Connect with us

Kronike

Të fluturosh dhe jo të drejtosh mjetin në rrugë, më e pakta të çon te polici.

Published

on

Në rrugën interurbane Krrabë-Elbasan
Njësia Operacionale e Drejtorisë së Policisë Rrugore, gjatë fundjavës ka vijuar kontrollet me në rrugën interurbane Krrabë-Elbasan-Krrabë, për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara, e cila është rrezik potencial për aksidente rrugore.
Gjatë fundjavës, si rezultat i kontrolleve në të dyja kahet e lëvizjes, janë konstatuar shpejtësi tej normave të lejuara, që varionin nga 135 km/h deri në 213 km/h, në kulmin e trafikut.
Nga Njësia Operacionale e Policisë Rrugore gjatë fundjavës janë tërhequr 35 leje drejtimi, për shpejtësi deri mbi dyfishin e normës së lejuar, janë vendosur 59 masa administrative për shpejtësi dhe manovra në rrugë, si dhe 2 masa maksimale me vlerë 30 mijë lekë të rinj, pasi drejtuesit e mjeteve ishin shtetas të huaj.
Po gjatë kontrolleve janë vendosur 29 masa për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, 8 masa për mosvendosje të maskës për pasagjerët në automjet që nuk kanë qenë pjesëtarë të familjes, 33 masa për parakalime të gabuara dhe 9 masa për mosvendosje të rripit të sigurimit.
Të fluturosh dhe jo të drejtosh mjetin në rrugë, më e pakta të çon te polici dhe radari dhe në destinacion do shkoni pa patentë. Në rastin më të keq aksidenti ju pret apo më keq akoma patenta shkon në shtëpi pa ju.
Drejtues mjetesh, qarkulloni brenda limiteve të lejuara që destinacioni juaj të jetë i sigurt, mos fluturoni se shpejtësia vret .

Kronike

Përplasje me armë mes shqiptarëve, ka viktima

Published

on

By

Të shtëna me armë mes shqiptarëve janë regjistruar mbrëmje  e sotme në Itali.

Një person raportohet se ka humbur jetën.

Sipas mediave italiane ngjarja ka ndodhur në Sasso Pisano, një fshat i komunës Castelnuovo di Val di Cecina, në provincën e Pizës.

Identiteti i viktimës nuk bëhet ende i ditur.

Karabinierët kanë mbërritur në vendin e ngjarjes, të cilët kanë rrethuar zonën, ndërkohë që rrethanat janë ende të paqarta.

Continue Reading

Kronike

Atentati në Vlorë, policia kontrolle në disa banesa

Published

on

By

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me atentatin e ndodhur në Panaja të Vlorës, ku mbetën të vrarë 37-vjeçari Shpati Lena dhe 34-vjeçari Haki Xhezo. Mësohet se policia po ushtron kontrolle në disa banesa të personave me precedentë në Vlorë.

Janë marrë në pyetje persona të afërt me viktimat dhe që kanë pasur informacione për lëvizjet e tyre të fundit.

Gjithashtu, burime bëjnë me dije se Shpati Lena dhe Haki Xhezo të njëjtën itinerar rruge që kanë bërë sot e kanë bërë edhe ditë më parë dhe vëzhgoheshin prej ditësh nga atentatorët.

Sakaq ditën e sotme mësohet se viktimat janë nisur nga Vlora dhe dyshohej se do të shkonin në Lushnjë.

Continue Reading

Kronike

Lëvizte me 3 karta identiteti, arrestohet 27-vjeçari

Published

on

By

Një 27-vjeçar, i cili lëvizte me  3 mjete identifikimi të falsifikuara është vënë në pranga nga policia e Tiranës.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërive, kanë goditur një rast të falsifikimit të dokumenteve, si dhe kanë arrestuar në flagrancë shtetasin E. S., 27 vjeç, banues në Durrës, për veprën penale “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, i dënuar më parë për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

Në rrugën “Sokrat Miho”, shërbimet e Policisë kanë ndaluar automjetin me drejtues shtetasin E. S. dhe gjatë kontrollit fizik nga shërbimet e Policisë, 27-vjeçarit iu gjetën dhe iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 3 mjete identifikimi, të dyshuara të falsifikuara.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading

Kronike

‘Si dy pika ujë’, atentati në Vlorë dhe ai në Fushë-Krujë

Published

on

By

Skema e përdorur nga autorët është e ngjashme në të dy atentatet, vëzhgim i objektivit, ndjekje me makinë dhe finalizimi i atentatit në një zonë ku nuk ka kamera sigurie.

Si në ngjarjen e sotme, po ashtu edhe në atë te mbikalimi në Fushë-Krujë, atentatet u kryen në një zonë, ku nuk ka biznese dhe kamera sigurie pranë, në një aks rrugor, ku mund të kryenin të qetë vrasjet dhe ku kanë mundësi të largohen pa u filmuar nga kamerat e sigurisë.

Në të dy atentatet është përdorur pothuajse e njëjta skemë nga autorët, vëzhgim prej ditësh i lëvizjeve të viktimave dhe më pas ditën e ekzekutimit ndjekje e objektivit me makinë dhe gjuajtje me breshëri plumbash në lëvizje paralel me makinat e viktimave, më pas ndalimi dhe gjuajtje prapë me armë drejt makinës së objektivit deri në sigurimin se atentati është kryer me sukses.

Precizoni i autorëve në të dy atentatet është shumë i lartë, pasi në dy rastet është qëlluar me breshëri plumbash dhe saktësia në qitje ka qenë thuajse perfekte. Gjithashtu, ka dyshime të forta se atentatet në të dyja rastet janë kryer nga vrasës me pagesë.

 

 

Në të dyja atentatet pas ngjarjes, u gjet automjeti i djegur i autorëve dhe armët, më të cilat u kryen qitjet. Për të dyja atentatet pista kryesore e hetimeve është larja e hesapeve dhe hakmarrja.

Continue Reading

Kronike

Viktima e atentatit të sotëm u arrestua 5 muaj më parë

Published

on

By

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo, janë dy viktima e atentatit të sotëm të ndodhur në autostradën e Vlorës. Ata janë qëlluar me më shumë se 60 plumba nga persona ende të paidentifikuar, të cilët lëviznin paralel me një BMW me targa italiane.

Dyshimet janë se qitësit kanë qenë profesionistë pasi kanë qëlluar me breshëri përgjatë një distance 200 metra, derisa mjeti tip Mercedes Benz B Class ku ndodheshin viktimat, ka dalë nga rruga dhe fatkeqësisht dy personat kanë ndërruar jetë.

Të dhënat paraprake çojnë te një ngjarje e ndodhur tre vite më parë në Vlorë, ku mbeti i vrarë biznesmeni Arben Beqiraj. Shpati Lena akuzohej për përkrahjen e autorit të krimit dhe u kap tre vite më pas, në 23 mars 2022 në qytetin e Vlorës me armë.

Kurse viktima tjetër, shtetasi Hakim Xhezo, është vëllai i “të fortit të Vlorës” Eduart Xhezo. Ky i fundit vrau biznesmenin Arben Beqiraj sepse i kishte rrahur kujdestarin e kalit. Në pamjet e mëposhtme, është operacioni i “Shqiponjave” te Uji i Ftohtë ku u kap Shpati Lena.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING