Connect with us

Lifestyle

Si të zgjidhni problemin e lëkurës me vaj

Published

on

Lëkura me vaj shfaqet me shkëlqim dhe ndonjëherë ngjitëse. Shpesh ajo ka pore të zmadhuara. Nëse e njihni lëkurën tuaj në këtë identikit, mund të jeni të interesuar se si të zgjidhni problemin e lëkurës me vaj.

Megjithëse faktorët hormonalë dhe gjenetikë kontribuojnë në përcaktimin e llojit të lëkurës dhe aktivitetit të gjëndrave dhjamore, disa zakone mund të zvogëlojnë ndjeshëm shqetësimin.

Larja e fytyrës

Lani fytyrën të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Pastrimi i fytyrës nuk është i domosdoshëm vetëm për ata që grimohen. Përdoret për të hequr papastërtitë e tepërta, sebumin dhe bakteret. Në këtë mënyrë, luftohet bllokimi i poreve dhe për këtë arsye parandalohen puçrrat dhe pikat e zeza ose të bardha.

Por mbani mend se edhe lëkura me vaj mund të jetë delikate dhe pastruesit nuk duhet të jenë të ashpër. Më mirë një produkt delikat, por i përdorur vazhdimisht dhe i shpëlarë mirë. Për të tharë, përdorni gjithmonë një leckë të pastër dhe të thatë, të dedikuar për fytyrën, mundësisht e butë dhe jo-gërryese. Thajeni lëkurën pa e fëkuar, pasi fërkimi mund të stimulojë prodhimin e tepërt të yndyrës!

Hidratimi nuk duhet të mungojë

Shpesh ata me lëkurë me yndyrë e neglizhojnë hidratimin, duke menduar se nuk kanë nevojë për të. Në realitet, vaji dhe uji janë shumë të ndryshëm. Dhe ne do t’ju tregojmë më shumë: për të kompensuar mungesën e hidratimit, trupi mund të rrisë prodhimin e sebumit, në një përpjekje për të mbrojtur epidermën. Trupit i duhen dy deri tre litra ujë në ditë. Si udhëzim, ne duhet të pimë dy litra ujë dhe të plotësojmë një litër tjetër me ujin që përmbajnë frutat dhe perimet. Edhe aplikimi i një kremi hidratues nuk është një hap i rremë, pasi shërben për të lagur sipërfaqen e lëkurës dhe për ta lënë atë të butë.

Mund të provoni produkte natyrale

Xheli aloe vera parandalon përhapjen bakteriale, ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Gjithashtu mund të përshpejtojë shërimin e skuqjeve. Nëse nuk e keni përdorur kurrë ose keni lëkurë të ndjeshme, provojeni së pari në një zonë të vogël dhe kontrolloni për reaksione alergjike.

Nga ana tjetër, vaji i ullirit ka veti antibakteriale dhe antioksiduese. Mund ta përdorni në fazën e pastrimit për të hequr sebumin e tepërt dhe papastërtitë nga fytyra. Pastaj hiqni gjithçka me një pastrues fytyre. Maskat e përshtatshme për lëkurën me vaj janë maskat me bazë argjile dhe mjalti. Trajtime të lehta për eksfoliant janë gjithashtu të dobishme, për t’u përsëritur një herë në javë.

Kushtojini vëmendje pastrimit të duarve dhe aksesorëve

Ky rregull vlen për këdo, por është veçanërisht i rëndësishëm për ata me lëkurë të yndyrshme. Nëse përdorni furça dhe sfungjer të papastër për make-up, bakteret shumohen dhe papastërtitë grumbullohen në pore. Idealja është t’i lani me kujdes këto mjete një herë në javë. Sigurisht që vëmendje duhet t’i kushtohet edhe duarve, të cilat duhen larë para se të prekni fytyrën.

Ushqimi i duhur

Një kujtesë për rëndësinë e të ushqyerit nuk mund të mungojë. Ai luan një rol themelor për shëndetin, i cili reflektohet edhe në pamjen e organit më të madh të trupit tonë: lëkurës. Preferoni ushqimet bimore, veçanërisht nëse janë të freskëta, të pasura me vitaminë A dhe karotenoide, bishtajore dhe drithëra.

 

REVISTA PSIKOLOGJIA

Lifestyle

Gabimet që bëjmë me aplikimin e kremit mbrojtës

Published

on

By

Kremi kundër diellit është miku ynë më i mirë gjatë kësaj periudhe dhe përdorimi i tij, veçanërisht në verë është i nevojshëm në intervale të rregullta gjatë gjithë ditës. Efektet e rrezatimit diellor në lëkurë janë të njohura për të gjithë. Dielli për shembull, mund të çojë në shfaqjen e një djegieje apo edhe në kushte shumë më të këqija si kanceri i lëkurës, ndërkohë që shpesh shkakton shenja të forta plakjeje.

Megjithatë, është fakt që sado metodikisht ta përdorim, ka gjithmonë disa gabime në të cilat “biem” qoftë nga nxitimi, qoftë nga pakujdesia.

Cilat janë këto gabime:

Nuk i mbulojmë të gjitha pjesët e fytyrës

Nga kërkimet që janë kryer, ka rezultuar se ne lëmë pa krem ​​kundër diellit rreth 10% të fytyrës. Këto janë pikat e mëposhtme: pjesët anësore të hundës, veshët, zona e syve dhe veçanërisht, qepallat dhe qoshet e tyre të brendshme.

Aplikojmë krem ​​kundër diellit vetëm kur është me diell

Mbrojtja nga dielli duhet të aplikohet si në verë ashtu edhe në dimër. Ekspozimi në diell është kumulativ. Edhe në ditët me re duhet të përdorim krem ​​kundër diellit sepse retë mund të depërtojnë deri në 80% të rrezeve ultraviolet.

Përdorim krem ​​të skaduar

Edhe pse kremrat kundër diellit janë rezistente ndaj kohës, ato nuk pushojnë së qeni produkte me datë skadence, si të gjitha kozmetikët e tjerë. Kjo datë zakonisht gjendet në anën e pasme të paketës.

Continue Reading

Lifestyle

Ja si ta bëni një mashkull të mendojë për ju ditë e natë

Published

on

By

Mos prisni deri në fund të takimit për të treguar interesin tuaj

Gabimi më i madh që mund të bëhet është mos shfaqja e ndonjë interesi gjatë takimit. Kjo tregon se ju nuk jeni të interesuar për të dhe i jep leje të bëjë të njëjtën gjë.

Bëni kontakt me sy kur ai flet

Ky është një faktor i rëndësishëm, kryesisht sepse djemtë nuk lodhen kurrë duke dëgjuar se sa të mrekullueshëm janë! Kur bëni kontakt me sy, qëndroni në sytë e tij për pak më shumë se normalja.

Lërini sytë tuaj të enden nëpër trupin e tij – por jo shumë shpejt! Zgjate kontaktin me sy deri në fund të fjalisë duke e shkëputur pasi ai të ndalojë së foluri.

Kushtojini vëmendje fjalëve të tij

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje asaj që ai thotë, sepse kjo ju ndihmon të zbuloni nëse ka ndonjë mundësi që ai të jetë i interesuar tek ty.

Ndërsa dëgjoni, lëreni dorën tuaj të lirë të luajë me flokët ose të prekë buzët.

Dhe tregoni interes të vërtetë kur ai flet për veten e tij.

Jini të sigurt

Kjo është thelbësore sepse besimi na bën tërheqës. Askush nuk dëshiron dikë që i mungon vetëvlerësimi ose nuk është i sigurt për veten.

Kur po përpiqeni të tërhiqni një mashkull, nuk dëshironi që ai ta dijë nëse ju mungon besimi. Buzëqeshni gjatë gjithë kohës dhe bëjeni për vete.

Telefonojeni ose shkruaji

Kjo është një nga mënyrat më të mira për ta bërë një mashkull të mendojë për ju ditë e natë. Bëjeni të duket sikur nuk po prisni asgjë ose se nuk ka presion.

Mund të bëni pyetje të tilla si “cilat janë planet tuaja për nesër”?

Nëse ai nuk ju kthen përgjigje direkt, atëherë lëreni të qetë dhe lëreni në hapësirën e tij.

Bëje atë të qeshë

Ju mund të bëni shaka të shumta me të.

Meshkujt i pëlqejnë shakatë dhe do të mendojë se je e sinqertë dhe e lirshme në gjërat që thua.

Continue Reading

Lifestyle

Pret organet gjenitale në gjumë/ Dikush më tha…

Published

on

By

Një fermer nga Gana ndodhet në gjendje kritike pasi aksidentalisht preu organet gjenitale teksa flinte.

Viktima, Kofi Atta, tha për BBC thotë se aktualisht ka marrë ndihmën e parë në spital.

“Tani për tani jam në spital, ata më dhanë lëngje dhe disa injeksione, por unë kam nevojë për operacion.”

Atta thotë se është i tronditur. Kur u zgjua nga gjumi, dy fqinjët e tij e gjetën të mbuluar në gjak.

“Preva aksidentalisht organin gjenital në gjumë”,-tha ai. Ai ishte duke marrë një sy gjumë gjatë një pasditeje në karrige brenda shtëpisë së tij, kur gjatë gjumit, kishte parë në ëndërr dikë që i thoshte të “priste pak mish për ta gatuar”.

Me t’u zgjuar, ai ndjeu dhimbje të forta në zonën e legenit dhe gjakderdhje. Pikërisht në atë moment ai kuptoi se gabimisht kishte prerë organet gjenitale.

Continue Reading

Lifestyle

Arsyeja kryesore pse hamë shumë kur jemi të stresuar

Published

on

By

Truri i njeriut për të gjitha proceset që realizon ka nevojë për shumë energji, ashtu që shpesh shkon në kundërshtim me pjesën tjetër të organizmit. Në situata stresuese, truri tërheq rreth 90 për qind të glukozës ditore, përkundër se truri përbën vetëm dy për qind të masës trupore. Ai në fakt na detyron për konsumim më të madh të sheqerit dhe karbohidrateve.

Në mënyrë që organizmi të përballet më mirë me stresin, rritet niveli i sheqerit në gjak, ndërsa kjo ndodh duke ndërprerë prodhimin e insulinës. Puna kryesore e insulinës është që të zvogëlojë nivelin e glukozës në gjak dhe ta bartë atë në inde.

Muskujt dhe indet yndyrore kanë nevojë për insulinë çdo ditë, sepse u mundëson marrjen e glukozës. Nga ana tjetër, truri duke zvogëluar prodhimin e insulinës, merr për vete më shumë glukozë nga gjaku.

Kur njerëzit janë nën stres, ata reagojnë në dy mënyra: ose bëhen depresivë ose trashen. Personat depresivë si pasojë e stresit harrojnë të hanë. Ndërsa ata që hanë më pak, automatikisht janë nën ndikim më të madh të gjendjes psikike.

Personat të cilët si pasojë e stresit hanë më shumë, janë të qetë sepse ushqimi në njëfarë mënyrë është katalizator i stresit. Ata reagojnë mirë ndaj presionit dhe madje nxisin prodhimin e “preparateve vetjake të qetësimit”, të cilat lehtësojnë pasojat e stresit, ndërsa kjo njëkohësisht do të thotë se nuk ndalet prodhimi i insulinës.

Truri vlerëson se nuk merr sheqer të mjaftueshëm dhe kërkon më shumë. Nëse jeni nën stres të vazhdueshëm vjen deri te shtimi i konsumimit të ushqimit që do të thotë se çdo tentim i humbjes së kilogramëve është mision i pamundur.

Truri ynë drejton ndjenjën tonë të urisë dhe nevojën për sheqer dhe ai do të mundohet që ta sigurojë sasinë e nevojshme të sheqerit për vete.

Është lehtë të thuhet, zvogëlojeni presionin e përditshëm dhe stresin. Megjithatë, ekzistojnë metoda të cilat mund ta lehtësojnë stresin.

Continue Reading

Lifestyle

Tradhëtinë, kush e fal më shumë në marrëdhënie

Published

on

By

Tradhtia mund të lëkundë themelet e martesës apo marrëdhënies më të sigurt dhe për fat të keq, numri i njerëzve që përfshihen në lidhje jashtëmartesore nuk ka rënë. Janë kryer shumë studime për të gjetur aspektet e ndryshme të tradhtisë. Një studim i kryer në Mbretërinë e Bashkuar ka zbuluar se burrat kanë më pak gjasa t’i falin gratë e tyre nëse kapen duke pasur një lidhje jashtëmartesore

Ka shumë arsye pse një person mund të falë një partner që ka tradhtuar

Në shumicën e rasteve, falin për shkak të investimit që ka bërë në aspektin e emocioneve dhe kohës, për hir të fëmijëve të tyre ose sepse ata e duan sinqerisht njëri-tjetrin dhe duan t’i japin një tjetër shans marrëdhënies së tyre.

Hall Brown Family Law, një firmë që ofron këshilla për të gjitha aspektet e ligjit familjar, kreu një studim mbi modelet e sjelljes së çifteve që çojnë në divorc dhe zbuloi se një burrë mund të jetë më pak falës se një grua ndërsa kërkon divorcin, sepse gruaja e tij e tradhtoi.

Një studim tjetër i kryer zbuloi se peticioni për divorc i kërkuar nga gratë ishte ulur me 43 për qind që nga viti 1996 në Mbretërinë e Bashkuar. Çuditërisht, numri i burrave që kërkonin divorcin ishte rritur me gati një të tretën!

Tradhtarët kanë më shumë gjasa të falin një partner që tradhton

Një tjetër studim interesant i kryer nga Ashley Maddison, thotë se një person që ka tradhtuar një partner në të kaluarën ka më shumë gjasa të falë tradhtinë e personit tjetër.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING