Connect with us

Kronike

Ndalohen 2 shtetas të shpallur në kërkim kombëtar dhe arrestohet në flagrancë një 23-vjeçar, për vepra të ndryshme penale.

Published

on

DVP Durrës

Vijon në të gjithë qarkun e Durrësit, zbatimi i detyrave të Planit të Masave për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale, kapjen e personave në kërkim, personave që mbajnë armë zjarri dhe atyre që shpërndajnë apo trafikojnë lëndë narkotike.

Ndalohen 2 shtetas të shpallur në kërkim kombëtar dhe arrestohet në flagrancë një 23-vjeçar, për vepra të ndryshme penale.

Shërbimet Operacionale të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Krujë, kanë ushtruar kontrolle të befasishme në ambiente dhe në mjete të ndryshme, ku dyshohej se ndodheshin persona në kërkim ose persona që lëviznin me sende të kundërligjshme.

Si rezultat i këtyre kontrolleve u arrestua në flagrancë shtetasi R. L., 23 vjeç, banues në Mamurras, Laç, i kthyer deportiv nga Anglia, ku ka vuajtur dënimin me 8 muaj burg, për shpërndarje të lëndëve narkotike.

Arrestimi i tij u bë pasi gjatë kontrollit në mjet iu gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 9900 euro dhe 35 gr. lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa.

Gjithashtu u ndaluan shtetasit e shpallur në kërkim:

A. C., 28 vjeç, banues në Krujë, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Krujë, në vitin 2018 i ka caktuar masën e sigurisë ” Arrest në burg”, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”.

I. K., 29 vjeç, banues në Krujë, pasi më datë 31.07.2019, ka bërë kallëzim shtetasja S. T., 82 vjeçe, se ky shtetas ka kryer marrëdhënie homoseksuale me djalin e saj 54 vjeç, i cili vuan nga probleme të shëndetit mendor.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për veprat penale “Prodhim dhe shitja e narkotikëve”, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Marrëdhënie seksuale dhe homoseksuale me persona të pazotë për t’u mbrojtur”.

Kronike

Plagosi punonjësin e IMT-së, gjykata jep vendimin për 55-vjeçarin

Published

on

By

Qani Muça, 55-vjeçari që plagosi me armë zjarri tre ditë më parë punonjësin e Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit, Ilirjan Gavelli, doli sot para trupit gjykues ku iu njoh masa e sigurisë ‘arrest me burg’.

Muça qëlloi mbi Gavellin, teksa ky i fundit ishte duke monitoruar aksionin për shembjen e banesës së 55-vjeçarit.

  • foto galeri
  • foto galeri

“Unë instiktivisht jam hedhur dhe ja kam kapur pasi isha në distancë 2-3 metra larg tij. Në momentin që i kam kapur armën, ai e ka shkrepur dhe kam ndjerë që plumbi më preku në pjesën e barkut. Kam vazhduar të përleshem me të për t’i hequr pistoletën, por mesa mbaj mend pistoleta ka shkrepur për herë të dytë, ndërsa unë vazhdoja ta mbaja të bllokuar nga duart”, dëshmoi punonjësi i IMT-së në polici.

Ndërkohë prokuroria ka formuluar për Muçën dy akuza pas ngjarjes së rëndë, ato për “vrasje ndaj funksionarëve publike” mbetur në tentativë dhe “armëmbajtje pa leje”.

Continue Reading

Kronike

50-vjeçari gjendet i mbytur në liqenin e Lanabregasit

Published

on

By

Një person është gjetur i mbutur në një liqen në perfieri të Tiranës. Viktima është ende i paidentifikuar, ndërsa nuk konstatohen shenja dhune në trupin e tij.

“Më datë 14.08.2022, në liqenin e fshatit Lanabregas, është gjetur dyshohet i mbytur, një shtetas ende i paidentifikuar, rreth 50 vjeç. Nga këqyrja paraprake nuk konstatohen shenja dhune. Po punohet për identifikimin e tij, si dhe për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, njoftojnë uniformat blu.

Continue Reading

Kronike

I shpallur në kërkim për drogë, arrestohet 32-vjeçari

Published

on

By

Në korrik të vitit 2021, në tokën në pronësi të 32-vjeçarit, shërbimet e Komisariatit të Policisë Gramsh, si rezultat i kontrolleve masive të territorit, kanë gjetur dhe sekuestruar rreth 400 fidanë kanabis të kultivuar në gota plastike, gati për t’u mbjellë.

Njoftimi i policisë

Vijojnë operacionet e njëpasnjëshme, për kapjen e personave në kërkim.

Finalizohet operacioni policor i koduar “Sulta”.

Kapet dhe vihet në pranga një shtetas i kërkuar për kultivim të rreth 400 fidanëve kanabis, në vitin 2021, në njësinë administrative Sultë.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Gramsh, në bashkëpunim me shërbimet operacionale të DVP Elbasan, në kuadër të operacionit policor të koduar “Sulta”, kapën dhe ndaluan shtetasin A. D., 32 vjeç, banues në Elbasan.

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim pasi Gjykata e Shkallës së Parë Elbasan i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg “, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”. Në korrik të vitit 2021, në tokën në pronësi të 32-vjeçarit, shërbimet e Komisariatit të Policisë Gramsh, si rezultat i kontrolleve masive të territorit, kanë gjetur dhe sekuestruar rreth 400 fidanë kanabis të kultivuar në gota plastike, gati për t’u mbjellë.

Continue Reading

Kronike

Aksident tragjik në Itali, vdesin 4 të rinj

Published

on

By

Një tragjedi është shënuar orët e vona të mbrëmjes së djeshme në Itali, ku katër të rinj të moshës 18 dhe 19 vjeç, kanë humbur jetën në një aksident automobilistik.

Referuar mediave italiane, mes viktimave është edhe një shqiptar.

Makina më të cilën po udhëtonin të rinjtë nga Cordignano me Godega, ka dalë nga rruga në një kthesë dhe më pas është përplasur me një pemë. Kanë qenë banorët ata që kanë njoftuar policinë dhe ambulancën, pasi kanë dëgjuar zhurmën e përplasjes.

Pas mbërritjes së ekipit mjekësor dhe forcave zjarrfikëse që kanë bërë të mundur nxjerrjen e trupave, të katërt janë konstatuar të vdekur.

Continue Reading

Kronike

I plagosuri në Kuçovë, ka tentuar të vriste dy persona

Published

on

By

Një 45-vjeçar është plagosur me armë zjarri mbrëmjen e kësaj të shtune në Kuçovë dhe është lënë i vetëm në rrugë. I plagosuri është identifikuar si Admir Bejo, një person me të shkuar kriminale dhe kanë qenë kalimtarë të rastit që e kanë parë dhe e kanë dërguar me urgjencë në spitalin Rajonal të Beratit. Burime bëjnë me dije se 45-vjeçari ka marrë një plumb në gju dhe do t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje kirurgjikale.

Rrethanat e kësaj ngjarjeje mbeten mister. Nuk është e qartë se si ka mbetur i plagosur 45-vjeçari nëse është plagosur si pasojë e një atentati të mirëorganizuar apo pas një sherri të çastit e mbi të gjitha as motivet.

Errësira dhe mungesa e kamerave të sigurisë duket se kanë favorizuar autorin ose autorët. Report Tv sjell pamjet ku shihet se vendi ku është gjetur i plagosur 45-vjeçari nuk është i ndriçuar, në rrugën e një lagjeje me shtëpi private të pa pajisura me kamera sigurie. Një gjë e tillë e vështirëson identifikimin e autorëve. Pritet dëshmia e të plagosurit, i cili nuk ndodhet në rrezik për jetën, për të zbardhur të tjera detaje nga kjo ngjarje. Në njoftimin zyrtar, policia njofton se grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë, po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe sekuestrimin e të gjitha provave me qëllim dokumentimin ligjor të kësaj ngjarjeje.

Admir Bejo është një person me precedent të mëparshëm kriminal. Në 2007, ai së bashku me të vëllanë, Ilija Bejon kanë tentuar që të vrasin 2 vëllezërit Ardian Kundja dhe Saimir Kundja. Vëllezërit Bejo kanë qëlluar disa herë në drejtim të tyre dhe duke menduar se i lanë të vdekur, janë larguar mirëpo vëllezërit Kundja i shpëtuan atentatit. Aso kohe është folur se shkak i konflikit ka qenë një vajzë që bashkëjetonte prej me shume se një viti me Ilia Bejon.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING