhe argëtimin.

Ky libër vlen për të gjithë ata që e shohin jetën dhe biznesin si procese dinamike në ndryshme të vazhdueshme dhe menaxherët apo drejtuesit duhet të përballen me ndryshime të vazhdueshme.

  1. “Dilema e novatorit” – Clayton M. Christensen

Libri revolucionar që do të ndryshojë mënyrën se si bëni biznes: Në këtë bestseller, eksperti i novacionit, Clayton M. Christensen, thotë se kompanitë e shkëlqyera mund të bëjnë gjithçka siç duhet dhe sërish ta humbin lidershipin në treg, ose më e keqja, të zhduken krejtësisht. Ai jo vetëm e vërteton atë çfarë thotë, por udhëzon të tjerët se si ta shmangin një situatë të ngjashme.

  1. “Shpik dhe ëndërro” – Jeff Bezos

Nëpërmjet këtij libri, mund të mësoni shumë nga mësimet dhe sekretet e zbuluara në intervistat, shkrimet dhe letrat vjetore të Bezos si aksioner, të cilat ai i ka hartuar personalisht që nga viti 1997.

  1. “Mendo për gjëra të mëdha dhe bëhu i madh” – David J. Schwartz

Ky libër nuk ofron premtime boshe, por një program të menduari me shumë kujdes, për të përfituar sa më shumë nga puna, jeta, martesa dhe komuniteti në të cilin jetoni.

Ai ju rrëfen se nuk keni pse të jeni intelektual apo të keni lindur me talent, për të pasur sukses në jetë dhe për të arritur kënaqësi, por duhet të mësoni dhe kuptoni shprehitë e të menduarit dhe të sjelljes, në mënyrë që të arrini aty ku dëshironi.

  1. “S’ka më justifikime” – Brian Tracy

Ky libër do t’ju shërbejë si udhëzues që të bëheni hap pas hapi njeri madhështor, që të mund të bëni arritje madhështore në jetën tuaj personale dhe profesionale, përmes tri fushave: qëllimet personale; qëllimet në biznes dhe lumturinë e përgjithshme.

 

 

Tregu global

Madhësia e tregut global të librave pritet të arrijë në 164.22 miliardë dollarë deri në vitin 2030, duke u zgjeruar me 1.9% gjatë periudhës së parashikimit, sipas një raporti të ri nga Grand View Research, Inc.

Rritja e shpenzimeve të konsumatorëve për libra, nxitur nga rritja e të ardhurave dhe interesi, si dhe evoluimet e vazhdueshme të formatit që kanë përmirësuar të gjithë përvojën e leximit, janë ndër arsyet kryesore që e çojnë përpara biznesin e librit.

Botuesit e pavarur kanë qenë në rritje në të kaluarën e afërt. Sipas Linchpin SEO, kishte afërsisht 69,709 botues të pavarur në industrinë e librit që nga viti 2020.

Në përgjigje të monopolit të dukshëm në botimin tradicional, individët e përjashtuar u janë drejtuar botuesve të pavarur që nuk lidhen me shtëpi të mëdha botuese.

Ndërsa kompanitë tradicionale botuese kërkojnë të ngrenë tregun, botuesit e pavarur ofrojnë një mundësi për larmishmëri dhe përfshirje midis autorëve dhe vendeve.

Këta botues janë më të vegjël dhe, në disa raste, plotësisht dixhital dhe ky është çelësi i rritjes së numrit të tyre nga viti në vit. Është e vështirë të vlerësohet numri i librave që shiten globalisht dhe të ardhurat që krijohen prej tyre. Trendi në rritje i zinxhirit të furnizimit të kundërt, i njohur gjithashtu si ritregti, ofron mundësi të reja për shitjen e librave të përdorur.

Ritregtia ilustron prirjen në rritje drejt transformimit të konsumit nëpërmjet ripërdorimit. Kështu, shitësit e ritregtisë si Momox, reBuy dhe Quoka.de janë shtytësit më të mëdhenj të industrisë. Ndërsa librat e shtypur janë në mënyrë të pakthyeshme në një rrugë rënieje, ai mbetet një treg jashtëzakonisht i madh për shtyp.

Ndryshimet e modelit të biznesit kanë zhvendosur kontrollin mbi zinxhirin e vlerës tek autorët dhe shitësit me pakicë, duke e bërë kërkesën të paparashikueshme.

Printimi dhe ai i prodhimit dixhital do të bashkëjetojnë për të ardhmen e parashikueshme, por pak prodhues të librave do të jenë në gjendje të justifikojnë riinvestimin në teknologjinë e printimit; shumica nuk do të kenë zgjidhje tjetër veçse të investojnë në sistemet e printimit të prodhimit dixhital nëse dëshirojnë të mbijetojnë dhe të rriten.

Ndërsa shitësit e librave përshtaten me modelet e biznesit në internet në një moment të vështirë ekonomik global, viti 2022 mund të përcaktojë nëse libraritë e pavarura do të mbijetojnë. Pronarët thonë se nuk është vetëm aftësia paguese e tyre në rrezik, por edhe roli i librave nëpër komunitetet globale.

Tendencat

Tendencat e botimit dhe printimit të vitit 2022 tregojnë se të rinjtë kryesisht u janë larguar librave të shtypur dhe një audiencë më të madhe ka marrë interneti.

Përveç leximit të librave më të mëdhenj të botuar në mënyrë dixhitale, vizitorët e faqeve të internetit shohin përmbajtje video në celular, gjë që sfidon botuesit të krijojnë përmbajtje në çdo pajisje që ngarkohet shpejt.

Botuesit vazhdojnë t’u drejtohen zgjidhjeve të fundit për të tërhequr audiencë më të madhe drejt botimeve të tyre. Si p.sh. zhvillimin e përmbajtjes për të vazhduar si nxitësi kryesor i zhvillimit të audiencës me shpërndarjen përmes rrjeteve të mediave sociale, duke ndihmuar në nxitjen e vizitorëve të rinj në hapësirat online për libra dhe libraritë.

 

Continue Reading

Lifestyle

8 faktet më shokuese dhe të çuditshme që do të lexoni sot

Published

on

By

Këto tetë fakte me siguri nuk do të mund t’i harroni më kurrë.

1. Një pulë jetoi 18 muaj pa kokë

Ju ndoshta po mendoni se nuk ka asnjë mënyrë që kjo të jetë e vërtetë. Megjithatë, sipas BBC, më 10 shtator 1945, Lloyd Olsen dhe gruaja e tij Clara po vrisnin pula në fermën e tyre në Fruita, Colorado. Një nga këto pula (një zog i cili më vonë u bë i njohur si Majk) nuk pranoi të vdiste edhe pse i ishte prerë koka; domethënë, Majk vazhdoi të jetonte për 18 muaj pasi Lloyd dhe Clara Olsen u përpoqën ta vrisnin.

2. Krijesat e quajtura peshqit kokëgjarpër (snakehead fish) mund të ‘ecin’ në tokë

Reader’s Digest pretendon se ky peshk ka “si gushë ashtu edhe një organ” që e lejon atë të marrë frymë. Prandaj, ai mund të dalë në tokë për të kërkuar ushqim.

3. Trupi i njeriut heq rreth 600 gramë lëkurë çdo vit

Ju ndoshta e dini tashmë se trupi heq qelizat e vdekura të lëkurës – por a e dinit se sa? Trupi juaj heq lëkurën pothuajse vazhdimisht, pasi Reader’s Digest raporton se “e gjithë epiderma rigjenerohet plotësisht, pak a shumë çdo 27 ditë”.

4. Pjesë të trurit të Albert Ajnshtajn mund të gjenden në Muzeun Mütter në Philadelphia, Pennsylvania

Më 18 prill 1955, Albert Einstein vdiq në spitalin Princeton në New Jersey. Revista Smithsonian shpjegon se kur Thomas Harvey kreu autopsinë e Ajnshtajn dhe zbuloi se ai kishte vdekur nga një aneurizëm i aortës abdominale, ai vodhi gjithashtu pjesë të trurit të tij. Sot, ju mund të shihni pjesë të trurit të profesorit, të ekspozuara në muzeun Mütter në Philadelphia, Pennsylvania.

5. Udhëtimi me Piratët e Karaibeve në Disneyland kishte skelete të vërtetë

Dizajnerët e udhëtimit të Pirates of the Caribbean fillimisht ishin të pakënaqur me skeletet me pamje “joreale”. Më pas, ata vendosën të përdorin mbetje të vërteta njerëzore për ta bërë udhëtimin të ndihej më realist dhe kështu, morën skelete nga laboratorët e anatomisë së Qendrës Mjekësore UCLA. Sigurisht, tani që teknologjia është zhvilluar dhe është shumë më e lehtë për t’i bërë gjërat të duken të besueshme, këto mbetje janë hequr. Megjithatë, sipas Atlas Obscura, ka zëra se disa mbetje të vërteta janë ende aty.

6. Lakuriqët e natës “vampir” konsumojnë gjysmën e gjakut të peshës së trupit të tyre në 30 minuta

Këto krijesa janë të vetmet kafshë që mund të mbijetojnë me një dietë me asgjë tjetër përveç gjakut. Lakuriqët e natës vampir janë “vendas’ në Amerikën Qendrore dhe Jugore dhe zakonisht ushqehen me gjakun e lopëve ose kuajve. OneKindPlanet vëren se ata nuk do të nxjerrin gjak të mjaftueshëm për të vrarë një kafshë, por kafshimet e tyre kanë fuqinë të shkaktojnë infeksione të rënda. Për më tepër, besohet se këta lakuriq nate pinë afërsisht gjysmën e peshës së tyre trupore në gjak çdo natë dhe vdesin nëse nuk gjejnë gjak për dy netë me radhë.

7. Një ishull pranë Mexico City është i mbushur me kukulla të vjetra

Është e kuptueshme që kjo tingëllon si një vend i dalë nga një film horror. E vendosur në një liqen pranë Mexico City, La Isla de la Muñecas (Ishulli i Kukullave të Vdekura) konsiderohet të jetë një nga vendet më të frikshme në botë. Reader’s Digest ndan legjendën e ishullit:

“Një burrë i quajtur Don Julian Santana ishte kujdestari i ishullit. Një ditë, ai mësoi se një vajzë e vogël ishte mbytur në një nga kanalet e ishullit dhe nga ai moment, vendosi se misioni i tij do të ishte të nderonte atë vajzë. Dhe për të, “nderimi” i saj do të thoshte të mblidhte kukulla ku mund të gjente dhe t’i ekspozonte në ishull, sado rrëqethëse apo të këputura të ishin.”

8. Ka mbi 200 kufoma në malin Everest

Dihet se shumë njerëz nuk kthehen kurrë nga ngjitja në malin Everest. Për këtë arsye besohet se aty mund të gjenden mbi 200 kufoma. Fatkeqësisht, për shkak se njerëzit kanë frikë se edhe ata mund të vdesin, askush nuk është ngjitur ndonjëherë për të marrë dhe varrosur trupat e vdekur. Prandaj, numri i kufomave vazhdon të rritet. /anabel

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING