Connect with us

Aktualitet

Dalin në pah prapaskenat e rënda për Rudina Hajdarin, avokati i njohur Altin Goxhaj zbulon të pathënat e fshehta

Published

on

Deputetja Rudina Hajdari foli me tone të ashpra dje në kuvend, ndërsa bllokoi foltoren duke mos lejuar asnjë deputet të flasë prej andej.

E revoltuar, teksa godiste herë pas here foltoren me duar, deputetja e cilësoi seancën e sotme të turpshme, një pazar si ata që sipas saj kjo sallë ka bërë me shqiptarët për 30 vite me radhë.

Avokati i njohur Altin Goxhaj, shprehet se Rudina Hajdari po përfaqëson të njëjtën qeverisje të vjetër të klasës politike.

Ai hedh akuza për Hajdarin dhe më tej shton se Shqiperia ka nevojë për njerëz të denjë, dhe besnikëri në mbajtje premtimesh ndaj interesave të elektoratit votues.

Postimi i plotë:

“NDRYSHIMI S’MUND TË VIJË DUKE PËRDORUR TË NJËJTIN MENTALITET
– SKUTHLLIKU,
– TRAFIKU INTERESASH & VOTASH,
– PABESIE DHE IMORALITETI,
– PAZARESH TË QELBURA,
– KALKULIMESH MESKINE,
NJËSOJ SI PJESA MË E KALBUR E KALBËSIRËS POLITIKE 30 VJEÇARE!
Përkundrazi, pjella politike do jetë edhe më e keqe se vetë mitra që e ka pjellë!

Kjo goca e re me shokët e saj përfaqëson të njëjtin mentalitet të 30 vjetëve të pjesës më të qelbur të klasës së vjetër politike sps janë produkt i të njëjtit standard politik dhe i të njëjtit fondacion:
– Trafik votash dhe mandatesh (mgjths votohet nga një elektorat i një partie të caktuar, trafikon votat e tyre te një parti tjetër për ti dhënë avantazhe të pamerituar sipas ligjit dhe moralit) = SKUTHLLIK NDAJ ELEKTORATIT!
– Trafik dhe pazare Influencash dhe Qëndrimesh (që elektorati që i ka dhënë votën qartas nuk i dëshiron) = VJEDHJE E VOTËS SË ELEKTORATIT OPOZITAR NË FAVOR TË PUSHTETIT!

– Përdoriminsi si pykë, si diversante për të bërë diversion në dëm të elektoratit (bëhet e vlefshme për pushtetin në dëm të interesave të elektoratit opozitar) = PABESI NDAJ ELEKTORATIT QË E KA VOTUAR!

Shqipëria ka nevojë ulëritëse për MORAL POLITIK, NDERSHMËRI dhe BESNIKËRI NË MBAJTJE PREMTIMESH ndaj interesave të elektoratit votues.

Nëse një grupim i caktuar “i ri” kërkon të sjellë përmbysjen e kalbëzimit të një klase armike politike ndaj interesave të elektoratit, kjo nuk mund të bëhet mbi të njëjtat standarde të kalbësirës përkatëse sepse prodhon një Mega Kalbësirë Politike.

Sps dihet se çfarë pjell Macja Soros, do të ushqehet me të njëjtën babëzi njësoj si Mitra që e ka pjellë!”, – shkruan Altin Goxhaj.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e dyfishtë në Vlorë, hakmarrje apo pazare droge?

Published

on

By

Dy janë pistat ku grupi hetimor është fokusuar për hetimin e vrasjes së dyfishtë të ndodhur në mbikalimin e Panajasë në Vlorë këtë paradite. Një prej tyre është vrasja e biznesmenit Arben Beqiraj, ngjarje e ndodhur në vitin 2019, pasi të dy viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo rezultojnë të përfshirë në këtë ngjarje.

Si nisi sherri dhe ngjarja e rëndë për një kalë në vitin 2019?

Një kalë u prishi qetësinë disa pushuesve që po bënin plazh në muajin gusht në Vlorë, në vitin 2019, të cilët më pas keqtrajtuan në grup rojen. Gazmend Alushi, i cili paguhej 100 mijë lek të vjetra në muaj nga Ermal allias Eduart Xhezo për kujdesin ndaj kalit, është dhunuar me grushte e shkelma në 4 gusht 2019 nga Arben Beqiraj, djali i tij dhe persona të tjerë familjarë që ndodheshin në lokal.

Pasi është dhunuar, Gazmendi ka shkuar në banesën e tij. Aty, Ermali alias Eduart Xhezo e ka pyetur se kush e ka dhunuar dhe Alushi ka thënë emrin e Beqirajt që njihej dhe si “Arbeni i Çeçesë”. Fill pas kësaj, Ermal Xhezo, ka mobilizuar shokët e tij, Shpati Lena dhe kunatin e tij Ariel Kingji. Të gjithë të armatosur me automatikë dhe pistoleta kanë shkuar në ambientet e lokalit të Arben Beqirajt, për t’u sqaruar lidhur me rrahjen që ata i kishin bërë kujdestarit të kalit të Ermal Xhezos.

Të dy palët janë përplasur fillimisht fizikisht, por përdorimi i armëve solli vrasjen e Arben Beqirajt dhe plagosjen e djalit të tij e të afërmit të viktimës, Nesim Hodaj. Autori i vrasjes, Eduart Xhezo është pas hekurave. Lena u shpall në kërkim pasi akuzohej për përkrahje të autorit në krim, por u arrestua në mars të këtij viti. Më 23 mars, ai u kap teksa qarkullonte me armë zjarri në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Lena ishte bashkë me Ariel Kingjin e Kristi Drollin. Por, pavarësisht akuzave, Lena u la në masën ‘detyrim paraqitjeje’.

“Gjykata e Vlorë vendosi masën e sigurisë ‘arrest me burg’, për Ariel Kingjin dhe Kristi Drollin, ndërsa ka vendosur masën “detyrim paraqitje” për shtetasin Shpati Lena. Seanca është drejtuar nga gjyqtare Arbana Selmanaj, ndërsa prokuror ka qenë Hyrjet Lamaj. Ariel Kingji, Kristi Drolli dhe Shpati Lena u arrestuan, ndërsa ishin duke lëvizur me automjet në zonën e Ujit të Ftohtë të dyshuar për ngjarjen e ndodhur në 4 gusht 2019 në Plazhin e Vjetër, ku mbeti i vrarë Arben Beqiraj dhe u plagosur djali i tij dhe një i afërm i tyre. Në kuadër të operacionit “Waves” (dallgët), u bë arrestimi i Ariel Kingjit, 21 vjeç, Shpati Lena 37 vjeç dhe Gazmend Alushi 50 vjeç, të cilët të tre kishin armë me vete,”- thuhej në njoftimin e asaj kohe.

Pista e dytë është ajo e pazareve të drogës.

Hakim dhe Eduari Xhezo, i arrestuar për vrasjen e Arben Beqirajt kanë qenë subjekte të Operacionit Forca e Lligjit. OFL më Korrik 2020 u nisi kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy vëllezërve Eduart dhe Hakim Xhezo. Sipas OFL, ndaj Eduart Xhezo, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në Vlorë. Ndërsa Hakim Xhezo, rezulton i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Për këtë arsye nuk përjashtohet edhe kjo pistë hetimi.

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Parashikimi i Motit 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING