Connect with us

Aktualitet

Certifikohen 12 efektivë të forcave speciale të Policisë së Shtetit, për dhënien e ndihmës së parë.

Published

on

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, ambasadori i Gjermanisë në Tiranë Peter Zingraf dhe drejtues të lartë të Policisë, ndoqën nga afër stërvitjen certifikuese, në fund të një jave trajnimi në dhënien e ndihmës së parë, për 12 efektivë të forcave RENEA dhe FNSH.
Skuadrat u përballën me 2 raste të stimuluara, gjatë transportimit të një vlere parash dhe sulmi me armë brenda një kompanie private, duke demonstruar përgatitjen teorike dhe praktike në përballimin e këtyre situatave.
Trajnimi u zhvillua nga qendra Emergency Response Albania (ERA), e cila operon prej disa vitesh në Shqipëri 🇦🇱🇨🇭🇩🇪
➡️ Karsten Ladehof, Kryeinspektor – Ju e keni bërë ҫdo gjë shkëlqyeshëm dhe jam shumë krenarë për ju. Shpresoj që të mos ju duhet asnjëherë kjo gjë në jetën tuaj. Por edhe nëse diçka e keqe do të ndodh, besoj shumë, që ju do të keni mundësi të ndihmoni.
➡️ Peter Zingraf, Ambasador i Gjermanisë në Tiranë – Mirëmëngjes sërish dhe jam shumë i impresionuar! Ju falenderoj shumë për ftesën, z.Vogeli, z.Ministër edhe zotërinjve të Policisë, është nder shumë i madh që të jemi këtu së bashku.
Kemi kaluar disa situata emergjente gjatë kohëve të fundit, por jemi shumë të kënaqur që kemi patur mbështetjen e “Emergency Response Albania” (ERA), jo vetëm në planin individual, por edhe si Ambasadë. Tërmeti i fundit na tregoi faktin sesa të nevojshme janë stërvitje të tilla. Ne si vend punuam në aktivizinin e fondit të krizës.
Ky event edhe pse i organizuar lokalisht këtu, tregon mundësinë për ta çuar para. Edhe unë bashkohem me mesazhin që kjo situatë të mos jetë e nevojshme ndonjë ditë në jetën tuaj, por jam i sigurt që do jetë e nevojshme, kështu që ju lumtë që të gjithëve dhe mezi pres ndarjen e certifikatave.
➡️ Sandër Lleshaj, Ministër i Brendshëm – Është vërtetë një kënaqësi e veҫantë që kam mundësi të ndjek nga afër këtë demostrim impresionues edhe për mua, që nganjëherë e mbaj veten njeri me eksperiencë në këto fusha.
Por është me rëndësi, së pari, që të falenderoj dhe të përshëndes kontributin dhe punën e z.Vogeli, ekipit të tij, të cilët punojnë në Shqipëri që prej vitit 1991, duke vendosur themelet e disa shërbimeve esenciale për shëndetësinë, për shpëtimin e njerëzve.
I shoh me kënaqësi që këtu kanë arritur të krijojnë një mjedis profesional pune, kanë arritur dalëngadalë me punë të kujdesshme të krijojnë një emër të rëndësishëm, emër të madh.
Sot ju keni bërë një aspekt të rëndësishëm të punës tuaj, keni marrë një trajnim, ose mbyllni një trajnim, për të bërë gjëra të vogla por me rëndësi të madhe. Gjëra të vogla që në fakt shpëtojnë jetë njerëzore. Prandaj dua të them që këto gjëra të vogla kanë vlerë të jashtëzakonshme dhe për këtë arsye dua ta falenderoj shumë z.Vogeli dhe ekipin, doktor Ladehof, të gjithë ata që janë marrë me këtë trajnim, i cili besoj ju ka bindur se ҫfarë rëndësie ka.
Ju jeni trupë speciale, dhe trupat speciale janë speciale pikërisht sepse dinë t’i bëjnë të gjitha. Nuk mjafton vetëm të jeni qitës të mirë, të jeni oficerë të mirë Policie, në kuptimin e kryerjes së detyrave tradicionale, por duhet t’i bëni të gjitha mirë dhe kjo është një nga ato gjëra që besoj sot ju ka bindur se ҫfarë rëndësie ka.
Ne duam ta vazhdojmë këtë bashkëpunim qoftë me z.Vogeli dhe me ekipin dhe me institucionin e tij, me “Swiss Foundation for Innovation”, me ERË-n me ESË-n, por njëkohësisht duam që ta përdorim këtë komunikim, si një mundësi për të vendosur ura të reja bashkëpunimi me vendet të cilat mbështesin këtë fondacion, ose këtë institucion që është Zvicra, që është Gjermania.
Po ashtu gjej mundësinë ta përshëndes doktor Ladehof dhe t’i shpreh gatishmërinë dhe interesin tonë për ta thelluar këtë bashkëpunim.
Ne nuk na mjafton të kemi trajnuar këtë grup, por në fakt na duhet që të trajnojmë qindra e qindra punonjës të Policisë, punonjës të Policisë Rrugore, punonjës të Policisë së Rendit, forcave Speciale, të Shërbimit Zjarrfikës.
Këtë trajnim, këtë edhe më pak të thelluar, duhet ta marrin qindra, disa qindra, edhe që të ndodh kjo duhet një punë shumë e madhe dhe besoj që Policia do të marrë masa për të bërë planifikim. Sepse ju, ose forcat e policisë, dhe të zjarrëfikësve, janë të parët që shkojnë në një mision, që shkojnë në një aksident, që shkojnë në një vendngjarje. Dhe, gjëja e parë që duhet në këto raste është të kemi njerëz që mund të japin ndihmë të parë.
Për të mos e zgjatur ju uroj të gjithëve suksese për përmbushjen me sukses të këtij trajnimi. Jam ndjerë mirë nga komentet e doktor Ladehofit dhe ekipit të tij për kontributin tuaj, për seriozitetin që keni treguar, për profesionalizmin. Ju falenderoj të gjithëve dhe ju uroj suksese. Faleminderit.
➡️ Cristian Vogeli, Emergency Response Albania (ERA) – Unë ju kam parë nga dita e parë deri në ditën e pestë. Ditën e parë teoria, pashë reagimin tuaj në momentin e parë: “Pse teori do bëjmë ne këtu?“ Ju brenda ditës keni kuptuar që kjo teori na duhet për të ndërtuar pjesën tjetër sipër. Dhe ditën e dytë unë kam parë njerëz të angazhuar që thanë: “Qenka shoku im, jam unë”. Ditën e tretë ju e keni marrë aq seriozisht sa ishte gjithҫka për të shpëtuar jetë, dhe nuk kishte më që të mos e kapim, që të mos e mësojmë. Ditën e pestë unë gjykoj që ju jeni në gjendje të shpëtoni jetë. Kjo më emocionon, sepse kjo është ëndrra, kjo është ajo ëndrra që unë pata para shumë vitesh, edhe unë ju përgëzoj për këtë.
Sepse ka dy gjëra, ne duam të shpëtojmë jetë dhe të parandalojmë dëmtime dytësore. Sepse është njëra që të shpëtosh, por është një gjë të shpëtosh mirë, të mos dëmtohet edhe më tej. Dhe ju përgëzoj për këtë dhe dua me këtë, të hap ceremoninë e shpërndarjes së ҫertifikatave.

Aktualitet

Skandal/ Pronari tenton të godasë me thikë klientin

Published

on

By

Një tjetër ngjarje e shëmtuar ka ndodhur në jug të vendit, ku pushuesit përveç çmimeve të larta vijojnë dhe përballen me arrogancën dhe dhunën e pronarëve të restoranteve dhe hoteleve.

 

Video që po shihni është xhiruar në një restorant ën Sarandë, ku klienti ka patur një përplasje me pronarin, i cili e ndjek në rrugë me thikë në dorë.

Ende pa kaluar dhimbja që përjetuam ditën e martë, ku skafi i drejtuar nga polici Arjan Tase përplasi për vdekje në breg të detit 7-vjecaren Jonada Avdia, një tjetër ngjarje mund të ishte kthyer në tragjedi, siç është rasti i restorantit në Sarandë.

Kjo nuk është hera e para që shohim ngjarje kaq të shëmtuara, ku pak vite më parë Mihal Kokëdhima bëri të njëjtin gjest duke terrorizuar kielntët në lokalin e tij vetëm pse këta të fundit nuk iu pëlqeu as ushqimi por as çmimi abuzues në faturë.

Continue Reading

Aktualitet

‘Nuk ka kontroll’, pushuesit: Motorët lëvizin me shpejtësi

Published

on

By

Tragjedia e Potamit, ku një 7 vjeçare u godit me gomone e për pasojë humbi jetën ka shtuar frikën te qytetarët

Në Shëngjin pushuesit thonë se shteti duhet të marrë më shumë masa, që ngjarje të tilla mos të përsëriten.

“Është një frikë normale, ama për momentin këtu ku lahen kalamajtë nuk kanë ardhur shumë afër. Por kur ndjen shpejtësinë, ndjen frikë.”

“Ecin me shpejtësi të jashtëzakonshme, bëjnë spektakël.”

“Mirë nuk është po varet sa  tolerojnë këtu. Tash çfarë të bëjmë, jetojmë në Shqipëri.”

“Aman motorët po, kanë zhurmë, prishin dhe ajrin.”

Ka edhe nga ata që i kanë parë me kujdes dhe thonë se mjetet lundruese nuk I afrohen bregut.

“Një ditë është afruar më shumë po menjëherë ka ndërhyrë policia dhe e ka thir dhe i kanë marrë motorin.”

“Këtë herë më e siguruar. S’po na lejojnë me u zhyt, se duhet me u rujt.”

Ankohen edhe për mungesën e rojeve bregdetare.

“Këtu afër meje, nuk shof. I shof kubinat ku janë të vendosur aman nuk i kam pa. duhet normal, prandaj është i obliguar ai persona “

“Duhet me pas sepse ka njerëz qe nuk dinë not.”

“Nuk më ka thënë njeri që këta janë shpëtimtar.

“Nuk kam parë herët është hala. “

“Po duhet të ketë se ka fëmijë shumë.”

Prej 5 ditësh policia është duke kontrolluar të gjitha skafet dhe gomonet nëse disponojnë dokumentacion të rregullt dhe gjendjen e tyre teknik.

Gjithashtu janë vendosur edhe gjoba për ata që kanë shkelur rregullat./abcnews.al

Continue Reading

Aktualitet

Rritja e çmimeve/ BSH: Qeveria tjetër paketë suporti

Published

on

By

Qeveria duhet të mbështesë  me një tjetër paketë familjet me të ardhura të pakta për të kompensuar rritjen drastike të  çmimeve. Ky është rekomandimi i Bankës së Shqipërisë  në një kohë që në vend po regjistrohen çmime rekord të produkteve ushqimore.

Banka Qendrore thekson se rritja e inflacionit është një shqetësim serioz dhe në  pjesën e mbetur të vitit parashikohet që  të forcohet edhe më shumë.aktualisht  në vend nuk po zbatohet asnjë subvencion për pensionistët dhe familjet në nevojë pasi paketa e miratuar  nga qeveria ku pensionistët përfitonin 3 mijë lekë  ka përfunduar në muajin qershor.

“Rritja e inflacionit është padyshim një shqetësim serioz për familjet shqiptare, dhe sidomos për ato me të ardhura të pakta.Një paketë e dytë suporti do të ishte – natyrisht – e dëshirueshme për familjet shqiptare. Megjithatë, mundësia e aplikimit dhe formati i saj duhen akomoduar brenda kufizimeve të buxhetit, jo thjesht të vitit aktual por edhe atij të vitit të ardhshëm, për të mos dëmtuar qëndrueshmërinë afatgjatë të financave publike. Sa më sipër, i takon qeverisë shqiptare të bëjë analizat dhe të ndërmarrë masat e duhura, në interes të shpërndarjes sa më të drejtë të kostove të kësaj goditjeje dhe të rritjes së qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit.”

Shtrenjtimi  i  çmimeve  në vlerësimet e Bankës së Shqipërisë parashikohet të ndikojë edhe në ecurinë ekonomike në vend.

“Për nga vetë origjina e goditjes, nivelet e larta të inflacionit kanë një ndikim negativ mbi ritmin e rritjes ekonomike. Sikundër e kemi theksuar, rritja e shpejtë e inflacionit gjatë vitit 2022 ka ardhur si pasojë e rritjes drastike të çmimeve të ushqimeve, të produkteve energjitike dhe të lëndëve të para në tregjet botërore gjatë këtij viti. Shqipëria, si një importues neto i një pjese të madhe të këtyre produkteve, do të detyrohet të paguajë një faturë më të lartë importi, sidomos për ato produkte të cilët nuk kanë zëvendësues në ekonominë tonë. Kjo nënkupton edhe një nivel relativisht më të ulët shpenzimesh për mallrat dhe shërbimet e prodhuara në vend, gjithnjë në raport me situatën e mungesës së goditjes.”

  Në vlerësimet aktuale Banka e Shqipërisë  parashikon se rritja ekonomike për vitin aktual pritet të jetë rreth intervalit 3.5 – 4%. Më tej, për dy vitet e ardhshme, ekonomia shqiptare pritet të shënojë një rritje rreth nivelit 3%.

Continue Reading

Aktualitet

Dy të rinj ngacmuan gra të martuara, sherr me burrat

Published

on

By

Sërish trazira në Vlorë në këto ditë të nxehta të gushtit. Së fundmi një grup pushuesish janë konfliktuar fizikisht me njëri tjetrin, në “Vega Beach”,  ku ka pasur edhe të gjakosur për shkak të sherrit me shqelma e grushte.

Shkak i këtij sherri janë bërë dy të rinj, që dyshohet se kanë ngacmuar dy gra. Këtë skenë të turpshme e kanë parë bashkëshortët dhe familjarët të cilët kanë ndërhyrë dhe janë konfliktuar me dy të rinjtë.

Sherri ka shkuar aq keq sa është përdorur edhe forca fizike, me dy grupet respektive që kanë gjuajtur me grushte në drejtim të njëri-tjetrit.

Si pasojë e sherrit tre persona kanë përfunduar të gjakosur. Mësohet se nga qytetarë të ndryshëm është njoftuar policia dhe ambulanca për tu ardhur në ndihmë.

 

 

Njoftimi i policisë:

Sot, në spitalin e Vlorës, janë paraqitur për ndihmë mjekësore shtetasit A. B., 38 vjeç dhe K. A., 42 vjeç, të cilët dyshohet se janë konfliktuar fizikisht, për motive të dobëta, me tre shtetas të tjerë, ende të paidentifikuar, në plazhin e quajtur “Vega”, Vlorë.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes dhe identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në  konflikt.

Continue Reading

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 06.08.2022

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING