Connect with us

Sociale

SIGURIMI I PËRGJEGJËSISË PROFESIONALE

Published

on

Ky sigurim mbulon të siguruarin në RAST DËMTIMESH që ai/ajo i shkakton SHËNDETIT ose PRONËS SË TË TRETËVE gjatë ushtrimit të veprimtarisë së tij/saj profesionale ose gjatë këshillimit të të tretëve.
✅CILAT PROFESIONE PËRFSHIHEN:
📌Arkitektët dhe inxhinierët
📌Vlerësuesit e pasurive të paluejtshme
📌Agjentët e sigurimit dhe këshilltarët e investimeve
📌Avokatët
📌Noterët
✅PROFESIONET E REJA KU PËRFSHIHEN:
📌Konsulentet e publicitetit
📌Bizneset e teknologjisë së informacionit
📌Media dhe bizneset e telekomunikacionit
📌Terapisë aromatike
📌Refleksikologjistët
📌Konsulentët e fitnesi-it
📌Trajnuesit privat
✅SHUME SHPEJT DO OFROHET EDHE PËR:
📌Spitalet
📌Doktorët
📌Dentistët
📌Ndihmës mjekët
📌Okulistët
➡️MËSONI MË SHUMË MBI SIGURIMIN E PËRGJEGJËSISË PROFESIONALE📲👇:

Sociale

‘E vrau shteti’, protestë për vdekjen e 7-vjeçares

Published

on

By

Qytetarë të shumtë kanë mbajtur dje homazhe tek Kryeministria për 7-vjeçaren Jonada Avdia që u vra tragjikisht në Potam, Himarë nga një gomone.

Dje mbrëmje në orën 20:00 janë ndezur qirinj tek Kryeministria si homazh për 7-vjeçaren që humbi jetën si pasojë e goditjes nga një gomone, në plazh.

Ngjarja e rëndë që ndodhi në plazhit e Potamit, tronditi mbarë opinionin publik. Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë para Ministrisë së Brendshme ditën e nesërme, 4 gusht, ndërsa theksojnë se do të kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Gledis Nanos dhe ministres Kumbaro.

Në mbështetje të kësaj proteste ka dalë edhe Partia Demokratike, si dhe Partia e Lirisë.

Reagimi:

Tek Kryeministria pas ngjarjes makabre te kryer nga një punonjës me detyra te larta në Policinë e Shtetit, i cili vrau me skaf një vajzë 7 vjeçe ne breg të detit.

Të kerkojme dhe tregojme se kush është përgjegjësi dhe te kerkojme ne dritën e qirinjve, me nje buqete lulesh, me nje mesazh ne nje cope leter, pak dinjitet per veten, se e pafajshmja u largua….

Të kërkojme shkarkimin ose…

Dorëheqje e Ministrit te Brendshëm zotit Bledi Çuçi

Dorëheqje e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit zoti Gledis Nano

Dorëheqje e Ministres se Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro.

Ngushellime familjes Avdia për humbjen e dritës së tyre, zoti ju dhëntë forcë për të kaluar këtë dhimbje që ka tronditur thellë çdo bashkombas. Zoti qoftë me ju, e shpirti i engjëllit tuaj u prehtë qiell!

Continue Reading

Sociale

Snap po planifikon të shtojë NFTs në platformë

Published

on

By

Tregu i kriptomonedhave mund të jetë në periudhën e saj më të keqe për momentin, mirëpo kjo gjë nuk po ndryshon vendimin e kompanive të mëdha teknologjike për t’u përfshirë sa më tepër në këtë treg, në rast se gjërat ndryshojnë me kalimin e kohës.

Një zhvillim të tillë po bën dhe Snapchat, që po planifikon të shtojë NFTs në platformë në formën e filtrave AR. Sipas një raporti nga Financial Times, kompania pritet të nisë këtë eksperiment me një ekip të limituar krijuesish gjatë muajit gusht. Në këtë testim, artistët do të jenë në gjendje të krijojnë NFT të reja nga platformat e tjera dhe t’i importojnë ato në Snapchat si Lenses.

Mendohet se Snapchat nuk do të përfitojë para nga krijuesit për të reklamuar NFT e tyre, në mënyrë të njejtë me InstagramTwitter dhe Facebook. Në fakt kompania po mendon për mënyra se si krijuesit mund të monetizojnë punën e tyre.

Rrjetet sociale të ndryshme kanë menduar për mënyra të ndryshme për përfshirjen e NFTs në platformat e tyre. Twitter ishte rrjeti social i parë i cili pranoi NFT në platformën e saj, duke lejuar të gjithë përdoruesit premium të përdorin NFT e tyre si një avatar.

Gjithashtu dhe Instagram tregoi se do të lejojë një grup të vogël krijuesish të testojnë shpërndarjen e NFT në Feeds, Stories apo Messages.

Continue Reading

Sociale

Shëndeti mendor, Manastirliu takim me të rinjtë

Published

on

By

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu së bashku me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, zhvilluan një takim me të rinjtë për problematikat e shëndetit mendor.

Manastirliu gjatë fjalës së saj tha se brenda vitit do të krijohen 50 qendra socio-shëndetësore.

“Ne kemi vendosur që në vitin aktual, pra 2022, të krijojmë për herë të parë modelin e ri të qendrave socio-shëndetësore. Një model i cili do të japë mundësinë që problematika të shëndetit mendor dhe vlerësimi për këto problematika të jetë që në bazën e kujdesit parësor, që është pikërisht mjekësia e familjes”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë tha se theksi duhet vendosur tek parandalimi dhe rritja e ndërgjegjësimit për problematikat e shëndetit mendor.
“Ne kemi zgjeruar qendrat komunitare të shëndetit mendor por kemi ende shumë për të bërë për parandalimin. Dhe parandalim do të thotë ngritje e të gjithë strukturave, nga shkolla, në familje, në komunitet, për rritjen e ndërgjegjësimit për problematikat e kujdesit ndaj shëndetit në tërësi por edhe shëndetit mendor në veçanti”, tha Manastirliu.

Continue Reading

Sociale

Shërbimi i ri i Apple sjell një mbrojtje “ekstreme”

Published

on

By

Apple po ndërmerr disa hapa për të rritur sigurinë e personave si gazetarët, aktivistët dhe politikanët përmes një shërbimi të ri në iOS 16, iPadOS 16 dhe macOS Ventura të quajtur Lockdown Mode. Ky shërbim përmirëson sigurinë duke ndërprerë rrugët kryesore që përdoren për infektimin e pajisjeve të personave më të rrezikuar.

Lockdown Mode bllokon të gjithë dokumentet e bashkëngjitura në mesazhe, çaktivizon link preview, bllokon disa teknologji të caktuara në web browsing, bllokon ftesat për FaceTime nga numrat e panjohur, bllokon lidhjet me kabllo të pajisjes në kompjutera apo aksesorë kur pajisja është e kyçur si dhe çaktivizon mundësinë për të shtuar profile të reja konfigurimi.

lockdown_mode_ios16.webp

Këto janë fushat që janë më të ekspozuara ndaj sulmeve kibernetike të ndryshme, pasi Project Zero i Google detajoi se si iPhone-t e personave të përzgjedhur nga software-i Pegasus mund të kompromentoheshin nga një GIF në iMessage. Taktika të tjera sulmi përfshijnë përdorimin e website-ve keqdashëse për të infektuar pajisjen.

Apple e quan Lockdown Mode një “nivel ekstrem opsional” të mbrojtjes që është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj software-ve “spiunë” të mbështetur nga qeveritë si Pegasus, që u zhvillua nga NSO Group.

Megjithatë, dhe në këtë nivel mbrojtjeje mund të ketë disa vende më pak të mbrojtura, dhe Apple ofron deri në $2 milionë për cilindo person që gjen dobësi të tilla në Lockdown Mode.

Continue Reading

Sociale

Xiaomi prezanton sensorin e ri 1 inç në smartphone-in e ri 12S Ultra

Published

on

By

Xiaomi ka prezantuar flagship-in më të ri 12S Ultra, i cili vjen me një sensor 1 inç që e bën këtë pajisje tepër të veçantë.

Gjithçka rreth këtij smartphone-i është në shkallë të madhe, që nga ekrani OLED 6.73 inç, proçesori më i mirë në treg Snapdragon 8 Gen 1, dhe lentja gjigande që zë rreth 1/3 e pasme të 12S Ultra.

cb22c960b47a7a4173a1f8280653b8c1.jpg

Në ishullin e kamerave gjenden 3 të tilla: një ultrawide 48MP, një telephoto 48MP me zmadhim 5x dhe kamerën kryesore 50MP që përdor një sensor 1 inç. Një madhësi e tillë bën të mundur që më tepër dritë të hyjë në sensor dhe fotografitë të jenë më të detajuara.

Xiaomi tregon se sistemi i kameras është zhvilluar në bashkëpunim me Leica, dhe kostot e zhvillimit të një sensori të tillë u ndanë 50-50 me Sony. Sony aktualisht ka prezantuar një smartphone me sensor 1”, por përdor vetëm një pjesë të tij. 12S Ultra besohet se do të përdorë të gjithë kapacitetin e këtij sensori.

FW0s3mVWQAUO6Ck_copy.jpg

Specifikat e tjera të këtij smartphone-i janë gjithashtu flagship, me rezistencë IP68 kundër ujit dhe pluhurave, bateri të madhe 4,860mAh, karikim të shpejtë 67W dhe ekran me refresh rate 120Hz. Ky smartphone pritet të jetë i pari i cili do të mundësojë regjistrimin e videove në Dolby Vision HDR.

Xiaomi ka prezantuar gjithashtu dhe dy modele të tjera smartphone-sh më pak të fuqishëm: 12S dhe 12S Pro, me diferencë në madhësinë e ekranit 120Hz, 6.28 inç dhe 6.73 inç respektivisht.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING