Connect with us

Aktualitet

Një ftesë e hapur për këdo që ka ambicien e kurajon për ta provuar veten në të përpjetën e politikës, me mua dhe PS.

Published

on

Faleminderit shumë për praninë tuaj! Siç lajmëruam pak ditë më parë, në të njëjtën tryezë, sot jemi gati për të lançuar pjesën e tretë të mozaikut që lidhet me përfaqësuesit e popullit. Kemi nisur me pjesën e parë, vlerësimin e të gjithë deputetëve qark më qark nga anëtarësia e partisë. Është një proces që, siç e thashë herën e shkuar, do të mbyllet për ciklin e parë të vlerësimin në nëntor. Do të kemi edhe dy cikle të tjera vlerësimesh, një në fund të dhjetorit-fillim të janarit dhe një në fund janarit-fillim shkurtit, për të parë dhe dinamikën e vlerësimit të anëtarësisë në prag të uljes në tryezë për të bërë përzgjedhjen e skuadrës që do të zbresë në fushën e ndeshjes së bukur të 25 prillit.

Pjesa ë dytë, edhe kjo tanimë në proces, vlerësimi i qeverisë nga gjithë anëtarësia, që nga unë e deri tek të gjithë ministrat. Edhe ky vlerësim do të bëhet në 3 cikle.

Sot është pjesa e tretë, që është ftesa e hapur për të gjithë ata që kanë dëshirë, ambicie, kurajo të angazhohen me ne, me mua, me Partinë Socialiste, për të hyrë në fushën e ndeshjes se 25 prillit si pjesëtarë të skuadrës sonë. Ne i kemi miratuar kriteret e kësaj ftese në Asamblenë Kombëtare. Do të kenë në dispozicion të gjithë një adresë online ku do të duhet të çojnë një video në të cilën do të shprehin interesin dhe do të japin arsyet, pse besojnë që janë zgjedhja e duhur, sipas tyre, për t’u bërë pjesë e skuadrës sonë dhe pak dokumente të tjera, një CV të jetës profesionale dhe në mos gaboj, edhe një letër angazhuese. Gjëra minimale për këtë sfidë.

Ne do të mbledhim të gjitha shprehjet e interesit që mund të vinë nga të gjitha rrugët e jetës, do të mirëpresim të rinj dhe të reja, jo vetëm në moshë, por dhe në mendje, në ide, energji dhe dëshirë. Jemi shumë të lumtur që të ndajmë këtë eksperiencë tonën me njerëz që ndajnë me ne të njëjtën dëshirë dhe të njëjtin angazhim për të çuar përpara punët e vendit, për të qenë pranë njerëzve, për të bërë sa më shumë dhe sa më mirë shërbimin ndaj vendit dhe qytetarëve.

Dua t’ju them të gjithëve, që nga të reja dhe të rinj me moshë, që mund të jenë sapo kanë mbaruar shkollën me rezultate të mira, që mund të jenë të reja dhe të rinj që punojnë në një sipërmarrje të vogël private, që punojnë në shtet, që punojnë në fermë me prindërit e tyre, që punojnë në emigracion, që janë të mirëseardhur të shprehin interesin e tyre. Po ashtu gra dhe burra në moshë të re, apo me ide të reja, në moshë të re, apo me energji të reja, që vijnë nga eksperienca si mësues apo mësuese, si shërbëtorë publikë, ekspertë në çfarëdolloj fushë, që punojnë në hapësirën e sipërmarrjes, që punojnë në media, apo që punojnë në fermë, kudoqoftë, nuk ka asnjë kufizim, që janë aktivë dhe kanë talent për ta përkthyer aktivizimin e tyre në audienca të respektueshme dhe të konsiderueshme në rrjetet sociale.

Kushdo shqiptar dhe shqiptare, brenda dhe jashtë Shqipërisë, që mendon se ka një zë që shqiptarët meritojnë ta dëgjojnë, që ka një ide që shqiptarët meritojnë ta vlerësojnë dhe që ka vullnetin, që ka pasionin tim, pasionin tonë për të kaluar nga fjalët në vepra, është absolutisht i mirëpritur. Kjo është arsyeja, pse jeni të ftuar këtu sot dhe ky është mesazhi që dua t’i përcjell sot, përmes këtij komunikimi, të gjithëve.

 

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës së Elbasanit’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading

Aktualitet

Kembimi valutor 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Parashikimi i Motit 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasjet në vend, Hoxha: Shteti një agjenci funerale

Published

on

By

Gazetari i kronikës së zezë, Artan Hoxha ka reaguar pas vrasjeve që tronditën vendi tonë në 24 orët e  fundit, me bilanc katër të vdekur.

Hoxha, referuar atentatit të Vlorës, thotë se bilanci i krimeve të rënda mafioze është më shumë se tragjik. Sipas tij, në nivelet e larta të krimit të organizuara po ndodhin beteja të pamëshirshme, duke theksuar se ka ndryshuar hierarkia drejtuese e krimit për te paktën një dekade në vazhdim.

Ai shton se po bëhet një luftë e frikshme për territor që ka dalë jashtë kontrollit, ndërsa shteti thekson Hoxha “nuk është as spektatore, por një agjenci funerale, që i duhen marangozë për të përballuar fluksin e të vdekurve”.

“Në 17 korrik 2022, sapo kishte ndodhur atentati ndaj Brilant Martinajt dhe dy miqve te tij mbi urën e Fushe Krujës, shkrova ketë status, ..:

Për fat te keq, vetëm një muaj pas, pas atentatit të sotëm në Vlore, bilanci i krimeve te renda dhe atentateve mafioze është me shume se tragjik.

Nëse në nivelet e larta te krimit te organizuar po ndodh një beteje e pamëshirshme, qe tashme ka ndryshuar hierarkinë drejtuese për te paktën një dekade në vazhdim, në baze po zhvillohet nje tjeter lufte e frikshme per territor dhe dominance, e dale jashtë kontrollit, ku shteti tashme nuk është as spektator, por nje agjenci funerale qe me shume sesa eksperte ligjore i duhen marangozë të zote për te përballuar fluksin e te vdekurve…”, shkruan Hoxha.

Continue Reading

Aktualitet

Emrat/ Identifikohen dy viktimat e atentatit në Vlorë

Published

on

By

Halim Xhezo dhe Shpati Lena janë dy personat e mbetur të vrarë mëngjesin e sotëm në një atentat në mbikalim të Panajasë në Vlorë.

Vëllai i viktimës shtetasi Eduart Xhezo dy vjet me pare ka vrare shtetasin Arben Beqiri.

Ngjarja e rëndë ndodhi sot rreth orës 09:50, në dalje të fshatit Panaja, në aksin rrugor Fier-Vlorë, ku dy persona mbetën të vrarë në rrethana të paqarta. Mjeti me të cilin ata po lëviznin i tipit ‘Benz Class’ është qëlluar në ecje nga mbrapa, dhe për pasojë ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në një kanal.

Dyshohet se brenda mjetit ndodhen tre persona që kanë humbur jetë.

Më herët është raportuar për dy të vrarë dhe një të plagosur, ndërsa sikundër edhe policia e konfirmoi, viktimat ndodhen ende në mjet.

Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se pista kryesore që po hetohet, është prishja për pazare droge mes dy grupeve.

Aatentati është bërë nga tre persona, të cilët kanë ndpajekur dhe vëzhguar makinën që po udhëtonin viktimat, më pas i janë afruar paralel dhe kanë qëlluar me breshëri plumbash.

Dyshohet se autorët kanë qenë një në rolin e shoferit te automjetit dhe dy në rolin e qitësit.

Policia bëri me dije se gjatë krehjes së zonës, në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë, nga shërbimet e Policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorëve të ngjarjes. Nga kqyrja paraprake e automjetit dallohen në brendësi të tij, 3 armë zjarri automatike.

Sipas policisë, autorët kanë qëlluar me 3 armë zjarri automatike. Ndërkohë, një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa u gjet duke u djegur në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë dhe dyshohet se u përket autorëve.

Njoftimi i policisë:

Vlorë/Informacion paraprak

Sot, rreth orës 09:50, në dalje të fshatit Panaja, në aksin rrugor Fier-Vlorë, në rrethana ende të pa qarta, dyshohet se janë vrarë me armë zjarri, dy shtetas ende të paidentifikuar, të cilët ndodhen brenda një automjeti tip “Benz”.

Gjatë krehjes së zonës, në fshatin Çerven, në aksin rrugor Levan-Tepelenë, nga shërbimet e Policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur tip “BMW”, pa targa, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorit/ve të ngjarjes. Nga kqyrja paraprake e automjetit dallohen në brendësi të tij, 3 armë zjarri automatike.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë ndodhet në vendin e ngjarjes, ku vijon puna për zbardhjen dhe dokumentin e plotë të rrethanave të ngjarjes, identfikimin dhe kapjen e autorit/ve, si dhe identifikimin e dy shtetasve të gjendur pa shenja jete.

Shërbimet e Policisë së DVP Vlorë, Delta Forcës e FNSH-së, në bashkëpunim me DVP Fier kanë ngritur pika kontrolli dhe po krehin zonën për të bërë të mundur kapjen e autrorëve.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING