Connect with us

Kronike

Mirditë / Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje.

Published

on

Arrestohet në flagrancë një 65-vjeçar.

Sekuestrohen lëndë narkotike dhe një armë zjarri.

Shërbimet policore në DVP Lezhë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe të armëmbajtjes pa leje, pas informacioneve të siguruara në rrugë policore se një shtetas posedonte lëndë narkotike dhe​ armë zjarri në banesë, kanë ushtruar kontroll në banesën e shtetasit P. B., në fshatin Gëziq, Mirditë.

Gjatë kontrollit të ushtruar u gjetën një sasi lëndë e dyshuar narkotike kanabis dhe një armë zjarri pushkë.

Në vijim të veprimeve, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit P. B., 65 vjeç, banues në Gëziq, Mirditë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Kronike

Gjykata e Tiranës i jep tjetër dënim Arbër Çekaj…DETAJE

Published

on

By

Gjykata e Tiranës i ka dhënë një tjetër dënim Arbër Çekaj, biznesmenit të dënuar më parë me 14 vite burg nga Gjykata e Posaçm,e për trafikimin e 613 kg kokaine.

Gjykata e Tiranës e ka shpallur fajtor për tentativën e arratisjes nga burgu 313 në kryeqytet në gusht të vitit të kaluar. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi i tij është ulur në 1 vit.

Në të njëjtën dosje, gjykata ka dënuar përfundimisht me 2 vjet burg Lulëzim Çepelen, po i burgosur në 313 kur ndodhi tentativa e arratisë. Ai u fajësua për “dhënie ndihme një të burgosuri për largim”. Sipas gjykatës, Çepele ditën e ngjarjes ka prerë damarët për të krijuar shpërqendrim tek punonjësit e sigurisë.

Çekaj tentoi të arratisej bashkë me Fatmir Pjetrin, i cili gjykohet i veçuar.

Continue Reading

Kronike

Shiste drogë me nënën, në pranga 21-vjecari shqiptar

Published

on

By

Një 21-vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane në Monza, pasi u ndalua teksa kishte dalë për të shitur drogë.

21-vjeçare po lëvizte në rrugët e qytetit me makinën e nënës së tij, ku kishte fshehur dhe drogën e tipit kanabis, ndërsa ishte nën prezencën e një të mituri 17 vjeç dhe një mikut të tij italian.

Sipas mediave përtej Adriatikut, droga në posedim të shoferit 21-vjeçar ishte e mbështjellë me një figurë alieni dhe fjalët “Alien og”.

Të rinjtë u ndalën në një postbllok në Viale Stucchi, ku gjatë kontrollit u gjet lënda narkotike.

I riu shqiptar jetonte ilegalisht në Itali, ndwrsa pas kontrolleve nw çantën e shpinës iu gjet qesja me 4 doza hashash, me peshë totale rreth 380 gramë, dhe 200 euro, të ndara në kartëmonedha me prerje të vogël.

Droga ishte e paketuar në 4 pako, me peshë rreth 95 gram secila, e mbushur me celofan transparent dhe ngjitës.

Continue Reading

Kronike

Eksperti i krimeve: Vrasësit zgjedhin mbikalimet për…

Published

on

By

Atentati me 2 të vrarë një ditë më parë në autostradën Vlorë-Fier është i mirëorganizuar dhe i ngjashëm erdhe me krimet e mëparshme të ndodhur në vend, të cilat ende nuk kanë një autor. Eksperti i kriminalistikës, Fatjon Softa, tha se këto krime janë të frikshme, pasi aksionet e grupeve kriminale janë të qeta dhe të mirëorganizuara.

‘Janë atentate të mirëorganizuara dhe nga eksperienca dhe analiza na bëjnë të mendojmë se kanë lidhje me njëra-tjetrën. Është një hipotezë e cila të jep mundësinë pasi ngjasojnë të gjitha aksionet ose vrasjet mafioze ngjasojnë me njëra tjetrën. Të gjitha kenë në thelb, një targë të vjedhur, një makinë të vjedhur, kanë përdorimin e armëve të asgjësimit masiv siç është kallashnikovi. Presin në qetësi deri sa te eliminojnë objektivin. Vijnë paralel me mjetet dhe largohen pa u ndeshur nga asnjë patrullë policie. E çuditshme është si është komunikimi ndërmjet tyre, me anë të rrjeteve sociale, me anë të aplikacioneve. Është një situatë që përsëritet duket sikur ka krijuar një lloj montonie ku një shoqëri po jeton me këtë lloj krimi. Është një krimi i frikshëm, pasi aksionet e tyre janë profesionale, të qeta dhe duken të mirëorganizuara. Fakti që kanë një organizim të tillë krimi është i organizuar dhe mund të ketë edhe vrasës me pagesë. Armët janë kudo, kallashnikovët vazhdojnë të jenë në territori. Nga një operacion i policisë së Tiranës u zbuluan sërish baza ku modifikohen armë.’- u shpreh Softa.

Softa u ndal të komentoje edhe vendet ku ndodhin krimet, ku deklaroi se autorët gjejnë nënkalime apo mbikalime, në mënyrë që të arratisen, sipas tij kjo ngre dyshime se këto grupe lëvizin të armatosur dhe ndjekin gjatë gjithë kohës shënjestrën, deri në momentin kur do të kryejnëekzekutimin.

‘Ngjashmëria me ngjarjen është se në dy rastet janë përdorur mbikalimet dhe nën kalimet në mënyrë të tillë që mos të hyjë në autostradë, por të largohet në rrugë të tjera. Këto kanë lëvizur me armë dhe sofistikime të tilla, duke e ndjekur gjatë gjithë kohës deri kur do të kryejnë ekzekutimin, pra lëvizin të armatosur dhe tregon se janë grupe që nuk kanë frikë burgun. Më shumë frikë kanë të mbrojnë kapitalin e tyre apo konkurrencës mes grupeve. Krimi është më i qetë me lëvizjet e tij, prandaj duhet të bëhet një analizë. Janë disa organizata të cila luftën e tyre e kanë për të kontrolluar territorin. Mosha e re që marrin pjesë dhe frika që këta grupe mund të përbëjnë bazë trashëgimie.’- tha Softa.

Atentati me dy të vrarë ndodhi mëngjesin e enjtes rreth orës 09:50 në dalje të fshatit Panaja. Të paktën tre persona morën pjesë fizikisht në ekzekutimin e 34-vjeçarit Hakim Xhezo dhe 37-vjeçari Shpati Lena. Mbi 60 plumba u qitën në drejtim të mjetit të tyre që përfundoi në kanal. Pas ngjarjes autorët ende të pa identifikuar u larguan në rrugën Levan Tepelenë dhe në afërsi të fshatit Çerven dogjën mjetin “BMW” brenda të cilit u gjetën 3 kallashnikovë. Pista kryesore ku po dyshon policia është hakmarrja për një ‘sherr banal’ për kalin pothuajse fiks 3 vite më parë që i mori jetën Arben Beqirajt në Vlorë.

Continue Reading

Kronike

Aksident në Korçë, lëndohen 2 persona

Published

on

By

Një aksident automobilistik me dy të lënduar ndodhi sot në Korçë. Dy makina u përplasën mesditën e të premtes në lagjen nr. 10 të qytetit.

Sipas informacioneve paraprake mësohet se për pasojë ka dy të lënduar, të dërguar në spital, gjendja e të cilëve nuk dihet akoma.

Policia ndodhet në vendngjarje po punon për zbardhjen e rrethanave të aksidentit.

Continue Reading

Kronike

Elbasani Western – Çfarë po ndodh në qytetin e krimeve

Published

on

By

Katër persona mbetën të vrarë pa u bërë 24 orë mes 17 dhe 18 gushtit në Shqipëri.

Një viktimë në Elbasan, një në Sarandë, e të nesërmen dy të vrarë në një atentat në Vlorë.

Mbrëmjen e 17 gushtit 33-vjeçari Madrit Ulqinaku u vra pas një konflikti të çastit nga 18-vjeçari Horgito Peqini në Elbasan.

Në një zonë me lëvizje të shumta, ku nuk mungonin as patrullat e policisë në vendin e ngjarjes, një 18-vjeçar i iku nga duart policisë së Elbasanit dhe ende nuk ka rënë në pranga.

Por ndërsa bie në sy që krimi ka mbërthyer këtë qytet, një personazh i njohur më parë për publikun del në skenë dhe sulmon gazetarët. Anisa Kostani, nënkomisare në Policinë e Elbasanit, e cila më parë kishte marrë vëmendje sepse mbante një gjarpër si kafshë shtëpiake, sulmon publikisht gazetarët, pasi sipas saj, po baltosin punën e shkëlqyer të policisë.

Dhe me këtë reagim publik, punonjësja e policisë shkeli hapur nenin që tregon qartë se në bazë të funksionit që ka ajo nuk mund të shprehë mendimin e saj personal në rrjetet sociale, aq më tepër me përmbajtje ofenduese e ndër të tjera, edhe përdorimin masiv të rrjeteve sociale.

Por ky reagim kaq “shpërthyes” nuk është diçka e papritur nga Policia e Elbasanit, pasi rezultatet e punës janë të qarta: shndërrimi në një arenë lufte për bandat dhe krimin.

Vrasja e Pjerin Xhuvanit gjatë fushatës elektorale:

Katër ditë para zgjedhjeve të 25 prillit të vitit 2021 një ngjarje e rëndë tronditi Elbasanin dhe vendin. Pjerin Xhuvani, eksponent i Partisë Socialiste, mbeti i vrarë pas një përplasjeje për shitblerjen e votës mes socialistëve dhe demokratëve.

Policia, e pranishme në vendngjarje, nuk bëri asgjë për të parandaluar krimin. Veç kësaj, siç u konstatua edhe në dosjen që Abc siguroi, dy drejtuesit e lartë të policisë Albert Nushi (zv.Drejtori për Rendin dhe Sigurinë në Drejtorinë e Policisë së Beratit) dhe Nikollaq Palla (Shef i Sallës së Komandimit në Drejtorinë e Policisë së Elbasanit) kanë dhënë dëshmi të rreme për ngjarjen.

Ngjarjes së rëndë, ku mbeti i vrarë Xhuvani nga një ish-efektiv i RENEA-s, atë kohë badigard i PD, i kishte paraprirë një tjetër episode, që ngre dyshime të forta mbi policinë.

Burime bënë atëherë më dije se një nga grupet që u përplasën me armë në Elbasan 4 ditë para zgjedhjeve te 25 prillit 2021, në momentin kur ndodhi përplasja me armë, i kanë vënë fillimisht pistoletën në kokë Nikollaq Pallës. Madje kjo ngjarje u pa edhe nga policët, të cilët të pranishëm, nuk guxuan të reagonin.

Arjan Tase vret 7-vjeçaren

Një ngjarje e rëndë tronditi Shqipërinë ditët e para të gushtit, ku një vajzë 7 vjeçe u vra në Himarë nga ish-polici Arjan Tase, i cili po lëvizte me skafin e tij brenda zonës së ndaluar.

Tase, dikur i pezulluar nga detyra për lidhje me trafikantët e drogës, ishte rikthyer sërish në polici.

Pasi doli zbuluar në Himarë, ku ishte shef policie, Tase u gjend papritur në Policinë e Elbasanit. Tase mbante detyrën e shefit të Policimit në Komunitet në Drejtorinë e Policisë së Elbasanit, “i larë” nga të gjitha akuzat për trafikun e drogës. Nga Elbasani sërish në Himarë, Tase u kthye për të shkaktuar një tragjedi të rëndë, që provoi dështimin e Policisë së Shtetit në ruajtjen e rendit dhe mbrojtjen e jetës së qytetarëve.

Saga Nuredin Dumani

Për vite me radhë policia dështoi në arrestimin e të shumëkërkuarit Nuredin Dumani, një nga emrat më të përfolur të botës së krimit në Elbasan, tashmë i penduar i drejtësisë.

Dumani u arrestua në 29 mars të këtij viti. Policia ra në gjurmët e tij vetëm pas një atentati në Papër të Elbasanit, ku u qëllua me armë ndaj një automjeti tip BMË në lëvizje. Në atentat, Dumani mbeti i plagosur. Ndërkohë, tashmë i penduari i drejtësisë, arriti të dilte nga radari i Policisë së Elbasanit i pashqetësuar, të shkonte drejt Fierit, ku përfundimisht ra në pranga.

“Arratisja” e Talo Çelës

Pas arrestimit të Dumanit, disa persona ranë në prangat e policisë në kuadër të operacionit “Plumbi i Artë”. Megjithatë, jo Talo Çela.

Ai u largua  nga vendi ku strehohej përpara se aty të mbërrinte policia. Dyshohet se Çela strehohej në një nga vendet që ka qenë objekt i kontrollit nga RENEA, por arrestimi i tij nuk u bëi mundur, duke ngritur dyshime për një dekonspirim të mundshëm të operacionit.

Atentati ndaj Lulzim Bitrit dhe Ardjan Çollakut

Krimi tronditi sërish Elbasanin mbrëmjen e 4 tetorit 2021. Lulzim Bitri dhe Ardjan Çollaku mbetën të vrarë në një atentat mafioz pranë një pike karburanti para metalurgjikut.  Edhe sot, policia nuk ka rënë në gjurmët e autorëve.

Leonard Palushi, ish-shefi i policisë në Elbasan, i lidhur me bandat e krimit

Leonard Palushi ra në pranga në kuadër të një operacioni të Prokurorisë së Posaçme. Nga hetimet rezultoi se ish-funksionari i policisë, bënte “lojë të dyfishtë”, duke shitur informacion te grupet kriminale si dhe duke dekonspiruar kështu aksionet e nisura nga policia dhe prokuroria.

Ky ishte një rast flagrant, që u bë provë për akuzat e herëpasherëshme, që Policia e Elbasanit ka lidhje me krimin e organizuar.

Vrasja e Everest Çakës

Everest Çaka mbeti i vrarë brenda makinës së tij, ndërsa u plagos edhe bashkëshortja e tij, Silvana Çaka. Ndaj policisë pati akuza që reagoi me vonesë, edhe pse SHÇBA nuk nisi hetim për një pretendim të tillë. Vrasja sot mbetet ende e pazbardhur.

Arratisja e Mirjan Dedjas

Në vijim të vrasjes së Çakës, policia ndaloi Mirjan Dedjan, i dyshuar si i përfshirë në krim. Megjithatë, qëndrimi i tij në komisariat nuk zgjati shumë, pasi i dyshuari u arratis.

Audi i blinduar përplas makinën e policisë

Në vitin 2017, një tjetër skandal përfshiu Policinë e Elbasanit, teksa vijonin me operacionin “Summer 2017”, me qëllim  bllokimin e automjeteve të trafikuara.

Gjatë kontrollit të në lagjen “Dyli Haxhire” në automjetin me targa  AA 040 OJ, mjet luksoz me një vlerë rreth 100 mije euro, personit që ishte në timon iu kërkua që të shoqërohej për verifikim të  dokumentacionit. Në momentin që makina po shoqërohej nga grupi “Shqiponjat” dhe nga një patrullë policie, një mjet tip “Audi” vjen me shpejtësi dhe godet mjetin e Policisë me targa MB 002 AA. Më pas mjeti që goditi makinën e policisë u fut në Tregun Ushqimor.

Mjeti dyshohej se drejtohej nga Suel Çela, i cili më vonë doli i pastër nga akuzat. Por sipas gjykatës në Audin që goditi policinë në Elbasan ishte Enea Bekteshi, i cili u gjet fajtor dhe u dënua për kundërshtim të punonjësit të policisë me 6 vite burg.

Kjo është vetëm një listë e shkurtër e ngjarjeve që kanë tronditur Elbasanin, i cili megjithë “përpjekjet” e nënkomisares Anisa Kostani dhe kolegëve të saj, mbetet i pasigurt për qytetarët dhe një oaz ku krimi mund të veprojë i pashqetësuar.

Policia jo vetëm që nuk ka qenë në gjendje të parandalojë ngjarje të tilla të rënda, por nuk ka mundur as t’i zbardhë e me raste është akuzuar si e përfshirë.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING