Connect with us

Aktualitet

Kujtesë për simptomat e koronavirusit dhe per portatoret e shendoshe!!!

Published

on

👉Simptomat e para të “koronavirusit të ri” nuk janë shumë specifike:

1.Dhimbje koke, dhimbje muskulore (ngurtësi), lodhje e rëndë. 2.Ethet dhe shenjat e frymëmarrjes (kolla, dështimi i frymëmarrjes, gulçimi, etj.) vijne pas. 3. Pastaj kemi shpesh dy ose tre ditë pas shfaqjes së simptomave të para, humbjen e shijes (ageusia) dhe humbjen e nuhatjes (anosmia). Keto konsiderohen shenja paralajmëruese të një infeksioni me koronavirus.!!

👉Një transportues i shëndetshëm i një virusi nuk tregon shenja klinike të infeksionit:
1.ose sepse agjenti infektiv (virusi, bakteret, etj.) nuk është shumë virulent: 2. Ose agjenti infektiv është shumë i dobët për të shkaktuar reaksione në trup dhe për këtë arsye nuk ka simptoma. 3.🤜Ose për shkak se mbrojtja e tij imune është shumë efektive (zhvillon më shumë antitrupa se mesatarja) dhe parandalon shfaqjen e simptomave.🙏

👉Ju mund të jeni bartës i shëndetshëm i viruseve dhe sëmundjeve të ndryshme si: gripit, hepatitit B, tuberkulozit, një sëmundje ngjitëse seksuale si klamydia, HIV (AIDS) dhe herpesi …

👉Ju gjithashtu mund të jeni një bartës i shëndetshëm i një gjeni, siç është rasti për sëmundje të caktuara gjenetike dhe për këtë arsye jo-ngjitëse (fibrozë cistike për shembull). Në këtë rast, gjenet kalojnë nga prindërit tek fëmija i tyre. Secili fëmijë trashëgon gjysmën e gjeneve të tyre nga babai i tyre dhe gjysma tjetër nga nëna e tyre.

👉Transportues i shëndetshëm, si ta dini?

Për të diagnostikuar një person asimptomatik me Covid-19, ne nuk mund të mbështetemi në praninë e simptomave. A.-Kështu, mënyra e vetme për të ditur nëse jeni bartës i Covid-19 (me ose pa simptoma) është të kërkoni praninë e virusit, duke kryer një test PCR (një mostër nga hunda duke përdorur ‘një shtupë pambuku) e cila bën të mundur diagnostikimin e një kontaminimi të mundshëm me Covid-19. B.-Nëse një person është i infektuar me koronavirus në kohën e marrjes së mostrës, testi PCR do ta zbulojë atë.

C.-Nëse testi është negativ, nxjerrim përfundimin se personi nuk është bartës i virusit
D.-Nëse testi është pozitiv, nxirret se personi është bartës i virusit dhe për këtë arsye është ngjitës.
• Nëse personi pozitiv nuk ka simptoma në kohën e marrjes së mostrës, thuhet se ata janë një transportues i shëndetshëm.

• Nëse personi pozitiv ka simptoma (ethe, kollë, humbje erë …), ne themi se ai është simptomatik, ai nuk është një transportues i shëndetshëm.

Paralajmërim: ekzistojnë “negative të rreme” të cilat mund të vijnë për shkak të teknikës së dobët të marrjes së mostrave.

👉Transportues i shëndetshëm ose asimptomatik, cili është ndryshimi?

Këto dy koncepte kanë afërsisht të njëjtin përkufizim. Një transportues i shëndetshëm dhe një person asimptomatik të dy janë infektuar, por nuk tregojnë simptoma klinike që lidhen me infeksionin.

Ne flasim për “transportues të shëndetshëm” për një sëmundje infektive (transportues i shëndetshëm i një virusi për shembull) ose një sëmundje gjenetike. Nga ana tjetër, nuk mund të flitet për “transportues të shëndetshëm” për një çrregullim metabolik (diabeti, hipertensioni arterial …).
Ne flasim për një person “asimptomatik” për një sëmundje infektive, një sëmundje gjenetike ose për çrregullime metabolike.

👉A jemi ngjitës dhe a mund ta transmetojmë virusin?
Transportuesi i shëndetshëm nuk tregon simptoma, por mbetet ngjitës. Prandaj mund të transmetojë sëmundjen te njerëzit e tjerë. “Në rastin e Covid-19, kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët, adoleshentët ose të rriturit e rinj”. Kujtese:🙌Me ose pa simptoma, një person i infektuar me Covid-19 mund të transmetojë patogjenin mesatarisht në 3 persona, sipas percatimit te OBSH-se!!

👉Sa kohë jemi ngjitës?
Një transportues i shëndetshëm do të ishte më pak ngjitës në krahasim me një person me simptoma.

👉Periudha e inkubacionit të Covid-19, domethënë, koha midis momentit të infektimit dhe shfaqjes së simptomave të një sëmundjeje, është 3 deri në 5 ditë në shumicën e raste, por mund të jetë deri në 14 ditë.
Kjo do të thotë që një person i infektuar mund të transmetojë sëmundjen deri në mes 3 dhe 14 ditë para fillimit të simptomave (mesatarja vlerësohet në 1 javë). Por meqenëse një individ mund të jetë një “transportues i shëndetshëm”, ekziston gjithmonë rreziku i infektimit, edhe pas periudhës së inkubacionit. Nëse nuk është i izoluar, ky person mund të transmetojë pa e ditur virusin tek të tjerët të cilët nga ana tjetër mund të zhvillojnë një formë klinike, ndonjëherë serioze, të sëmundjes. Zakonisht nje izolim prej katërmbëdhjetë ditësh (katërmbëdhjetë) lejon të konsiderosh që një transportues i shëndetshëm nuk është më ngjitës. Por për të dalë nga ky izolim, transportuesi i shëndetshëm duhet të marrë dy mostra negative për të verifikuar mungesën e virusit.

Sidoqoftë, një transportues i shëndetshëm do të ishte më pak ngjitës në krahasim me një person që shfaq simptoma pasi nuk kolliten ose nuk teshtin. “Ne kemi menduar shumë nëse mund të jemi ngjitës duke qenë asimptomatik. E cila në fund të fundit është diçka fare e vështirë. Për shkak se të jesh ngjitës, duhet të nxjerrësh pikla, dmth kollitja, teshtitja. Dhe kështu dikush që sigurisht nuk ka simptoma mund të jetë bartës – ka shumë të ngjarë dhe i gjejmë herë pas here me forma jashtëzakonisht të vogla simptomatike – por në fund të fundit ka pak mjet për të përhapur virusin “.

👉Po sikur të jemi transportues te shëndetshëm, cfare duhet te bejme?

Çdokush mund të jetë një “transportues i shëndetshëm” dhe për këtë arsye mund të marrë pjesë në përhapjen e sëmundjes edhe pa e kuptuar atë. Kur dyshoni dhe tek kjo gje, edhe nëse dikush nuk “ndihet i sëmurë”, secili person duhet:

1.Te shmangni çdo kontakt me njerëz të pambrojtur (gra shtatzëna, të sëmurë kronikë, të moshuar, etj.).
2. Mos shkoni në vendet ku ka njerëz të prekshëm (spitale, maternitete, ambiente akomodimi për të moshuarit, etj.).
3.Respektoni gjestet themelore të “barrierës”: lani duart rregullisht (ujë + sapun) ose përdorni një tretësirë ​​hidroalkoolike, kollituni ose teshtini në bërryl ose në një shami, përdorni indet e disponueshme (dhe hidhni ato në plehra, pas përdorimit të parë).
4.Përshëndetni pa shtrënguar duart, pa përqafime dhe mbani një distancë të paktën 1 metër nga çdo bashkëbisedues.
5.Vishni një maskë në hapësira të mbyllura, por edhe jashtë shtëpisë, madje edhe në vendet ku nuk është e detyrueshme
6.Kryeni një test në rast të simptomave sugjestionuese.

Si perfundim: Bartesi i shendoshe e ka patogenin, ska simptoma, transmeton ate. Por, per fat njeriu eshte ne gjendje te mire, mbase imuniteti i tij e favorizon, dhe eshte me pak transmetues pasi nuk ka elementet simptomatike qe jane faktore te perhapjes si kolla apo teshtima!! Per nje jete te shendetshme , higjena , ushqimi aktiviteti fizik jane tre komponente qe sigurojne individin dhe te tjeret!!

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës së Elbasanit’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Parashikimi i Motit 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasjet në vend, Hoxha: Shteti një agjenci funerale

Published

on

By

Gazetari i kronikës së zezë, Artan Hoxha ka reaguar pas vrasjeve që tronditën vendi tonë në 24 orët e  fundit, me bilanc katër të vdekur.

Hoxha, referuar atentatit të Vlorës, thotë se bilanci i krimeve të rënda mafioze është më shumë se tragjik. Sipas tij, në nivelet e larta të krimit të organizuara po ndodhin beteja të pamëshirshme, duke theksuar se ka ndryshuar hierarkia drejtuese e krimit për te paktën një dekade në vazhdim.

Ai shton se po bëhet një luftë e frikshme për territor që ka dalë jashtë kontrollit, ndërsa shteti thekson Hoxha “nuk është as spektatore, por një agjenci funerale, që i duhen marangozë për të përballuar fluksin e të vdekurve”.

“Në 17 korrik 2022, sapo kishte ndodhur atentati ndaj Brilant Martinajt dhe dy miqve te tij mbi urën e Fushe Krujës, shkrova ketë status, ..:

Për fat te keq, vetëm një muaj pas, pas atentatit të sotëm në Vlore, bilanci i krimeve te renda dhe atentateve mafioze është me shume se tragjik.

Nëse në nivelet e larta te krimit te organizuar po ndodh një beteje e pamëshirshme, qe tashme ka ndryshuar hierarkinë drejtuese për te paktën një dekade në vazhdim, në baze po zhvillohet nje tjeter lufte e frikshme per territor dhe dominance, e dale jashtë kontrollit, ku shteti tashme nuk është as spektator, por nje agjenci funerale qe me shume sesa eksperte ligjore i duhen marangozë të zote për te përballuar fluksin e te vdekurve…”, shkruan Hoxha.

Continue Reading

Aktualitet

Emrat/ Identifikohen dy viktimat e atentatit në Vlorë

Published

on

By

Halim Xhezo dhe Shpati Lena janë dy personat e mbetur të vrarë mëngjesin e sotëm në një atentat në mbikalim të Panajasë në Vlorë.

Vëllai i viktimës shtetasi Eduart Xhezo dy vjet me pare ka vrare shtetasin Arben Beqiri.

Ngjarja e rëndë ndodhi sot rreth orës 09:50, në dalje të fshatit Panaja, në aksin rrugor Fier-Vlorë, ku dy persona mbetën të vrarë në rrethana të paqarta. Mjeti me të cilin ata po lëviznin i tipit ‘Benz Class’ është qëlluar në ecje nga mbrapa, dhe për pasojë ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në një kanal.

Dyshohet se brenda mjetit ndodhen tre persona që kanë humbur jetë.

Më herët është raportuar për dy të vrarë dhe një të plagosur, ndërsa sikundër edhe policia e konfirmoi, viktimat ndodhen ende në mjet.

Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se pista kryesore që po hetohet, është prishja për pazare droge mes dy grupeve.

Aatentati është bërë nga tre persona, të cilët kanë ndpajekur dhe vëzhguar makinën që po udhëtonin viktimat, më pas i janë afruar paralel dhe kanë qëlluar me breshëri plumbash.

Dyshohet se autorët kanë qenë një në rolin e shoferit te automjetit dhe dy në rolin e qitësit.

Policia bëri me dije se gjatë krehjes së zonës, në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë, nga shërbimet e Policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorëve të ngjarjes. Nga kqyrja paraprake e automjetit dallohen në brendësi të tij, 3 armë zjarri automatike.

Sipas policisë, autorët kanë qëlluar me 3 armë zjarri automatike. Ndërkohë, një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa u gjet duke u djegur në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë dhe dyshohet se u përket autorëve.

Njoftimi i policisë:

Vlorë/Informacion paraprak

Sot, rreth orës 09:50, në dalje të fshatit Panaja, në aksin rrugor Fier-Vlorë, në rrethana ende të pa qarta, dyshohet se janë vrarë me armë zjarri, dy shtetas ende të paidentifikuar, të cilët ndodhen brenda një automjeti tip “Benz”.

Gjatë krehjes së zonës, në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë, nga shërbimet e Policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorit/ve të ngjarjes. Nga kqyrja paraprake e automjetit dallohen në brendësi të tij, 3 armë zjarri automatike.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë ndodhet në vendin e ngjarjes, ku vijon puna për zbardhjen dhe dokumentin e plotë të rrethanave të ngjarjes, identfikimin dhe kapjen e autorit/ve, si dhe identifikimin e dy shtetasve të gjendur pa shenja jete.

Shërbimet e Policisë së DVP Vlorë, Delta Forcës e FNSH-së, në bashkëpunim me DVP Fier kanë ngritur pika kontrolli dhe po krehin zonën për të bërë të mundur kapjen e autrorëve.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING