Connect with us

Shendeti

Është Covid apo grip? Bëni dallimin e simptomave

Published

on

Ethe, kollë e thatë, të vjella, diarre. Para Sars-Cov-2, nuk do të kishim asnjë dyshim në vendosjen e një hipoteze të diagnozës para se të shkonim te mjeku sepse ato janë simptomat klasike të gripit.

Por tani me Koronavirusin që vazhdon të mbretërojë suprem, dyshimi është i ligjshëm dhe të dallosh nëse simptomat janë ato të një gripi të parëndësishëm (por gjithsesi të rrezikshëm) ose Covid nuk është aspak e lehtë.

Simptomat e gripit

Megjithëse të dy virusët janë të ndryshëm, simptomat që karakterizojnë gripin sezonal dhe Covid-19 janë shumë të ngjashme. “Të flasësh për gripin sezonal, i cili nga ana e tij ndryshon nga simptomat e ngjashme me gripin – shpjegon virologu italian Fabrizio Pregliasco, – është e nevojshme të kesh tre simptoma tipike në të njëjtën kohë: fillimin e papritur të temperaturës mbi 38 °, prania e të paktën një simptome sistemike siç është dhimbja e muskujve ose kyçeve dhe prania e të paktën një simptome të frymëmarrjes si kollë, rrufë, kongjestion, hundë, dhimbje fyti”.

Simptomat e Covid

Përsa i përket Covid-19, simptomat janë shumë të ngjashme “Temperaturë mbi 37.5°, kollë, dhimbje fyti, vështirësi në frymëmarrje – shpjegon Pregliasco – megjithatë Covid-19 gjithashtu mund të çojë në humbje të papritur të aromës (anosmia) apo edhe vetëm ulje të nuhatjes (hiposmia), humbja e shijes (agjezia) simptoma tipike dhe që nuk lidhen me gripin sezonal”.

Te fëmijët

Me një rënie të lehtë të temperaturave dhe frekuentimin e shkollave dhe mjediseve të lidhura me sportet, është e lehtë për një fëmijë apo adoleshent të kollitet. A duhet të alarmohemi? “Me rifillimin e shkollës – shpjegon Rocco Russo, fëmijët kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura dhe për këtë arsye edhe ata që janë alergjikë mund të paraqesin lehtësisht simptoma gjenerike si teshtitja ose kollitja. Nëse nuk ka temperaturë, nuk ka nevojë të alarmoheni, por nëse rritet temperatura, duhet menjëherë të kontaktoni pediatrin ”.

Viruset e para-gripit

Tashmë në këto ditë ekziston një virus i para-gripit me temperaturë të lartë vetëm për një ditë dhe diarre. Si mund ta kuptojnë prindërit se çfarë është pasi diarreja tek fëmijët renditet si një simptomë Covid? “Dizenteria – paralajmëron Russo – është pjesë e simptomave të Covid dhe atyre të disa formave virale të karakterizuara nga çrregullime gastrointestinale, të tilla si Rotavirus. Kjo është arsyeja pse, edhe në rastin e viruseve dhe simptomave të ngjashme me gripin që zhduken një ditë pas shfaqjes së tyre, për fat të keq nuk ka asnjë mënyrë për ta dalluar”

Diagnoza

Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve dhe OBSH bien dakord që kohët e inkubacionit midis dy viruseve janë të ndryshme. Nëse koha mesatare e shfaqjes së simptomave me një virus gripi është nga 1 deri në 4 ditë, për Sars-Cov-2 mesatarja është pesë ditë, por mund të zgjerohet nga 2 në 14 ditë. Por ne nuk mund të mbështetemi vetëm në këtë dhe në rast të temperaturës nuk ka asnjë mënyrë tjetër veç testit të tamponit

Shendeti

Në pritje për t’u bërë baba, futbollisti 28-vjeçar pëson arrest kardiak në fushë dhe ndahet nga jeta

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali.

Kapiteni i Quingentole Dimitri Roveri 28 vjeç, ka ndërruar jetë pasi pësoi arrest kardiak gjatë lojës në fushë.

Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë ngjedhjes Casalpoglio-Quingentole.

Në minutën e ’20 të lojës, Toveri u rrëzua përtokë.

Ndërhyrja e ekipeve të urgjencës ka qenë e menjëhershme, por futbollisti nuk jepte sinjale. Ngjarja ka ndodhur në sy të familjes.

Në Casalpoglio ishin nëna e Dimitrit, babai i tij Angelo, një ish-lojtar i Serisë A dhe motra e tij Nicol, presidente e ekipit, të cilët nxituan menjëherë në fushë për t’i bërë të vëllait një masazh në zemër, përpara se të vinin mjekët.

Kur u duk se kishte disa shenja të lehta rikuperimi, lojtari u stabilizua, u intubua dhe u transportua me helikopter në San Raffaele ku iu nënshtrua menjëherë një operacioni delikat.

Megjithatë ai nuk ia doli dhe ndërroi jetë në spital.

Dimitri të dielën e kaluar njoftoi miqtë e tij se do të bëhej baba./abc

Continue Reading

Aktualitet

Regjistrohen 20 raste të reja me koronavirus në vend

Published

on

20 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, ndërsa nuk ka asnjë humbje jete. Nga 642 testime, rastet pozitive janë në këto bashki: 15 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 1 qytetar në Fier, Divjakë.

Aktualisht janë 291 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 85 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,424 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Maj 2022)

Raste të reja ditore 20
Të shëruar në 24 orë 85
Të shtruar në spitale 6
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 642

Testime totale 1,808,952
Raste pozitive 275,211
Raste të shëruara 271,424
Raste Aktive 291
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 199
Fier 31
Vlorë 15
Shkodër 9
Elbasan 9
Korçë 8
Gjirokastër 7
Durrës 5
Kukës 3
Lezhë 3
Berat 2

Continue Reading

Shendeti

Lojtari i KF “Vllaznia” pëson arrest kardiak gjatë lojës, i vendoset një stentë në QKUK

Published

on

By

Sulmuesi i klubit të futbollit “Vllaznia” të Pozheranit, Alban Rexhepi, ka pësuar arrest kardiak gjatë ndeshjes me KF “Flamurtari”, ndeshje kjo e Ligës së Parë.

Klubi “Vllaznia” ka njoftuar se Rexhepi është dërguar në QKUK dhe i është vendosur një stentë, ndërsa tani është në gjendje stabile.

“Sot në ndeshjen në mes të KF Vllaznia Pozheran dhe KF Flamurtari, sulmuesi i krahut i klubit tonë Alban Rexhepi kishte një shqetësim me shëndet gjatë zhvillimit të pjesë lojës së dytë.Pas vizitës ne QKUK,u konstatua që kishte një arrest kardiak. Mjekët në qendrën klinike universitare intervenuan dhe vendosën një stendë. Albani, tani është ne gjendje stabile,dhe ka filluar të e merr vetën”, njofton klubi.

Continue Reading

Shendeti

Cilët persona duhet të bëjnë kujdes me përdorimin e qepëve të njoma

Published

on

By

Qepët e njoma përmbajnë vitamina dhe minerale, acid folik, hekur, fibra dietike dhe lëndë ushqyese. Falë përbërjes së tyre unike, zvogëlon inflamacionin në trup dhe forcon imunitetin. Mjekët e rekomandojnë për dietën e njerëzve me shumë sëmundje.

Përveçse përmban vitamina dhe minerale, për shembull, vitaminë C, vitamina B, fibra, përmban flavonoidë, të cilat veprojnë si antioksidantë, reduktojnë proceset inflamatore në trup. Më shpesh prekin proceset kardiovaskulare, diabetin dhe sëmundjet onkologjike. Gjithashtu, qepa ka një efekt pozitiv në imunitetin.

Gjithashtu, qepa ndihmon në reduktimin e marrjes së kripës në trup. Pavarësisht gjithçkaje, qepa nuk duhet të përdoret si ilaç që konsumohet vetëm kur një person është i sëmurë. Sipas nutricionistit, duhet të hahet rregullisht për të pasur një efekt parandalues​​në luftën kundër sëmundjeve.

– Problemi i vetëm është era e keqe e gojës, por jo nga goja, por nga lëkura, sepse aroma e qepës ekskretohet përmes poreve. Megjithatë, disa njerëz nuk mund ta tresin qepën.

– Qepët e njoma duhet të konsumohen në mënyrë të kufizuar nëse keni stomak të ndjeshëm, nëse vuani nga gastriti ose keni acid. Mirëpo, kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta hani fare, por është e nevojshme të merrni sasi të qepëve që janë të këndshme për trupin tuaj.

Që qepa të qëndrojë e freskët dhe të mos humbasë vetitë e saj të dobishme është e nevojshme të ruhet në frigorifer dhe të ndahen bishtat e qepës nga njëra-tjetra.
Continue Reading

Shendeti

Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Published

on

By

Ka shumë shenja që trupi juaj i dërgon kur është puna për sëmundjet

Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni këto shenja pasi që mund të jenë simptoma të disa sëmundjeve, të cilat nëse zbulohen herët mund të jua shpëtojnë jetën.

Kërthiza në formë butoni

Nëse kërthiza ka këtë formë, duhet të vëzhgoni atë nëse po vazhdon të rritet më shumë. Nëse është më e zgjatur se zakonisht, atëherë keni ngre peshë më të rëndë se që duhet.

Kërthiza e fryrë

Njerëzit që e kanë këtë formë të kërthizës janë më të rrezikuar ndaj gripit dhe viruseve.

Kërthiza e palosur

Kjo formë e kërthizës tregon që mund të keni probleme me sistemin e tretjes. Gjithashtu, në disa raste njerëzit me këtë formë të kërthizës kanë probleme me peshë.

Kërthiza në formë të bajames

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht vuajnë nga migrena, si dhe nga dhimbjet në muskuj dhe eshtra. Gjithashtu, kjo formë e kërthizës mund të jetë shenjë e eshtrave të dobët.

Kërthiza në formë të shkronjës “U”

Njerëzit me këtë formë të kërthizës zakonisht kanë probleme me lëkurë dhe veshka. Veç kësaj, kjo formë e kërthizës mund të shkaktoj deformime te të porsalindurit.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING